Kronika 2016
26 grudnia 2019
Święto św. Szczepana i święcenie owsa w kaplicy.
Św. Szczepan należał do grona siedmiu towarzyszy Apostołów w Jerozolimie. Grupa ta zapoczątkowała urząd Diakonów, którzy w początkowym okresie istnienia Kościoła obok ewangelizacji, odpowiedzialni byli za niesienie materialnej pomocy potrzebującym.
Św. Szczepan na nowo odczytuje Stary Testament w świetle misji Jezusa Chrystusa. Stwierdza, że dzieje zbawienia opisane w Biblii są zwieńczone ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem Chrystusa. Kult świątyni się już zakończył, a nową świątynią jest Chrystus. Ta nowa interpretacja wywołuje oburzenie Żydów i zostaje skazany na śmierć przez ukamieniowanie. Zginął w 36 r. w Jerozolimie za Bramą Damasceńską. Obecnie wznosi się w tym miejscu kościół pw. św. Szczepana.
Po śmierci św. Szczepana rozpoczęło się w Jerozolimie pierwsze prześladowanie chrześcijan. Wszyscy uczniowie Jezusa zostali wypędzeni z Jerozolimy i rozproszyli się po całym basenie Morza Śródziemnego.
* * * * *
26 grudnia 2019
A to ciekawe tradycje w okolicach Żywca:
żywieccy kolędnicy z życzeniami, spotkali sołtysa Pabianic Rafała Tomzę z rodziną i przekazali życzenia świąteczno-noworoczne. Gdy przed Waszym domem pojawiają się Diabeł z Turoniem, Żyd, Cygan oraz Śmierć, to wpuście ich do środka, a przez cały rok będzie towarzyszyło Wam szczęście, miłość, a do tego będziecie żyli w dostatku.
Szanowni Państwo zwróćcie uwagę jakie stroje mają żywieccy kolędnicy i jak kultywują tradycję? weźmy wzór do naśladowania! I poszukajmy w Pabianicach tradycji noworocznych i świątecznych?
* * * * *
23 grudnia 2019
Dekoracje świąteczne w kaplicy
div class="srodek">* * * * *
20 grudnia 2019
W świetlicy młodzież i członkinie koła "Pabianki" przygotowywały stroiki na świąteczny stół
* * * * *
13-15 grudnia 2019
W dniu 15 grudnia, zakończyliśmy w naszej wspólnocie parafialnej rekolekcje, które wprowadziły nas w Adwent, czyli niezwykły czas czuwania i oczekiwania.
Rekolekcjom przewodniczył o. Janusz Bębnik
Drogi Ojcze Rekolekcjonisto, my parafianie i owieczki zbłąkane chcielibyśmy gorąco podziękować za nauki rekolekcyjne jakich Ojciec nam udzielił w kaplicy pabianickiej przez ostatnie 3 dni.
W pełni doceniamy wysiłek i zaangażowanie Ojca, aby lepiej przygotować nas w przeżywanie czasu Adwentu oraz Świętowanie Dnia Narodzin Zbawiciela. Nauki rekolekcyjne były dla nas bardzo cenne, jeszcze raz gorąco dziękujemy i z wdzięcznością mówimy: Bóg zapłać za wszystko...
Parafianie
6 grudnia 2019
Św. Mikołaj w kaplicy i w świetlicy, zaprosiliśmy tez dzieci z sołectwa Skowronów. Wspólna integracja okazała się wspaniała, radości i uśmiechom dzieci oraz ich rodziców nie było końca.
* * * * *
1 grudnia 2019
Adwent dla chrześcijan to przede wszystkim czas zadumy i wyczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. W czasie trwania Adwentu w liturgii dominuje kolor fioletowy. To właśnie tym kolorem w kościołach ewangelickich nakrywa się ołtarz. Ornat, który w kościele katolickim kapłan zakłada na mszę świętą, również jest w kolorze fioletowym. Ma on symbolizować czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt.
* * * * *
24 listopada 2019
Święto Chrystusa Króla Wszechświata. Niech żyje Chrystus Król!
Wieńcząca rok liturgiczny uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest jak na dzieje Kościoła katolickiego stosunkowo młoda (liczy sobie bowiem dopiero niespełna dziewięćdziesiąt lat), jednak u podstaw jej spoczywa wiara powszechna od czasów pierwszych chrześcijan – wiara we wieczne królowanie Jezusa Chrystusa, z którego ust padła jednoznaczna deklaracja: Jestem królem (J 18, 37).
