Kronika 2018

31 grudnia 2018

W 2018 r. w sołectwie Pabianice URODZILI SIĘ

  • AMELIA MIEDZIŃSKA
  • KSAWERY BUDZYNOWSKI

* * * * *

26 grudnia 2018

II DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA i ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA

Modlitwa do św. Szczepana

Święty Szczepanie, Ty odważnie broniłeś prawdy, że Jezus Chrystus jest jedynym Mesjaszem i Zbawicielem, Ty pod gradem kamieni modliłeś się nawet za swoich prześladowców. Wstaw się, proszę, za mną przed Bogiem, abym każdym swoim słowem i czynem potwierdzał wiarę w Jezusa oraz potrafił miłować wszystkich, nawet moich nieprzyjaciół. Przez Chrystusa naszego Pana i Zbawiciela.

MAJA WALCZYK z Pabianic po Mszy św. otrzymała gratulację i nagrodę w konkursie na „NAJAKTYWNIEJSZY UCZETNIK RORAT 2018” w tym roku JEDYNA NAGRODA. Ks . prefekt Cezary Mastalerz w dniu św. Szczepana poświęcił przyniesione ziarno owsa, a parafianie na znak obrzucania kamieniami św. Szczepana obrzucali ziarnem owsa naszego celebransa ks. Cezarego.

A to ciekawe: 81 miejscowości w Polsce wywodzi swoją nazwę od imienia świętego Szczepana. Wśród nich jest wieś Szczepanów, w której urodził się święty Stanisław BM. Św. Szczepan jest patronem archidiecezji wiedeńskiej, kamieniarzy, kucharzy i tkaczy.

* * * * *

20 grudnia 2018

"Bóg jest tak potężny, że może stać się słaby i wyjść nam naprzeciw jako bezbronne dziecko, abyśmy mogli Go pokochać" (Benedykt XVI)

Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego wszystkim parafianom, drogim gościom i sympatykom wspólnoty w Pabianicach życzymy, aby światło Betlejemskiej Nocy rozjaśniało drogi życia, ogrzewało ciepłem Bożej opieki i niosło pokój światu.

Niech obecność Bożego Syna przenika nasze serca nadzieją i miłością, a te niezwykłe świąteczne dni niech staną się czasem wytchnienia od codziennych trosk i niech odnowią w nas to co najlepsze.

Niech Jezus Chrystus obdarzy was swoim błogosławieństwem, miłością i pokojem w sercu.

Szczęść Boże!

Dekoracje w kaplicy Matki Kościoła w 2018 r. przygotowali: Barbara, Aleksandra, Sławomir Tyrkowie, Natalia, Robert, Daniel, Ewelina Michalikowie, Martyna Knapik, Grzegorz Toroński, Danuta i Rafał Tomzowie. Do szopki zakupiono nowego Anioła skarbonkę, który jak otrzyma monetę to kiwa głową i Dziękuje za datki.

* * * * *

14 grudnia 2018

14 GRUDZIEŃ 2018 ROKU MAMY I KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH WYJĄTKOWYCH ZAKŁADAMY

Uczestniczki zebrania członków Koła Gospodyń Wyjątkowych (Wiejskich) w Pabianicach wybrały zarząd KGW:

  • przewodnicząca Koła Agnieszka Torońska
  • v-ce przewodnicząca Marta Walczyk
  • członek zarządu Krystyna Stępień

14 grudnia 2018

ŻYCZENIA URODZINOWE Z OKAZJI 102 URODZIN MIESZKANKI PABIANIC, PANI STANISŁAWY LAMCH

 

Niech dzień tak zacnego jubileuszu
będzie dla Pani okazją do spotkań w miłej atmosferze,
niech będzie okazją do wspomnień
i niech sprawi Pani radość.
Szanowna Jubilatko, życzymy Pani
wszelkiej życiowej pomyślności,
niech każda chwila będzie dla Pani
źródłem szczęścia i niech upływa
w spokoju i zdrowiu.

* * * * *

13 grudnia 2018

Ojciec Roman Dąbrowski w ostatnich latach pracował na Ukrainie, jako przeor Klasztoru, proboszcz Parafii i kustosz Sanktuarium Św. Anny w Sąsiadowicach (w dekanacie Sambor na terenie archidiecezji lwowskiej). Wcześniej swoją posługę duszpasterską i zakonną sprawował w wielu innych karmelitańskich klasztorach. W złotopotockiej parafii głosił Słowo Boże oraz w Pabianicach. W ostatnim dniu rekolekcji wyraziliśmy wdzięczność do Ojca Romana za bycie wśród nas i nauki rekolekcyjne. Kończymy rekolekcje adwentowe. Pragnę w imieniu  swoim oraz wszystkich parafian wyrazić wdzięczność ks. Jackowi Woźniakowi. Dziękujemy za poświęcony nam czas, skierowane do nas słowo oraz wspólną modlitwę. Życzymy Ci księże Rekolekcjonisto, aby Boże Dziecię napełniało zawsze Twoje serce pokojem i obdarzyło łaską zdrowia. Życzymy dalszej pięknej i owocnej pracy w Twojej posłudze Ojcze Romanie. Wyrażamy także wdzięczność za zorganizowanie tych świętych lekcji duszpasterzom naszej parafii, a szczególne podziękowania kierujemy do ks. Cezarego Mastalerza, który przez trzy dni trwania rekolekcji zawsze modlił się z nami w naszej pabianickiej wspólnocie Staropolskie Bóg zapłać!!!

* * * * *

6 grudnia 2018

Święty Mikołaj w Kaplicy i w świetlicy.

Warto miłym, grzecznym być by od Świętego Mikołaja otrzymać podarek.

