Kronika 2016
26 grudnia 2016
MSZA ŚWIĘTA I ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA ORAZ POŚWIĘCENIA OWSA
Dawniej pradziadowie mówili: "Na szczęście na zdrowie, na ten święty Szczepan! Żeby wam się rodziła kapusta i rzepa, żyto jak koryto, pszenica jak rękawica, owiesek jak pański piesek".
Tradycyjnie ks. Cezary poświęcił przyniesiony przez uczestników świątecznej Eucharystii owies.
26 grudnia Trochę historii dawniej:
Dzień ten nie przynosił szczególnych zmian w pożywieniu. Jadano to samo, co pierwszego dnia świąt, tyle że jedzenia szykowano więcej, gdyż dzień św. Szczepana otwierał zwyczajowo czas odwiedzin. Dwanaście dni, od Szczepana do Trzech Króli, upływało na wzajemnym odwiedzaniu się i goszczeniu. W wysprzątanych domach, jeszcze świątecznie udekorowanych, oczekuje się także specjalnej wizyty. Tylko raz do roku księża odwiedzają parafian. Nic dziwnego, że na ich wizytę czeka się z pewną nerwowością. Jej scenariusz był podobny w większości rodzin. Gospodarz czekał na księdza przed domem, w oknach wyczekiwała reszta rodziny. W domu wspólnie odmawiano "Ojcze nasz", "Zdrowaś Mario" i "Chwała Ojcu". Po modlitwie ksiądz kropił święconą wodą mieszkanie i członków rodziny. Na zakończenie wizyty ksiądz obdarowywał domowników świętymi obrazkami, dzieciom wręczał czasem cukierki. Wzajemnie obdarowywano księdza wręczając mu jaja, masło, kiełbasę, kaszę, zboże. Pomimo tego, że ksiądz chodził po wsi w towarzystwie organisty i sołtysa, obowiązkiem gospodarza było odprowadzenie go do sąsiadów, oczekujących na kolędę. Zwyczaje związane z wizytą duszpasterską niewiele się zmieniły. Ksiądz jak dawniej rozdaje obrazki, tak samo, jak niegdyś wypada odprowadzić go do sąsiadów, tyle że dziś wręcza się mu ofiarę pieniężną, a nie produkty spożywcze.
DZIĘKUJEMY za pomoc w przygotowaniu dekoracji: Martynie Knapik, Justynie Mizgała, Karolinie Mizgała, Klaudii Grzelka oraz Danucie i Rafałowi Tomzom.
* * * * *
26 grudnia 2016
POZNAJMY LAUREATÓW KONKURSU "NA NAJPIĘKNIEJSZY LAMPION ADWENTOWY"
Jakub Miedziński, Natalia Michalik, Weronika Miedzińska. Nagrody wręczył ks. Cezary Mastalerz
Brawo, Brawo, Brawo...
* * * * *
24 grudnia 2016
Łamiemy się Chlebem Anielskim byśmy się spotkali w Królestwie Niebieskim i życzymy: opieki św. Rodziny, błogosławieństwa Bożego i zdrowia, szczęścia, pokoju w sercu i radości na ten świąteczny czas i Nowy Rok 2017.
* * * * *
14 grudnia 2016
100-LECIE URODZIN NAJSTARSZEJ MIESZKANKI PABIANIC PANI STANISŁAWY LAMCH
Ten dzień długo wyczekiwany przez rodzinę i mieszkańców Pabianic. 100 lecie Pani Stanisławy to dla nas mieszkańców Pabianic radość wielka, że w naszym sołectwie żyje 100-letnia obywatelka, my pabianiczanie z tego wydarzenia bardzo się cieszymy i w bukiecie własnoręcznie wykonanych pabianickich 100 róż jej wręczamy, modlitwę wdzięczną i tort słodkości z życzeniami dalszych 200 lat życia w dobrym zdrowiu i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień życia życzymy.
W intencji Jubilatki ks. Ryszard Marciniak odprawił Mszę świętą w kaplicy pabianickiej.