* * * * *
22 listopada 2019
22 listopada przypada liturgiczne wspomnienie patronki śpiewu i muzyki kościelnej – św. Cecylii. Z tej okazji Szanownej Pani Jadwidze Lamch -organistce i wszystkim Chórzystkom i Chórzystom, Muzykom, Dyrygentom oraz Organistom życzenia zdrowia, pięknych głosów, długich lat pięknego wykonywania muzyki, dającej satysfakcję i radość; aby śpiew napełniał Wasze serca spokojem i nigdy nie gasnącym entuzjazmem, a także zwykłej, codziennej wdzięczności za Waszą pracę i włożony trud w kształtowanie i popularyzację pieśni chóralnej oraz troskę o piękno liturgii i wielu uroczystości pabianickich.
"Kto śpiewa dwa razy się modli" - Niech te słowa prowadzą Was w waszym propagowaniu i upiększaniu muzyki.
Z okazji św.Cecylii ks. proboszcz Ryszard Marciniak i sołtys Pabianic wręczyli upominki dla scholki i ministrantów
* * * * *
11 listopada 2019
Pabianice Święto św. Marcina i Niepodległości, na wszystkich czekały rogalki św. Marcina, którymi obdarowujemy wszyskich mieszkańców i gości przebywających w sołectwie, na znak dzielenia się z potrzebującymi. Św. Marcinowi rozświetlały drogę zgłoszone lampiony do konkursu na "Najpiękniejszy lampion adwentowy". O ważnej uroczystości 11 listopada dla wszystkich Polaków przypominały też biało-czerwone flagi zawieszone przy posesjach oraz zobowiązywały do kultywowania i szacunku do białoczerwonej flagi.
* * * * *
1 listopada 2019
Dekoracja w ołtarzu przypomina nam o odejściu do Pana najstarszej wiekiem mieszkanki Pabianic 102 lata śp.Stanisława Lamch z.d. Ucieklak 01.03.2019 r. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie...
"A przecież nie cały umieram, |
"Nikt z Nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie; |
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..." |
Nagrody za wykonane różańce otrzymali: Lena Zbrojkiewicz, Igor Kozik, Weronika Kozik, Wiktor Walczyk, Natalia Michalik. Gratulujemy!!!
* * * * *
30 października 2019
Pabianice – Częstochowa
Śląskie: ARiMR wspiera dzieci
Akcja skierowana była do instytucji pozarządowych, które prowadzą zorganizowane zajęcia dla dzieci na obszarach wiejskich i wiejsko-miejskich.
Zestawy edukacyjne mogły otrzymać organizacje, które:
- Złożyły poprawnie wypełniony wniosek.
- Organizacja musi prowadzić działalność co najmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku
- Organizacja ma siedzibę na terenie Rzeczypospolitej.
- Prowadzi zajęcia dla dzieci na terenach wiejskich lub wiejsko miejskich, co najmniej dwa razy w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku.
- Organizacja zobowiązuje się do kontynuowania działalności przez kolejne 6 miesięcy począwszy od miesiąca następnego po otrzymaniu zestawu edukacyjnego.
- Organizacja zobowiązuje się do powieszenia informacji „ARiMR wspiera dzieci wraz z logo” przez minimum kolejne 12 miesięcy.
30 października br. Tomasz Matyszczak Dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR przekazał zestawy edukacyjne organizacjom, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Nagroda w konkursie ARiMR.Brawo udało się KGW "Pabiankom", mamy gry edukacyjne do świetlicy dla dzieci. Nagrodę odebrała członkini Koła Gospodyń Wyjątkowych Danuta Tomza. Brawo, Brawo...
Nagrodzone organizacje:
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Radoszewnica "Pod wiatrakami"
- ul. Koniecpolska 42 Radoszewnica, 42-23 Koniecpol
- Stowarzyszenie "Jedność w działaniu", ul. Częstochowska 8, Zawada, 42-270 Kłomnice
- KGW w Kościelcu, ul. Wolności 88, Kościelec, 42-240 Rędziny
- KGW w Pabianicach "Pabianki", Pabianice 38, 42-253 Janów
- Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, ul. Łukasińskiego 24, 42-207 Częstochowa
* * * * *
20 października 2019
Niedziela Misyjna 2019
W niedzielę, 20 października 2019 r., przypada 93. Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, będący dniem solidarności w modlitwie i pomocy materialnej misjom. Dzień ten w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny.