W tym roku św. Mikołaj rozdawał prezenty pod kaplicą a następnie udał się do osób chorych, samotnych oraz do świetlicy "Chata Pabiana". Tam czekały na niego najmłodsi pabianiczanie oraz dzieci z sąsiedniej wioski Skowronów. Wszyscy w oczekiwaniu na świętego gościa śpiewali piosenki o Mikołaju i zimie. Gdy przybył z wielkim workiem prezentów uradowane dzieciaki recytowały wiersze, odpowiadali na zagadki, które przygotowała śnieżynka. Obdarowane prezentami dzieci i rodzice, kosztowali przygotowane słodkości. Był to wspaniały i integracyjny dzień ze świętym Mikołajem oraz kolegami i koleżankami ze Skowronowa.

Biskup Mikołaj odwiedzał też chorych, samotnych w domach

* * * * *

1 grudnia 2018

WSPANIAŁA INFORMACJA - MAMY NOWY CHODNIK DOJŚCIE DO KAPLICY

* * * * *

27 listopada 2018

ŚWIĘTO CHRYSTUSA KRÓLA uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Panem Bogiem i bliźnimi. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności królestwa, w którym Pan Bóg "otrze wszelką łzę" i będzie wszystkim we wszystkich.

* * * * *

23 listopada 2018

ŚW.CECYLII I MSZA SWIĘTA w intencji Pani organistki Jadwigi Lamch i chórzystów.

Kochani przyjmijcie życzenia i modlitwę wdzięczną za wasz trud i serca piękno. Z okazji święta św. Cecylii patronki chórzystów składamy najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich zaangażowanych w śpiewanie oraz ich rodzin. Niech dobry Bóg chroni Was od złego, prowadzi w poprzez życie i pozwala Wam głosić Jego chwałę poprzez śpiew.

"Kto śpiewa dwa razy się modli"

Niech te słowa prowadzą Was w waszym propagowaniu i upiększaniu muzyki.

11 listopada 2018

1918-2018. 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI W PABIANICACH I ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO MARCINA

560 Lat Pabianic 1458-2018. Jubileuszowy festyn nie odbył się w plenerze, ale została odprawiona Msza św. w kaplicy w intencji mieszkańców żyjących i tych, którzy pracowali dla dobra naszej wioski. O tych wyjątkowych świętach pamiętaliśmy poprzez: wystrój wioski narodowymi biało-czerwonymi flagami, Mszę świętą i modlitwę, dary ołtarza oraz upieczone rogaliki świętego Marcina na pamiątkę dzielenia się z potrzebującymi i ciasteczka narodowe biało-czerwone symbol flagi narodowej POLSKI przed kaplicą wszystkim wręczane.

* * * * *

1 listopada 2018

W kaplicy dekoracja przypominała nam o odejściu naszych bliskich, jednak radujemy się ponieważ z sołectwa Pabianice w okresie OD 01 LISTOPADA 2017 R. DO 01 LISTOPADA 2018 R. NIKT Z NASZEJ WIOSKI NIE ODSZEDŁ do wieczności. Ten rok był dobry, wszyscy zostaliśmy na tej pabianickiej ziemi.

* * * * *

21 października 2018

WYBORY SAMORZĄDOWE:

  • WÓJTA
  • RADNYCH GMINY,POWIATU
  • SEJMIKÓW WOJEWÓDZTW

Tablica sołecka w Pabianicach, wszyscy byli WSPANIALI i chcieli reprezentować nasze sprawy.

Rok 2018-2023

Radni Sejmiku woj. śląskiego: Stanisław Gmitruk, Beata Kocik i Piotr Bańka

Starosta powiatu częstochowskiego: Krzysztof Smela

Radni powiatu częstochowskiego, okręg gm. Janów, Lelów, Olsztyn: Marianna Dziura, Monika Kosielak, Danuta Tomza i Adam Markowski

Wójt Gminy Janów: Edward Moskalik

Z-ca Wójta: Lidia Piestrzyńska

Przewodnicząca Rady Gminy Janów: Ewa Ucieklak

Radny Gminy Janów dla okręgu Pabianice-Skowronów: Rafał Tomza

* * * * *

21 października 2018

NIEDZIELA MISYJNA w Pabianicach jest świętem Papieskich Dzieł Misyjnych i całego Kościoła. Dzień ten w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny, w tym roku pod hasłem: "Pełni ducha i posłani".

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku Światowy Dzień Misyjny obchodzimy po raz 92. Tegoroczne orędzie papież Franciszek skierował przede wszystkim do ludzi młodych, aby nieśli Ewangelię całemu światu, zachęcając: "Nigdy nie myśl, że nie masz nic do dania lub że nikomu nie jesteś potrzebny. Wielu ludzi ciebie potrzebuje, pomyśl o tym. Niech każdy pomyśli w swym sercu: wielu ludzi mnie potrzebuje". W sołectwie Pabianice każdego roku parafianie włączają się w to dzieło poprzez: modlitwę, dekoracje ołtarza, dary ołtarza i datki na misje.

* * * * *

6 października 2018

SZLAK MARYJNY I NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE KS.CEZARY MASTALERZ

W Pabianicach odbyło się doroczne Nabożeństwo Różańcowe Szlakiem Maryjnym prowadzone przez ks. Cezarego Mastalerza w czasie, którego wszyscy modlili się w intencji i dziękowali za 100- lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W sobotnie popołudnie o godz.15.00 wyruszyliśmy z pod kaplicy z różańcem w dłoniach i z pieśnią na ustach na Szlak. Dzięki zaangażowaniu sołtysa Pabianic jego żony Danuty oraz mieszkańców Pabianic trasa Szlaku Maryjnego ,kapliczki ,miejsca przy nich wyczyszczone i świeżymi kwiatami ozdobione. Na zakończenie została odprawiona Msza św. w kaplicy, w której wszyscy uczestnicy procesji wzięli udział.

