Kronika 2017

26 grudnia 2017

ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO SZCZEPANA

W tradycji pabianickiej jest święcenie ziaren owsa podczas Mszy świętej.

* * * * *

23 grudnia 2017

DEKORACJE BOŻONARODZENIOWE W KAPLICY PRZYGOTOWALI:

Robert, Ewelina Daniel i Natalia Michalik, Andrzej, Bartek, Łukasz, Tomek Zębik, Martyna Knapik

Danuta i Rafał Tomza szopka z rodziną przy stole

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE 2017 r.
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

Patrzmy na Gwiazdę Betlejemską -
niech nasze oczy nabiorą blasku,
niech pełne będą światła...

Podejdźmy bliżej do żłóbka Jezusa -
żeby ręce się ogrzały...
śpiewajmy kolędy, niech serca odtają,
stając się bardziej czułe...

Niech będzie w nas Nadzieja i Moc Pana, który rodzi się z Miłości...

Łącząc się duchowo w dzień Bożego Narodzenia, z białym opłatkiem w dłoni niesiemy WSZYSTKIM PARAFIANOM i GOŚCIOM najlepsze życzenia:

Niech JEZUS, którego ofiarowuje nam Maryja w te święte dni, będzie najpiękniejszym Darem otrzymanym od Boga… On jest Siłą w słabości, Nadzieją w trudnościach i Miłością, która wszystko zwycięża.

Niech Was Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Wami, niech Was obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Wam swoje oblicze i niech obdarzy pokojem.

(por. Lb 6,24-26) Sołtys i Rada Sołecka Pabianic

* * * * *

14-17 grudnia 2017

REKOLEKCJE ADWENTOWE Z o. Mariuszem Płuciennikiem

Wdzięczność w imieniu pabianiczan wyraża Martyna Knapik

Nagrody w Konkursie na NAJPIĘKNIEJSZY LAMPION ADWENTOWY:

I miejsce: Lena Zbrojkiewicz, Wiktor Walczyk

II miejsce: Natalia Michalik, Weronika Miedzińska, Weronika Kozik, Jakub Miedziński

III miejsce: Oliwia Walczyk, Kalina Kozik

* * * * *

6 grudnia 2017

ŚWIĘTY MIKOŁAJ w KAPLICY i w ŚWIETLICY
Przebrany Mikołaj czapkę ma czerwoną,
Zniszczone kalosze, brodę oszronioną.
Niesie ciężki worek prezentów wspaniałych,
Chce, by wszystkie dzieci dziś się uśmiechały.
Takiego staruszka widuję czasami
Na wystawie sklepu, w książce z obrazkami.
Wiem ze jest inaczej, każdy wam to powie:
"Prawdziwy Mikołaj to był święty człowiek".
Żył on bardzo dawno i w odległym kraju,
A przecież do dzisiaj o nim pamiętają.
Dobry był dla ludzi, co miał, to rozdawał,
Nocą biednym dzieciom prezenty zostawiał.
Każde dziecko może żyć tak jak Mikołaj,
Jeśli tylko Boga kocha, ile zdoła,
Gdy tym, co posiada, podzielić się umie,
Gdy chętnie pożycza i innych rozumie.

* * * * *

26 listopada 2017

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA

Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to ostatnia niedziela roku liturgicznego. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego.

* * * * *

24 listopada 2017

W Pabianicach aby piękniej było sołtys Rafał Tomza i mieszkańcy Zygmunt Kurek, Konrad Budzynowski na placu przy świetlicy posadzili drzewa klonów i jarzębiny oraz kostkę brukową w altanie ułożyli.

* * * * *

23 listopada 2017

Św. CECYLII patronki chórzystów

"Kto śpiewa dwa razy się modli" – Kochani Chórzyści niech te słowa prowadzą Was w waszym propagowaniu i upiększaniu muzyki. W upominku dla chórzystów i Pani organistki Jadwigi Lamch w podziękowaniu Anioły "na śpiew i muzykę" Bóg zapłać! W kaplicy w Pabianicach została odprawiona Msza święta w intencji chórzystów.

* * * * *

11 listopada 2017

ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI I DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA w PABIANICACH

Mszę św. odprawił i lampiony adwentowe poświęcił ks. Cezary Mastalerz. Dzieci przyniosły dary ołtarza: lampiony adwentowe, biało-czerwone, kwiaty, rogaliki św. Marcina, flagę biało-czerwoną, chleb eucharystyczny, wino i wodę. W tym uroczystym dniu sołectwo Pabianice nagrodziło specjalna statuetką mieszkańców oraz osoby z poza sołectwa, którzy zaangażowali się w odnowienie krzyży, dbają na co dzień o miejsca wokół, o krzyż i jego otoczenie w sołectwie Pabianice.

