Kronika 2011
7 grudnia 2011
Z myślą o najmłodszych 7 grudnia 2011 r. w świetlicy w Pabianicach ok. 17.00 zorganizowana została zabawa Mikołajkowa. W świąteczny nastrój poprzez śpiew całą publiczność wprowadzili najmłodsi uczestnicy spotkania oczekując na przyjście gościa w czerwonym stroju. W ramach zabawy dzieci brały udział w licznych zabawach i konkursach przygotowanych przez śnieżynkę panią Beatę Miedzińską. Po wesołej zabawie przyszedł czas na powitanie gościa, którym był św. Mikołaj. Przywitał się z dziećmi bardzo serdecznie i wręczył każdemu dziecku prezent, był przy tym bardzo dociekliwy wypytując o różne szczegóły zadając zagadki i dużo pytań. Na zakończenie radosne dzieciaki przy ciepłej herbatce degustowały przygotowane meni na świątecznym stole.
Dziękujemy sponsorom i wszystkim zaangażowanym za pomoc w przygotowaniu mikołajkowych prezentów. Święty Mikołaj to bardzo ważna postać w życiu każdego dziecka. My, dorośli nie możemy pozwolić na to, aby nasze pociechy przestały wierzyć w Świętego Mikołaja. Organizatorzy mają nadzieję, że dzieci i ich rodzice wrócili do swoich domów z miłymi wspomnieniami i dobrymi humorami po minionej zabawie z Świętym Mikołajem.
* * * * *
4 grudnia 2011
Już 4 grudnia 2011 r. o dwa dni wcześniej ze względu na brak śniegu do pabianiczan przybył z podarkami Biskup Mikołaj w asyście Anioła. Po Mszy świętej około godz. 11.00 przy wyjściu z kaplicy czekał na nas z workiem słodkich prezentów. Tak, tak, wszyscy doskonale wiemy, że Mikołaj potrafi zapytać o zachowanie, postępy w nauce, czy na przykład uczestnictwo we Mszach Świętych. Na szczęście nasz gość w tym roku miał miękkie serce i nawet "nominowanym" do otrzymania rózgi ich nie wręczał. Nad sprawnym dostarczaniem paczek do rąk Mikołaja czuwał Anioł. Jeszcze kilka pamiątkowych fotografii. Wreszcie zmęczony ale uśmiechnięty Mikołaj pomachał ręką na pożegnanie i udał się w dalszą podróż pełniąc swe zaszczytne obowiązki.
Święty Mikołaju! Dziękujemy Ci za odwiedziny i za tak wielką ilość prezentów. Dziękujemy Ci za uśmiechnięte buzie dzieciaków i starszych i za kilka chwil spędzonych razem z Tobą. Zapraszamy gorąco za rok! Dziękujemy również pomocnikowi Świętego Mikołaja — Aniołowi.
* * * * *
25 listopada 2011
W dniu 25 listopada 2011 r. w pabianickiej świetlicy odbyła się zabawa andrzejkowa dla najmłodszych. Pod kierunkiem pani Beaty Miedzińskiej przygotowano atrakcyjny wystrój sali i wiele ciekawych wróżb: kubki przyszłości, wróżba z butami, butelką, wybieranie owoców, serca z imionami. Atrakcją tego wieczoru okazało się lanie gorącego wosku przez dziurkę od klucza na wodę. Na podstawie kształtu utworzonej przez wosk woskowej figurki odczytywaliśmy przyszłość osoby, która lała wosk. W rolę wróżki wcieliła się Karolinka Mizgała uczennica IV klasy. Uczestnicy zabawy bardzo ochoczo brali udział we wszystkich konkursach i zabawach. Wszyscy bawili się wyśmienicie i żal było się rozstawać.
* * * * *
18 listopada 2011
W dniu 18 listopada 2011 r. w "Chacie Pabiana" w wiejskiej świetlicy w Pabianicach odbyła się niezwykła uroczystość. Dzieci i młodzież, którzy uczęszczają na zajęcia do świetlicy przystąpili do pasowania na świetliczaka — dobrego duszka świetlicy.