* * * * *
8-11 grudnia 2016
REKOLEKCJE ADWENTOWE I SPOTKANIE z REKOLEKCJONISTĄ o. BOGDANEM MEGER
III NIEDZIELA ADWENTU to w Kościele katolickim nazywana jest niedzielą "Gaudete", czyli niedzielą radości. Ma ona odnowić w nas świadomość, że Bóg jest z nami - także w tym czasie, który dziś przeżywamy. Podziękowania i słowa wdzięczności dla o. Rekolekcjonisty oraz dla księży z parafii Złoty Potok za zorganizowanie tych rekolekcji skierowały w imieniu wszystkich słuchaczy Karolina Mizgała i Kinga Sosnowska. Dziękujemy, Dziękujemy...
* * * * *
6 grudnia 2016
Św. MIKOŁAJ w PABIANICACH I ULUBIONE SŁODKOŚCI DLA WSZYSTKICH
NA ŁĄKI, NA POLA BIAŁY ŚNIEŻEK LECI, |
* * * * *
5 grudnia 2016
TO BAAAAAARDZO DŁUGO WYCZEKIWANY DZIEŃ przez mieszkańców Pabianic. Tego dnia oddano do użytku 10 lamp, które oświecają drogę od przystanku w Skowronowie do Pabianic odcinek 1 km oraz przystanek PKS-u w Skowronowie. Lampy zostały założone z Funduszu sołeckiego wsi Pabianice. Do lampy na przystanku PKS dołożyli się także mieszkańcy sołectwa Skowronów. Dziękujemy za pomoc w załatwieniu tej niecodziennej prośby - założenie oświetlenia ulicznego w Pabianicach Wójt Gminy Janów Joannie Ścigaj, Radnemu Rady Gminy w Janowie Janowi Lamchowi oraz sołtysom ze Skowronowa Andrzejowi Marynowskiemu i sołtysowi Pabianic Rafałowi Tomza oraz członkom Rady Sołeckiej w Skowronowie i w Pabianicach.
* * * * *
2 grudnia 2016
WARSZTATY Z SIANEM
W pabianickiej świetlicy odbyły się warsztaty pt. "Ale będzie się działo... bardzo pachnie siano". Uczestnicy wykonali z siana aniołki i bałwanki. Warsztaty bardzo się podobały a podziękowaniom nie było końca. W imieniu wszystkich podziękowania dla instruktorek skierowały i pabianickie bibułowe kwiaty przekazały Kinga Sosnowska i Martyna Knapik. Wykonane prace każdy zabrał ze sobą. Zajęcia były sfinansowane z budżetu Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie. Zajęcia prowadziły pracownice z ETNOJURY z Żarek - powiat myszkowski
Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy.
* * * * *
22 listopada 2016
ŚWIĘTO PATRONKI CHÓRZYSTÓW ŚW.CECYLII
"KTO ŚPIEWA DWA RAZY SIĘ MODLI"
Z okazji święta św. Cecylii patronki chórzystów składamy najserdeczniejsze życzenia. Dla wszystkich zaangażowanych w śpiewanie oraz ich rodzin. Niech dobry Bóg chroni Was od złego, prowadzi poprzez życie i pozwala Wam głosić jego chwałę poprzez śpiew.
Staropolskie Bóg zapłać i anioły "dobroci" przekazali pabianickiej scholce wdzięczni pabianiczanie.
