550-lecie Pabianic

550 lat Pabianic

To już 550 lat
ta miejscowość nasza trwa.
Piękne skały, Szlak Orlich Gniazd,
tu mieszkamy ładnych parę lat.

Jest nam drogi tu każdy dom
i kapliczek przydrożnych moc.
Turystyczny szlak wiedzie nas
przez jurajski, żywiczny las.

W Pabianicach jest szlak drogi krzyżowej
to krzyże co stoją w pokłonie.
I Chrystus tu wszystkim błogosławi
skupionym w modlitwy zadumie.

"Janosik" wszystkich turystów wita
tu znajdą ciszę i spokój.
A Matka Boska o świętym obliczu
przynosi wiarę i pokój.

słowa: Urszula Ostrowska,
Justyna Skrzypczak,
Alicja Trojak,
Justyna Mizgała,
Ewelina Michalik

1 czerwca 2008 r. miało miejsce w Pabianicach wydarzenie niezwykłe. W tę piękną słoneczną niedzielę zainaugurowano tu obchody jubileuszu 550-lecia wioski. Na zorganizowanym z tej okazji po raz pierwszy w historii wsi festynie bawili się wszyscy mieszkańcy wioski oraz licznie zgromadzeni goście.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną w pabianickiej kaplicy pw. NMP Matki Kościoła, której przewodniczył ks. proboszcz Ryszard Marciniak. Dziękowano w niej za 550 lat istnienia wioski oraz modlono się za wszystkich mieszkańców oraz za tych, którzy nie doczekali rocznicowych obchodów. W homilii ks. proboszcz wyraził zadowolenie z przywiązania pabianiczan do wiary i tradycji ludowych i patriotycznych, które są siłą narodową. W czasie eucharystii dzieci złożyły dary: kwiaty, chleb eucharystyczny i wino, a przedstawiciele rady sołeckiej bochen chleba i monstrancję. Na zakończenie odbyło się uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i odśpiewano litanię do Serca Pana Jezusa.

Po uroczystościach kościelnych wszyscy w barwnym korowodzie, prowadzonym przez orkiestrę z Choronia, udali się w kierunku miejscowej świetlicy w celu odsłonięcia pamiątkowej rzeżby kowala (symbolizującego człowieka, który jest kowalem własnego losu) w miejscu, w którym kiedyś stała kuĽnia, a plac ten nazywano "kowalską chupką". Rzeżba i tablica z napisem słów Ojca Świętego Jana Pawła II - "Pamięc i tożsamośc" 1458-2008 jest darem mieszkańców Pabianic dla potomnych. Odsłonięcia pamiątkowej rzeżby dokonali: Członek Zarządu Starostwa Powiatu Częstochowskiego pan Jan Miarzyński i przewodniczący Rady Gminy w Janowie pan Sławomir Krzyształowski.

Z zapisków wynika, że wieś wzmiankowana była po raz pierwszy w 1458 r. jako własność wojewody kaliskiego Jana Zaręby. Dziś mija 550 lat od tego doniosłego wydarzenia. Z tej okazji do Pabianic zjechało wielu zacnych gości z Wójtem Gminy Janów panem Adamem Markowskim, Przewodniczącym Rady Gminy w Janowie panem Sławomirem Krzyształowskim, Przewodniczącą Krajową Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Warszawie panią Bernadettą Niemczyk, Członkiem Zarządu Starostwa Powiatu Częstochowskiego panem Janem Miarzyńskim, Radną Powiatową panią Joanną Aliną Haładyn, Dyrektorem Regionalnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Częstochowie panem Zenonem Pawełkiewiczem, Dyrektorem Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie panią Anną Tarczyńską, księżmi: ks. proboszczem Ryszardem Marciniakiem i ks. wikariuszem Grzegorzem Słabym, przedstawicielem Starostwa Powiatowego w Pabianicach panem Andrzejem Kurzawskim, Pełnomocnikiem Prezydenta Pabianic do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi panem Cezariuszem Cessanisem, Przewodniczącą Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Pabianicach panią Jadwigą Bobowiak i członkami koła, panem Grzegorzem Jagusiakiem - redaktorem strony internetowej "pabianiciana.pl", przedstawicielami zespołu "Jarzębina" działającego przy Środowiskowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Pabianicach prowadzonym przez pana Marka Koszedę. Przyjechali też z różnych stron Polski ludzie związani z pabianicką ziemią - czy to z tytułu urodzenia, czy też z sentymentu. Wszystkich przybyłych na jubileusz powitali włodarze Pabianic oraz pabianiczanki wesołymi piosenkami, następnie sołtys wsi pan Rafał Tomza odebrał od zaproszonych gości życzenia z okazji jubileuszu oraz listy gratulacyjne.

Miłym akcentem był występ Gminnego Zespołu "Janowianie" oraz "Jarzębiny" z Pabianic "dużych". Dla innych, raczej młodszych słuchaczy śpiewały dzieci z Pabianic i z Siedlca przy akompaniamencie gitary pani Urszuli Ostrowskiej, Pauliny Kulpeckiej i Oli Nowak. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich przybyłych było szczególnie gorąco oklaskiwane przedstawienie "Kopciuszka" w wykonaniu pabianickiem młodzieży. Było śmiesznie i wesoło, ale nie zabrakło również odrobiny refleksji, jak chocby w strofkach piosenek, które śpiewały pabianki, że w Pabianicach przez te wszystkie lata "czasem było pięknie ale i dużo goryczy".

Poza częścią artystyczną uczestnicy festynu mogli sprawdzić swoje umiejętności w kilkunastu konkursach, w których za zwycięstwo można było otrzymać cenne nagrody ufundowane przez sponsorów.

Dużą trakcją był również pokaz rycerski w wykonaniu Drużyny Żelaznego Wilka z Pabianic prowadzonej przez pana Andrzeja Romulewicza oraz przejażdżki konne powozami trasą Szlaku Maryjnego i po okolicy prowadzone przez pana Ireneusza Tomzika ze Zrębic i pana Krzysztofa Chęcińskiego z Lusławic.

Wszyscy uczestnicy obchodów 550-lecia Pabianic mogli poza tym skorzystać z bogatej oferty stoisk przygotowanych przez gminę Janów, powiat pabianicki oraz mieszkańców Pabianic "małych".

Tuż przed zachodem Słońca na scenę wjechał ogromny jubileuszowy tort, którym poczęstowano wszystkich uczestników uroczystości. Płonące "550 lat" zdmuchnął sołtys Pabianic pan Rafał Tomza. Natępnie wykonano rodzinną fotografię wszystkich mieszkańców Pabianic "małych" i "dużych".

Wieczorem przy akompaniamencie zespołu muzycznego AMW z Częstochowy oraz Jadwigi Błachowicz i Artura Żyły z Piasku rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do białego rana. Całą imprezę prowadził sprawnie i ze swadą pan Henryk Srokosz jurajski przewodnik i gospodarz schroniska z Siedlca.

Wesoło było tego niedzielnego popołudnia w Pabianicach. To wspaniałe święto pozostanie w pamięci jej mieszkańców, którzy pamiętają o swej historii i z nadzieją i wiarą oczekują lepszej przyszłości.

Pełna relacja z uroczystości na stronie: www.janow.pl