Kronika 2007

21 grudnia 2007

W piątek 21 grudnia 2007 r. odbyło się spotkanie opłatkowe dla wszystkich mieszkańców Pabianic. Rozpoczęło się ono Mszą świętą o godz. 18.00 w pabianickiej kaplicy. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Proboszcz Ryszard Marciniak. Po Mszy św. wszyscy mieszkańcy młodsi i starsi udali się do świetlicy, gdzie nastąpiła uroczysta chwila dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Sprzyjało to wymianie szczerych i gorących słów i integracji lokalnej społeczności. Ksiądz Proboszcz czytając fragment Pisma świętego przybliżył nam scenę Narodzenia Jezusa. Życzeniem Księdza jest wdrażanie przesłania o dobroci i miłości w naszą codzienność, aby te słowa nie pozostawały bez pokrycia jako puste hasła, a potwierdzane były czynem wśród parafian. Życzenia dla wszystkich mieszkańców Pabianic i gości przybyłych na tą uroczystość złożył gospodarz wsi — sołtys Pan Rafał Tomza. Radna Pani Danuta Tomza przekazała życzenia świąteczne przesłane od Wójta Gminy Janów Pana Adama Markowskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy w Janowie Pana Sławomira Krzyształowskiego. Tego wieczoru przy blasku pachnącej choinki i wigilijnych potrawach nie zabrakło także kolęd, które są nieodzownym elementem bożonarodzeniowego święta. Dodatkową niespodzianką był kiermasz stroików świątecznych wykonanych przez dzieci na spotkaniach w świetlicy. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na bieżące jej potrzeby.

* * * * *

6 grudnia 2007

Odwiedziny Świętego Mikołaja w Pabianicach

W imieniny św. Mikołaja biskupa, gościliśmy Jego Ekscelencję w pabianickiej kaplicy na wieczornych Roratach. Biskup Mikołaj przyszedł z workiem słodyczy. Odwiedził też mieszkańców, chorych i samotnych. Każdy czekał z utęsknieniem. Jednak dobre zachowanie nie wystarczyło, aby otrzymac słodki podarunek.

Trzeba było odpowiedzieć na podstawowe pytania z zakresu mikołajkowej wiedzy. A tak zupełnie poważnie to szkoda, że w naszych mediach, szkołach a nawet w rodzinach całkowicie "zeświecczyliśmy" tego popularnego świętego. Jeśli ktoś chce zostać świętym Mikołajem to niech dołączy do nas! Zbieramy jak co roku artykuły szkolne dla Dzieci z Domu Małego Dziecka w Częstochowie. Podarunki można składać codziennie w kaplicy o godzinie 17.00, w niedzielę o 9.30 i 15.00 lub u sołtysa Pabianic.

Święty Mikołaju naucz nas wrażliwości na ludzką biedę i nieszczęście oraz dzielić się z potrzebującymi.

* * * * *

22 listopada 2007

Sołtys i Radna Pabianic dziękują

Sołtys i Radna Pabianic dziękują — Wójtowi Gminy Janów Panu Adamowi Markowskiemu z pracownikami, Dyrektor Biblioteki Gminnej w Janowie Pani Justynie Siemion, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie Pani Annie Tarczyńskiej, księżom z parafii Złoty Potok: ks.proboszczowi Ryszardowi Marciniakowi i ks.prefektowi Grzegorzowi Słabemu, Panu Grzegorzowi Jagusiakowi z Pabianic koło Łodzi oraz wszystkim mieszkańcom Pabianic, członkom Rady Sołeckiej. Dziękujemy za pracę i zaangażowanie na rzecz sołectwa, które zaowocowały przyznaniem miejscowości Pabianice wyróżnienia w konkursie "Piękna Wieś Województwa Śląskiego" w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" organizowanym pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.

Może to jest niewiele, ale cieszymy się, że mogliśmy zaistnieć w Województwie Śląskim. To osiągnięcie, to nasz wspólny sukces. Dziękujemy Wam serdecznie za każdą przepracowaną godzinę, za dobre rady, za wsparcie moralne i fizyczne. Drodzy mieszkańcy wyróżnienie to nie powinno osłabiać naszej aktywności społecznej bo przecież wszyscy wiemy, że czas przepracowany dla dobra wsi w której mieszkamy i żyjemy nie jest straconym.

Dziękujemy!

Sołtys i Radna Pabianic

* * * * *

18 listopada 2007

W niedzielę 18 listopada 2007r. na zakończenie Mszy świętej w kaplicy w Pabianicach ks. prefekt Grzegorz Słaby wręczył nagrody książkowe najmłodszym uczestnikom za udział w nabożeństwie różańcowym w miesiącu październiku.

