Kronika 2010

16 listopada 2010

16 listopada br. w Złotej sali Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach I wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa wręczył laureatom konkursu dyplomy i sprzęt sportowy to nagrody w konkursie dla dzieci i młodzieży zatytułowanym "Wakacje: bezpiecznie, zdrowo i zabawnie" — na reportaż ze zrealizowanego nieodpłatnie wypoczynku wakacyjnego.

Konkurs rozpisano z inicjatywy działającego przy wojewodzie śląskim zespołu do realizacji programu "Razem bezpieczniej w regionie". Celem konkursu było promowanie działań na rzecz edukacji dzieci i młodzieży w zakresie zdrowych i bezpiecznych sposobów spędzania czasu wolnego w miejscu zamieszkania, w ramach prowadzonej przez wojewodę śląskiego akcji "Bezpieczne wakacje 2010" oraz działań zespołu do realizacji programu "Razem bezpieczniej w regionie".

Zwycięskie reportaże wyłoniono spośród 17 zakwalifikowanych do konkursu. Laureatami konkursu zostali: I miejsce — Rada Sołecka w Pabianicach koło Janowa, II miejsce — Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sierakowie Śląskim, III miejsce — Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach.

* * * * *

14 listopada 2010

Święto świętego Marcina przypadające na dzień 11 listopada od kilku lat na stałe wpisało się w kalendarz dorocznych imprez organizowanych w Pabianicach. W tym roku pabianiczanie obchodzili je w niedzielę 14.11.2010r. Najmłodsi na Mszę św. przynieśli wykonane kolorowe lampiony, które poświęcił ks. proboszcz Ryszard Marciniak, następnie w czasie sprawowanej Eucharystii złożono dary: rogale, chleb eucharystyczny i wino oraz adwentowe lampiony. Na zakończenie Mszy św. wszyscy przy pięknej słonecznej pogodzie przed kaplicą dzielili się rogalikami ofiarowanymi przez właścicieli piekarni w Żarkach Beatę Samulak i Jerzego Musialika.

Ideą przewodnią tego święta jest zachowanie kultu św. Marcina i uczenie szczególnie młodszego pokolenia dzielenia się z potrzebującymi. Także aby tradycji stało się zadośc pięcioosobowa grupa pabianiczan wybrała się w tym dniu do Domu Małego Dziecka w Częstochowie aby podzielic się z potrzebującymi.

Serdecznie dziękujemy państwu Beacie Samulak i Jerzemu Musialikowi za przekazanie swoich pysznych wyrobów na święto Świętego Marcina.

* * * * *

23 października 2010

23 października br. Szlakiem Maryjnym odbyło się kolejne nabożeństwo różańcowe, które poprowadził ks. Ryszard Marciniak proboszcz złotopotockiej parafii. Odmawiając tajemnice różańca świętego dziękowaliśmy za dar powołania na stolicę Piotrową Ojca Świętego Jana Pawła II, beatyfikację sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki oraz w intencjach wszystkich mieszkańców i przybyłych na to nabożeństwo. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wzięli udział we Mszy świętej.

* * * * *

13 października 2010

Rada Sołecka przy współpracy mieszkańców wsi Pabianice i miejscowych pszczelarzy w 2009 r na realizację projektu "Miód z nektaru kwiatów jurajskich szlakiem naszych przodków" otrzymała dotację z Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie, dzięki której na zakończenie realizacji projektu wydała ulotkę, którą można otrzymać w świetlicy wiejskiej w Pabianicach, w schronisku młodzieżowym w Siedlcu oraz w dziale promocji Urzędu Gminy w Janowie.

* * * * *

11 października 2010

W poniedziałek 11 października br. przy pięknej pogodzie ruszyły prace przy świetlicy w Pabianicach a mianowicie Firma Brukarsko-Remontowa "Bruk-Ma" z Blachowni rozpoczęła prace — wykonanie parkingu. Na zebraniu wiejskim w Pabianicach nt. wykorzystania dotacji z funduszu sołeckiego na 2010 r. mieszkańcy opowiedzieli się aby wykonać parking przy świetlicy, wybrukować miejsce pod koszami na śmieci oraz miejsce do gry w kosza.

Natomiast z ofiar mieszkańców zakupiono i zamontowano daszek zabezpieczający figurę Matki Bożej przy kaplicy oraz rozpoczęto prace konserwatorskie przy ogrodzeniu kaplicy i wybrukowano teren wokół kaplicy.

* * * * *

8 października 2010

W dniu 8 października 2010r. w Częstochowskiej Galerii Malarstwa i Rzeźby odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów przyznanych w VI edycji konkursu przez Częstochowską Organizacje Turystyczną.

Konkurs obejmował następujące kategorie: produkt turystyczny, potrawa regionalna i pamiątka turystyczna. Pabianiczanom przyznano trzy certyfikaty we wszystkich trzech kategoriach.

