Kościoły i wyznania
Pabianice są od ponad 150 lat jednym z najważniejszych w kraju ośrodków z dużą ilością ewangelików. Napływ wielu przybyszów z ziem niemieckich zaowocował wybudowaniem w latach 1828-1831 pabianickiej świątyni ewangelickiej (w centrum miasta — przy ul. Zamkowej).
Dużą grupę wyznaniową stanowili w przeszłości mariawici. Obecnie pozostało ich w Pabianicach tylko kilkanaście rodzin. Mały kościółek starokatolickich mariawitów znajduje się przy ul. Targowej, róg Orlej. Nieliczną grupą wyznaniową są także zielonoświątkowcy z ośrodkiem przy ul. Konopnickiej.
Przez niemal półtora wieku drugą po katolikach grupę wyznaniową w Pabianicach stanowili Żydzi. Tuż przed wybuchem II wojny światowej było ich ponad 7 tys., tj. 18% ogółu mieszkańców miasta. Mieli swoją boźnicę na Starym Mieście (dziś ul. Boźniczna), zdewastowaną przez hitlerowców w czasie wojny i ostatecznie rozebraną już po wojnie.
Obecnie w Pabianicach jest osiem parafii rzymskokatolickich. Najstarszy kościół pw. św. Mateusza i Wawrzyńca liczy sobie już ponad 400 lat. W ostatnich latach zbudowane zostały kościoły: przy ul. Jana Pawła II, na Klimkowiźnie, przy ul. Karniszewickiej, na Starym Mieście przy ul. 20 stycznia. Starsze od nich są kościoły NMP Różańcowej (liczy 100 lat) i św. Floriana przy ul. Warszawskiej.
Najwybitniejszą postacią kościoła pabianickiego jest św. Maksymilian Maria Kolbe — franciszkanin, męczennik Oświęcimia. Wśród wielu cenionych księży wyróżnił się Lucjan Jaroszka, autor wielu publikacji, m.in. monografii kościoła św. Mateusza.