* * * * *

23 września 2018

18-te URODZINY MINISTRANTA ŁUKASZA ZĘBIKA

Z okazji 18-stych urodzin życzymy Ci, aby ten nowy okres w Twoim życiu, który właśnie się rozpoczął, zapisał się na kartach historii, jako okres wszelkiego szczęścia i radości... Abyś z każdym nowym dniem podejmował takie decyzje, które doprowadzą Cię do wymarzonego celu... Abyś nie stracił pogody ducha i wiary we własne możliwości... Abyś obdarzył swą miłością kogoś, kto na nią naprawdę zasługuje... Abyś nigdy nie cierpiał z powodu braku prawdziwych przyjaciół... Abyś potrafił dostrzec małe radości, które w rzeczywistości są perełkami życia... Abyś małymi kroczkami spełniał swe marzenia... Aby Twe życie było tylko usłane różami, a kłopoty znikały wraz z zachodzącym słońcem... I pamiętaj, że 18 lat ma się tylko raz w życiu! Łukaszu Szanowny Jubilacie postępuj w życiu tak, żeby niczego nie żałować...

* * * * *

14 września 2018

DOBA EUCHARYSTYCZNA w PABIANICACH

Doba eucharystyczna - całodobowe wystawienie Najświętszego Sakramentu w danej świątyni celem Jego adoracji.

W 1987 r. w archidiecezji częstochowskiej dekretem bpa Stanisława Nowaka została wprowadzona Nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu. W każdym dniu roku liturgicznego dobę eucharystyczną sprawuje inny kościół diecezjalny.

* * * * *

8 września 2018

8 września obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwane świętem Matki Boskiej Siewnej. To dzień błogosławieństwa ziarna siewnego oraz symbolicznego zamknięcia jednego cyklu upraw rolnych i rozpoczęcia kolejnego. Po tym święcie zaczynano bowiem jesienną orkę i siew zbóż ozimych. Sprawdźmy zatem, jak kształtowało się ono w polskiej tradycji ludowej oraz jakie zwyczaje są z nim związane

* * * * *

8 września 2018

CIĄG DALSZY WESELNYCH TRADYCJI W PABIANICACH. Dawniej mówili, że jak chłopak się żeni to korona u Pana Młodego musi być z niebieskimi dodatkami, bo kolor niebieski przypisany jest dla chłopca.

* * * * *

25-26 sierpnia 2018

ZŁOTY POTOK-PABIANICE-CZĘSTOCHOWA

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku w pielgrzymce z parafii Złoty Potok wzięło udział około 200 osób, w tym 24 z Pabianic. Pielgrzymkę dzielnie prowadził i wspierał ks. Cezary Mastalerz, nad śpiewem czuwała "Pabianka" Urszula Miedzińska z chórkiem. Pielgrzymka odbyła się w jubileuszowym roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

* * * * *

25 sierpnia 2018

WESELNE TRADYCJE W PABIANICACH

Korona weselna na bramie wjazdowej u Pani Młodej uwita z gałęzi świerka, przyozdobiona balonami w kolorze różowym i białym (dawniej kolor różowy był przypisywany dziewczynie, a biały świadczył o czystości)

* * * * *

20 sierpnia 2018

PABIANICKA XIII Droga Krzyżowa w intencji Trzeźwości Narodu w sołectwie Pabianice. Mieszkańcy Pabianic dość licznie zgromadzili się aby uczestniczyć w tej pasji. Szczególnie bardzo dobra była frekwencja dzieci z Pabianic oraz przebywających na wakacjach turystów. Rozważania podczas tej Pasji prowadził niezastąpiony ks. Cezary Mastalerz. Pabianiczanie po raz kolejny zadbali o otoczenie wokół krzyży stacji drogi krzyżowej. Krzyż 14 stacji niesiono na ramionach podczas rozważań o męce Chrystusa. Mieliśmy wspaniałą pogodę. Tradycyjnie na zakończenie na wszystkich czekały zimne lody ufundowane przez sołtysa Pabianic Rafała Tomzę.

* * * * *

15 sierpnia 2018

UROCZYSTOCŚ MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ w PABIANICACH

MSZA ŚW. ks. CEZARY MASTALERZ i święcenie bukietów zielnych

Dzielenie się chlebem Agnieszka i Henryk Torońscy, rolnicy z Pabianic

* * * * *

13 sierpnia 2018

MY MATKĘ BOŻĄ FATIMSKĄ KOCHAMY I W PROCESJI MARYJNEJ NA SZLAK MARYJNY WYRUSZAMY

* * * * *

12 sierpnia 2018

PABIANICE POMAGAMY PRZYKŁAD INNYM DAMY

W pabianickiej świetlicy kroimy 100 arbuzów na 1600 porcji dla pielgrzymów z diecezji sosnowieckiej. Arbuzy ufundował Pan Adam Misiak z rodziną. To trudne zadanie jak arbuza pokroić na jakie duże kawałki aby wszystkim starczyło. Jednak z radością co roku to zadanie przyjmujemy i dzielnie się podejmujemy!

* * * * *

19-22 lipca 2018

XXXIV MISTZROSWA POLSKI JANÓW-OLSZTYN. BALONOWE WIDOWISKO TEŻ W PABIANICACH

W dniach 19-22 lipca 2018, na terenie jurajskich gmin Janów i  Olsztyn odbyły się XXXIV Balonowe Mistrzostwa Polski. Wydarzenie było niezwykłym połączeniem sportu balonowego z widowiskiem dla publiczności. Uczestnicy mogli podziwiać start ponad 40 ekip z kraju i z zagranicy. Bogaty program imprezy pozwolił poznać baloniarstwo od najpiękniejszej strony.