W czasie którego dzieci wytrwale uczestnicząc w nabożeństwach zbierały obrazki ilustrujące jedną z tajemnic różańcowych. Niektóre z nich nie opuściły nawet jednego spotkania z Matką Bożą i aż 31 razy uczestniczyły w Różańcu. Wszystkim wytrwałym gratulujemy. Podtrzymujcie i przekazujcie tradycje nabożeństw październikowych.

Po Mszy świętej w kaplicy wspólnota pabianicka po raz kolejny miała okazję wyrażenia wdzięczności wobec kapłana posługującego w naszej parafii Złoty Potok do której należą pabianiczanie.

Delegacja pabianickiej młodzieży, złożyła życzenia imieninowe Solenizantowi — księdzu prefektowi Grzegorzowi Słabemu w imieniu wszystkich zebranych. Polecając modlitewnej pamięci księdza Grzegorza, życzymy mu dużo zdrowia, Bożego błogosławieństwa i ludzkiej życzliwości na każdy dzień życia kapłańskiego. Szczęść Boże!

* * * * *

11 listopada 2007

W niedzielę 11 listopada br. w imieniny Marcina i w święto Odzyskania Niepodległości w pabianickiej kaplicy miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Na Mszę świętą jej uczestnicy przynieśli zrobione przez siebie kolorowe lampiony — symbol światła. Niedzielną Eucharystię rozpoczął ks. proboszcz Ryszard Marciniak krótkim przypomnieniem kim był św. Marcin i poświęceniem lampionów, które będą służyły w czasie uczestnictwa w roratach. W czasie Mszy świętej dzieci złożyły dary: chleb eucharystyczny i wino, rogaliki i lampiony. Do tradycji związanych z tym Świętym należy rozdawanie rogalików, które są symbolem dzielenia się z potrzebującymi. Święty Marcin będzie jednym patronem z czterech świętych przy odbudowaniu zniszczonej przydrożnej kapliczki w Pabianicach na kolonii Brus. Wszyscy a szczególnie najmłodsi będą tą Mszę świętą z pewnością mile wspominać.

Już dziś zapraszamy wszystkich, którzy będą chcieli przeżyć coś ciekawego, dowiedzieć się więcej o św. Marcinie i zjeść pyszne rogaliki, aby przyjechali za rok do Pabianic na święto św. Marcina czyli święto lampionów.

* * * * *

16 października 2007

Rozstrzygnięto IV edycję konkursu "Piękna wieś" Województwa Śląskiego. Gmina Janów uczestniczyła w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" zgłaszając do konkursu dwie świetlice wiejskie w Pabianicach i w Piasku.

Latem, w okresie od 9 lipca do 10 sierpnia br., Komisja Konkursowa na podstawie wizji lokalnych oceniła zgłoszenia do IV edycji konkursu "Piękna wieś " Województwa Śląskiego.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach:

  • "Najpiękniejsza wieś",
  • "Najpiękniejsza zagroda",
  • "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi".

W kategorii "Najpiękniejsza wieś" przy ocenie sugerowano się zaangażowaniem społeczności lokalnej w działaniu na rzecz wsi, sposobami współdziałania samorządu z mieszkańcami oraz umiejętnościami zaprezentowania dorobku wsi podczas wizytacji Komisji.

Właściciel "Najpiękniejszej zagrody wiejskiej" musiał zadbać o estetykę całości gospodarstwa. Oceniano zakres przedsięwzięć dostosowujących do wymogów ochrony środowiska, a także czynniki rozwoju i wzrostu gospodarczego.

Przy wyborze "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" kierowano się pomysłowością, zaangażowaniem społeczności lokalnej w jego realizację oraz umiejętnością zaprezentowania przedsięwzięcia.

W kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" wyróżniono Pabianice za modernizację pawilonu sklepowego na świetlicę.

Nagrody zostaną wręczone 21 listopada br. podczas Kongresu Sołtysów w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

Konkurs promuje działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi. Jego celem jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego.

* * * * *

25-26 sierpnia 2007

25 sierpnia w sobotę wyruszyła po raz kolejny pielgrzymka piesza z parafii Złoty Potok na Jasną Górę. Grupa liczyła ok. 200 osób radosnych i rozśpiewanych, serdecznych i miłych braci i sióstr w żółtych czapeczkach.