Wręczono statuetki "KRZYŻ ZNAKIEM WIARY" dla mieszkańców Pabianic:

  • Marioli i Roberta Michalików,
  • Ilony i Stanisława Sosnowskich,
  • Joanny i Grzegorza Walczyków,
  • Małgorzaty i Andrzeja Zębików,
  • z Częstochowy dla: Ireny Waldemara Tomzów oraz Alicji i Wojciecha Bednarków,
  • Mariana Miedzińskiego

Na zakończenie uroczystości przed kaplicą pojawił się na koniu św. Marcin, który jadąc w kierunku świetlicy spotkał żebraka i podzielił się z nim swoim płaszczem. Następnie św. Marcin poprowadził korowód mieszkańców do świetlicy na wspólne świętowanie z rogalikami św. Marcina, herbatę i konkurs.

NAGRODY ZA KONKURS "Zbieramy róże dla Matki Bożej" w 2017 r.

Laureaci:

  • I nagroda Diament w koronie Maryi Maja Walczyk
  • II nagroda Dominik Knapik
  • III nagroda Martyna Knapik i Martyna Torońska

* * * * *

1 listopada - 8 listopada 2017

LISTOPADOWE ŚWIĘTO ZMARŁYCH I WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Dekoracja w kaplicy przypomina nam o dwóch parafianach którzy odeszli z naszej wioski do wieczności w 2017 r. Byli to: Śp. Józef Górniak (63 l.) i śp. Dariusz Skrzypczak (45 l.)

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

* * * * *

28 października 2017

Jubileusz 10-lecia działalności Zespołu Folklorystycznego Janowianie. Pabianiczanie też tam byli i serdeczne życzenia złożyli.

* * * * *

20 października 2017

NIEDZIELA MISYJNA w Pabianicach

Dekoracja w kaplicy przypominała nam o tygodniu misyjnym. Dzieci w barwach 5 kontynentów przyniosły dary ołtarza: czerwone serce (Lena Zbrojkiewicz), (Wiktor Walczyk) Pismo święte, (Weronika Kozik) banany, (Kinga Sosnowska) kwiaty, (Maja Walczyk) świecę zapaloną.

* * * * *

7 października 2017

Maryjne ścieżki różańcem oplecione

Wojciech Mścichowski - NAPISALI O NAS W NIEDZIELI CZĘSTOCHOWSKIEJ

Podczas, gdy cała Polska fizycznie i duchowo, z różańcem w ręku 7 października włączyła się w modlitewny szturm "Różaniec do granic", mieszkańcy maleńkiej wioski Pabianice w pod częstochowskiej gminie Janów, z różańcem w ręku zamanifestowali swoją wiarę, symbolicznie reprezentując tych wszystkich, którym zdrowie i trudności życiowe nie pozwoliły na wyjazd do miejsc stacyjnych wokół granic Polski.

Z inicjatywy miejscowej Rady sołeckiej, kilkudziesięciu mieszkańców wraz z księdzem wikarym Cezarym Mastalerzem – wikarym macierzystej parafii św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku, nie bacząc na czarne chmury i padający deszcz wyruszyła na ponad 3 km. Trasę wytyczoną przed 10 laty kapliczkami Matki Bożej czczonej w polskich sanktuariach. Rozważając tajemnice Różańca Świętego modlono się o świętość polskich rodzin, za dzieci i młodzież, aby niosły przyszłym pokoleniom kaganek wiary naszych ojców, za pomyślność Polski, by zgodnie z życzeniem Matki Bożej, z naszego kraju wyszła iskra Boża na całą Europę.

Swoistym znakiem z Nieba okazało się słońce, które podczas modlitwy ukazało się zza chmur i towarzyszyło aż do kończącej różańcowe spotkanie Mszy św. odprawionej w miejscowej kaplicy Matki Kościoła na Maryjnym Wzgórzu, podczas której duchowo łączył się z wiernymi proboszcz macierzystej parafii ksiądz Ryszard Marciniak. Miłym akcentem okazało się uhonorowanie przez organizatorów "Diamentem z Korony Maryi" osób, które stworzyła Pabianicki Maryjny Szlak oraz dbają o jego utrzymanie i propagowanie.

* * * * *

7 października 2017

PAŹDZIERNIK MIESIĄĆ RÓZAŃCA ŚWIĘTEGO

RÓZANIEC DO GRANIC I X-LECIE SZLAKU MARYJNEGO w PABIANICACH

Statuetki Diament w koronie Maryi poświęcił ks. Cezary Mastalerz i otrzymali je:

  • Fundacja Wspomagania Wsi w Warszawie
  • Ks. Ryszard Marciniak i ks. Cezary Mastalerz z parafii Złoty Potok
  • Józef Juszczak z Biadaszek
  • Helena Miedzińska
  • Helena Dłubała
  • Marianna Pietruszewska
  • Grzegorz Trojak
  • Maria i Józef Latoniowie
  • Mariola Lamch z Konopisk
  • Anna Kozik, Danuta i Rafał Tomzowie
  • Wojciech Mścichowski z Częstochowy
  • Maria i Jan Zychowie z Siedlca

Redaktor Niedzieli Wojciech Mścichowski Gratuluje Szlaku Maryjnego i Apeluje do mieszkańców aby dbać i pielęgnować Maryjne Tradycje w Pabianicach. Dwie nowe kapliczki dla Matki Bożej Fatimskiej i Matki Bożej z Gietrzwałdu wykonał charytatywnie pan Grzegorz Trojak

* * * * *

3 października 2017

Zebranie wiejskie z panią WÓJT Gminy Janów - Joanną Ścigaj

Omówiono bieżące potrzeby sołectwa Pabianice, dojazd uczniów do szkól z miejscowych przystanków oraz zepsutą nawierzchnię drogi w sołectwie Pabianice.