My pabianiczanie nie musieliśmy nigdzie wyjeżdżać aby podziwiać pilotów w podniebnych zmaganiach i ich konkurowanie. Nad sołectwem Pabianice przemieszczały się kolorowe balony w kierunku Złotego Potoka, Olsztyna.

* * * * *

7 lipca 2018

TRADYCJA ŚWIĘCENIA PÓL W PABIANICACH DALEJ TRWA

Cieszymy się i kontynuujemy tradycję naszych praojców - poświęcenie pól. Na ziemi pabianickiej do dziś zachował się stary obrzęd święcenia pól. Zwyczaj ten ma zapewnić urodzaj i pomyślne zbiory, zabezpieczyć przed nieszczęściami takimi jak burze, susze czy powodzie. Po mszy świętej w kaplicy wraz ks. celebransem Cezarym Mastalerzem udaliśmy się w procesji z kaplicy do czterech ołtarzy. Tym razem trasa prowadziła od kaplicy Matki Kościoła do I posesji Pabianic.

* * * * *

30 czerwca 2018

PABIANICE - SIEDLEC

III IGRZYSKA SOŁTYSÓW GMINY JANÓW O PUCHAR WÓJTA GMINY JANÓW PANI JOANNY ŚCIGA

Koncerty, zabawa w plenerze, konkursy, turnieje oraz inne festynowe atrakcje zaplanowano w programie III Igrzysk Sołtysów "Z Kulturą Ludową za Pan Brat", które odbyły się w sobotę 30 czerwca 2018 r. w plenerach Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Siedlcu.

Do udziału w rozgrywkach organizatorzy zaprosili sołtysów i Rady Sołeckie z terenu gminy Janów, a do kibicowania wszystkich miłośników dobrej zabawy.

Wśród ludowych konkurencji zaplanowano m.in.:

  • „Dojenie krowy” (tylko dla sołtysów),
  • „Lont wybuchowy” (dla jednej osoby z drużyny),
  • „Wykopki” (dla całej drużyny),
  • „Lanie wody na pustyni” (2 osoby z drużyny),
  • „Przed kuchenne rewolucje” (sołtys).
 

Rozgrywki były przeplatane występami Kapeli ANI-ANI z Żarek. Podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się o godz. 20.00. Następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy z Zespołem Muzycznym CAMEL.

Organizatorzy: Gmina Janów, Stowarzyszenie "Małe Jest Wielkie", Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie.

Sołectwo Pabianice reprezentował sołtys Rafał Tomza i dwóch członków Rady sołeckiej Pani Regina Kowalczyk i Robert Michalik. Niestety inni byli lepsi, pabianiczanie przywieźli dyplom za udział w III Igrzyskach Sołtysów Gminy Janów.

* * * * *

24 czerwca 2018

DIAMENTOWE GODY NASZYCH MIESZKAŃCÓW

60-LECIE ŚLUBU Adeli i Zygmunta MIEDZIŃSKICH

WIELKA RADOŚĆ W PABIANICACH

60 lat temu, rzecz się ta działa, piękna dziewczyna chłopca poznała. Chłopak przystojniak w nią zapatrzony, powiedział sobie: "Takiej chcę żony". Dziewczyna bardzo w nim zakochana powiedziała oj nie puszczę Cię ja do innej OJ Dana!

Kochani DIAMENTOWI JUBILACI
Szanowni Państwo Adelu i Zygmuncie
Zdrowia, sił i codziennej radości
wraz ze słowami największej wdzięczności,
za wszystkie lata, trudy, starania składamy wam dzisiaj podziękowania.
Dziękujemy za trud włożony w dzieci wychowanie,
za to, że znosiliście to, czego nie sposób było znieść,
że robiliście coś z niczego,
że dawaliście mając puste kieszenie,
że wybaczaliście choć nie było łatwo,
że kochaliście, gdy kochać się nie dało.
Dziękujemy, że jesteście!
Dziękujemy, że my jesteśmy.
Dziękujemy, za świadectwo życia w naszej pabianickiej wspólnocie!!!

GRATULUJEMY!!!

* * * * *

16 czerwca 2018

ZJAZD PODWÓRKOWYCH DZIECIĘCYCH KÓŁEK RÓŻAŃCOWYCH NA JASNEJ GÓRZE w Częstochowie.

Pabianickie Koło św. Józefa też brało udział w ogólnopolskim spotkaniu PKRD po raz pierwszy. Dzieci z babciami i rodzicami pojechali zamówionym autokarem z Pabianic do Częstochowy. Na jasnogórskim placu była moc atrakcji dla przybyłych uczestników na spotkanie. Pabianickie koło różańcowe wyróżniało się z pośród innych uczestników, pabianiczanie mieli narodowe barwy biało - czerwone chustki. Mszę święta odprawił i homilię wygłosił J.E.Bp. ks. Antoni Długosz. Uczestnicy na żywo wzięli udział w koncercie zorganizowanym na placu jasnogórskim z J.E. ks. Antonim Długoszem oraz zespołem Armia Dzieci. Były liczne konkursy i zabawy nawet można było wygrać 10 rowerów przez złapanie rzuconej piłeczki do uczestników. Rowerów nam się nie udało wygrać ale cieszyliśmy się bardzo, że mogliśmy być w tym wyjątkowym miejscu i uczestniczyć w innych zaplanowanych atrakcjach. Na zakończenie pobytu na Jasnej Górze wszyscy oddali pokłon Matce Bożej zwiedzając aleje Najświętszej Maryi Panny pieszo udali się na posiłek do KEFSI. W godzinach popołudniowych zadowoleni uczestnicy, uśmiechnięci i z pełnym bagażem niezapomnianych wrażeń wrócili do swojego miejsca zamieszkania.