Do pasowania przystąpiło 14 osób. Pod kierunkiem opiekunki pani Beaty Miedzińskiej dzieci przygotowały i zaprezentowały program artystyczny. Nasi milusińscy zostali włączeni do "świetlicowej gromady" poprzez uroczyste ślubowanie i pasowanie. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i wspólną zabawą z tańcami. Uroczystość miała charakter zabawy integracyjnej. Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. To wspaniałe popołudnie było pełne wrażeń i na pewno miło zapisze się w pamięci świetliczaków.
* * * * *
13 listopada 2011
W niedzielę 13.11.2011 r. wspólnota pabianicka w czasie Mszy św. odprawionej przez Ks. Proboszcza Ryszarda Marciniaka uczciła św. Marcina Biskupa z Tours. Od kilku lat w Pabianicach stało się tradycją dzielenie się rogalikami św.Marcina i święcenie lampionów adwentowych. Dzieci na prowadzonych zajęciach w świetlicy wykonywały z pasją kolorowe lampiony. Zapalone światełka w nich symbolizują światło, którego potrzebuje człowiek w ciemne listopadowe i grudniowe dni. Dzielenie się rogalikami ma nam przypominać o dzieleniu się z potrzebującymi.
* * * * *
05 listopada 2011
W miesiącu październiku w Pabianicach mieszkańcy młodsi i starsi uczestniczyli w październikowych nabożeństwach różańcowych. Po modlitwie najmłodsi przychodzili do zakrystii, by otrzymać potwierdzenie obecności. W niedzielę 5 listopada 2011 r. po zakończeniu Mszy św. nastąpiło wręczenie nagród dzieciom, które dzielnie i pięknie przychodziły na nabożeństwa różańcowe. I miejsce zdobyła Karolinka Mizgała przez 30 dni uczestniczyła w nabożeństwach, w nagrodę pojechała do teatru w Cieszynie na spektakl pt."Gość Oczekiwany" .Druga nagroda przypadła Martynce Knapik. Nagrody wręczył ks. prefekt Grzegorz Słaby. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości!
* * * * *
29 października 2011
W sobotę 29.10.2011 r. w Pabianicach odbyło się doroczne Nabożeństwo Różańcowe Szlakiem Maryjnym prowadzone przez ks. Grzegorza Słabego w czasie, którego wszyscy modlili się w intencji peregrynacji Krzyża Świętego przybywającego do parafii Złoty Potok 4 listopada br. o godz.15.30 wyruszyliśmy z pod kaplicy z różańcem w dłoniach i z pieśnią na ustach na Szlak. Dzięki zaangażowaniu sołtysa wsi Rafała Tomzy, Grzegorza Trojaka i Mariana Wideryńskiego odnowiliśmy w tym roku siedem kapliczek, które zniszczyła aura. Na zakończenie została odprawiona Msza św. w kaplicy, w której wszyscy uczestnicy procesji wzięli udział.
* * * * *
24 sierpnia 2011
24 sierpnia mieszkańcy poszczególnych wiosek Apolonki, Siedlca, Pabianic i Złotego Potoku oraz zaprzyjaźnieni pątnicy z parafiom Złoty Potok pielgrzymowali na Jasną Górę. Przez cały upalny dzień grupa w modlitwie i śpiewie dziękowała za Błogosławionego Jana Pawła II. Grupę prowadził ks. prefekt Grzegorz Slaby. W pielgrzymce wzięło udział ponad 150 osób. Na Jasnej Górze pielgrzymów przywitali Paulini oraz rodziny i znajomi. Serdeczne Staropolskie "Bóg zapłać" Rodzinie Gałązków ze Złotego Potoka za przewóz bagaży pielgrzymkowych.