* * * * *

30 września 2010

30 września br. otwarto ścieżkę edukacyjną pt. "Miód z nektaru kwiatów jurajskich szlakiem naszych przodków". Jest to jedyna ścieżka w gminie Janów, na której będzie można poznawac wiejską przyrodę oraz zapoznac się z tematyką pszczelarstwa. Dzięki tej ścieżce na własne oczy będziemy mogli na przygotowanych "plastrach miodu" zobaczyc wiele ciekawych roślin charakterystycznych dla tego regionu, pasiekę zarodową, obejrzec filmy z zakresu pszczelarstwa oraz uczestniczyc w degustacji miodu z nektaru kwiatów jurajskich. Osoby uczestniczące w spacerze po ścieżce będą miały idealną lekcję biologii, ekologii i historii. Dowiedzą się od miejscowych pszczelarzy o bartnictwie w Pabianicach i okolicach gminy Janów, poznają jak bogata jest przyroda naszego regionu, jakie są tradycyjne metody upraw roślin aby rozwijało się pszczelarstwo. Głównym celem tej ścieżki jest podniesienie świadomości edukacyjnej zwiedzających z dziedziny bartnictwa. Serdecznie zapraszamy!!!

Ścieżkę można zwiedzac po wcześniejszym uzgodnieniu.

* * * * *

29 września 2010

We wrześniu został rozstrzygnięty konkurs na najlepiej zorganizowany wypoczynek letni w miejscu zamieszkania — lato 2010 w województwie śląskim, pt.: "Wakacje: Bezpiecznie, zdrowo i zabawnie". Radzie Sołeckiej w Pabianicach przypadło I miejsce.

Organizatorami konkursu byli:

  • Wojewoda Śląski
  • Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach
  • Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
  • Śląski Kurator Oświaty w Katowicach

Partnerzy konkursu:

  • Śląski Oddział Straży Granicznej
  • Karpacki Oddział Straży Granicznej
  • Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach
  • Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach
  • Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
  • Wojewódzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach
  • Wydział Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
  • Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach
  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • ZHP Chorągiew Śląska

* * * * *

22 września 2010

W dniu 22 września 2010 r. zostały przyznane certyfikaty Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Certyfikaty przyznane zostały w trzech kategoriach. W kategorii "Produkty turystyczne", aż dwa produkty zyskały uznanie komisji konkursowej i uhonorowane zostały dwoma certyfikatami. Sołectwo Pabianice zostało uhonorowane za wykonanie Szlaku Maryjnego w Pabianicach, natomiast Firma Jurajski Gród za utworzenie Parku Miniatur Zamków Jurajskich "Jurajski Gród" w Piasku prowadzonego przez Pana Zbigniewa Jakóbczyka. W kategorii Pamiątka Turystyczna uhonorowano Radę Sołectwa Pabianice za "Pabianickie Pająki", natomiast w kategorii potrawa regionalna certyfikat uzyskało Gospodarstwo pasieczne "Jurajski Bartnik" za "Miód z nektarów kwiatów jurajskich" prowadzone przez Pana Jana Lamcha z Pabianic. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbędzie się 8 października 2010 r.

* * * * *

04 września 2010

W sobotę 4 września br. grupa mieszkańców z Pabianic wyjechała na obchody 60-lecia Koła Związku Osób Niewidomych do Pabianic. Jubileusz był okazją do przypomnienia historii i dokonań pabianickiego koła. Uroczystośc odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, połączona z obchodami Dnia Białej Laski. Była okazja do podziękowań widzącym przyjaciołom koła: władzom, firmom i instytucjom. Pabianiczanie przed uroczystością spotkali się z władzami pabianickiego grodu, zwiedzili dwór kapituły krakowskiej, na scenie w MOK-u zespół "Janowianie" z gminy Janów miał swoją prezentację artystyczną. Występ zespołu bardzo się podobał. Podczas uroczystości wystąpiły zespoły Jarzębina i Studio Integracja Krzysztofa Cwynara. Wszystkim członkom pabianickiego koła życzymy zapału do dalszych działań służących drugiemu człowiekowi.

* * * * *

31 sierpnia 2010

Wakacje tegoroczne w Pabianicach upłynęły na realizowaniu projektu Fundacji Wspomagania Wsi Pożyteczne wakacje 2010 — "Pomóżmy sobie sami". Celem projektu była przede wszystkim pomoc w codziennych pracach domowych u osób starszych, samotnych,opieka nad małymi dziecmi. Uczestnicy zajmowali się pracą w ogrodzie i przy gospodarstwie, sprzątaniem obejścia, a także umilali seniorom czas rozmową i opiekowali się najmłodszymi mieszkańcami.

Dla uczestników projektu zostały zorganizowane wyjazdy i warsztaty, przeprowadzono cykl zajęć sportowych i kulinarnych, na których uczestnicy mogli przygotować kanapki, ciasta, sałatki i desery, a na warsztatach z paniami Lucyną Świątek i Heleną Miedzińską zapoznano się z techniką malowania na szkle, oraz jak zrobic pabianickiego pająka ze słomy i udekorować stół serwetkami na różne okazje. Wakacyjne wycieczki były również bardzo urozmaicone. Uczestnicy projektu mogli brać udział w wyjeździe do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach, Muzeum chleba w Radzionkowie, Istebnej, Koniakowa i Wisły. Kolejną propozycją była wycieczka piesza do Piasku w celu zwiedzenia Parku Miniatur Jurajskich Zamków. Ponadto zorganizowano liczne konkursy np. konkurs plastyczny nt. "Alkohol szkodzi zdrowiu" i na ułożenie hasła "Stop nietrzeźwym kierowcom". Do udziału w projekcie zaproszono dzieci z sąsiednich wiosek i wypoczywające na wakacjach oraz Dzieci z Domu Małego Dziecka w Częstochowie. Niezapomnianym spotkaniem było spotkanie dzieci z Pabianic i Piasku na placu przy pabianickiej świetlicy. W projekcie brały udział dzieci i młodzież z Janowa, Bytomia, Katowic, Skowronowa, Częstochowy, Wrocławia, Siedlca, Zrębic i Chocianowa.