* * * * *

21 maja 2018

PABIANICKI ODPUST, W PABIANICACH WIELKIE ŚWIĘTO MAMY, PABIANICKI ODPUST MATKI KOŚCIOŁA PATRONKI PABIANIC PRZEŻYWAMY

Panie Jezu my Cię Bardzo kochamy i dary ołtarza składamy: zapaloną świecę, bieliznę kielichową, wodę, wino, chleb eucharystyczny i małe chlebki posypane makiem "Chlebki Matki Kościoła", która nas zawsze do Ciebie woła. Celebransami uroczystej eucharystii byli ks. Stanisław Daniel Krupiński z Żarek Letnisko i ks. Ryszard Marciniak proboszcz z parafii Złoty Potok. W tym dniu o uroczystości Matki Kościoła w pabianickiej kaplicy przypominała nam dekoracja na zewnątrz kaplicy uwita korona z liści klonu przyozdobiona margerytkami białymi oraz ustrojone posesje i teren przy kaplicy flagami maryjnymi, papieskimi i narodowymi oraz odpustowe stragany. W pabianickiej tradycji OD WIELU JUŻ LAT JEST TAK, ŻE POBŁOGOSŁAWIONE CHLEBKI Matki Kościoła są rozdawane wszystkim uczestnikom Mszy odpustowej w Pabianicach.

* * * * *

20 maja 2018

Zielone Świątki - zesłanie Ducha Świętego

* * * * *

13 maja 2018

Majówka "SZLAKIEM MARYJNYM" z Matką Bożą Fatomską w procesji maryjnej przez Pabianice.

* * * * *

22 kwietnia 2018

Nagrody za najwyższą PALME I NAJPIĘKNIEJSZĄ wręczył ks. Ryszard Marciniak proboszcz złotopotockiej Parafii. Zwycięzcami zostali: NATALIA MICHALIK, WERONIKA KOZIK, LENA ZBROJKIEWICZ. GRATULUJEMY!!!

* * * * *

3 kwietnia 2018

"Dobry pasterz,
ukształtowany według serca Boga,
jest największym skarbem,
jaki Bóg może przydzielić parafii.
Jest to najcenniejszy dar Bożego miłosierdzia"
(św. Jan Maria Vianney)

Czcigodny Księże Proboszczu Ryszardzie
dziękując Bogu za dar Twojej obecności w naszej parafii,
w dniu Twoich Imienin,
stajemy przy Tobie, aby życzyć
dużo zdrowia, radości z czynionej posługi duszpasterskiej,
siły do realizacji wszystkich zamierzeń i planów.
Abyś, w swoim otoczeniu i pracy
zawsze spotykał dobrych, życzliwych i pomocnych ludzi.
Życzymy, aby każdego dnia towarzyszyła Ci
pomoc i opieka Boża.
Modlimy się, by Bóg błogosławił Cię
oraz obdarzał nieustannie swoją łaską i pokojem,
abyś jak najowocniej
dalej służył budowaniu Królestwa Bożego na ziemi.

* * * * *

3 kwietnia 2018

WIELKANOCNE ŻYCZENIA 2018 r.

(...)Uświęcająca siła tej nocy oddala zbrodnie,
z przewin obmywa, przywraca niewinność upadłym,
a radość smutnym, rozprasza nienawiść,
usposabia do zgody i ugina potęgi(...)

* * * * *

Orędzie Wielkanocne

Z okazji święta Wielkiej Nocy, życzymy by Jezus Chrystus napełnił Was mocą Zmartwychwstania, a radość rodzącego się nowego życia dodawała sił i motywacji na cały rok. By Zwycięzca Śmierci, który w tę Noc uczynił nas wolnymi, pomnażał w Was wiarę prowadzącą do nieba, zapalił światło nadziei kierujące nas po ścieżkach życia, a swoją miłością błogosławił Waszym rodzinom, by odważnie świadczyły o Jego Zmartwychwstaniu w dzisiejszym świecie.

25 marca 2018

DROGA KRZYZOWA W PABIANICACH prowadził ks. Cezary Mastalerz, mieszkańcy zadbali o porządek na trasie i wokół stacji Drogi Krzyżowej. W tej pasji uczestniczyli mieszkańcy: Czepurki, Skowronowa, Siedlca i Pabianic. Zapalone znicze stawiały dzieci przy każdej stacji, kiedy rozmodleni uczestnicy oddawali pokłon i modlili się śpiewając "Któryś za nas cierpiał rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami...". Na zakończenie Drogi Krzyżowej niesiony Krzyż XIV stacji został uroczyście postawiony w wyznaczonym miejscu Golgoty na placu przy świetlicy.

* * * * *

25 marca 2018

NIEDZIELA PALMOWA KS.CEZARY MASTALERZ: jak tradycja katolicka nakazuje pabianiczanie palmy zrobili i je poświęcili oraz konkurs na "Najpiękniejszą i najpiękniejszą palmę" zorganizowali.

* * * * *

11 marca 2018

Gmina Janów doceniła Sołtysów

Po raz drugi wójt Gminy Janów – Joanna Ścigaj z przewodniczącym Rady Gminy – Stefanem Zatońskim, zorganizowali spotkanie będące podziękowaniem za dobrą współpracę z Sołtysami. Na spotkanie, które odbyło się w Bistro Złota Jura w Złotym Potoku 13 marca 2018 r., zaproszono wszystkich Sołtysów. Podczas spotkania wójt – Joanna Ścigaj i wiceprzewodniczący Rady – Józef Kawecki, złożyli Sołtysom życzenia i wręczyli listy gratulacyjne oraz koszulki promujące Gminę Janów, samych Sołtysów i miejscowości, które reprezentują.

- Wszystkim Państwu składamy serdeczne życzenia sukcesów w życiu społecznym, zawodowym i osobistym oraz kierujemy podziękowania za trud i wysiłek w sprawowaniu funkcji Sołtysa. Życzymy Wam odwagi i wytrwałości w konsekwentnym realizowaniu planów, gotowości do rozwiązywania problemów, pozytywnej energii i przyjaznych mieszkańców – powiedziała Joanna Ścigaj – wójt Gminy.