* * * * *
11 listopada 2016
ŚWIĘTO ŚW.MARCINA I ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PABIANICACH
Przypominała nam o tym okolicznościowa dekoracja w kaplicy oraz wywieszone biało-czerwone flagi przy posesjach mieszkańców oraz w miejscu publicznym (kaplica, świetlica). Eucharystię w tym dniu odprawił i słowo Boże do uczestników skierował ks. Proboszcz Ryszard Marciniak. Tradycyjnie dzieci i młodzież z łożyły dary ołtarza: rogaliki św. Marcina, flaga biało-czerwona, lampiony adwentowe. Na pamiątkę dzielenia się z potrzebującymi obecnych na Mszy świętej w intencji Ojczyzny, mieszkańców Pabianic i przybyłych gości częstowano rogalikami św. Marcina.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Na najpiękniejszy lampion adwentowy"
* * * * *
1-8 listopada 2016
W PABIANICACH PAMIĘTAMY
W Dzień Zaduszny 02 listopada podczas Mszy świętej pamiętamy o zmarłych mieszkańcach tym bardziej wspominamy i znicz zapalamy w kaplicy dla tych, którzy odeszli do wieczności w ciągu ostatniego roku czyli od 01.11.2015 do 01.11.2016 roku. Byli to:
- Śp. KRZYSZTOF LECH (05.02.2016)
- Śp. LUDMIŁA SYNGAJEWSKA (28.03.2016)
- Śp. MARIAN RATAJCZYK (15.07.2016)
- Śp. ZOFIA PAŁYS (25.05.2016)
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
* * * * *
29 października 2016
NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE SZLAKIEM MARYJNYM
Zgodnie z pabianickimi tradycjami w modlitwie różańcowej i pieśniami Maryjnymi przeszliśmy 2 km Szlak Maryjny włączając się w intencję papieską i misyjną: za ewangelizacje, młodzież aby za przykładem Maryi odpowiedziała na wezwanie Pana do przekazywania światu RADOŚCI I EWANGELII.
Nabożeństwo prowadził ks. Cezary Mastalerz.
* * * * *
23 października 2016
NIEDZIELA MISYJNA W PABIANICACH
23-29.10.2016 TYDZIEŃ MISYJNY W POLSCE
Rozpoczęliśmy w Kościele kolejny Tydzień Misyjny, który w tym roku przeżywamy pod hasłem "Ochrzczony to znaczy posłany". Mszę św. kaplicy i słowo Boże wygłosił ks.proboszcz Ryszard Marciniak. We wspólnocie pabianickiej jest składanie darów ołtarza przez dzieci symbolizujące kontynenty świata. W tym roku były to:
- Ameryka - banany
- Azja - ryż
- Afryka - instrument muzyczny
- Australia - Pismo święte
- Europa - różaniec
Pamiętajmy o tych najbiedniejszych i uczmy następne pokolenia pomagać innym .
* * * * *
8 września 2016
ŚWIĘTO MATKI BOŻEJ SIEWNEJ
Msza święta w kaplicy i święcenie ziarna pod nowy zasiew. 8 września obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwane świętem Matki Boskiej Siewnej. To dzień błogosławieństwa ziarna siewnego oraz symbolicznego zamknięcia jednego cyklu upraw rolnych i rozpoczęcia kolejnego. Po tym święcie zaczynano bowiem jesienną orkę i siew zbóż ozimych. Sprawdźmy zatem, jak kształtowało się ono w polskiej tradycji ludowej oraz jakie zwyczaje są z nim związane. Przyniesione i poświęcone ziarno każdy zabrał do swojego gospodarstwa.
* * * * *
4 września 2016
DOŻYNKI PARAFIALNE W PARAFII ZŁOTY POTOK
W niedzielę 04 września 2016 r. przeżywaliśmy Dożynki Parafialne, czyli wielki dzień dziękczynienia dobremu Bogu za plony ziemi. Jest to święto rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy i działkowców, którzy tego dnia proszą Boga o Jego błogosławieństwo dla swojej pracy. Ponadto Niedziela Dożynkowa stała się parafialnym Świętem Chleba, który dla wierzących jest nie tylko owocem pracy ludzkiej, ale przede wszystkim dziełem błogosławieństwa Bożego.
Delegacja mieszkańców Pabianic z darami: bochnem chleba, koszem owoców, miodem z nektaru kwiatów jurajskich uczestniczyła w Mszy św. dożynkowej w parafialnym kościele. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Marciniak w okolicznościowej homilii zaprosił zgromadzonych do rozważenia słów z Modlitwy Pańskiej: "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Kaznodzieja podkreślił, że prosząc Boga o chleb na dzisiaj stajemy wobec Niego w postawie zależności, której uczy nas Chrystus – najlepszy z Synów zależnych od Ojca
* * * * *
27 sierpnia 2016
PIESZA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ DO CZĘSTOCHOWY POD HASŁEM "MIŁOSIERNI JAK OJCIEC"
Cieszymy się z pabianickiej wspólnoty wędrowało na pielgrzymim szlaku do Matki Bożej 32 osoby. Pielgrzymce przewodniczył ks. prefekt Cezary Mastalerz, bagaże przewozili "busem" Pani Renata Gałązka z mężem. Ok.godz. 17.00 dotarliśmy do tronu Królowej Polski.