Dziękujemy FWW w Warszawie za przekazaną dotację na realizację projektu pt. "Pomóżmy sobie sami", przedstawicielom Rady Sołeckiej z Pabianic oraz wszystkim wolontariuszom, rodzicom oraz pani Emilii Szczepanek z SOKiS w Janowie, wszystkim dzięki komu spędzony czas wszystkich uczestników biorących udział w projekcie był miły, bezpieczny i pożyteczny. Szczególne podziękowanie kierujemy do pań Barbary Tyrek, Beaty Miedzińskiej, Anny Torońskiej za wszelką pomoc i wsparcie przy realizacji projektu.

* * * * *

30 sierpnia 2010

Członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich z Piasku udało się dostać zastrzyk gotówki na organizację letnich zajęć w okresie wakacji 2010. Projekt "Starodawne bliskie casy" to połączenie przyjemnego z pożytecznym, zakładał indywidualną pomoc związaną z codziennymi obowiązkami: sprzątanie domów, robienie porządków w ogrodzie, na podwórku, rozmowy z seniorami i pomoc w codziennych pracach dnia. Jednak najważniejszym działaniem było wspólne spędzanie czasu. Wykonano wszystkie zaplanowane działania. Pomagali w tym wolontariusze: Irena Podsiedlik, Zofia Żyła, Danuta Mogiłko, Edyta Nowakowska, Monika Grzywna oraz bardzo wielu rodziców. W zamian za pomoc i pracę, jaką wykonały dzieci i młodzież przy realizacji projektu, zostały zorganizowane wyjazdy: wyjazd do Parku w Tarnowskich Górach, ZOO i Parku Etnograficznego w Chorzowie, Palmiarni w Gliwicach ,Muzeum Chleba w Radzionkowie, na lotnisko do Pyrzowic, do parku w Świerklańcu oraz do miejscowego nowo otwartego Parku Miniatur Zamków Jurajskich i Pabianic. Oprócz wyjazdów uczestnicy mogli brać udział w warsztatach kulinarnych, podczas których przygotowano regionalne potrawy, owocowe desery i zdrowe kanapeczki. Wszystkim uczestnikom projektu zależało na pokazaniu się z jak najlepszej strony. Prace wykonywano chętnie, z dużym zaangażowaniem, udowadniając, że razem jesteśmy sobie bardzo bliscy. Ciekawym wydarzeniem był udział w warsztatach prowadzonych przez panią Teresę Żarską w Koziegłowach, gdzie uczestnicy projektu poznali jak powstają kapelusze, kwiaty i inne ozdoby z wiór drzewa osiki oraz proponowane zajęcia sportowe, rekreacyjne i plastyczne w plenerze. Miłą niespodzianką było spotkanie uczestników projektu z mieszkańcami Pabianic gdzie zapoznano się z pokazem robienia masła oraz z miejscowym pszczelarzem panem Janem Lamchem, który opowiedział skąd bierze się miód oraz o walorach zdrowotnych miodu z nektaru kwiatów jurajskich. Wszyscy uczestnicy mieli okazję degustowac pabianickie wyroby regionalne, oraz robiąc sobie darmowy makijaż można było przybrac postac z bajki lub zrobic sobie zdjęcia w stroju pszczelarza.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym projekt "Starodawne bliskie casy "mógł się odbyć.

* * * * *

29 sierpnia 2010

W niedzielę 29 sierpnia w Skansenie w Chorzowie odbyła się X edycja konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo — Smaki Regionów". Uczestnicy konkursu zaprezentowali 36 produktów i 5 potraw regionalnych. Z gminy Janów do udziału w konkursie wystawiono pabianicki marchwiak, ciasto jak wskazuje nazwa pieczone z dodatkiem marchwi.

Komisja konkursowa miała trudne zadanie oceniając produkty i potrawy. Spośród tak wielu wyjątkowych i smacznych produktów tradycyjnych, członkowie komisji musieli wyłonic te najlepsze i przydzielic miejsca.

Po degustacji potraw i ocenie produktów pabianicki marchwiak otrzymał nagrodę specjalną.

* * * * *

28 sierpnia 2010

28 sierpnia w sobotę wspólnota z Pabianic i przyjezdni goście mimo niesprzyjającej aury modlili się w intencji trzeźwości Narodu. Poszczególne stacje stanowiły przystrojone przez mieszkańców przydrożne krzyże, wkomponowane w pejzaż tej ziemi. Na ramionach uczestnicy tej Pasji ponieśli krzyż XIV stacji.