* * * * *

8-11 marca 2018

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W PABIANICACH I O.BOGDAN MEGER

Słowa skierowane do pabianiczan: (wpis w kronice pabianickiej)

"Bóg zapłać" za wszelkie dobro otrzymane w tym pięknym miejscu,
"Bóg zapłać" za wszystkich wspaniałych ludzi modlących się w tym miejscu,
"Bóg zapłać" za całe serca dbania o to miejsce!

* * * * *

8 marca 2018

WSZYSTKIE PANIE I KOBIETY KOCHAMY
I NARĘCZA KWIATÓW IM WRĘCZAMY

* * * * *

18 lutego 2018

WIZYTACJA KANONICZNA J.E. ks. bpa. ANDRZEJA PRZYBYLSKIEGO

15.15 Msza św. w Pabianicach

Niedziela Częstochowska (04.03.2018)

Napisali o NAS

"Miejsce obecności Boga", Agnieszka Chadzyńska, Niedziela Częstochowska

"Chciałbym tak bardzo, abyśmy dziś w tej świątyni poczuli się Kościołem, pomyśleli tak serdecznie i po Bożemu, jak bardzo tego Kościoła potrzebujemy” – te słowa bp. Andrzeja Przybylskiego można uznać za przewodnią myśl uroczystego dnia w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku.

Wizytacja kanoniczna, która miała miejsce 18 lutego br., to przede wszystkim wspólna modlitwa. „Rozmawiam, odwiedzam ruchy parafialne, oglądam księgi – mówił bp. Andrzej Przybylski – przyglądam się, jak pięknie dbacie o swoją świątynię, jak ją odnawiacie… Najważniejsza jest jednak dla mnie nasza wspólna Eucharystia, to, że się z Wami modlę. I tak naprawdę życie parafii zależy od tego, ilu ludzi żyje blisko Boga, a ilu już usycha, dziczeje na pustyni”. Nawiązując do niedzielnej Ewangelii, Ksiądz Biskup mówił do parafian o pustyni i o wielkim darze, jakim jest Woda Życia, którą każdy człowiek czerpie w Kościele. O tym, jakim źródłem jest świątynia, kościół, przy którym mieszkamy i co tracimy, kiedy tylko mijamy go, spoglądając na wieżę.

"W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu mamy Ewangelię, gdzie możemy widzieć i słyszeć Jezusa, który podlega pokusom. Jezus, choć jest Synem Bożym, prawdziwym Bogiem, pozwala być kuszony. Chce się z nami solidaryzować” – mówił Ksiądz Biskup. Podkreślił, że zawsze w bardzo ważnym momencie naszego życia, przychodzi grzech, próbuje nas kusić. Jednak św. Marek jakby mniej uwagi zwraca na kuszenie, bardziej na pustynię. Na to, że Pan Jezus został wyprowadzony na pustynię, tam pości i jest kuszony. Tak też jest z człowiekiem: najbardziej jest podatny na pokusy, kiedy jest na pustyni.

Zwracając się do parafian bp Przybylski powiedział: „Nikomu nie muszę mówić, nawet w Złotym Potoku, gdzie wody wam nie brakuje, gdzie źródła was otaczają i to bardzo świeżej wody, ale wyobrażacie sobie, czym jest pustynia. Wiecie, że na pustyni jest mało życia. Tam się trudno żyje, dlatego że nie ma wody. Woda jest potrzebna do tego, żeby ludzie żyli, żeby rośliny rosły i owocowały, żeby zwierzęta mogły przeżyć… A jak nie ma roślin i zwierząt, nie ma pokarmu, nie ma jedzenia. Dlatego pustynia to jest takie miejsce, gdzie nawet zwierzęta, które pozornie mogłyby żyć w pokoju i zgodzie, zaczynają dziczeć, zaczynają walczyć o każdy kęs jedzenia, o każdą kroplę wody. Dlatego Ewangelista Marek napisze, że Jezus był na pustyni, że tam było pełno dzikich zwierząt. W takiej trudnej sytuacji był kuszony. Diabeł wie, że nie ma nas co kusić, jak nam jest dobrze, jak nam się wszystko świetnie układa… A jak nawet żyjemy po Bożemu, ale jest nam trudno, wtedy dopada nas, żeby nas kusić. Kiedy mamy taki swój kawałek pustyni. Dlatego Jezus przychodzi na pustynię, dlatego Jezus chce wchodzić w każde pustynne miejsce, może nie pod względem fizycznym, materialnym, ale pod względem duchowym.

Jezus chce nam dzisiaj powiedzieć: w każdym miejscu twojego życia, w którym zabraknie ci Boga, pojawi się pustynia. Pojawi się diabeł. Tam, gdzie zabraknie ci Boga, zaryzykujesz tym, że bardzo szybko z takiego człowieka pokory zrodzi się takie dzikie zwierzę, walczące o byt, zazdroszczące innym. Wtedy chodzi o to, żeby było więcej dla mnie, a jak więcej dla mnie, to mniej dla drugich… Świat bez Boga (…) jest takim światem dzikich zwierząt. Dlatego nam jest potrzebny Kościół. Dlatego, że Kościół to jest miejsce obecności Boga, miejsce, w którym wytryskają wody życia. Wy tu, w tym kościele, w tej parafii możecie sobie o tym przypominać każdego dnia, bo kiedy tu przychodzicie, patrzycie na tę scenę chrztu Jezusa w Jordanie i macie tu, w Złotym potoku przypomnienie chrztu, przypomnienie Jana Chrzciciela i przede wszystkim Jezusa. Zobaczcie jaka jest różnica między tą sceną w Jordanie a pustynią".