W 2019 roku Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny wpisują się w wyjątkowy czas ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Ojciec święty zaproponował ten szczególny czas, "aby bardziej rozbudzić świadomość missio ad gentes i podjąć z nową energią misyjną przemianę życia i duszpasterstwa".
Światowy Dzień Misyjny, jak i Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, obchodzone są pod hasłem: "Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji na świecie".
Mszę św. w kaplicy odprawił ks. prefekt Łukasz Stępień, tradycyjnie dzieci przyniosły dary ołtarza symbole pięciu kontynentów.
* * * * *
18 października 2019
18 października składaliśmy ks. Łukaszowi najlepsze życzenia: opieki Matki Kościoła, radości, wierności powołaniu na wzór Najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa oraz wiele życzliwości i dobra od spotkanych ludzi na drodze duszpasterskiej.
* * * * *
12 października 2019
Nabożeństwo różńcowe Szlakiem Maryjnym
* * * * *
1 października 2019
Październik miesiącem rózańca świętego i konkurs na "Najpiękniejszy różaniec własnoręcznie wykonany"
* * * * *
27 września 2019
"Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe" w Konopiskach
W piątek 27 września, w Gminnej Hali Sportowej w Konopiskach odbyło się spotkanie warsztatowe dla członkiń KGW pod wspólnym hasłem: "Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe".
Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Środowiska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Lasy Państwowe.
W spotkaniu udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Poseł na Sejm Szymon Giżyński, Posłanka na Sejm Lidia Burzyńska, Poseł na Sejm Andrzej Gawron, Poseł na Sejm Mariusz Trepka, Senator RP Ryszard Majer, Radna Sejmiku Woj. Śląskiego Beata Kocik, Dyrektor KOWR OT w Częstochowie Konrad Jarzyński, Zastępca Dyrektora KOWR OT w Częstochowie Teresa Pala, Zastępca Dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Dawid Zamora, Przedstawiciel WFOŚiGW w Katowicach Łukasz Balion, Wójt Gminy Konopiska Jerzy Żurek, Przewodniczący Rady Gminy Konopiska Edward Bałdyga, Zastępca Wójta Gminy Konopiska Iwona Lisek, Przewodniczące oraz członkinie KGW regionu częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego oraz kłobuckiego.
W tracie warsztatów poruszono szereg tematów związanych z dalszym rozwojem i działalnością Kół Gospodyń Wiejskich oraz zgłębiono tematykę m.in. programów: "Czyste Powietrze", "Mój Prąd", "Agroenergia", przedstawiono możliwości oraz źródła ubiegania się o środki na prowadzenie KGW, możliwości rejestracji produktu regionalnego oraz sprzedaży produktów. Przedstawiciele Urzędu Skarbowego zapoznali Gospodynie z zasadami uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów.
Tego dnia odbył się także konkurs na najlepszy, regionalny deser pn. "Słodkie Smaki Regionów", realizowany w ramach akcji KOWR "Polska Smakuje". W konkursie wzięły udział 24 Koła Gospodyń Wiejskich! Pierwsze miejsce zajęło KGW SOKOLNIKI potrawą o nazwie "Jurajska pychota". Drugie miejsce zajęło KGW KALINA Stary Koniecpol potrawą o nazwie "Tartaletki z polskimi owocami". Trzecie miejsce zajęło KGW WYSOKIE OBCASY z Bilżyc potrawą o nazwie "Beza Tiramisu-Torcik". Jeszcze raz serdecznie Gratulujemy!
Doskonałe stoisko z "darami lasu" zaprezentowały także Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Herby. Pięknie podane, naturalne w 100% produkty z dziczyzny, miody, dżemy, powidła, płody runa leśnego podbiły serca i podniebienia rzeszy "degustatorów".
Na zakończenie wydarzenia, przed publicznością wystąpiły zespoły: "Barbórki" oraz "Walentynki" – prezentując barwne choreografie oraz fantastyczną sceniczną energię."Pabianki" do konkursu przygotowały torta weselnego pt. "Jeż" kiedyś to był taki tort rarytasem na weselu mówili ,że jak Jeż -tort jest na stole weselnym to lepsze wesele jest, bogatsze wspomina 87 letnia pabianicka kucharka weselna .Niestety nie udało się Pabiankom zająć miejsca prestiżowego ale najważniejsze jest to ,że mogłyśmy uczestniczyć w konkursie " słodkie smaki" i brać udził w takim wydarzeniu. DZIĘKUJEMY!!!