Duchownym przewodnikiem był ks. dr Sebastian Kempa z Częstochowy, który na zakończenie odprawił w kaplicy Mszę świętą i wręczył nagrody za konkurs plastyczny nt. "Alkohol szkodzi zdrowiu" i hasło "Stop nietrzeźwym kierowcom". Nagrody dla zwycięzców ufundowane zostały z dotacji na "Pożyteczne wakacje 2010" z Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie.

I miejsce zdobyły: Ola Tyrek i Martynka Knapik

II przypadły Darii Knapik, Edytce Walczyk i Patrykowi Walczyk

III Błażej Gryczka i Klaudia Gryczka

Podziękowania za przygotowanie trasy Drogi Krzyżowej należą się wielu osobom. Dziękujemy wszystkim, którzy mimo nawału prac, niesprzyjającej pogody zechcieli towarzyszyc w Pabianickiej Drodze Krzyżowej. Szczególne podziękowania kierujemy do ks. dr Sebastiana Kępy za modlitwę z nami w tym dniu.

* * * * *

25 sierpnia 2010

Sto piędziesiąt osób przemierzyło ponad 36 km do Częstochowy w tegorocznej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. W wędrówce towarzyszyło nam hasło "Bądźmy świadkami miłości". Na pielgrzymim szlaku uczestniczyli parafianie z: Apolonki, Ludwinowa, Gorzkowa, Pabianic, Siedlca, Złotego Potoka i goście z Katowic, Zabrza, z których obecności bardzo się cieszymy. Grupie dzielnie przewodniczył ks. prefekt Grzegorz Słaby a na trasie pielgrzymowania wspierał nas dojeżdżając na przystanki ks. proboszcz Ryszard Marciniak. W tym roku z sołectwa Pabianice wzięło udział 20 osób.

W jednym dniu przemierzyliśmy ponad 36 km dróg asfaltowych, leśnych, towarzyszyła nam słoneczna pogoda. Całą wędrówkę wypełniała nam modlitwa: różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego, Godzinki, śpiew, konferencje przygotowane przez naszego ks. Grzegorza. Był też czas na żarty. Towarzyszem naszej podróży był najczęściej uśmiech, radość bycia z drugim człowiekiem. Porządkowi mający niewdzięczne zadanie trzymania grupy w tzw. "kupie", zdali egzamin na piątkę. Bagażowy miał siłownię za darmo wrzucając i wyrzucając z samochodu dostawczego nasze nierzadko ciężkie walizy i plecaki. Wielkie dzięki za ich pracę.

Księżom składamy Bóg Zapłać za opiekę duchową i możliwość przyjęcia sakramentu pojednania, a także za każde usłyszane dobre słowo.

Wszystkim tworzącym naszą wspaniałą złotopotocką grupę dziękujemy za udział i zapraszamy na pielgrzymkowy szlak już za niecały rok.

Szczęść Boże!

* * * * *

16 sierpnia 2010

W dniu 16 sierpnia najmłodsi z Pabianic wybrali się na wycieczkę w okolice Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Piekar Śląskich i Pyrzowic. Wycieczka odbyła się dzięki rodzicom oraz otrzymanej dotacji na "Pożyteczne wakacje 2010" z Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie. Pabianiczanom w czasie jednodniowej wycieczki towarzyszyli: dzieci z Domu Małego Dziecka im. E. Bojanowskiego w Częstochowie oraz koledzy i koleżanki z Bytomia, Katowic, Olsztyna, Skrajnicy, Srocka, Skowronowa i Zrębic. Na wszystkich uczestników wyjazdu czekały interesujące miejsca do zwiedzania.

Najpierw dzieci odwiedziły Ava Park Wodny w Tarnowskich Górach i przepiękne Muzeum Chleba w Radzionkowie, gdzie każdy uczestnik piekł bułeczki. Podczas 20 minutowej prelekcji i obejrzeniu filmu uczestnicy mieli okazję wysłuchać i zapoznać się jaka jest droga od ziarenka do bochenka. Edukacyjnym elementem była pogadanka o szacunku do kromki chleba. Pod opieką przewodnika zwiedzali sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Kolejną atrakcją było lotnisko w Pyrzowicach. Mimo burzliwej popołudniowej aury wszyscy wrócili uśmiechnięci i bardzo radośni, bogatsi o nowe doświadczenia edukacyjne do swoich małych ojczyzn.

Dziękujemy Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie za otrzymaną dotację na realizację projektu "Pożyteczne wakacje 2010", Pani Marii Malewickiej z Częstochowy za oprowadzanie grupy w czasie wyjazdu oraz wszystkim rodzicom, opiekunom z Domu Małego Dziecka w Częstochowie za wszelką pomoc i opiekę.

* * * * *

15 sierpnia 2010

15 sierpnia obchodziliśmy nie tylko święto państwowe Święto Wojska Polskiego i 90 rocznicę Bitwy Warszawskiej ale również święto Matki Boskiej Zielnej. W pabianickiej tradycji z tą maryjną uroczystością związana jest i do dziś kultywowana tradycja liturgiczna, oddająca hołd Maryi wraz z poświęceniem na jej cześć leczniczych, ziół, kwiatów, owoców, kłosów zbóż. W Pabianicach jak wspominają starsi mieszkańcy do dziś wierzy się, że poświęcony bukiet w kościele nabiera niezwykłych właściwości — czarodziejskich i leczniczych. Poświęcony bukiet przyniesiony z kościoła przechowuje się pieczołowicie, najczęściej za świętym obrazem do następnego roku. Bukiety do poświęcenia przygotowują mieszkańcy własnoręcznie.