Kochani, podtrzymujmy polskie tradycje pielgrzymowania i przekazujmy je młodszym pokoleniom
Najstarsza pielgrzymka do Częstochowy, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich legend Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki.
* * * * *
20 sierpnia 2016
PABIANICKA DROGA KRZYŻOWA W INTENCJI TRZEŹWOŚCI NARODU
Słoneczna, wakacyjna pogoda, rozmodlony tłum mieszkańców i gości z krzyżem XIV stacji szli trasą zatrzymując się przy każdej stacji z rozważaniami Męki Jezusa Chrystusa za wszystkich tych, którzy upadli. Droga Krzyżowa miała charakter pokutny na wynagrodzenie za grzechy nałogowe w naszym Narodzie. Rozważania przygotował ks. Cezary Mastalerz.
* * * * *
15 sierpnia 2016
ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ i Msza święta w kaplicy odprawiona przez ks. Cezarego Mastalerza. W pabianickiej tradycji tego dnia jest podczas Eucharystii składanie darów na ołtarzu. Tym razem były to: bukiet z ziół, owoców i kwiatów, arbuzy, bochen chleba, wino i woda, chleb eucharystyczny. Piękne, kolorowe bukiety zielne pachniały wonią w naszej kaplicy.
Na zakończenie uroczystości dzieliliśmy się chlebem aby nikomu go nie zabrakło. Niech ta tradycja w Polsce i w Pabianicach na zawsze pozostanie
* * * * *
13 sierpnia 2016
Wesele dawniej i dziś - czy aż tak wiele się zmieniło w uroczystości ślubnej?
Każdy chce, aby jego wesele było wyjątkowe więc idąc z duchem czasu chętnie korzystamy z nowych możliwości, które mają sprawić, aby dzień naszego ślubu był jeszcze piękniejszy. Dzisiejsze wesela i obrzędy z nimi związane różnią się może od ślubów naszych babć to większość tradycji, których aktualnie przestrzegamy ma swoje korzenie w staropolskich obyczajach. Niektóre z nich zostały nieco zmodyfikowane i uwspółcześnione, inne są nowością wynikającą z postępu, choćby technicznego. Niektóre obrzędy pochodzące z dawnych czasów po prostu zaniknęły i mało kto o nich dzisiaj słyszał. Jeśli chodzi o dawne tradycje, jedną z nich było plecenie przez panny młode ślubnego wianka. Kwiaty, które do tego celu wykorzystywały pochodziły ze specjalnie pielęgnowanych przez nie ogródków. Jeśli panna nie wyszła odpowiednio wcześnie za mąż, ogródek w naturalny sposób ginął. Wianek był symbolem dziewictwa oraz czystości. Dzisiaj zastępuje go ślubny bukiet. Dawniej, panny młode musiały mieć również na ślubie tak zwaną "starą rzecz" (na przykład kolczyki babci), która miała świadczyć o jej szacunku do najważniejszych wartości – rodziny oraz tradycji. Zamiast sukien, nasze babcie szły do ślubu najczęściej w białej spódnicy oraz bluzce – ważniejsza niż moda była symbolika czyli biały kolor świadczący o czystości. Część z nich stawia także na bardziej szczytne cele i prosi, aby wszyscy zaproszeni zabrali ze sobą zabawki dla dzieci z domu dziecka czy prze znaczyli drobne kwoty na rzecz wybranej fundacji. Innym, nowym zwyczajem jest na przykład wręczanie gościom weselnym niewielkich upominków. Mogą to być migdały w lukrze, małe czekoladki, lizaki, ciasteczka, słoiczki z miodem czy drobne niespodzianki ukryte w dekoracyjnych pudełeczkach. Prezenciki, nie muszą być drogie, bardziej liczy się sam fakt podziękowania gościom za ich obecność. Tradycja z pewnością jest ważna, jednak nie zawsze nowości dotyczące długo praktykowanych obrzędów są złe. Każdy chce, aby jego wesele było wyjątkowe więc idąc z duchem czasu chętnie korzystamy z nowych możliwości, które mają sprawić, aby dzień naszego ślubu był jeszcze piękniejszy. Tradycja z pewnością jest ważna, jednak nie zawsze nowości dotyczące długo praktykowanych obrzędów są złe. Każdy chce, aby jego wesele było wyjątkowe więc idąc z duchem czasu chętnie korzystamy z nowych możliwości, które mają sprawić, aby dzień naszego ślubu był jeszcze piękniejszy.