* * * * *

16 września 2017

DOŻYNKI PARAFIALNE W ZŁOTYM POTOKU

Dożynki parafialne w Złotym Potoku mamy i delegacja pabianiczan młodszych i starszych z wieńcem dożynkowym i darami ziemi się wybrali by Bogu podziękować za tegoroczne plony. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. proboszcz Ryszard Marciniak. Na zakończenie uroczystości dożynkowych w parafii przed kościołem sołtys ze Złotego Potoka Pani Aneta Korpyś i parafianki dzielili chlebem na znak aby nikomu go nie zabrakło.

Pabianiczanie z wieńcem dożynkowym na parafialne dożynki w strojach ludowych pośpieszyli. Wieniec dożynkowy tym razem krzyż z kłosów zbóż pszenicy zrobili i gałązkami bukszpanu i wstążkami biało-czerwonymi oraz kwiatami z pabianickich ogrodów ozdobili.

W dożynkowych uroczystościach z bochnem chleba, miodem z pabianickiej pasieki Jana Lamcha i owocami przybyli Ilona Sosnowska, Krystyna Stępień i sołtys Rafał Tomza. Za nimi najmłodsi pabianiczanie z kosą: Wiktor Walczyk i dwie małe ubieraczki ze snopkami zbóż - Lena Zbrojkiewicz i Maja Walczyk dożynkowy korowód prowadzili. Następnie dożynkowy wieniec przy ołtarzu złożyli Dorota Mizgała, Mariola Michalik, Aneta Knaś i Joanna Walczyk, a całości też towarzyszyli Marianna Pietruszewska, Danuta Tomza, Marta Walczyk, Małgorzata Pietruszewska oraz Kinga Sosnowska, Natalia Michalik. Uroczystą sumę dożynkową odprawił ks. proboszcz Ryszard Marciniak. Na zakończenie dożynkowych uroczystości sołtys Złotego Potoka Pani Aneta Korpyś i złotopotoczanki częstowali wszystkich uczestników częstowali chlebem.

* * * * *

15 września 2017

BIERZMOWANIE w parafii Złoty Potok

Z pabianickiej wspólnoty do tego sakramentu przystąpili obierając imię: Martyna Knapik - Magdalena, Marta Miedzińska - Jadwiga, Karolina Mizgała - Anna, Łukasz Zębik - Andrzej

Życzymy darów Ducha św. i błogosławieństwa Bożego każdego dnia.

15 września 2017

Przygotowujemy wieniec dożynkowy na dożynki parafialne w Złotym Potoku. Kłosy pszenicy i gałązki bukszpanu przygotowane teraz do szkicu krzyża są przywiązywane, następnie wstążkami biało-czerwonymi krzyż został udekorowany.

* * * * *

14 września 2017

DOBA EUCHARYSTYCZNA W PABIANICACH I ŚW.KRZYŻA ŚWIĘTEGO

W PABIANICKIEJ KAPLICY każdego roku w dniu 14 września w kaplicy pabianiczanie mają Dobę Eucharystyczną

* * * * *

8 września 2017

MATKI BOSKIEJ SIEWNEJ

Pole skoszone, słoma zwieziona to koniec żniw. Tradycja mówi, że w dniu 8 września święcimy w kościołach zboże do siewu. Po ósmym wrześniu możemy pole przygotowywać do siewu zbóż ozimych i siać poświęcone ziarno. Niech tradycji stanie się zadość!!!

Matka Boża Siewna
Autor: Franciszek Wojtyga

Na ziemie uśpioną - w błękitach i zorzach,
Szczeblami promieni schodzi Matka Boża
I ziarno po polach rozsiewa...

A ziarna w Jej dłoniach świetlanych się mienią –
- nim padną na skiby – zórz rannych czerwienią,
Rozlaną na niebie i drzewach.

Mgły siwe po polach i niwach się wloką,
Szatami piewczyni rozwi8ane szeroko.
I chaty niebieskie śpią jeszcze.

Gdy śliczna Panienka z zapaski srebrzystej,
Rozsiewa po skibach zbóż ziarna złociste,
I skrapia je rosą, jak deszczem.

* * * * *

29 sierpnia 2017

PABIANICKA DROGA KRZYŻOWA W PLENERZE W INTENCJI TRZEŹWOŚCI NARODU

Mszę św. odprawił i rozważania Męki Pańskiej prowadził ks. prefekt Cezary Mastalerz, nad śpiewem czuwała Urszula Miedzińska i pabianicki chórek. W słonecznej aurze w modlitwie za zniewolonego człowieka wzięło udział ok. 85 osób. Na zakończenie upalnego dnia dla ochłody sołtys Rafał Tomza wszystkich częstował lodami.