Hasłem naszej pielgrzymki był temat "Przypatrzcie się powołaniu Waszemu". Ten piękny czas rekolekcji w drodze w tym roku był wyjątkowo pogodny. Przewodniczył i opiekę duchową sprawował ksiądz Grzegorz Słaby, wspomagał go dzielnie kleryk Paweł Cielibała. Każda pielgrzymka przynosi nowe doświadczenie, nowe osoby, nowe wspomnienia. I każda kolejna jest niezwykła. Żałujcie wszyscy, którym w tym roku nie udało się wybrać na pielgrzymkowy szlak prowadzący do tronu Maryi Królowej Polski. Na strudzonych pielgrzymów czekał na Jasnogórskim Wzgórzu ksiądz proboszcz Ryszard Marciniak, który razem z księżmi paulinami powitał nas ciepłym słowem. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce solistki Urszuli Miedzińskiej z Pabianic i gitarzysty Mariusza Lampy ze Złotego Potoku, którzy przez całą trasę prowadzili śpiew. Każdy z nas wśród tłumu ludzi miał swoją chwilkę, by się pokłonić przed obrazem Matki Bożej i powierzyć Jej przyniesioną w sercu swoją intencję. Pielgrzymka to piękne przeżycie kiedy jest czas na to wszystko na co często w naszym codziennym, zaganianym życiu czasu nie ma.

W niedzielę 26 sierpnia wzięli udział w głównych uroczystościach święta Matki Bożej Częstochowskiej samorządowcy z rodzinami z naszej gminy Janów. Przybyli po raz pierwszy na wspólną I Ogólnopolską Pielgrzymkę Samorządowców na Jasną Górę.

* * * * *

18 sierpnia 2007

W Polsce co 5 rodzina dotknięta jest problemem alkoholowym, 1 mln osób jest uzależnionych od alkoholu, a ok. 5 mln ludzi (w tym dzieci i młodzieży) jest codziennie pijanych. Dlatego pabianiczanie po raz kolejny w dniu 18 sierpnia postanowili solidaryzować się z osobami i rodzinami, które przeżywają dramat alkoholizmu i innych uzależnień i wybrali się na Drogę Krzyżową w intencji Trzeżwości Narodu prowadzącą wśród pabianickich ścieżek, pól i lasów. Mieszkańcy po raz kolejny zadbali o otoczenie wokół krzyży-stacji oraz całej trasy. Podczas rozważań o męce Chrystusa niesiono na ramionach Krzyż XIV stacji.

W tym roku tej pasji przewodniczył i Mszę świętą odprawił ks. dr Sebastian Kępa z Częstochowy. Była bardzo dobra frekwencja dzieci z Pabianic oraz przebywających turystów na wakacjach z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Lublińca oraz przybyłych sąsiadów z Siedlca.

Zwracamy się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli: wyjdźcie naprzeciw trzeźwości, pomóżcie w ratowaniu człowieka, rodziny i społeczeństwa. Niech nie będzie w naszej Ojczyźnie nikogo, kto by okazał się głuchym na ten apel! Kto by nie chciał być człowiekiem dobrej woli. Trzeźwości nigdy nie było i nie będzie za dużo, zawsze jest ona potrzebna w życiu osobistym i rodzinnym, w pracy i w nauce, w rolnictwie i w produkcji przemysłowej, w zarządzaniu i wykonywaniu obowiązków.

Już dziś zapraszamy i zachęcamy do udziału w Sierpniowej Pabianickiej Drodze Krzyżowej w sierpniu w 2008 r.

* * * * *

17 sierpnia 2007

17 sierpnia br. w piątek na boisku w Pabianicach odbył się Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej. Organizatorem rozgrywek był Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie. Na mecz przybyło pięć drużyn: Bystrzanowice-Dwór, Czepurka, Lipnik, Pabianice, Żuraw.

Rozgrywki rozpoczęły się o godzinie 10.00 i trwały do 16.30. Każda drużyna musiała zagrać z każdą reprezentacją. Na ten mecz przybyło wielu kibiców młodszych i starszych. Doping kibiców i ogłoszenie wyników przez sędzie Panią Emile Szczepanek doprowadził młodych zawodników do finału:

I miejsce zdobyła drużyna Bystrzanowice-Dwór,
II miejsce — Lipnik,
III miejsce — Pabianice

Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i medale. Było to bardzo miłe, wakacyjne i integracyjne spotkanie młodych z naszych okolicznych wiosek

* * * * *

15 sierpnia 2007

Jak co roku zgodnie z tradycją w uroczystość Matki Boskiej Zielnej Pabianiczanie przynieśli do kaplicy Matki Kościoła do poświęcenia bukiety z kwiatów, ziół, kłosów i owoców. W tym roku Mszę świętą odprawił i symboliczne zioła poświęcił ks. Grzegorz Słaby. Dzieci w czasie uroczystej Mszy złożyły dary. Po błogosławieństwie wszyscy uczestnicy niedzielnej eucharystii dzielili sie bochnem chleba upieczonym z mąki z tegorocznego ziarna, aby nikomu go nie zabrakło.