WESELNE TRADYCJE W PABIANICACH
Dawniej w ostatni wieczór przed ślubem zwany "dziewiczym wieczorem" zbierały się wszystkie druhny i przyjaciółki panny młodej w domu jej, aby razem z nią obchodzić uroczyście ten ostatni wieczór jej panieństwa. W ten wieczór wito tzw. korony weselne z gałązek świerka lub jodły przy tym stosowne pieśni na ogół smętne, jako że było to pożegnanie panieństwa. Wieczór ten dawniej rozpoczynał wesele, ponieważ z uwitą koroną szło się do młodej i młodego przybijano jedną koronę do futryny drzwi a drugą zawieszano przy drodze na bramie. Korony te ozdabiano bibułowymi wstążkami lub kwiatami.
Pieśni podczas panieńskiego wieczoru:
Oj, moje kompaneczki, Oj, cóż wy mi życzycie? Oj, czy Jasieńka kochać, Oj, czy go oddalicie? |
Weselny Bochen Chleba - warto dochować także tradycji i warto by podkreślam po raz któryś RODZICE a nie gospodarze sali czy obsługa przywitała Parę Młodą przed wejściem na salę tradycyjnie chlebem i solą.
* * * * *
12 sierpnia 2016
SŁONECZNIKI Z PABIANICKICH PÓL I OGRODÓW MAMY PIELGRZYMÓW "RÓŻNYCH DRÓG" W PABIANICKICH PROGACH SERDECZNIE WITAMY
W sołectwie Pabianice od ponad 30 lat nie przechodzili pielgrzymi. Tym razem z inicjatywy organizatora ks. Andrzeja Szpaka do Pabianic przybyli pielgrzymi zmierzający w kierunku Częstochowy do Jasnogórskiej Matki. Zatrzymali się na odpoczynek i nocleg. Pabianiczanie stanęli na wysokości zadania aby pielgrzymów przywitać i ugościć czym chata bogata.
Gospodarze sołectwa po witaniu słonecznikami zaprosili na plac przy świetlicy wyczerpanych wędrówką pielgrzymów zupę pomidorową z ryzem, pajdę chleba ze smalcem i ogórkami kiszonymi od "Ilonki".
Następnie w kaplicy Matki Kościoła była Msza św. o godz. 21.00 pielgrzymi połączyli się z Jasną Górą uczestnicząc w Apelu, następnie czuwali w kaplicy przed wystawionym Najświętszym sakramentem.
13 sierpnia po śniadaniu w deszczu udali się niosąc na ramionach obraz JEZU UFAM TOBIE w kierunku Częstochowy aby oddać wszystkie troski, radości Matce Bożej.
* * * * *
11 sierpnia 2016
POMAGAMY tym razem dla pielgrzymki z diecezji sosnowieckiej przygotowywaliśmy 1600 porcji arbuzów. Ofiarodawcą arbuzów był pielgrzym z diecezji sosnowieckiej Pan Adam Misiak z rodziną.
Pabianiczanie choć w tak skromny sposób mogli coś zrobić dla pielgrzymów - czyli pokroić arbuzy na porcje i rozdać te smaczne kawałki arbuza pielgrzymom wędrującym na trasie Złoty Potok-Turów(Joachimów)-Częstochowa
Arbuzy kroili: Helena Miedzińska, Regina Kowalczyk, Joanna Walczyk, Danuta i Rafał Tomzowie, Teresa Miedzińska, Paulina Gągała i Krystyna Stępień.
* * * * *
26 maja 2016
Dzień Matki i "Majówka" czyli nabożeństwo majowe Szlakiem Maryjnym prowadził w Pabianicach ks. Cezary Mastalerz.