Podczas niedzielnej Eucharystii sprawowanej przez ks. Adama z Gdańska mieszkańcy złożyli dary: bochny chleba, kwiaty, kłosy zbóż i zioła, mleko, miód z pasieki państwa Jadwigi i Jana Lamchów, wino i chleb eucharystyczny, pismo św. i winogrono. Na zakończenie Mszy św.przyniesione bukiety ziół i kwiatów zostały poświęcone przez księdza celebransa aby chroniły nas przed chorobami, burzami... a sołtys Pabianic Rafał Tomza i pani Mariola Michalik dzielili wszystkich chlebem na pamiątkę, aby nikomu go nie brakło i było go pod dostatkiem.

* * * * *

8 sierpnia 2010

W niedzielę 8 sierpnia 2010 r. w kaplicy Matki Kościoła w Pabianicach odbył się koncert, organizowany w ramach Akademii Pana Chopina realizowanego przez O P K "Gaude Mater" oraz Jurajskie Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Niedzielne popołudnie upłynęło w Pabianicach pod znakiem muzyki klasycznej. Dla licznie zgromadzonej publiczności wspaniale zagrali utalentowani muzycy, laureaci konkursów oraz stypendyści. Wystąpili:

  • Joanna Szczepaniak — fortepian
  • Mateusz Chmielewski — akordeon
  • Klaudia Janoszka — akordeon

To już szósty koncert przygotowany w związku z Akademią Pana Chopina. W koncercie wzięło udział ok. 200 osób. To pierwszy koncert w historii wioski Pabianice. Bardzo się cieszymy, że mógł odbyc się w Pabianicach.

* * * * *

31 lipca 2010

Sołectwo Pabianice w sobotę 31 lipca br. zorganizowało wyjazd w ramach projektu realizowanego w czasie wakacji z Fundacji Wspomagania Wsi, na który otrzymało dotację. Tym razem dzieci,młodzież i opiekunowie wyjechali na wycieczkę krajoznawczą. W programie wycieczki było poznanie piękna polskich gór — Beskidu Śląskiego oraz tradycji dziedzictwa kulturowego górali. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili chatę na Szańcach, muzeum koronek koniakowskich, chałupę Kawuloka, gdzie wysłuchali gry pana Jaśka na góralskich instrumentach muzycznych dziś już zapomnianych. Przy pięknej i słonecznej pogodzie spacerowali nad rzeką Wisłą. Na zakończenie wycieczki wszyscy wjechali kolejką na stok Czantorii, tam podziwiali piękno górskich krajobrazów.

Uczestnicy wycieczki dziękują panu Henrykowi Srokoszowi za trud pracy włożony podczas wycieczki, oraz Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie za przekazaną dotację na realizację projektu w okresie wakacji 2010.

* * * * *

10 lipca 2010

Koło Pszczelarzy z gminy Janów przy współpracy sołectwa Pabianice zorganizowało I Gminny Dzień Pszczelarza, który odbył się w sobotę 10 lipca br. Spotkanie rozpoczęto uroczystą Mszą św.w intencji pszczelarzy i ich rodzin w pabianickiej kaplicy, której przewodniczył ks.proboszcz Ryszard Marciniak. W czasie Eucharystii pszczelarze Janowskiego Koła Jan Lamch i Cezary Haber złożyli dary ołtarza: Paschał i miód z tegorocznych zbiorów. Członkowie koła wybrali Kapelana pszczelarstwa ks. Ryszarda Marciniaka proboszcza złotopotockiej parafii jako opiekuna Janowskiego Koła.

Przy pięknej aurze wszyscy uczestnicy po Mszy św. udali się na "Kowalską chupkę", gdzie odbyła się biesiada połączona z degustacją wyrobów pszczelarskich, domowych ciast i nie tylko. Całej imprezie towarzyszyła miła atmosfera, co zachęciło członków Koła do dalszej działalności. Jednogłośnie zapadła decyzja, że w II sobotę lipca każdego roku w Pabianicach w gminie Janów będzie organizowany Dzień Pszczelarza.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej działalności.

* * * * *

28 czerwca 2010

28 czerwca br. w Pabianicach zgodnie z wieloletnią tradycją odbyło się coroczne poświęcenie pól i zasiewów. Uroczystość koncelebrował ks. proboszcz Ryszard Marciniak, który najpierw odprawił Mszę św. w kaplicy, następnie poprowadził procesję szlakiem przydrożnych krzyży do czterech ołtarzy.

"Boże wejrzyj na trud wszystkich pracujących na roli i spraw swoim błogosławieństwem, aby ziemia przyniosła oczekiwane plony. Ześlij deszcz z obłoków, aby użyźnił ziemię, udziel słońca, aby kwiat owocował i dojrzewało zboże...". Mieszkańcy Pabianic przywiązują wielką wagę do tej Uroczystości, o czym świadczą przygotowane ołtarze. Przy każdym z ołtarzy wznoszą modlitwy o urodzaj, błogosławieństwo dla pracy rolników, mieszkańców wioski i ochronę od nieszczęść.