* * * * *

1 sierpnia 2007

W dniu 1 sierpnia br. w świetlicach wiejskich w Pabianicach i Piasku gościła komisja konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego". Wymienione miejscowości wystartowały w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi", w której główną nagrodą jest kwota 8 tys. zł. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, pobudzenie aktywności gospodarczej, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń, a także kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego.

Konkurs obejmuje trzy kategorie:

  • najpiękniejsza wieś,
  • najpiękniejsza zagroda wiejska (musi to być posesja o funkcjach gospodarstwa rolnego będącego miejscem zamieszkania i pracy),
  • najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi,

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zgłoszenie przez gminę udziału do 10 czerwca 2007 roku.

* * * * *

10 lipca 2007

Miło nam poinformować, że Sołectwo Pabianice uzyskało grant w wysokości 6 000 zł w konkursie Fundacji Wspomagania Wsi za projekt ochrony dziedzictwa kulturowego pt. "Szlak Maryjny". Na konkurs napłynęło 469 wniosków. Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu dotacji 58 organizacjom.

Celem projektu "Szlak Maryjny" jest zachowanie i przekazanie kultu ku czci Maryi młodszemu pokoleniu oraz wzbogaceniu oferty turystycznej wioski Pabianice i gminy Janów. Dzięki inicjatywie realizatorów i Fundacji, pabianicki Szlak może doczekać się należnej wartości, opieki ekspozycji i jej popularyzacji. Połączy on pokolenia młodszych i starszych mieszkańców oraz turystów; dając asumpt do ocalenia kapliczek przydrożnych, uczenia dbania o nie oraz otaczania należną czcią terenu wokół nich i całego szlaku.

* * * * *

24 czerwca 2007

W niedzielę 24 czerwca w parafii Złoty Potok odbyła się wizytacja kanoniczna przez biskupa Jana Wątrobę.

W czasie wizytacji biskup nawiedził kaplicę w Gorzkowie, Pabianicach i Siedlcu. Przed godziną 15.00 mieszkańcy Pabianic i goście oczekiwali na zewnątrz kaplicy pw. Matki Kościoła na przyjazd biskupa. Gdy pojawił się wszyscy zebrani z radością witali Pasterza Naszej Archidiecezji oraz towarzyszących kapłanów ks. proboszcza Ryszarda Marciniaka i ks. prefekta Grzegorza Słabego śpiewając pieśni "Witamy Cię alleluja...", "Bądż pozdrowiony gościu nasz...". Następnie dzieci i młodzież podkreślili, że wizytę tą odbierają jako ogromny zaszczyt i powitali biskupa na pabianickiej ziemi pięknymi bukietami kwiatów. Po czym biskup przewodniczył Mszy świętej i wygłosił homilię. W swoim kazaniu biskup mówił o wartościach chrześcijańskich, przypomniał nam o patronie naszej parafii świętym Janie Chrzcicielu.

W spotkaniu z biskupem Janem Wątrobą wzięła duża ilośc parafian i przybyłych gości na tą uroczystość wdzięcznych biskupowi za jego ojcowską opiekę, którą nas nieustannie otacza, jak również za dar Ducha Świętego, którego udzielił młodzieży podczas Mszy św. w kościele parafialnym. Na zakońzenie biskup obdarował wszystkich pamiątkowym obrazkiem z wizytacji naszej kaplicy i parafii.

Wizytę, która odbywa się co 5 lat w każdej parafii zakończyła wspólna fotografia oraz pamiątkowy wpis biskupa Jana do kroniki pabianickiej.

* * * * *

28 maja 2007

Słoneczny dzień 28 maja br. był szczególnym wydarzeniem w Pabianicach. Tego dnia o godz. 18.00 odbył się odpust w kaplicy pw. Matki Kościoła. Mszy odpustowej przewodniczył oraz kazanie wygłosił ks. dr Sebastian Kępa z Częstochowy. Uroczystości dodał splendoru śpiew pabianickiego chórku, prowadzonego przez Panią Jadwigę Lamch.

Po Mszy Świętej odśpiewano Litanię Loretańską, a po niej nastąpiło uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Razem z mieszkańcami Pabianic świętowali goście przybyli na tą uroczystość.

Mamy nadzieję, że główna patronka pabianickiej kaplicy — Matka Kościoła, będzie dalej wypraszac nam u Swojego Syna łaski na każdy dzień życia.