Ksiądz Biskup wyrażał wdzięczność za historię tego miejsca, parafii, za ludzi: ks. proboszcza Ryszarda Marciniaka, Księdza wikariusza i za każdą osobę zaangażowaną w działalność parafii – członkom Żywego Różańca, Rady Duszpastersko-Ekonomicznej, Honorowej Straży Najświętszego Serca Pana Jezusa, Czcicielom Bożego Oblicza, chórowi, ministrantom, scholce, młodzieży przygotowującej się do bierzmowania i wszystkim parafianom. „Chcę razem z wami dziękować za was wszystkich, za tych, którzy przychodzicie do tego źródła, żeby nie zdziczeć, nie uschnąć, żeby nie dać się włączyć w tę gonitwę tylko po to, żeby więcej mieć, więcej znaczyć, wygodniej żyć, bo człowiek dziczeje bez Boga, bez Kościoła. Dlatego przychodźmy do tego źródła, najważniejszego dla nas, dla rodziny, parafii, dla tej społeczności, która tutaj jest. Do Boga, który stąd daje nam wodę życia. Pokarm na życie wieczne i Ewangelię, byśmy nie zdziczeli, ale traktowali siebie jak bracia i siostry”.

W programie wizytacji kanonicznej bp. Andrzeja Przybylskiego w parafii św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku, oprócz uroczystych Mszy św. o godz. 7.30, 10.00, 12.00 i 18.00 oraz spotkań z wymienionymi grupami parafialnymi, odbyły się także Msze św. w Pabianicach i w Siedlcu, Modlitwa za zmarłych na cmentarzu grzebalnym (Koronka do Miłosierdzia Bożego), Gorzkie Żale, a także odwiedziny 106-letniej parafianki i najmłodszego odwiedzanego w pierwsze piątki parafianina.

Zgodnie z pabianicką tradycją na początek pabianiczanie po zacnego gościa wyjechali udekorowanymi skuterami na początek wioski i prowadzili go do kaplicy, następnie w kilku słowach powitali w bramie przed kaplicą chlebem i solą J.E ks. Bp. Andrzeja Przybylskiego.

Grają te skrzypeczki Tobie kapłanie
Na uroczyste Twe powitanie
W bramie kościoła filialnego
Chcemy Cię powitać Gościa Zacnego.

Jezus na Ciebie w nim oczekuje
I Matka Kościoła Cię wypatruje
Kiedy pabianickiej świątyni progi
Przestąpią Twoje Biskupie nogi.

Kiedy dziś będziesz biskupie modlitwy wznosił
Chciej za wspólnotę naszą poprosić,
Bo w progach naszej kaplicy
W dzień Twojej posługi
Nasz Ojciec szczególnie będzie hojny.

Cieszą się wszyscy a dzieci najbardziej,
Że dziś w Pabianicach wielkie święto mamy
I Czcigodnego Biskupa Andrzeja Przybylskiego
Serdecznie witamy.

O godz.15.15 rozpoczęła się uroczysta Msza święta połączona z wizytacją kanoniczną kaplicy. W pabianickiej kronice Bp. Andrzej Przybylski zostawił pamiątkowy wpis:

„To moja pierwsza biskupia wizyta we wspólnocie i w kaplicy w Pabianicach. Nie zapomnę tego spotkania i wspólnej modlitwy. Kiedy mówiłem kazanie o żywym Kościele to właśnie taki spotkałem w Pabianicach Z wdzięcznością , modlitwą i błogosławieństwem
Bp. ks. Andrzej Przybylski

* * * * *

17 lutego 2018

W Pabianicach zostało utworzone kółko Podwórkowe św. Józefa liczące 20 osób. Zelatorką nowego kółka różańcowego została wybrana Martyna Knapik. Opiekunem Koła została siostra zakonna Nazaretanka Barbara z Olsztyna.

* * * * *

13 lutego 2018

OSTATKOWI PRZEBIERAŃCY W PABIANICACH

"Trzeba się pomalować, żeby w tym Karnawale innym się podobać".

Cieszymy się, że w sołectwie do dziś przetrwała tradycja chodzenia "Misiów" w Pabianicach, którzy odwiedzają mieszkańców w czasie ostatnich dni karnawału, zapewniają ich o urodzie składają życzenia szczęścia dostatku w Nowym Roku 2018 r.

Przebierańcy chodzili i zbierali, jajka, pączki, cukiereczki i złotóweczki.

* * * * *

5 lutego 2018

W święto św. Agaty mają miejsce kolejne modlitwy nad sakramentaliami w postaci chleba i wody. Święta Agata jest patronką od pożarów, wypadków i wszelkich nieszczęść. Księża zachęcają kierowców do wożenia w samochodzie chleba św. Agaty, aby strzegł ich od wypadków komunikacyjnych. Przechowywany w domu zapewnia ochronę gospodarstwa przed nieszczęściami, a szczególnie przed pożarami. W wypadku pożaru chleb i woda poświęcone w dniu św. Agaty są wykorzystywane do gaszenia pożaru.

O to w jaki sposób się to odbywa zapytałam jedną z uczestniczek mszy, która przyniosła do kościoła chleb i wodę. "W razie pożaru jakiegoś domu czy zabudowania biorę ten chleb i obchodzę dom trzykrotnie, modląc się w tym czasie za pośrednictwem św. Agaty o ugaszenie ognia. Następnie wrzucam chleb do płonącego domu. Podobnie wodę – staram się wylać ją w środek pożaru. Modlitwa i chleb mają moc powstrzymywania ognia od rozprzestrzeniania się dalej, mogą również zmienić kierunek wiatru, by nie zawiewał ognia w stronę innych budynków". Taka sytuacja miała miejsce w sołectwie Pabianice gdy w roku 1968 płonął dom i ogień przechodził na inne zabudowania w wiosce jedna z mieszkanek wsi Anna Kozik rzuciła w płonący budynek chleb św. Agaty i ogień ustał – tak jeszcze do dziś można posłuchać tej historii od najstarszych mieszkańców jak to na Kolonii Brus się paliło i ogień przechodził na inne budynki na innych oddalonych posesjach np. z numeru dziś 53 a następny był 49,46.