* * * * *

25 czerwca 2010

W miesiącu czerwcu został rozstrzygnięty konkurs zorganizowany przez Fundację Wspomagania Wsi pt. "Pożyteczne wakacje 2010 — Rozejrzyj się wokół siebie", na który zgłoszonych zostało 227 wniosków z czego 140 zostało nagrodzonych. Celem konkursu było przedstawienie własnej wsi jako miejsca, które umożliwią dzieciom i młodzieży, które zostają na czas wakacji w swoich miejscowościach, spędzenia czasu w sposób pożyteczny, atrakcyjny i bezpieczny dla siebie i innych. Fundacja oczekiwała projektów które oprócz wypoczynku wakacyjnego w miejscach zamieszkania — będą przewidywały zorganizowanie pomocy dla najstarszych i najbardziej potrzebujących mieszkańców wsi (chorych, niepełnosprawnych, samotnych). Chodziło o pomoc codzienną polegającą na robieniu zakupów, posprzątaniu w domu, na podwórku, w ogrodzie, itp. Pula nagród wynosiła razem 400 tys. zł.

Projekt z Pabianic pt. "Pomóżmy sobie sami" zyskał uznanie komisji oceniającej zapewne dzięki różnorodności atrakcji przewidzianych w harmonogramie. Mieszkańcy Sołectwa będą mogli bowiem brać udział w programie w miesiącu lipcu. W ubiegłym roku Sołectwo Pabianice jako jedyne z Gminy Janów otrzymało dofinansowanie z tej fundacji na program — "Nasza wieś najpiękniejsza" pt."Odpoczywamy, porządkując swoją małą ojczyznę".

* * * * *

12 czerwca 2010

W sobotę 12 czerwca br. na placu przy świetlicy w Pabianicach, zorganizowane zostały uroczystości związane z Dniem Mamy, Dziecka i Taty. Rodzice zostali zaproszeni przez dzieci, które pochwaliły się swoimi umiejętnościami aktorskimi, a na koniec wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki-medale dla Super Mamy i Super Taty. Nie zabrało także różnego rodzaju konkursów dla wszystkich uczestników spotkania i rodzinnej dyskoteki. Wręczono także nagrody za udział w konkursie "Zbieramy kwiatki dla Najświętszej Matki":

I miejsce przypadło Justynie Mizgała, II miejsce otrzymała Ewelina Michalik, a III Karolina Mizgała. Wyróżnione zostały Natalka Michalik i Teresa Kozińska.

Dziękujemy wszystkim dzieciom i młodzieży gimnazjalnej za przygotowanie programu artystycznego oraz dekorację, sponsorom: Barbara Sławomir Tyrek, Kora Andrzej Romulewicz, Danuta Rafał Tomza oraz za pomoc w przygotowaniu festynu: Mariola Robert Michalik, Joanna Gęsiarz, Urszula Miedzińska, Joanna Walczyk, Danuta Klimek, Bożena Gęsiarz, Ilona Sosnowska, Zygmunt Kurek.

* * * * *

24 maja 2010

W poniedziałek 24 maja br. przypadła coroczna uroczystość ku czci Matki Kościoła czyli odpust pabanickiej patronki. Tego dnia pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, bardzo dużo wiernych zebrało się na sumie odpustowej, którą na zaproszenie księdza proboszcza Ryszarda Marciniaka odprawił neoprezbiter ks. Artur Kozik. Uroczystości swoim śpiewem uświetnił pabianicki chórek. Tym razem było to podwójne święto, ponieważ w progach naszej wioski gościliśmy ks. prymicjanta Artura Kozika z parafii Brzęczkowice. Od rana w naszej wiosce było wielkie święto z niecierpliwością oczekiwaliśmy na przyjazd naszego gościa.

Przed rozpoczęciem Mszy św. powitaliśmy ks. prymicjant Artura Kozika jak naszego brata, bo to właśnie z Pabianic pochodzi jego Tata. Wszyscy pełni wdzięczności i radości na powitanie śpiewaliśmy pieśń "Bądź pozdrowiony gościu nasz..." Przedstawiciele wioski przekazali ks. Arturowi bochen chleba, kwiaty i życzenia. O godz. 18.00 ks. prymicjant rozpoczął uroczystą Mszę św. W wygłoszonej homilii podkreślił między innymi, że tu w Pabianicach sięgają Jego korzenie, tu płynęła modlitwa w Jego intencji... Na zakończenie udzielił wszystkim zebranym prymicyjnego błogosławieństwa i posadził drzewo na placu przy kaplicy na znak swoich więzi z tą miejscowością. Ksiądz proboszcz Ryszard Marciniak życzył neoprezbiterowi wielu pogodnych dni, radości ze świadomości służenia innym i wytrwania przy Chrystusie w chwilach trudnych. A my pabianiczanie składamy staropolskie "Bóg zapłać" za odprawienie Mszy św., prymicyjne błogosławieństwo i otrzymane pamiątkowe obrazki z mottem "Prawdę i łaskę Boga niosą przez świat zwykli, przeciętni ludzie".