* * * * *

26 sierpnia 2017

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę z parafii Złoty Potok. Pabianiczanie też tam byli i imię Boga i Maryi wysławili. Grupę pielgrzymów w słonecznej aurze prowadził ks. Cezary Mastalerz.

Grupa z Pabianic liczyła 28 osób.

* * * * *

19 sierpnia 2017

ODWIEDZILI NAS i NAPISALI o NAS Kolejarze na Maryjnych ścieżkach

Wojciech Mścichowski

"Po górach, dolinach, rozlega się dzwon..." - tym razem słowa tej Maryjnej pieśni zabrzmiały pośród lasów, pól i malowniczych ostańców wioski Pabianice nieopodal Częstochowy.

19 sierpnia członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich oddział w Częstochowie, na czele z prezesem Maciejem Siorakiem wraz z grupą pielgrzymów z częstochowskiej parafii Narodzenia Pana Jezusa przemierzyli Pabianicki Maryjny Szlak, zanosząc modlitwy i osobiste intencje Bożej Matce o jednym sercu, jednak o wielu twarzach uwidocznionych na 20 kapliczkach rozmieszczonych na ponad 2,5 km Szlaku. Jak od wieków, tak i teraz Maryja zaprowadziła pielgrzymów do Swego Syna, gdzie u stóp ołtarza, w Kaplicy Matki Kościoła na Maryjnym Wzgórzu wierni uczestniczyli we Mszy św. którą odprawił i homilię wygłosił kapelan KSKP, ks. Tadeusz Zawierucha. Modlono się w intencji kolejarskiej braci, ich rodzin, pasażerów i osób pielgrzymujących po życiowych drogach. Symboliczną pamiątką spotkania na Pabianickim Maryjnym Szlaku stała się statuetka Anioła Stróża wręczona kierownikowi pielgrzymki, jednocześnie kapelanowi kolejarzy przez opiekunkę i animatorkę życia duchowego Pabianic, Danutę Tomza, z życzeniami aby ten Anioł strzegł i prowadził zarówno kolejarzy, jak i podróżnych do Chrystusa za pośrednictwem Maryi.

* * * * *

15 sierpnia 2017

ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ

W pabianickiej wspólnocie Matki Boskiej Zielnej kultywujemy i piękne bukiety zielne przygotowujemy. Do tradycji pabianickiego świętowania należy składanie darów ołtarza oraz na zakończenie uroczystości Maryjnych w kaplicy dzielimy się chlebem upieczonym z mąki z tegorocznego zebranego ziarna na znak aby nigdy nikomu nie brakło chleba.

Mszy świętej przewodniczył ks. proboszcz Ryszard Marciniak

* * * * *

13 sierpnia 2017

SMACZNE ARBUZY DLA PIELGRZYMÓW Z DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

1500 porcji jak co roku ufundował pielgrzym Adam Misiak z rodziną z grupy pomarańczowej. Do kilkunastoletniej tradycji mieszkańców Pabianic, trzeba zaliczyć pomoc pielgrzymom z diecezji sosnowieckiej. Pabianiczanie kroją arbuzy na porcje wkładają je po 100 szt. do pojemników i wywożą na trasę pielgrzymkową między Złotym Potokiem a Siedlcem i częstują zmęczonych wędrowaniem, rozmodlonych pielgrzymów. Warto wziąć przykład z rodziny MISIAKÓW.

* * * * *

12 sierpnia 2017

Po raz drugi do Pabianic przybyła grupa pielgrzymów "Różnych dróg" na czele z organizatorem ks. Andrzejem Szpakiem. Pabianiczanie na wysokości zadania stanęli i pabianickimi różami z bibuły własnoręcznie wykonanymi pielgrzymów przywitali. Pogoda była piękna i słoneczna.

Po odpoczynku i kolacji, ulokowaniu się na nocleg pielgrzymi z księżmi i ojcami opiekunami grupy na placu przy świetlicy odprawili Mszę świętą w plenerze. W czasie uroczystej Eucharystii odbył się obrzęd chrztu św. 14-letniego chłopca. Podczas ceremonii chrztu św. wyszła ogromna burza, jednak uroczystość dalej kontynuowano. Po ich zakończeniu mówiono, że to była walka "Dobra ze Złem".

Następnego ranka po śniadaniu pielgrzymi udali się w kierunku Jasnej Góry do Częstochowy.

* * * * *

10 lipca 2017

Do pabianickich ogrodów zapraszamy bo najpiękniejsze lilie tzw. św. Józefa w ogrodach pabianickich mamy

* * * * *

9 lipca 2017

Biesiada pabianiczan i dzieci z domu Małego Dziecka im. bł. ks. Edmunda Bojanowskiego z Częstochowy w sołectwie Pabianice.