* * * * *

3 lutego 2018

Święto św. Błażeja

W dniu św. Błażeja poświęciliśmy przyniesione świeczki "Błażejki" i jabłka. "Błażejki" były znane w Polsce już w XVI wieku. 3 lutego to dzień, w którym wspomina się św. Błażeja, patrona od chorób gardła. Wierni przynoszą do kościoła czerwone jabłka, które poświęcone przez kapłana nabierają mocy uzdrowienia i ochrony od wszelkich chorób gardła. Poświęcone jabłka dają w domu do zjedzenia osobom chorym w przekonaniu, że wraz z modlitwą o wstawiennictwo do św. Błażeja na pewno zostaną uzdrowieni.

Największą popularnością w naszej wspólnocie cieszą się jednak świece zwane "Błażejkami". Mają one postać dwóch zapalonych i skrzyżowanych świec, które po poświęceniu przykładano wiernym do szyi wypowiadając modlitwę: "Za pośrednictwem św. Błażeja niech cię Pan ustrzeże przed chorobami gardła i wszelkim złem". Zwyczaj ten jest wciąż żywy w Pabianicach. Na nabożeństwa przychodzą nawet wierni z innych miejscowości wiernych. Niektórzy z nich przynoszą własne świece, które potem stosują samodzielnie w domu. W tym roku tradycji pomógł przetrwać ks. Cezary Mastalerz.

* * * * *

2 lutego 2018

MATKI Bożej Gromnicznej ks. Cezary Mastalerz poświęcił gromnice przyniesione do kaplicy podczas uroczystej Eucharystii i zwrócił się z prośbą do wiernych Zachowajmy szacunek dla gromnicznej świecy, jaki mieli do niej nasi ojcowie i dziadowie. Żywym do dziś obrzędem zarówno w kaplicy w Pabianicach pozostaje święcenie gromnic. Jak sama nazwa wskazuje są one stosowane do ochrony domostw przed piorunami. W czasie burzy gospodyni obchodzi z zapaloną gromnicą wszystkie kąty kreśląc znak krzyża, a następnie stawia ją w oknie i modli się o ochronę. Zapalone świece wstawia się do rąk ludziom konającym, ale światło mogło oświetlać im drogę na tamten świat. Z tego powodu wierni często święcą po dwie świece – jedna ma służyć żywym, a druga – umarłym. Ludowy poeta z Limanowszczyzny, Józef Strug, tak przed wielu laty pisał o Gromnicznej świecy:

"Gdy życie nasze dobiegnie do końca,
Gdy Bóg ostatnie godziny policzy,
Niech nam zaświeci, jak promienie słońca,
Światło gromnicy.
Gdy nasze czoło pot śmiertelny zrosi,
Gdy nasze łoże obstąpią szatani,
Twojej obrony niech każdy uprosi -
Gromniczna Pani!
Kiedy nad nami zawisną czarne chmury,
Gdy na wsze strony lecą błyskawice,
Gdy ciemność straszna od dołu do góry: Święćmy gromnice!
Matko Najświętsza! My nędzni grzesznicy,
Pod Twoją obronę się uciekamy,
Przed Twym obrazem, przy świetle gromnicy,
Ciebie błagamy!
Tyś jasna gwiazda na morzu żywota,
Pokus się o Cię rozbiją bałwany!
Kto się ucieka do Cię, Matko złota,
Jest wysłuchany.
Bądź nam Matką w życiu i przy zgonie,
Niech Twoja łaska zawsze nam przyświeca,
Niech nasza miłość ku Tobie zapłonie.

* * * * *

28-29 stycznia 2018

Peregrynacja relikwii Dominika Savio w parafii Złoty Potok, do której należą pabianiczanie.

* * * * *

6 stycznia 2018

Trzej Królowie w Pabianicach "I Trzej Królowie od wchodu przybyli, i dary Panu kosztowne złożyli..."

Tak, jak Trzej królowie zdążali za gwiazdą szukając Pana, tak Orszak Trzech Króli w Pabianicach przybył do pabianickiej stajenki. Po przybyciu do świątyni, nastąpiła krótka inscenizacja, podczas której Królowie złożyli dary Bożemu Dzieciątku. Kulminacyjnym punktem uroczystości była Msza św., podczas której każdy z licznie zebranych uczestników, mógł złożyć na ołtarzu Panu Jezusowi swój własny dar, to z czym przyszedł do kościoła, to, co w jego życiu jest najcenniejsze, a także to, co czasem ciężkie i trudne.

"Przed Maryją stają społem, niosą Panu dary. Przed Jezusem biją czołem, składają ofiary. Trzykroć szczęśliwi Królowie, któż wam nie zazdrości? Cóż my damy, kto nam powie, pałając z miłości?"

W 2018 Trzej Królowie to: Justyna Mizgała, Martyna Knapik i Daniel Michalik. Świątecznej Eucharystii przewodniczył ks. Cezary Mastalerz. Mędrcy ze Wschodu tradycyjnie składali noworoczne życzenia i rozdawali złote monety "na szczęście"

* * * * *

1 stycznia 2018

Wspomnienia są kartą historii i stanowią skarbnicę przeszłości
głęboko zakorzenionej w sercach i pamięci ludzkiej…
P. Bosman

1458-2018 to ROK JUBILEUSZOWY WSI PABIANICE 560 LAT

* * * * *