* * * * *
20 sierpnia 2011
Mieszkańcy Pabianic należący do parafii św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku, w dniu 20 sierpnia br. wzięli udział w Drodze Krzyżowej w intencji Trzeźwości Narodu wiodącej leśnymi i polnymi ścieżkami. Poszczególne stacje stanowiły przydrożne kapliczki i krzyże, wkomponowane w pejzaż tego regionu. Modlitwom przewodniczył ks. kanonik Ryszard Marciniak proboszcz złotopotockiej parafii. Do tutejszej corocznej tradycji należą sierpniowe Drogi Krzyżowe w intencji Trzeźwości Narodu. Na zakończenie uroczystości ks. Ryszard Marciniak odprawił Mszę św. w kaplicy, w czasie której polecano ludzi zniewolonych i ich rodziny.
* * * * *
15 sierpnia 2011
W poniedziałek 15 sierpnia br. odbyła się uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Mieszkańcy jak co roku do kaplicy przynieśli bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostały pobłogosławione przez ks. proboszcza Ryszarda Marciniaka. W homilii celebrans podkreślił, że w to święto maryjne tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać "Cud nad Wisłą" z 1920 roku. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu. W czasie Mszy świętej zostały złożone dary ołtarza przez dzieci i przedstawicieli sołectwa. Na zakończenie Eucharystii tradycyjnie dzieliśmy się chlebem aby nikomu go nie zabrakło.
* * * * *
24 lipca 2011
W niedzielę 24 lipca br. zgodnie z zapowiedziami w Pabianicach odbył się Pabianicki Piknik 2011. Był to już trzeci piknik organizowany przez Sołectwo. Uroczystość rozpoczęła Msza święta w kaplicy i poświęcenie pojazdów z racji św.Krzysztofa, patrona kierowców. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na "Kowalską Chupkę" by poświęcić nową zjeżdżalnię dla dzieci zakupioną z Funduszu Sołeckiego oraz brać udział w dalszej części zapowiedzianego programu. Były życzenia dla solenizantów, występy Pabianiczan, "Carmen" z Przybynowa i "Barbórki" z Kopalni, liczne konkursy i zabawa taneczna z zespołem "Dynavox" ze Zrębic.
Ciekawostką dla przybyłych na piknik była wystawa fotografii zorganizowana w plenerze w ramach realizacji "Pożytecznych wakacji" z Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie pt."Pabianickie tradycje w kalendarzu" przygotowana przez beneficjentów projektu. Dużą popularnością cieszyła się loteria fantowa gdzie główną nagrodą był rower górski, wycieczki krajoznawcze do Krakowa, Tarnowskich Gór i Ogrodzieńca, wstęp do Szopki Olsztyńskiej, parku miniatur zamków jurajskich w Piasku i obiad w "Jurajskim Grodzie". Na stoiskach można było się posilić chlebem ze smalcem i ogórkami małosolnymi, pieczonkami, kiełbasą z grilla, miodem z nektaru kwiatów jurajskich i domowymi wypiekami. W tegorocznej imprezie nie oszczędzała nas pogoda. Kilkakrotnie lunął deszcz, więc szeregi uczestników przerzedzały się.
* * * * *
9 lipca 2011
W Pabianicach zgodnie z prastarą, wiejską tradycją odbywały się uroczystości związane z Poświęceniem Pól. Tak też było 09 lipca br. Mszę św. i obrzędu Poświęcenia pól dokonał ks. prefekt Grzegorz Słaby, a mieszkańcy spotkali się na wspólnej modlitwie związanej z błogosławieństwem pól.
Poprzez widzialny znak dziękuje się Panu Bogu za dary ziemi, którymi nas obdarza, prosi o błogosławieństwo pracy na roli, byśmy potrafili dzielić się sprawiedliwie plonami ziemi, byśmy wykorzystywali owe plony w dobry sposób. "Modli się każdy. To już tak weszło w tradycję, że bez poświęcenia pól, nie odczuwalibyśmy radości z uzyskanych plonów" — powiedział jeden z mieszkańców wioski. Kiedyś poświęcenie pól w wiosce było wielkim wydarzeniem, ponieważ kapłan przyjeżdżał tylko raz w roku na poświęcenie pól. Jestem pełen uznania dla budującego świadectwa wiary oraz entuzjazmu tworzenia klimatu umacniania sąsiedzkich więzi i współpracy dla dobra lokalnej społeczności.