  • Wspólna modlitwa na Szlaku Maryjnym,
  • Wspólna wyprawa na poziomki,
  • Wspólna zabawa w gumę, przeciąganie liny,
  • Wspólna degustacja lodów, wafli z miodem, ciast i regionalnej potrawy z ziemniaków tzw. "pieczonek"
  • Wspólny odpoczynek po zabawie
  • Wspólne FOTO z s. Anną, opiekunkami, sołtysem Pabianic, gośćmi i mieszkańcami Pabianic

* * * * *

1 lipca 2017

II IGRZYSKA SOŁTYSÓW GMINY JANÓW O PUCHAR WÓJTA GMINY JANÓW

W dniu 01.07.2017 r. odbyły się w Siedlcu II Igrzyska Sołtysów, których organizatorem i jednym ze sponsorów było Stowarzyszenie. Przybyłe drużyny dzielnie walczyły w 5-ciu konkurencjach takich jak: "Jeden z dziesięciu", "Królik z kapelusza", "Wymasuj jajo", "Zrób to sam", oraz "Sztafeta podatkowa". Wszyscy zawodnicy walczyli jak lwy do ostatniej sekundy, jednak prym zwycięstwa po uczciwej walce przypadł naszej drużynie z Siedlca. Sołectwu Pabianice nie udało się stanąć na podium ale cieszymy się, że uczestniczyliśmy w tej zabawie sołectw z terenu gminy Janów. Dziękujemy i wielkie brawa !!!

* * * * *

26 czerwca 2017

Wakacje 2017 - Gry i zabawy w świetlicy

* * * * *

17 czerwca 2017

625 LAT LIPNIKA

Delegacja z Pabianic sołtys Rafał Tomza i Danuta Tomza uczestniczyli w urodzinach wsi Lipnik, przekazując urodzinowy upominek i życzenia dla mieszkańców.

* * * * *

12 czerwca 2017

WAŻNA DATA W PABIANICKIM KALENDARZU czyli 30 LECIE POŚWIĘCENIA KAMIENIA WĘGIELNEGO DLA KAPLICY p.w. MATKI KOŚCIOŁA w PABIANICACH

30 słoneczników w ołtarzu to dar wdzięczności za dar kaplicy Matki Kościoła. Uroczystą Eucharystię odprawił i homilię wygłosił ks. Cezary Mastalerz. Do ołtarza dary przynieśli jubileuszowy bukiet kwiatów Martyna Torońska, poduszkę procesyjną Maja Walczyk, Lenka Zbrojkiewicz i Oliwia Walczyk, dzieci komunijne Weronika Miedzińska, Sandra Górniak i Natalka Michalik wino, wodę i chleb eucharystyczny. Dzieci komunijne na pamiątkę przyjęcia sakramentu I Komunii świętej otrzymały anioły. Przekazujmy historię młodszym pokoleniom.

* * * * *

11 czerwca 2017

SPOTKANIE MIESZKAŃCÓW PABIANIC "DUŻYCH" I "MAŁYCH"

Odwiedziny cyklistów Pabianickich kolarzy Klubu PTC w składzie Tomasz Olban kierownik sekcji z zawodnikami z Klubu. Z okazji 100-lecia Pabianickiego Towarzystwa Cyklistów do nas przybyli i z mieszkańcami Pabianic kilka spraw omówili.

* * * * *

5 czerwca 2017

NAPISALI O NAS DOBRA NOWINA

* * * * *

5 czerwca 2017

PABIANICKIE ŚWIĘTOWANIE – ODPUST MATKI KOŚCIOŁA

Uroczystości odpustowe rozpoczęła Msza święta sprawowana przez ks. Marka Andrzeja Pacyne proboszcza z parafii Jaworznik. Na ręce celebransa pabianiczanie złożyli dary ołtarza: Płonąca świecę, winogrona, białe róże dla Matki Kościoła, globus, chleb eucharystyczny, wino i wodę oraz bochen chleba i małe chlebki tzw. chlebki Matki Kościoła.

My tą uroczystość co roku lubimy i cieszymy się, że zawsze mamy odpustowe kramy a na nich kolorowe: bransoletki, pierścionki i broszki. Można też zakupić odpustowe obwarzanki i tatarczuch, oraz misie z kremem waniliowym i cukierki odpustowe. W tradycji pabianickiego odpustu każdy otrzymuje na pamiątkę do podziału w rodzinie tzw. mały chlebek z makiem od Matki Kościoła.

* * * * *

4 czerwca 2017

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

Miesiąc czerwiec już mamy Najświętszemu Sercu Jezusa Część Oddajemy !!!

* * * * *

1 czerwca 2017

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat." – Janusz Korczak.

Pabianiczanie o dzieciach w sołectwie pamiętali i słodycze dla nich przygotowali

* * * * *

3 maja 2017

NABOŻEŃSTWO MAJOWE SZLAKIEM MARYJNYM

Majowe pieśni i litania Loretańska rozbrzmiewała podczas wędrówki od kapliczki do kapliczki z wizerunkami Maryi z różnych sanktuariów Polski. Nabożeństwo prowadził ks. Cezary Mastalerz. Bardzo się cieszymy z licznego udziału mieszkańców Siedlca - sąsiednie sołectwo.