W tym dniu na placu przed kaplicą nie zabrakło tradycyjnie kolorowych straganów z odpustowymi obwarzankami, zabawkami itp.

Pabianicki odpust był kolejnym pięknym wydarzeniem w naszej wiosce i trzeba tutaj podziękować kapłanom z parafii Złoty Potok za starania i za to, że odpust ten był tak wspaniały.

* * * * *

24 maja 2007

Pabianice: Nowy szlak na Jurze

Wyjątkowy szlak — mogący też stać się atrakcją turystyczną — powstał w Pabianicach, niewielkiej miejscowości w gminie Janów. Józef Juszczak, mieszkaniec Biadaszek w powiecie wieruszowskim ofiarował tutejszej społeczności 20 przydrożnych kapliczek, które umieszczono na lokalnych ścieżkach.

Niektóre zawisły na drzewach, inne na wapiennych skałach, jeszcze inne na specjalnie przygotowanych słupach.

Wszystkie przedstawiają Maryję, lecz każda w innej postaci. Tym sposobem powstał Szlak Maryjny, którym podczas świąt religijnych podążać będą procesje, natomiast pabianiczanie zachęcać będą licznych latem turystów, by obejrzeli wszystkie kapliczki.

Szlak poświęcił ksiądz Ryszard Marciniak z parafii w Złotym Potoku.

To już drugie podobne przedsięwzięcie w tej wsi — od kilku lat odprawiana jest Droga Krzyżowa długości blisko 3 kilometrów, której stacje zbudowane są w formie kaplic lub krzyży z brzozowego drewna

W Pabianicach powstało swego rodzaju sanktuarium.

(bess) — Dziennik Zachodni

Źródło: "Dziennik Zachodni" oraz czestochowa.naszemiasto.pl

* * * * *

1 kwietnia 2007

W niedzielę 1 kwietnia w każdym kościele katolickim w procesji liturgicznej szli wierni z palmami — symbolem odradzającego się życia. W tym dniu pogoda była znakomita. Słonko świeciło pięknie, a kolorowo przystrojone palmy, będące świadectwem naszego przywiązania do tradycji, zapowiadały zbliżający się Wielki Tydzień i następujące po nim radosne Święta Wielkanocne.

Po zakończonej Mszy świętej w naszej kaplicy w Pabianicach odbył się konkurs palm wielkanocnych. Podzielono je na dwie kategorie: największa i najpiękniejszą. Oceniano je pod względem użytego materiału i oryginalności wykonania. Wykonawcy palm wykazali się jak co roku niezwykłą wyobraźnią. Niby wszystkie palmy były podobne, a jednak każda inna. Jedna ładniejsza od drugiej; inaczej związana kokarda, inny kolor kwiatków, inaczej wkomponowane w całość te same elementy. Z roku na rok coraz więcej palm bierze udział w pabianickim konkursie. W tym roku było ich 26. Jury — przedstawiciele Rady Sołeckiej w Pabianicach miało jak zwykle bardzo trudne zadanie by z tych bardzo ładnych wybrać kilka najładniejszych. Problemu nie było tylko w kategorii "palma najwyższa". Wszyscy mieli na koniec niedosyt i wątpliwości czy aby jakaś palma nie została pominięta i czy dostrzeżono wszystkie walory każdej z nich.

W tegorocznym konkursie palm wielkanocnych nagrodzono następujące osoby: W kategorii "najpiękniejsza palma": I miejsce — Helena Dłubała, II miejsce — Maria Pala, Daniel Michalik, III miejsce — Ewelina Michalik. W kategorii "najwyższa palma": I miejsce — Piotr i Lidia Knapik (wys. 1.87 m), II miejsce — Helena Dłubała (wys. 1.67 m), III miejsce — Marianna Pietruszewska (wys. 1 m), Eugenia Tekiela (wys. 1 m). Wyróżnienia: Marianna Mizgała, Justyna Mizgała, Karolina Mizgała, Michał Mizgała. Nagrody wręczono w poniedziałek wielkanocny.

Pozostałe palmy i ich wykonawcy zostali nagrodzeni za udział w konkursie skromnymi upominkami oraz gorącymi brawami. Z satysfakcją zauważyliśmy,że niektóre nazwiska nagrodzonych powtarzają się co roku. Nie świadczy to jednak o stronniczości jurorów, ale o wadze jaką przywiązuje się do tradycji i do obyczajów w naszych domach. Podobno wysoka palma przynosi jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna sprawi, że dzieci będą dorodne, zaś połknięcie poświęconych bazi uchroni przed chorobą gardła

Organizatorzy konkursu bardzo serdecznie dziękują wszystkim twórcom palm za trud tworzenia, a prowadzącym jurorom za ich ocenianie oraz zapraszają do udziału w konkursie i do spotkania w następnym roku. Wszystkie palmy biorące udział w konkursie zdobią wnętrze naszej świątyni.