* * * * *
2 lipca 2011
W sobotę 02 lipca 2011 r. mieszkańcy Pabianic "małych i dużych" spotkali się na pikniku turystycznym zorganizowanym w Pabianicach w gminie Janów. W spotkaniu wzięli udział Wójt Gminy Janów Pan Sławomir Krzyształowski oraz p.o. Sekretarz Gminy Pani Monika Gałązka. Spotkanie występem folklorystycznym uświetnili "Janowianie" oraz najmłodsi z Pabianic. Przybyło też radio "Warszawa-Poznań", które podawało przepis jak upiec smacznego kurczaka na patelni. Pabianiczanie modlili się też na Szlaku Maryjnym. Mimo nie sprzyjającej aury odbyło się wiele ciekawych konkursów. W konkursie "rzut podkową" zdobyli:
- I miejsce Sekretarz Gminy Janów Monika Gałązka
- II miejsce Pabianice "duże" Grzegorz Nowak
- III miejsce Pabianice "duże" Iwona Woźniak
Niespodzianką dla "małych" Pabianic były książki i pudło zabawek z ogromnym misiem "Pabiankiem" od przyjaciół z Pabianic "dużych". Wspólna zabawa i degustacja regionalnych pabianickich potraw były kolejnym, ciekawym spotkaniem dwóch miejscowości.
Serdecznie DZIĘKUJEMY mieszkańcom Pabianic za pomoc w przyjęciu gości z Pabianic "dużych".
* * * * *
13 czerwca 2011
W dniu 13 czerwca br. przybyłych do pabianickiej kaplicy mieszkańców i gości z okolicy powitał ks. proboszcz Ryszard Marciniak. Szczególnie serdecznie powitał ks. dr Dariusza Nowaka z Olsztyna celebransa odpustowej Mszy św. Teksty modlitw i czytanie ewangelii czytali parafianie Joanna Lamch i Joanna Idziak. Dzieci komunijne w czasie Eucharystii złożyły dary: chleb, wino i bukiet kwiatów. Msze św. śpiewem uświetnił pabianicki chórek przy akompaniamencie organistki pani Jadwigi Lamch. Po nabożeństwie do Matki Bożej, odpustowym błogosławieństwie i na zakończenie odśpiewaniu Apelu "Maryjo Królowo Polski" wszyscy wyszli przed kościół. Parafianie skierowali swe kroki w stronę odpustowych kramów, które — jak nakazuje świecka tradycja — towarzyszyć muszą odpustowi. Na stoiskach można było kupić tysiące drobiazgów. Tradycyjnie już największym zainteresowaniem cieszyły się odpustowe cukierki oraz odpustowe korale-obwarzanki.
* * * * *
4 czerwca 2011
W sobotę 4 czerwca 2011 r. przy pięknej pogodzie obchodziliśmy Dzień Mamy, Taty i Dziecka. Uroczystość ta to okazja do świętowania oraz integracji całych rodzin, gości z bliska i z daleka. Była to okazja do prezentacji umiejętności recytatorskich, manualnych, kulinarnych, aktorskich i sportowych. Po występach artystycznych dzieci obdarowały swoich rodziców wykonanymi własnoręcznie upominkami. Doskonale wszyscy się bawili biorąc udział w konkursach i zabawach z nagrodami. Wspaniałą atrakcją dla dzieci i rodziców było odgadywanie postaci z bajek w wykonaniu rodziców. Zaprosiliśmy również dzieci do wróżki malarki Justynki Skrzypczak, która tworzyła zabawne malowidła na twarzach dzieci. Nagrodą dla naszych milusińskich za piękny występ były łzy radości i uśmiech kochanych Mam i Tatusiów oraz lody i kolorowe czapeczki ufundowane przez sołtysa i radną Pabianic dla wszystkich dzieciaków.