To podczas wędrówki śpiewaliśmy Litanię Loretańską, pieśni maryjne i zawierzaliśmy Matce Bożej w sposób szczególny nasze rodziny, parafię, wspólnotę i inicjatywy ewangelizacyjne. Na zakończenie procesji maryjnej odbyła się w kaplicy Msza św. w intencji Mam żyjących i tych, które odeszły do wieczności. Następnie dzieci zaprosiły MAMY na plac przy świetlicy.
Z okazji Dnia MATKI, MAMY, MAMUSI i MATEŃKI najmłodsi przygotowali piękny występ artystyczny, konkursy i upominki dla swoich KOCHANYCH MAM.
W tym dniu życzenia urodzinowe otrzymał też ks. Cezary Mastalerz. Był to ciepły, wspaniały i integracyjny dzień pabianiczan.
* * * * *
16 maja 2016
Dziś w naszej wiosce piękną uroczystość mamy dlatego swoje posesje, teren przy kaplicy flagami i wejście do kaplicy zieloną koroną z kwiatami ozdabiamy. Odpust MATKI KOSCIOŁA w Pabianicach. Mszę św. odprawił i kazanie odpustowe wygłosił ks Paweł Kostrzewski z parafii Żarki Letnisko. W tym uroczystym dniu dary ołtarza przynieśli:
Płonącą świecę Maja Walczyk, Kwiaty ogrodowe Lena Zbrojkiewicz, owoce-winogron Natalka Michalki, pelerynki w kolorze niebieskim dla ministrantów Weronika Miedzińska, Martynka Torońska i Weronika Kozik, wodę Kinga Sosnowska, chleb eucharystyczny Daria Knapik, wino Oliwia Walczyk, bochen chleba - sołtys Rafał Tomza i małe chlebki od "Matki Kościoła" - Małgorzata Pietruszewska i Joanna Walczyk
W homilii celebrans życzył aby MATKA KOŚCIOŁA czuwała, wspierała całą wspólnotę mieszkańców Pabianic i prowadziła po drogach historii. Na zakończenie odpustowych uroczystości na wszystkich czekały małe chlebki "Matki Kościoła".
* * * * *
15 maja 2016
NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO – wystrój w kaplicy przypominał nam o tym ważnym święcie.
Zesłanie Ducha Świętego po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy to jedna z trzech najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym, ale obecnie obchodzimy je jako święto niedzielne - Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Uważa się, że Pięćdziesiątnica (Pentecost) była początkiem Kościoła. To dzień, w którym ludzkość jednoczy się w Duchu Świętym, jak napisał św. Paweł: "nie ma już Greka ani Żyda".
Zesłanie Ducha Świętego przypada w maju lub czerwcu czyli w czasie bujnego rozkwitu przyrody. W tym okresie w czasach pogańskich obchodzono różne święta, które w zależności od regionu miały inną nazwę oraz tradycje obchodów. W południowej Polsce były to Sobótki, a na Podlasiu Palinocki. Jednak zawsze wspólnym mianownikiem była bujna w tym okresie przyroda. Dziś wszystkie te tradycje powiązane ze świętem Zesłania Ducha Świętego są nazywane Zielonymi Świątkami.
* * * * *
14 maja 2016
POŚWIĘDCENIE PÓL
Procesji do czterech ołtarzy przewodniczył ks. Cezary Mastalerz. Trasa prowadziła od Krzyża przy pierwszej posesji w Pabianicach do kaplicy Matki Kościoła. Modliliśmy się o dobre urodzaje i pogodę. Wyśpiewując litanię do Wszystkich Świętych i Loretańską szliśmy do kolejnych przygotowanych ołtarzy przy krzyżach. Na zakończenie uczestniczyliśmy w Mszy świętej w kaplicy.