Dziękujemy za oczyszczenie całej trasy Szlaku Maryjnego, ozdobienie kapliczek kwiatami i uczestnictwo w nabożeństwie.

* * * * *

30 kwietnia 2017

NIEDZIELA BIBLIJNA

ROZWAŻAJCIE i CZYTAJCIE CODZIENNIE PISMO ŚWIĘTE

I KONKURS BIBLIJNY W PABIANICACH TRZY MISIE „BIBLUSIE” i TRZY BIBLIE

Komisja konkursowa w składzie:

  • ks. Cezary Mastalerz - prefekt złotopotockiej parafii
  • pani Beata Sikora – katechetka
  • pan Rafał Tomza -sołtys

Do konkursu zgłosiło się 7 osób w dwóch kategoriach.

W grupie przedszkolaki i szkoła podstawowa do III klasy:

I miejsce zdobyła Lena Zbrojkiewicz

II nagroda powędrowała do Weroniki Miedzińskiej

III miejsce zajęli: Natalia Michalik i Dominik Knapik

W grupie młodzież gimnazjalna I miejsce otrzymała Martyna Knapik

II Daria Knapik i Kinga Sosnowska

Gratulujemy!!!

Wszyscy uczestnicy otrzymali owacje na stojąco. Nagrody ufundował sołtys Pabianic Rafał Tomza

* * * * *

23 kwietnia 2017

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO o tym wydarzeniu na wejściu do kaplicy przypominał nam przygotowany wystrój.

JEZU UFAM TOBIE! WIERZĘ! UFAM! MIŁUJĘ!

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699). 

* * * * *

17 kwietnia 2017

LANY PONIEDZIAŁEK

Świąteczna Eucharystia pod przewodnictwem ks. Cezarego Mastalerza i nagrody za "Najpiękniejsze palmy wielkanocne".

Poznajmy laureatów:

Lena Zbrojkiewicz, Weronika Kozik, Weronika Miedzińska i Jakub Miedziński. Gratulujemy!

Dziękujemy za Tradycję. Najwyższą palmę wielkanocną przygotowała Helena Miedzińska

Wszystkie palmy zdobią wnętrze kaplicy Matki Kościoła.

* * * * *

16 kwietnia 2017

WIELKANOC

ZWYCIĘZCA ŚMIERCI, PIEKŁA I SZATANA WYCHODZI Z GROBU DNIA TRZECIEGO Z RANA...

Dekoracja w kaplicy przypominała nam wierzącym o zmartwychwstaniu Chrystusa

* * * * *

14 kwietnia 2017

WIELKANOCNE ŻYCZENIA 2017 r.
Życzymy Wszystkim,Gościom i Mieszkańcom
aby Zmartwychwstały Chrystus
napełnił Wasze serca pokojem i miłością,
niech podwoi siły w pokonywaniu
życiowych trudności, wzmocni wiarę
w ludzi, obudzi radość do życia
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
Spokojnych pełnych zadumy
Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzy Sołtys i Rada sołecka Pabianic

* * * * *

14 kwietnia 2017

WIELKI PIĄTEK i nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kaplicy Matki Kościoła w Pabianicach

LUDU MÓJ LUDU,
CÓŻEM CI UCZYNIŁ W CZYMEM ZASMUCIŁ,
ALBO W CZYM ZAWINIŁ...

* * * * *

9 kwietnia 2017

NIEDZIELA PALMOWA i PLENEROWA DROGA KRZYŻOWA

KŁANIAMY CI SIĘ PANIE JEZU CHRYSTE i BŁOGOSŁAWIMY TOBIE...

Nabożeństwo tej Pasji prowadził ks. Cezary Mastalerz ze złotopotockiej parafii, rozważania przy każdej stacji prowadzili mieszkańcy Pabianic. W czasie całej drogi nieśliśmy Krzyż XIV stacji, który na zakończenie został uroczyście postawiony w wyznaczonym miejscu na pabianickim placu przy scenie plenerowej. W niedzielne popołudnie ok. 70 osób uczestniczyło w rozważaniach Męki Pańskiej wędrując ścieżkami polnymi wśród lasów i przechodząc koło każdej pabianickiej posesji.

* * * * *

9 kwietnia 2017

NIEDZIELA PALMOWA W KAPLICY I KOLOROWE PALMY i KONKURS NA "NAJWYŻSZĄ i NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ". Przyniesione palmy na uroczystość Niedzieli Palmowej poświęcił ks. Cezary Mastalerz

* * * * *

7 kwietnia 2017

Do Domu Małego Dziecka im. Bł. ks. Edmunda Bojanowskiego na warsztaty palm wielkanocnych wybrali się: Daria Knapik, Kinga Sosnowska, Martyna Knapik, Martyna Torońska i Danuta Tomza. Pabianiczanki i wychowankowie domu tworzyli z bukszpanu, tui, gałązek wierzby - palmy z kotkami palmy wielkanocne, które ozdabiali wcześniej przygotowanymi kwiatami z bibuły i kolorowymi wstążkami. Palmy dzieci zaniosą do poświęcenia w Niedzielę Palmową do parafialnego kościoła. To był piękny, niezapomniany czas... spędzony razem.