Serwowaliśmy smaczne ciasta przygotowane przez rodziców, kiełbaski i kaszankę z grilla. Strona muzyczna oraz nagłośnienie było w rękach sołtysa. Dziękujemy rodzicom, radnej Danucie Tomza i sołtysowi Rafałowi Tomza oraz pani Beacie Miedzińskiej za pomoc merytoryczną w przygotowaniu festynu oraz wszystkim, którzy dołączyli do nas w tym dniu.
Nasi przyjaciele,którzy zawsze spieszą z pomocą:
- Ilona Stanisław Sosnowscy
- Dorota Marian Mizgałowie
- Agnieszka Henryk Torońscy
- Danuta Rafał Tomzowie
- Barbara Sławomir Tyrkowie
- Beata Grzegorz Miedzińscy
- Mariola Robert Michalikowie
- Krystyna Henryk Stępniowie
* * * * *
26 maja 2011
W Pabianicach przygotowania do plenerowego nabożeństwa majowego rozpoczyna się już pod koniec kwietnia. Wtedy to mieszkańcy odnawiają pieczołowicie krzyże a szczególnie kapliczki na Szlaku Maryjnym te symbole chrześcijańskiej wiary. Czyszczą, malują i konserwują uszkodzone przez wpływy atmosferyczne detale oraz zdejmują zniszczone dekoracje. Uzupełniają nasadzenia kwiatów i krzewów na klombach kwiatowych, wyrywają chwasty, stawiają także świeże kwiaty w wazonach, które co kilka dni są zmieniane. W przeszłości, ostatniego kwietnia, umacniało się podstawę krzyża, która była wkopana bezpośrednio do ziemi lub obcinało się spróchniałą część i wkopywano krzyż na nowo. Obecnie krzyże mocowane są w metalowych szczudłach, które zabezpieczają je przed próchnieniem.
Krzyże i kapliczki ozdabia się kolorowymi kwiatami, wstęgami. Od pierwszego maja mieszkańcy młodsi i starsi gromadzą się o godzinie 19.00 na nabożeństwie majowym w kaplicy. Jednak od kilku lat organizują wraz z kapłanami z parafii Złoty Potok nabożeństwo majowe w plenerze Szlakiem Maryjnym. W tym roku 26 maja odbyło się nabożeństwo majowe i Msza święta w kaplicy a później wyruszyliśmy z ks. prefektem Grzegorzem Słabym "na pielgrzymkę" do poszczególnych kapliczek aby wysławiać Maryję. Śpiew prowadziły Urszula i Wioleta Miedzińskie a rozważania ks. Grzegorz. Nabożeństwo to miało bardzo wiele uroku.
Na zakończenie oddaliśmy wszystkie sprawy w ręce Matki Zawierzenia przy ostatniej kapliczce. Ksiądz Grzegorz udzielił nam pasterskiego błogosławieństwa i odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.
Niezapomniana atmosfera zostanie na długo w sercach wszystkich uczestników, a wielu z nich przyznaje się, że już czeka na kolejne. Starsi mieszkańcy zapytani o cel majowych spotkań mówią przede wszystkim o kultywowaniu tradycji ojców i czci dla Maryi. Przez udział w modlitwie wyrażają wspólnotę nie tylko na płaszczyźnie religijnej, ale także społecznej. Mocno podkreślają właśnie aspekt jednoczący wiejską społeczność, są one okazją do rozmów, wymiany wiadomości i informacji, podejmowania decyzji dotyczących mieszkańców wsi.
* * * * *
17 kwietnia 2011
Jak co roku w Niedzielę Palmową ks. Grzegorz Słaby poświęcił przyniesione palmy. W naszej kaplicy odbył się coroczny konkurs Palm Wielkanocnych, który zorganizowała i przeprowadziła Rada Sołecka. Wybór był trudny, ale jury sprostało wyzwaniu i uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni za przygotowanie pięknych palm. Oprócz nagród rzeczowych każdy uczestnik konkursu na tę okazję otrzymał drobny upominek za udział w konkursie. Nagrody wręczył ks. proboszcz Ryszard Marciniak w poniedziałek wielkanocny. W tym roku najpiekniejszą palmę wykonała pani Helena Dłubała, do której użyła 300 kwiatów z bibuły. Najwyższą palmę zrobiła Martynka Knapik, a wyróznienia przypadły Kindze Sosnowskiej i Magdalenie Miedzińskiej.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!