* * * * *

31 marca 2007

W sobotę 31 marca po raz czwarty odbyła się Droga Krzyżowa przez Pabianice. Od bardzo wielu lat tradycją mieszkańców jest odprawianie Drogi Krzyżowej w kaplicy. Wielkim marzeniem pabianiczan było zorganizowanie jej w Wielkim Poście przez wioskę. Za zgodą ks. proboszcza parafii Złoty Potok Ryszarda Marciniaka i ks. prefekta Michała Rydza udało się ją po raz pierwszy zorganizować 03.04.2004 r. W naszej wiosce było już 8 krzyży. Pan Grzegorz Trojak i Pan Zdzisław Klimek dorobili 6 krzyży brzozowych, które zostały poświęcone i wstawione w oznaczonych miejscach. Krzyże te symbolizują 14 stacji Drogi Krzyżowej. Tak powstała nasza Droga Krzyżowa.

Odtąd co roku w sobotę przed Niedzielą Palmową organizujemy to nabożeństwo. W tym roku pabianickiej Drodze Krzyżowej przewodniczył ks. prefekt Grzegorz Słaby w czasie, której uczestnicy nieśli na swoich ramionach krzyż XIV stacji. Procesyjny orszak wyruszył o godz. 15.00 od I krzyża, który stoi przy wjeżdzie na teren wioski, od trasy prowadzącej z Częstochowy w stronę Kielc, pokonując odcinek 4 km. Na czele procesji szli ministranci, za nimi mieszkańcy nieśli krzyż zmieniając się przy kolejnej stacji. Przy blasku zniczy i świec rozgrywały się sceny Męki Pańskiej, które przygotowane były przez dzieci i młodzież. Oprawę muzyczną zapewniła Pani Urszula Ostrowska z Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie i chórek z Pabianic. Na zakończenie krzyż XIV stacji uroczyście wstawiono w oznaczonym miejscu a wszyscy uczestnicy poszli do kaplicy pokłonic się przed Najświętszym Sakramentem. Uczestnictwo w tej Pasji pozwoliło nam zbliżyc się jeszcze bardziej do Chrystusa, krzyża i do siebie.

Już dziś zapraszamy na V Drogę Krzyżową szlakami Jury za rok w sobotę przed Niedzielą Palmową do naszej wioski i kaplicy pw. Matki Kościoła w Pabianicach należących do parafii Złoty Potok.

* * * * *

18 marca 2007

Dla Pań! Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet! Z całego serca życzymy wszystkim kobietom wszelkiej pomyślności z okazji Dnia Kobiet samych radości, dużo szczęścia w miłości, życiu osobistym oraz sukcesów w pracy zawodowej.
Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy Panie małe i duże, nawet te po maturze na otwartą uroczystośc, która odbędzie się 18 marca o godzinie 16.00 w sali świetlicy w Pabianicach.
W programie m.in.:

  • występ czarujących panów
  • prezentacja "niespodzianka"

Serdecznie zapraszają zawsze wdzięczni panowie.

Gdy tylko ósmego
Marca ranek wstanie
Kwiatami panowie
Obsypujemy Panie

Niech chociaż raz w roku
Widzą nasze Damy
Że my o ich względy
Zawsze zabiegamy

Dajmy im różyczki
Fiołki i złocienie
Za noce bezsenne
Za ciężką ich dole
Za pranie na sznurku
i obiad na stole

Nie tylko w Dniu Kobiet
Bądżmy dla Pań mili
Bo co byśmy bez Nich Panowie zrobili?

* * * * *

20 lutego 2007 — Ostatki

We wtorkowe popołudnie 20 lutego w pabianickiej świetlicy odbyło się podsumowanie projektu "Pożyteczne ferie 2007". W spotkaniu uczestniczyli: wójt gminy Adam Markowski, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie Anna Tarczyńska oraz mieszkańcy. Uczestnicy spotkania podczas ostatniego karnawałowego wieczoru obejrzeli scenkę przedstawienia "Jak babcia Honoratka pączki smażyła" w wykonaniu dzieci z Pabianic. Następnie zaproszeni goście i uczestnicy podziwiali wystawę nt. "Ozdoby bibułkowe na różne okazje" i degustowali karnawałowe specjały. Wystawa została zorganizowana z wykonanych przez dzieci i młodzież prac ze słomy, papieru i bibuły. Wszystkie prace — pająk, serwetki, kompozycje kwiatowe, firanki z lat 40, 60, 70-tych zdobią naszą świetlicę.
Były to bardzo ciekawe i pouczające ferie, połączone ze spotkaniami z tradycją i dziedzictwem kulturowym. Uczestnicy projektu na pewno wykorzystają zdobyte umiejętności przy najbliższych okazjach.