Na pewno każdy z nas z tego spotkania wyciągnął lekcję życia. Po wizycie w Domu Dziecka "Pabianki" udały się na Jasną Górę by zawierzyć swoje sprawy Maryi i zwiedzić wystawę "Królowa Polski o wielu obliczach". Wszystkie wizerunki Matki Biżej umieszczone w kapliczkach na wystawie były koronowane przez Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego i są w rożnych sanktuariach.

* * * * *

2 kwietnia 2017

URODZINY i IMIENINY Ks. PROBOSZCZA MAMY:

"DOBRY PASTERZ, UKSZTAŁTOWANY WEDŁUG SERCA BOGA,
JEST NAJWIĘKSZYM SKARBEM,
JAKI BÓG MOŻE PRZYDZIELIĆ PARAFII.
JEST TO NAJCENNIEJSZY DAR BOŻEGO MIŁOSIERDZIA"
Jan Maria Vianney

Czcigodny księże Proboszczu Ryszardzie
Dziękując Bogu za dar Twojej obecności w naszej parafii
W dniu Twoich urodzin i imienin stajemy przy Tobie, aby Ci życzyć dużo zdrowia,
Radości z czynionej posługi duszpasterskiej,
Siły do realizacji wszystkich zamierzeń i planów.
Życzymy, aby każdego dnia towarzyszyła Ci pomoc i opieka Boża.
Szczęść Boże!

* * * * *

20 marca - 2 kwietnia 2017

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W czasie rekolekcji z o. karmelitą Mariuszem Płuciennikiem rozważaliśmy temat przyjęcia Szkaplerza świętego i Matkę Bożą Szkaplerzną. Poznaliśmy rys historyczny Szkaplerza, przywileje Szkaplerza Karmelitańskiego, obowiązki przyjmującego Szkaplerz Święty oraz praktyki zalecane członkom Bractwa Szkaplerznego. Na zakończenie rekolekcji ojciec rekolekcjonista wręczył płytę pamiątkową w nagrodę za uśmiech Weronice Miedzińskiej z Pabianic, pabianiczanie też wdzięczność wyrazili i NA RĘCE REKOLEKCJONISTY PODZIĘKOWANIA ZŁOŻYLI.

* * * * *

11 marca 2017

DZIEŃ SOŁTYSA

Osiągaj sukcesy dzięki temu,
Co robisz dla innych,
A nie kosztem innych
Jackson Brown, Jr

* * * * *

8 marca 2017

ŚWIĘTO KOBIET w PABIANICACH, tym razem sołtys Pabianic Rafał Tomza i ministrant Michał Mizgała wręczali wszystkim kobietom po niedzielnej Eucharystii czerwone goździki oraz życzenia złożyli:

NIECH ŻYJĄ NAM

NIECH ŻYJĄ

NIECH ŻYJĄ DŁUGIE LATA WSZYSTKIE KOBIETY ŚWIATA...

* * * * *

1 marca 2017

ŚRODA POPIELCOWA i WIELKI POST

Ogrodzie oliwny widok w Tobie dziwny...

Dekoracja w kaplicy przypomina nam o:

  • modlitwie
  • poście
  • jałmużnie

W tym roku 2017 zakupiono nowy obrus na ołtarz na okres Wielkiego Postu.

* * * * *

14 lutego 2017

WALENTYNKI – św. WALENTY i ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH

W pabianickiej świetlicy po raz pierwszy w dzień św. Walentego, ks. Cezary Mastalerz odprawił. Mszę świętą a pabianiczanie mieli okazję złożyć życzenia imieninowe dla jedynego imiennika Pana Walentego Walczyka. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Eucharystii w dniu święta zakochanych zostali obdarowani upieczonymi ciasteczkami w kształcie SERCA, który jest symbolem Miłości.

* * * * *

6 stycznia 2017

TRZEJ KRÓLOWIE w PABIANICACH

Tak jak przed rokiem obiecali. Tak i słowa dotrzymali.

I znów w Pabianicach, Zawitali do Kaplicy Matki Kościoła Trzej Królowie!

6 styczeń 2017 roku okazał się dniem bardzo mroźnym tegorocznej zimy. Jednak i mróz i śnieg nie zniechęciły mieszkańców Pabianic, by wraz z Trzema Królami w czasie Mszy świętej powitać boską dziecinę w stajence w żłobie. Długo wyczekiwani Mędrcy ze Wschodu, Królowie w koronach z darami w czasie Mszy świętej do ołtarza przybyli i na ręce ks. prefekta Cezarego Mastalerza dary dla Jezusa złożyli. Przywieźli: mirrę, kadzidło i złoto, przy żłobie oddali pokłon Jezusowi. Na zakończenie Mszy świętej przed kaplicą tradycyjnie jak co roku Królowie składali wszystkim życzenia noworoczne i obdarowywali ich upieczonymi ciastkami w kształcie gwiazd, aby te przynosiły szczęście, zdrowie i wszystko co najlepsze w Nowym 2017 Roku:

„Na scescie, na zdrowie, na to Boze Narodzynie,

Coby sie wom dazylo, mnozylo kazde stworzynie!”