* * * * *
19 marca 2011
W sobotę 19 marca br. we wspólnocie pabianickiej przeżywaliśmy Drogę Krzyżową prowadzącą ścieżkami Pabianic, której przewodniczył ks. Grzegorz Słaby. Jak co roku wyruszyliśmy od I stacji przy trasie Janów-Częstochowa. Nabożeństwo zakończyła Msza święta w kaplicy Matki Kościoła. Mimo niesprzyjającej aury jednak wiele osób uczestniczyło w tej Pasji.
Ks. Grzegorz Słaby przygotował rozważania, które były czytane przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej. Dla chrześcijan uczestniczenie w nabożeństwie Drogi Krzyżowej było kolejnym świadectwem wiary. Bóg zapłać!
* * * * *
9 marca 2011
09 marca 2011r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze w Pabianicach. Na spotkanie przybyli Wójt Gminy Janów Sławomir Krzyształowski, który prowadził zebranie, Przewodniczący Rady Gminy Ludwik Heinsch, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzysztof Szczepanek, radni i mieszkańcy. Frekwencja mieszkańców była niespodziewanie wysoka. Po przedstawionym sprawozdaniu z ostatniej kadencji wybrano komisję skrutacyjną, w skład której weszli: Urszula Miedzińska, Milena Tomza, Wioleta Miedzińska. Kolejną kadencje funkcję Sołtysa Sołectwa Pabianice będzie pełnił Pan Rafał Tomza cieszący się wielkim poparciem mieszkańców. Na lata 2011-2015 wybrano Radę Sołecką Sołectwa Pabianice, która będzie pracowała w 6-osobowym składzie, w osobach: Jadwiga Lamch, Joanna Idziak, Tadeusz Knapik, Robert Michalik, Marianna Pietruszewska, Ilona Sosnowska.
* * * * *
9 lutego 2011
Dwa tygodnie wspólnie spędzone w okresie ferii już wpisały się we wspomnienia. Cele, jakie zakładał realizowany projekt pt. "Ciekawe ferie z Babcią i Dziadziusiem" przyniósł w pełni zrealizowane efekty. Program ferii ukierunkowany został na aktywizację społeczności lokalnej poprzez niesienie pomocy starszym mieszkańcom wioski Piasek, organizację zajęć rekreacyjnych dla uczestników. Beneficjenci projektu uczestniczyli w wielu zajęciach rozwijających twórcze myślenie, zainteresowania, sprawność manualną czy ruchową, które przyczyniły się do pożytecznego, bezpiecznego i atrakcyjnego spędzania czasu wolnego w miejscu zamieszkania.
Pierwszy tydzień ferii rozpoczął się od wykonywania zaproszeń na spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, nauki wierszy i piosenek tak, aby zaplanowane występy wypadły jak najlepiej. Codziennie odbywały się próby, które prowadziły do perfekcyjnego przygotowania uczestników biorących udział w zaplanowanym przedstawieniu. Dzieci przygotowywały również w ramach zajęć plastycznych kolorowe upominki dla babć i dziadziusiów. Na placu przy świetlicy dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych, natomiast w sali świetlicy w bajkolandii, zajęciach kulinarnych, grach i zabawach. Kolejno przez wszystkie dni odwiedzały osoby starsze i pomagały im w pracach bieżących oraz rozmawiali w co się bawili dawniej Dziadkowie i Babcie, rozmawiali o zwykłych, codziennych sprawach. Spotkania te miały niezwykły wpływ na młodych. Kolejną atrakcją projektu były dwa wyjazdy: pierwszy do kina City na film pt. "Żółwik Sam" i zwiedzanie szopki na Jasnej Górze, Kopalni Rud Żelaza, Muzeum Archeologicznego oraz wystawę wnętrza chałupy z regionu Kurpi. Następny wyjazd to zwiedzanie edukacyjnej zagrody żubrów w Pszczynie i muzeum prasy śląskiej oraz zabytków Pszczyny. Ostatni dzień ferii piątek w swym programie zakładał spotkanie