* * * * *

Jak to w karnawale bywa, wiele osób się przebiera w stroje karnawałowe więc i na pabianickiej uroczystości nie zabrakło przebierańców. Główną atrakcją ostatków były cyganki, które wróżyły z kart i przepowiadały przyszłość oraz diabeł który wszystkich "na szczęście" smarował smarowidłami i sadzą. Mikstura ta podobno ma zapewnić urodę i powodzenie przez najbliższy rok. Było to kolejne integracyjne spotkanie młodszych i starszych mieszkańców naszej wioski. Na zakończenie spotkania "Miśki" w świetlicy obtańcowały mieszkańców.

* * * * *

Również tego wieczoru o godzinie 18.00 w Pabianicach nastąpiło otwarcie wystawy "Ozdób bibułkowych". Bibułkowe cudeńka wykonane zostały przez dzieci i młodzież w okresie ferii 2007 a sponsorem materiałów potrzebnych do pracy była Fundacja Wspomagania Wsi z Warszawy, która doceniła napisany wcześniej projekt nt. "Pożyteczne ferie 2007".
Wystawa czynna będzie do 1 kwietnia 2007 roku. Po wcześniejszym uzgodnieniu pod numerem telefonu 034-327-85-50 można będzie ją zwiedzić oraz skorzystać z pokazu robienia kwiatów z bibuły czy innych ozdób. Zapraszamy.

W Pabianicach od bardzo dawna w ostatki (zwane również zapustami) chodzą od domu do domu i odwiedzają mieszkańców przebierańcy — tzw. "Misie". To doskonała okazja do ostatnich zabaw, która symbolizuje radość życia, a przede wszystkim witalnośc poprzez żarty, tańce i śpiewy. Również w tym roku młodzi mieszkańcy podtrzymali tradycję i ubrani w karnawałowe stroje odwiedzali pabianiczan.

* * * * *

Ferie zimowe

12 lutego rozpoczynają się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. W świetlicy w Pabianicach już 12 lutego (poniedziałek o godz. 14.00 rozpoczną się zajęcia z grantu uzyskanego z Fundacji Wspomagania Wsi z Warszawy nt. "Ozdoby bibułkowe na różne okazje". Oto harmonogram spotkań ze światem bibułkowym w pierwszym tygodniu ferii:

  • 13.02.2007 godz. 15.00-18.00
  • 14.02.2007 godz. 9.30-12.30
  • 15.02.2007 godz. 15.00-18.00
  • 16.02.2007 godz. 15.00-18.00
  • 17.02.2007 godz. 10.00-13.00

SOKiS w Janowie zaprasza do świetlicy w Pabianicach:

  • 12.02.2007 oraz 19.02.2007 o godz. 15.30-17.00 kółko muzyczne
  • 14.02.2007 oraz 21.02.2007 o godz. 13.00-16.00 kółko plastyczne
  • 16.02.2007 o godz.15.00-16.00 zajęcia świetlicowe

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach również dzieci i młodzież z innych miejscowości!

* * * * *

11 lutego 2007 r.

W niedzielę 11 lutego delegacja z Pabianic odwiedziła wychowanków z Domu Małego Dziecka w Częstochowie przy ul. św. Kazimierza 1. Wolontariusze z Pabianic ofiarowali dzieciom zebrane w okresie adwentu i świąt Bożego Narodzenia artykuły szkolne i słodycze. Dzieci i pabianiczanie razem ucząc i bawiąc się spędzili miło niedzielne popołudnie. Na zakończenie odwiedzin trudne było rozstanie z dziećmi. Była to bardzo ważna wizyta dla każdego z nas. Jeżeli masz wolną chwilę i dysponujesz wolnym czasem, możesz tym małym sprawić radość i uśmiech. Skontaktuj się z Domem Małych Dzieci im. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie (tel. 034 324 67 51)

Dobry człowiek jest podobny do kwiatu, który rozkwita w ciepłych promieniach słońca. Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym, niezastąpionym, które potrzebuje ciepła, wielkiej miłości, żeby być człowiekiem.

Phil Bosmans

* * * * *

2 lutego 2007 r.