* * * * *

8 maja 2010

Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku, między innymi dlatego, że poświęcony jest Najświętszej Maryi Pannie. To dla Niej cały Kościół katolicki wyśpiewuje codziennie podczas nabożeństw majowych Litanię Loretańską i piękne pieśni Jej poświęcone.W sobotę 8 maja br. w Pabianicach odbyło się nabożeństwo majowe, które miało niecodzienny charakter.

Od kilku lat księża z parafii Złoty Potok i mieszkańcy Pabianic wskrzeszają tradycję nabożeństw majowych w plenerze. 8 maja czciciele Maryi zgromadzili się w pabianickiej kaplicy na Mszy świętej, a następnie przy słonecznej pogodzie wyruszyli Szlakiem Maryjnym, by sławić Matkę Bożą. W tym roku Mszy świętej przewodniczył i rozważania przy poszczególnych kapliczkach poprowadził ks. Grzegorz Słaby — prefekt złotopotockiej parafii. Nabożeństwo to miało bardzo wiele uroku. Niezapomniana atmosfera powoduje, że z roku na rok przybywa uczestników tego nabożeństwa, a wielu z nich przyznaje się, że już czeka na kolejne.

* * * * *

30 kwietnia 2010

W dniu 30 kwietnia br. w pabianickiej świetlicy podsumowane zostały prowadzone warsztaty nt. Zaplanuj swoją przyszłośc. W warsztatach wzięły udział 23 osoby. Celem warsztatów było dostarczenie lokalnemu społeczeństwu podstawowych informacji dotyczących praktycznych, metod oszczędzania.

Uczestnicy warsztatów na zajęciach uświadomili sobie, że mając nawet mały budżet można tak gospodarowac, że możliwe będzie oszczędzanie. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali zaświadczenia ukończenia warsztatów i skarbonki "świnki" aby zacząc od zaraz oszczędzanie. W spotkaniu udział wzięli dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu pani Anna Tarczyńska-Stęplowska, organizatorki warsztatów Stanisława Caban i Danuta Tomza, uczestnicy. Dodatkowym punktem była pogadanka nt. kredytów i oszczędzania przedstawiciela Banku PKO z Janowa pani Małgorzaty Ściebury.

* * * * *

05 kwietnia 2010

W poniedziałek wielkanocny 5 kwietnia 2010 r. ks. prefekt Grzegorz Słaby po Mszy św. wręczył laureatom zasłużone nagrody za udział w konkursie palm. Tym razem najwyższą i najpiękniejszą palmę wykonała rodzina Piotra i Sylwi Miedzińskich 2.45 zdobywając pierwsze miejsce. II miejsce otrzymała pani Helena Dłubała 1.45. III miejsce przypadło Justynie Skrzypczak 1.26. Wyróżniono palmy: Klaudii Grzelki, Oli Tyrek, Kingi Sosnowskiej, pań: Heleny Kowalczyk, Józefy Knapik, Marii Pala, Krystyny Stępień. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Palmy zgłaszane do konkursu są coraz piękniejsze,bo coraz więcej ludzi wkłada serce w te palmy. To z pewnością zasługa dzieci i młodzieży, ich rodziców oraz osób, które się tym konkursem bardzo interesują. Dziękujemy także tym, którzy pomagają nam w różnych sprawach przy okazji Niedzieli Palmowej i myślimy, że tak będzie dalej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze bardziej kolorowo i uroczyście. Dzieci, młodzież i pomagający im rodzice wykonując misterną robotę przy sporządzaniu palm, które ku chwale bożej są przecież robione, kultywują także tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Konkurs jest tylko sposobem na zachęcenie do jej kontynuowania. Zachęcamy wszystkich do corocznego kultywowania tej pięknej polskiej tradycji. W tym roku nagrody w konkursie ufundowali sołtys i radna Pabianic.

* * * * *

28 marca 2010

Dziś Palmowa Niedziela, pewnie wielu z nas uczestniczyło we Mszy św. i poświęciło palmę. W pabianickiej kaplicy ks. prefekt Grzegorz Słaby w czerwonym ornacie krótko przemówił, nawiązując do Niedzieli Palmowej i poświęcił palmy, kropiąc je wodą święconą. Liturgia Niedzieli Palmowej składa się z 3 czytań z czego najważniejsze jest czytanie Męki Pańskiej. W tym roku czytały Joanna Lamch i Wioleta Miedzińska. Piękne kolorowe palmy przyniesione na Eucharystię i pozostawione do konkursu będą zdobiły światynię aż do Zielonych Świąt. Wręczenie nagród za najpiękniejsze i najwyższe palmy odbędzie się w poniedziałek wielkanocny po Mszy świętej o godz. 9.30.

Już za tydzień Wielkanoc, przed nami Triduum Paschalne i okres wyciszenia. A w sobotę na wieczornym nabożeństwie uroczyste Alleluja, które ponownie zostanie wyśpiewane na rezurekcji w niedzielę.

* * * * *

27 marca 2010

W sobotę przed niedzielą palmową 27 marca br.w Pabianicach odbyła się w plenerze Pabianicka Droga Krzyżowa, której przewodniczył ks. dr Sebastian Kępa z Częstochowy. Podążaliśmy za drewnianym krzyżem XIV stacji, który był niesiony przez uczestników między poszczególnymi stacjami. Podczas każdej stacji mogliśmy wysłuchać w skupieniu licznych rozważań czytanych przez mieszkańców wioski i gości, które odnosiły się do sytuacji z naszego życia. Droga Krzyżowa miała nas jeszcze bardziej przygotować do zbliżającego się najważniejszego dla katolika święta, jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa.