* * * * *
10 kwietnia 2016
Trzecia niedziela wielkanocna jest przeżywana w Polsce jako Niedziela Biblijna. Tegorocznym hasłem całego VIII Tygodnia Biblijnego (10–16 kwietnia) są słowa zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: "Gdy usłyszeli Ewangelię, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa" (19,5). To nawiązanie do hasła roku duszpasterskiego i do 1050. rocznicy chrztu Polski. Celem Tygodnia Biblijnego jest ożywienie duszpasterstwa biblijnego i przypomnienie wiernym o znaczeniu słowa Bożego, które jest źródłem prawdy i łaski Bożej. Tradycyjnie w pabianickiej kaplicy dzieci i młodzież w czasie Mszy św. przynieśli dary ołtarza: płonącą świecę, kwiaty, karteczki z nazwiskami chętnych do czytania Biblii chleb eucharystyczny, wino i wodę. Uroczystą Mszę św. odprawił ks. Cezary Mastalerz a "Misia Biblusia" z pismem świętym do czytania do swojego domu zabrała Maja Walczyk
* * * * *
9 kwietnia 2016
18-TE URODZINY MINISTRANTA DANIELA MICHALIKA z PABIANIC
WIELKIE ŚWIĘTO OD RANA W NASZEJ WIOSCE MAMY
NASZEMU MINISTRANTOWI DANIELOWI Z OKAZJI 18-TEJ ROCZNICY URODZIN SIĘ KŁANIAMY
I ŻYCZENIA Z GŁĘBI SERCA MU SKŁADAMY DANIELU ŻYCZYMY CI: ZDROWIA, SZCZŚĆIA, SPEŁNIENIA MARZEŃ A SZCZEGÓLNIE TYCH SKRYWANYCH GŁĘBOKO W TWOIM SERCU. NIECH CIĘ KOCHA RODZINA I CAŁA GMINA. NIECH DZIŚ SZUMIĄ DLA CIEBIE LIŚCIE I DRZEWA. NIECH KAŻDY PTAK DLA CIEBIE TEŻ ŚPIEWA. NIECH SIĘ DO CIEBIE ŚMIEJE CAŁY ŚWIAT ŻYJ NAM DANIELU CAŁE 100 LAT!
* * * * *
6 kwietnia 2016
To kolejny dzień Imieninowy ks. prefekta CEZAREGO MASTALERZA
Czcigodny Solenizancie ks. Cezary z żywych serduszek szczerym wieńcem dziś Cię otaczamy i z okazji imienin życzenia serdeczne składamy:
Czerwone serce - Daria Knapik w moim sercu czerwień króluje, by przypomnieć, że księdza prefekta Pan Bóg miłuje
Złociste serce - Martyna Knapik moje serce jasne, złociste woła o opiekę Matki Przeczystej
Różowe serce - Natalia Michalik różowe serce jest moje by Jezus ukoił Twe niepokoje,
Błękitne serce - Weronika Miedzińska moje jest w kolorze nieba błękitu by Ci Bóg pomagał w troskach bez liku,
Zielone serce - Maja Walczyk a moje serce się zieleni niech wszystkie smutki radość opromieni,
Brązowe serce – Oliwia Walczyk brązowy kolor serca mojego życzymy księdzu pomocy Ducha świętego
Wszyscy szczery wieniec już zamykamy i wspólnie głośno wołamy STO LAT NIECH NAM ŻYJE KSIĄDZ PREFEKT KOCHANY!!!
* * * * *
3 kwietnia 2016
60-TE URODZINY i IMIENINY ks. PROBOSZCZA RYSZARDA MARCINIAKA
Pabianiczanie tym razem wybrali się na uroczystą Mszę św. w intencji Jubilata i Solenizanta do złotopotockiej parafii aby złożyć serdeczne życzenia i wręczyć kosz 60-ciu róż Czcigodnemu Jubilatowi i Solenizantowi ks. Ryszardowi
* * * * *
28 marca 2016
BRAWO,BRAWO,BRAWO
Poznajmy laureatów konkursu na "NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ" W PABIANICACH:
I nagroda - Natalia Michalik
II nagroda - Weronika Kozik i Lena Zbrojkiewicz
Wyróżnienie otrzymała Pani Marianna Mizgała i Pani Helena Kowalczyk
Nagrody ufundował sołtys Pabianic, a wręczył je ks. Cezary Mastalerz
* * * * *
20 marca 2016
PLENEROWA DROGA KRZYŻOWA
Tradycyjnie jak co roku wyruszyliśmy z Krzyżem XIV stacji na ramionach w pabianicką plenerową Drogę Krzyżową pokonując 4 km odcinek zatrzymując się i rozważając Mękę Jezusa Chrystusa przy każdej stacji. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy za rok.