integracyjne zorganizowane z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mimo, iż kalendarzowe święta obchodzone były kilka dni wcześniej, dzieci z niecierpliwością wyczekiwały tego momentu. Od samego rana trwały próby, aby spotkanie wypadło jak najlepiej. Starsze dzieci przygotowywały wystrój pomieszczenia, zaś młodsze dopracowywały recytację wierszy. Zaproszeni goście — babcie i dziadkowie nie zawiedli. Frekwencja jak na pierwszy raz była dobra. Przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka wypadło znakomicie, a brawa, uśmiechy i łzy od publiczności były tego potwierdzeniem. Wszyscy Goście otrzymali od swych wnuków własnoręcznie przygotowane upominki. Miłym elementem spotkania był również poczęstunek, po którym nastąpiły swobodne rozmowy z gośćmi. Ostatni dzień ferii w Świetlicy "Pod Gajem" był dniem pożegnań i podziękowań. Dzieci opowiadały o swoich wrażeniach, wskazywały najciekawsze zajęcia. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że wyjazd do Częstochowy i do Pszczyny cieszył się największą popularnością. Uśmiechnięte twarze podopiecznych w pełni zrekompensowały trud i zaangażowanie wszystkich uczestników. Wielkie podziękowania należą się przewodnik pani Marii Malewickiej, członkiniom Koła Gospodyń w Piasku pani Danucie Mogiłko i Irenie Podsiedlik, pani Edycie Nowakowskiej i Małgorzacie Bielawskiej oraz panu Arturowi Żyła i radnej Danucie Tomza. Codziennie w zajęciach, które odbywały się na terenie świetlicy w Piasku brało udział około dwudziestu pięciu młodych mieszkańców wioski Piasek. Należy w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie osoby biorące udział w realizacji projektu prowadziły zajęcia całkowicie za darmo! Wszystkim im należą się w tym miejscu najserdeczniejsze podziękowania!
* * * * *
31 stycznia 2011
W sołectwie Pabianice zakończył się program ferii realizowany przez Radę sołecką w świetlicy w Pabianicach pt. "Odkryj swoją pasję". W ramach projektu odbyły się m.in. warsztaty kulinarne, bibułkarskie, z wiór drzewnych, z gliny, robienia korali podczas, których uczestnicy wykonali piękne upominki na spotkanie z okazji dnia Babci i Dziadka.
Ponadto uczestnicy uczestniczyli w dwóch wyjazdach na basen do Tarnowskich Gór, gdzie zaprosili dzieci z Domu Małego Dziecka w Częstochowie i Pyrzowic, drugi natomiast to udział w Jasełkach w teatrze Adama Mickiewicza w Cieszynie oraz zwiedzanie zagrody edukacyjnej żubrów w Pszczynie oraz zabytków Cieszyna. Nasi najmłodsi nie tylko się bawili i wypoczywali ale także pomagali starszym. Odwiedzili 35 Babć i 15 dziadziusiów. W wolnym czasie w świetlicy uczyli się gry na gitarze pod okiem wykwalifikowanego instruktora oraz mieli okazje poznać hobby mieszkańców: kolekcjoner znaczków oraz aniołów, w ten sposób po dwutygodniowych pracowitych różnego rodzaju zajęciach może każdy odkryje swoją pasję.
Dziękujemy serdecznie rodzicom, sołtysowi panu Rafałowi Tomza, oraz Panią Marioli Michalik, Barbarze Tyrek, panu Marianowi Mizgała oraz inicjatorce projektu Danucie Tomza za pomoc i organizację zajęć w naszej wiosce. Szczególne podziękowania kierujemy do pani przewodnik Marii Malewickiej, która swoją wiedzę pilota wycieczek przekazywała nam na wycieczkach po woj. śląskim. Dziękujemy pani Urszuli Ostrowskiej i Marcie Kasprzyk z SOKiS w Janowie za organizację zajęć z gitarą i warsztatów z gliny. Wszystkie zajęcia w okresie ferii były prowadzone bezpłatnie.