W dniu 2 lutego na zakończenie okresu bożonarodzeniowego na zaproszenie sołtysa wsi Siedlec, Pana Henryka Srokosza, młodzi aktorzy z Pabianic zawitali do kaplicy w Siedlcu, gdzie przedstawili dla mieszkańców "Jasełka".Jak przystało na sąsiadów sąsiednich miejscowości na koniec przedstawienia wszyscy uczestnicy podzielili się opłatkiem. Było to bardzo integracyjne spotkanie dwóch sąsiadujących miejscowości Siedlec i Pabianice. Za piękne zaproszenie serdecznie DZIĘKUJEMY!

* * * * *

27 stycznia 2007 r.

W Pabianicach odbyło się sympatyczne spotkanie związane z Dniem Babci i Dziadka. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez ks. Grzegorza Słabego w intencji Babć i Dziadków. W homilii ks. prefekt podkreślił jak wielką rolę w dzisiejszych czasach ma Babcia i Dziadek. Po zakończeniu Mszy wszyscy udali się do świetlicy aby wysłuchać programu artystycznego przygotowanego przez swoich wnuków. Ich popisy nasi goście nagradzali gorącymi brawami. Imprezę przy herbatce uświetniło wspólne śpiewanie kolęd oraz piosenek o Babci i Dziadku przy akompaniamencie pani Jadwigi Lamch. Najwięcej radości wszystkim sprawił konkurs: portret Babci i Dziadka, który był specjalnym upominkiem. Nasi Seniorzy byli bardzo wzruszeni i zadowoleni, że mogli się spotkać z dziećmi i znajomymi. Spotkanie zaszczycili najstarsi mieszkańcy Pabianic: 94-letni pan Antoni Biel mający czworo prawnuków i dziewięcioro wnuków oraz 91-letnia pani Stanisława Lamch mająca troje prawnuków i piętnaścioro wnuków. Uroczystośc przebiegła w miłym i ciepłym nastroju, dostarczyła wszystkim zgromadzonym wiele wzruszających przeżyć i doznań. Dziadkowie i Babcie otrzymali własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki.
Życzymy dziś wszystkim Babciom i Dziadkom aby zawsze byli szczęśliwi, życia najdłuższego, pociechy i zdrowia dobrego!

* * * * *

21 stycznia 2007 r.

Święta Bożego Narodzenia i okres poświąteczny to radosny okres, w którym obok zwyczaju kolędowania, odwiedzania szopek w kościołach, jest również czas prezentowania jasełek. Dla głębszego zrozumienia tajemnicy Wcielenia Syna Bożego od wielu wieków przygotowywane są przedstawienia sceniczne ukazujące wydarzenia z Betlejem. Jasełka są już dość silnie zakorzenioną tradycją również i w pabianickiej wspólnocie. Włączając się w tę piękną tradycję dzieci i młodzież pod kierunkiem pani Jadwigi Lamch i pani Joanny Idziak przygotowały widowisko jasełkowe, które odbyło się w niedzielę 21 stycznia 2007 roku w Kaplicy na "Wzgórzu Maryjnym" w Pabianicach. Aktorzy wcielili się w rolę Świętej Rodziny, Aniołów, Pasterzy, Mędrców, Króla Heroda, Rycerzy i inne. Poszczególne sceny ubogacane były śpiewem kolęd i pastorałek. Niezwykła scenografia jasełek, rekwizyty, nastrojowa muzyka przeniosła każdego z widzów w wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Wszyscy uczestnicy młodsi i starsi w tym uroczystym dniu mogli się radowac z Narodzenia Bożej Dzieciny oraz ze spotkania razem przy żłóbku. Na zakończenie zebrani zaśpiewali kolędę "Jest taki dzień... " a młodzi aktorzy za włożony trud w przygotowanie przedstawienia zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności oraz zostali zaproszeni na słodki poczęstunek i wspólne kolędowanie do świetlicy. Duchowe i artystyczne przeżycia związane z przygotowaniem i prezentacją "Jasełek" z pewnością zaowocują w dalszym rozwoju młodych aktorów.

* * * * *

Styczeń 2007 r.

W Pabianicach piękna styczniowa pogoda sprzyja nie tylko przyrodzie, która o wiele za wcześniej obudziła się do życia... ale również pracownikom Urzędu Gminy w Janowie, którzy wykonują prace końcowe zewnętrzne przy świetlicy. Młodzi mieszkańcy już się cieszą, że będą mieli bezpieczne zejście do siłowni, która jest modernizowana w piwnicach budynku świetlicy. W ogródkach zaś cieszą niespotykane o tej porze roku pojawiające się kwitnące kolorowe wrzośce, żółte żonkile czy też białe plamy stokrotek. Mimo kalendarzowej zimy można sobie zaśpiewać znaną piosenkę "Wiosna, wiosna ach to ty..."

* * * * *