Na zakończenie ks. dr Kępa odprawił Mszę świętą w kaplicy i udzielił wszystkim uczestnikom błogosławienstwa. Bóg tak chciał — skomentował z uśmiechem fakt, że tego popołudnia drodze sprzyjała aura.

Pierwsza taka wielkopostna manifestacja wiary odbyła się 7 lat temu z inicjatywy mieszkańców Pabianic. Od tej pory organizowana jest co roku.

* * * * *

26 marca 2010

W dniu 26 marca 2010 r. pięcioosobowa delegacja mieszkańców młodszych z Pabianic wybrała się w odwiedziny do dzieci mieszkających w Domu Małego Dziecka im ks. E Bojanowskiego w Częstochowie.

Celem wizyty było przekazanie świątecznych podarków zebranych od mieszkańców wioski oraz przeprowadzenie pokazu wykonywania palm dla mieszkańców domu.

Pabianiczanie zapewnili potrzebne materiały do wykonania wielkanocnych palm oraz nauczyli swoich małych przyjaciół tradycji ich wykonywania. Na zakończenie pobytu były wspólne zabawy. Było to po raz kolejny bardzo miłe i integracyjne spotkanie,jednak na zakończenie odwiedzin trudne było rozstanie z dziećmi.

* * * * *

20 marca 2010

W dniu 20 marca w świetlicy w Pabianicach odbyły sie warsztaty nt. "Tradycje wielkanocne", które prowadził Brat Jan Treściński ze Zgromadzenia Braci Szkolnych w Kopcu koło Kamyka. Głównym tematem warsztatów był pokaz wykonywania palmy wiekanocnej oraz ozdób związanych ze świetami Wielkiej Nocy.

Prowadzący spotkanie Brat Jan opowiedział o polskich zwyczajach niedzieli palmowej i świąt Wiekiej Nocy. W tym czasie na stole pojawiły się różne rzeczy: bazie, bukszpan, krepina, kolorowy papier... Uczestnicy z zapałem wykonywali palmy wielkanocne oraz różne ozdoby na Wielkanoc. Na zakończenie warsztatów wykonanymi pracami ozdobiliśmy wnętrze świetlicy. Warsztaty były wspaniałą okazją poznania tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi. Organizatorem i sponsorem spotkania było sołectwo Pabianice.

* * * * *

15 lutego 2010

Dnia 15 lutego żegnaliśmy karnawał. Z tego powodu jak co roku w Pabianicach w godzinach wieczornych można było spotkać grupę "Misiów". Towarzyszyła im muzyka, wszędzie można było usłyszeć ich charakterystyczny głos i podziwiac ich barwne, oryginalne stroje. Każdy uczestnik karnawałowego korowodu odznaczał się pomysłem na strój. Po obchodach wioski i odwiedzinach po domach mieszkańców, pabianickie "misie" odwiedziły uczestników wiejskiego zebrania w świetlicy.

Przebierańcy zaprezentowali się, rozbawiając przy tym zebranych ludzi. Podtrzymując tradycję, zabawnie i wesoło zakończyliśmy karnawał. Dziękujemy wszystkim, którzy wielopokoleniową tradycję w Pabianicach podtrzymują, pielęgnują i w swe progi "misiów" przyjmują.

* * * * *

31 stycznia 2010

W minioną niedzielę 31 stycznia odbył się po Mszy Świętej w pabianickiej kaplicy koncert kolęd, który zakończył okres Bożego Narodzenia i był połączony z pożegnaniem żłóbka. Była też okazja, aby wspólnie pochylic się nad krótkimi świątecznymi refleksjami, zaczerpniętymi z wierszy polskich poetów. W pabianickiej stajence kolędowali: ks. proboszcz Ryszard Marciniak, Wójt Gminy Janów Adam Markowski, Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Krzyształowski, radni, sołtysi, mieszkańcy Pabianic i sąsiednich miejscowości oraz goście z Rudy Śląskiej, Jaworza, Katowic. W popołudniowy koncert wprowadzili wszystkich zebranych najmłodsi pabianiczanie Bartuś Śpiewak i Marta Miedzińska następnie wystąpił Gminny Zespół Folklorystyczny "Janowianie". Na zakończenie przy akompaniamencie Pani Jadwigi Lamch pabianicki chórek i wszyscy uczestnicy trzymając się za ręce zaśpiewali znaną pieśń "Abyśmy byli jedno podajmy sobie ręce..."

Dziękujemy za wspólne kolędowanie wszystkim występującym, którzy dzieląc się swoim pięknym talentem, śpiewali kolędy, wolontariuszom, uczestnikom, darczyńcom za datki złożone dla poszkodowanej rodziny w pożarze z Pabianic. Dziękujemy za pomoc i wsparcie prac związanych z realizacją bardzo ważnego wydarzenia — charytatywnego koncertu. Wydarzenia ważnego dla nas, ale przede wszystkim dla tych, którym wspólnie pomagamy.

* * * * *