* * * * *
22 stycznia 2011
22 stycznia w Pabianicach był dniem szczególnym wszystkie Babcie i Dziadziusie o godz. 18.00 pojawili się na Mszy św. w kaplicy, którą odprawił w ich intencji ks. Grzegorz Słaby. Z okazji ich święta najmłodsi pabianiczanie przy pomocy sołtysa i radnej wioski Pabianice przygotowali wspaniałą akademię ze specjalnym programem artystycznym w świetlicy.
Dumne Babcie i szczęśliwi Dziadkowie raz po raz nagradzali występujących gromkimi brawami. Wszystkim Babciom i Dziadkom występ ich wnucząt bardzo się podobał, o czym mogły świadczyć głośne brawa i uśmiechy zadowolenia na ich twarzach. Na koniec wnuczęta odśpiewały swym gościom donośne "Sto lat". Babciom wręczyły wykonane na zajęciach w świetlicy w okresie ferii kolorowe korale a Dziadziusiom bukiety kwiatów oraz złożyły najserdeczniejsze życzenia, po czym zaprosiły Szanownych Gości na kawę, herbatkę i pyszne ciasto oraz pączki ufundowane przez Państwo Ewę i Mariana Kempów właścicieli piekarni Janów-Olsztyn. Nie mogło zabraknąć także wspólnego kolędowania i tutaj seniorzy wiedli prym wykonując pastorałki i kolędy niemal zapomniane. Taka inicjatywa sołectwa z Pabianic jest doprawdy zacna i godna pochwały. Jak widać można, jeśli tylko są osoby chcące dawać coś z siebie, a nie odwrotnie. Społeczność Pabianic jest doskonałym tego przykładem, który obrazuje, że dobro lokalnej społeczności jest najważniejsze. W czasie spotkania wnuki po przeprowadzonych konkursach ogłosiły werdykt w 2011 r. "Super Babcią" w Pabianicach została Krystyna Stępień a "Super Dziadkiem" Marian Śpiewak. Serdecznie gratulujemy!!!
* * * * *
10 stycznia 2011
W miesiącu styczniu został rozstrzygnięty konkurs zorganizowany przez Fundację Wspomagania Wsi pt. "Pożyteczne ferie 2011". Celem konkursu było przedstawienie własnej wsi jako miejsca, które umożliwią dzieciom/młodzieży, które zostają na czas ferii w swoich miejscowościach, spędzenia czasu w sposób pożyteczny, atrakcyjny i bezpieczny dla siebie i innych.
Fundacja oczekiwała projektów, które oprócz wypoczynku w miejscach zamieszkania będą przewidywały zorganizowanie pomocy dla najstarszych i najbardziej potrzebujących mieszkańców wsi (chorych, niepełnosprawnych, samotnych). Chodziło o pomoc codzienną polegającą na robieniu zakupów, posprzątaniu w domu, odśnieżeniu, przyniesieniu drewna lub węgla, załatwieniu spraw na poczcie, urzędzie, pomocy w wyjściu na spacer, przygotowaniu i podaniu posiłku, przeczytaniu gazety, książki, pomocy przy znajdujących w gospodarstwie zwierzętach, a nawet pomoc w opiece nad małymi dziećmi itp. Pula nagród wynosiła razem 300 tyś. zł. Najlepsze ze zgłoszonych projektów zostały nagrodzone dotacjami na ich realizację w wysokości 2000 zł.
Z terenu gminy Janów dotacje otrzymały dwa wnioski, a mianowicie: Rada Sołecka w Pabianicach na realizację projektu pt. "Odkryj swoją pasję" i Koło Gospodyń Wiejskich z Piasku "Ciekawe ferie z Babcią i Dziadkiem". Mamy nadzieje, że uczestnicy projektów w okresie ferii będą się dobrze bawić na zaplanowanych zajęciach wypoczynkowych, a pomoc świadczona potrzebującym sąsiadom przyniesie im ulgę w codziennym życiu, a dzieciom satysfakcję.
* * * * *