„Coby wom nicego nie chybiało

Z roku na rok przybywało

A do reśty - cobyście byli scęśliwi i weseli

Jako w niebie janieli, hej!”

Znaleźliśmy Tego, któregośmy szukali. To On Mesjasz. A Jego rodzice to Józef i Maryja! Bo przecież "Betlejem" to "Dom Chleba". Czym więc się dzielić jeśli nie chlebem, wiarą, nadzieją, miłością, pokojem, dobrocią. A tak naprawdę to dzielmy się Chrystusem, który objawił się światu! Bo to jest dla nas najważniejsze! Niemożliwe? Nie dam rady? Nie posiadam takich darów? To przypomnij słowa księdza z kazania: "Zrób zmarzniętemu człowiekowi filiżankę herbaty. Spróbuj dostrzec w człowieku Jezusa. I zapytaj czy jeszcze coś możesz dla Niego zrobić... Pokój i Dobro – Pax et Bonum – tym naprawdę możesz się podzielić."

Tym razem do ołtarza Mędrców ze Wschodu przyprowadziła Gwiazda - Maja Walczyk.

Królami byli: Justyna Mizgała, Martyna Knapik, Daniel Michalikh

* * * * *

2017 - ROK św. BRATA ALBERTA

DOBRY jak CHLEB BRAT NASZEGO BOGA

W związku z setną rocznicą śmierci Brata Alberta Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła w diecezjach polskich Rok Świętego Brata Alberta w okresie do 25 grudnia 2016 r do 25 grudnia 2017 r.

TROCHĘ HISTORII - POZNAJMY:

Brat Albert uczy nas wszystkich jak zostać człowiekiem w nieludzkich czasach. Takie czasy przychodzą i odchodzą. Natomiast jest pytanie jak z nich wychodzi człowiek – mówi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki w filmie Grzegorza Sajóra i Tomasza Płuciennika "Adam Chmielowski. 7 obrazów z życia". Adam Chmielowski urodził się w 1845 r. w Igołomi k. Krakowa. W wieku 18 lat walczył wziął udział w powstaniu styczniowym, podczas walk stracił nogę i trafił do niewoli. Po amnestii w 1865 r. przyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął studia malarskie, które kontynuował w Monachium. Tam zetknął się z innymi wybitnymi artystami, między innymi Stanisławem Witkiewiczem, Józefem Chełmońskim i braćmi Gierymskimi. Wstąpił do Zakonu Jezuitów, jednak po pół roku opuścił nowicjat i wyjechał na Podole do swego brata Stanisława. Po powrocie do Krakowa w 1884 r. zaczął interesować się sytuacją ludzi ubogich. Najpierw w swojej pracowni przy ulicy Basztowej zaczął przyjmować bezdomnych i ubogich. Przełomowym wydarzeniem w życiu Chmielowskiego było namalowanie obrazu „Ecce Homo”. „Wówczas zaczął zadawać sobie pytania o ludzką godność, o godność nędzarzy i ubogich. Ecce Homo to Chrystus, który bierze na siebie cierpienia ludzi. Chmielowski odnalazł w Chrystusie Ecce Homo człowieka ubogiego i przeciwnie, w człowieku ubogim odnalazł Ecce Homo. Św. Albert w nędzarzach odnalazł piękno człowieczeństwa. Chciał przywrócić godność nędzarzy” – zaznacza brat Paweł Flis. Zakładał miejskie ogrzewalnie i przytuliska, domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. W 1887 r. za zgodą kard. Albina Dunajewskiego przywdział habit, a rok później złożył śluby zakonne, przyjmując imię Albert. Założył zgromadzenia braci albertynów (1888) i sióstr albertynek (1891), działające według reguły św. Franciszka z Asyżu. Schorowany brat Albert zmarł 25 grudnia 1916 r. w Krakowie. Na pogrzebie Brata Alberta padły słowa: Nie trzeba się modlić za Brata Alberta, trzeba się modlić do Brata Alberta. Potwierdzeniem tych słów była beatyfikacja – mówi brat Paweł Flis ze Zgromadzenia .Braci Albertynów. W 1938 r. prezydent Ignacy Mościcki nadał mu pośmiertnie Wielką Wstęgę Orderu Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności niepodległościowej i na polu pracy społecznej.

Papież Jan Paweł II beatyfikował go w Krakowie w 1983 r., a sześć lat później w Rzymie kanonizował. Relikwie Świętego znajdują się w Sanktuarium Świętego Brata Alberta Ecce Homo w Krakowie.

* * * * *