* * * * *
20 marca 2016
NIEDZIELA PALMOWA I KONKURS "NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ" w sołectwie PABIANICE
Wystrój kaplicy przypominał nam o ważnej Niedzieli zwanej Palmową w tradycji chrześcijańskiej. Przynieśliśmy kolorowe, pięknie ozdobione palmy, które zostały poświęcone przez ks. Cezarego Mastalerza.
Następnie chętni swoje palmy zostawili do konkursu na "Najpiękniejszą palmę" w sołectwie Pabianic
* * * * *
18 marca 2016
Dziś wybraliśmy się do Domu Małego Dziecka w Częstochowie na warsztaty robienia palm wielkanocnych, dekorowania ich kwiatami z bibuły i bukszpanu. Z radością przekazaliśmy naszym milusińskim przygotowane upominki od mieszkańców Pabianic. Były też wspólne zabawy, gry i foto.
W spotkaniu uczestniczyły tym razem Daria Knapik, Martyna Knapik, Martyna Torońska, Kinga Sosnowska i Danuta Tomza
* * * * *
11 marca 2016
DZIEŃ SOŁTYSA
* * * * *
10-13 marca 2016
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE MAMY I NASZYM KAPŁANOM Z PARAFII ZŁOTY POTOK CZCIGODNEMU REKOLEKCJONIŚCIE o. BOGDANOWI MEGER z Krakowa WDZIĘCZNOŚĆ WYRAŻAMY
* * * * *
8 marca 2016
TULIPANY, TULIPANY NA DZIEŃ KOBIET DZISIAJ DLA WAS MAMY
Wszystkiego Najlepszego z okazji DNIA KOBIET: ZDROWIA, UŚMIECHU, POMYŚLNOŚCI
Tradycyjnie po porannej Mszy świętej w pabianickiej wspólnocie sołtys Rafał Tomza obdarował tulipanami wszystkie małe i duże KOBIETY.
* * * * *
6 lutego 2016
"PABIANICKIE MISIE"
Aby tradycji karnawałowej stało się zadość dzieci z Pabianic przebrały się za "MISIE" i wędrowały przez sołectwo Pabianice odwiedzając wszystkich mieszkańców Pabianic.
* * * * *
16 stycznia 2016
10 LAT SAMORZĄDOWEGO OŚRODKA KULTURY I SPORTU W JANOWIE
Przedstawiciele naszego sołectwa sołtys Rafał Tomza i Danuta Tomza dołączyli z PODZIĘKOWANIAMI,GRATULACJAMI i upominkami dla Pani Dyrektor ANNY Tarczyńskiej i pracowników SOKiS w Janowie. Dziękujemy za współpracę i prosimy o jeszcze.
* * * * *
12 stycznia 2016
TARNOWSKIE GÓRY - wycieczka dla najmłodszych mieszkańców Pabianic do AVA PARKU oraz do MacDonalda. Tym razem zaprosiliśmy do udziału kolegów i koleżanki z sołectwa Skowronów, Siedlca i Piasku.
Był to kolejny integracyjny wyjazd! Opiekunami grupy byli: Beata Miedzińska, Danuta Tomza i Justyna Skrzypczak
* * * * *
6 stycznia 2016
Tradycyjnie jak co roku 6 stycznia do pabianickiego Betlejem przybyli Trzej Królowie by oddać pokłon Dzieciątku Jezus i świętej Rodzinie:
Król Kacper - sołtys Rafał Tomza
Król Melchior - Justyna Mizgała
Król Baltazar - Bartek Śpiewak
Tradycyjnie podczas Mszy św. ks. prefekt Cezary Mastalerz poświęcił mirrę, kadzidło i złoto.
Na zakończenie uroczystości były ciasteczka z życzeniami noworocznymi od Mędrców ze Wschodu. Upieczone ciasteczka w formie gwiazdki otrzymał każdy uczestnik świątecznej eucharystii z życzeniami aby ta gwiazdka świeciła wszystkim cały rok 2016 i przyniosła upragnione zdrowie i szczęście gościom przebywającym w sołectwie i mieszkańcom Pabianic.
* * * * *