* * * * *
15 września 2019
Dożynki Gminne w Pabianicach!
15 września podziękowaliśmy za ukończenie żniw i prac polowych w Gminie Janów. Gospodarzem tegorocznych Gminnych Dożynek było sołectwo Pabianice. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta i modlitwa za plony oraz poświęcenie wieńców dożynkowych przez ks. proboszcza z parafii Złoty Potok Ryszarda Marciniaka.
Po Mszy barwny korowód w asyście orkiestry dętej z Choronia przemaszerował na Pabianickie Błonia. Staraniem Sołtysa Pana Rafała Tomzy i mieszkańców, cała trasa oraz wybrane posesje były pięknie i tematycznie udekorowane.
Otwarcia Dożynek dokonał Wójt Gminy Janów Edward Moskalik, Przewodnicząca Rady Gminy Ewa Ucieklak, Europoseł Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm Lidia Burzyńska, Poseł na Sejm Mariusz Trepka, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Śląskiego Beata Kocik, Starosta Powiatu Kłobuckiego Henryk Kiepura oraz Przewodnicząca Rady Krajowej Koła Gospodyń Wiejskich Bernadetta Niemczyk. Starostami Gminnych Dożynek byli rolnicy z Pabianic Pani Agnieszka Torońska i Pan Piotr Miedziński, którzy wręczyli władzom gminy bochen chleba. Swoją obecnością na Dożynkach Gminnych zaszczycili nas również: Radny Sejmiku Śląskiego Stanisław Gmitruk, Starosta Powiatu Częstochowskiego Krzysztof Smela, Radni Powiatu Częstochowskiego Danuta Tomza, Marianna Dziura i Adam Makowski, Radna Miasta Częstochowy Ewa Lewandowska reprezentująca Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka , Dyrektor ZUS w Częstochowie Leonila Grzesiak oraz Sekretarz Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Marzena Maniszewska. Zaproszeni goście złożyli życzenia dla wszystkich rolników z okazji zakończenia zbiorów oraz na znak pokoju wypuścili gołębie.
Część artystyczną rozpoczął występ Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki" i Leny Bojanek, która zaprezentowała wiersze dożynkowe. Po występie "Pabianki" zaprosiły wszystkich uczestników dożynek do wspólnego tańca w kole i razem zaśpiewali piosenkę:
Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina |
Na pabianickiej scenie swoje utwory zaprezentowali również: Zespół Folklorystyczny Janowianie, Koło Gospodyń Wiejskich z Lusławic, Zespół Czerwone Szpileczki – KGW Lgoczanka oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Czepurki. Uatrakcyjnieniem imprezy były także konkursy dla uczestników Dożynek zorganizowane przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Sołectwo Pabianice. W konkursie na "Gospodarza i Gospodynię Roku" wybrani zostali Pani Joanna Całus i Pan Zygmunt Srokosz z Czepurki.
Gratulacji, podziękowań i nagród było bez liku. Wręczono nagrody w konkursie gminnym "Ekologiczna zagroda 2019" oraz wyróżnionym rolnikom z Gminy Janów.
Na zakończenie zagrała Kapela Śląskiego Ośrodka Rolniczego w Częstochowie oraz Zespół "Music Party". Były to pierwsze Dożynki Gminne w historii sołectwa Pabianice. Każdy mieszkaniec starał się jak mógł, przewoził, przybijał, dekorował... Przybyłym gościom do Pabianic bardzo się wszystkim podobały dekoracje dożynkowe przy posesjach, które nawiązywały tematycznie do dożynek. Był też dla wszystkich dwa pieczone prosiaki, które rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. Do późnych godzin wszyscy bawili się wesoło na pabianickich błoniach. Był to piękny, wzruszający dzień w sołectwie Pabianice
* * * * *
14-15 września 2019
Doba Eucharystyczna w kaplicy w Pabianicach.
Doba eucharystyczna – w kościele katolickim i prawosławnym: całodobowe wystawienie Najświętszego Sakramentu w danej świątyni celem Jego adoracji. W 1987 r. w archidiecezji częstochowskiej dekretem bpa Stanisława Nowaka została wprowadzona Nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu. W każdym dniu roku liturgicznego dobę eucharystyczną sprawuje inny kościół diecezjalny.
* * * * *
8 września 2019
Matki Boskiej Siewnej
W naszej Ojczyźnie święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w szczególny sposób upodobał sobie wiejski lud, nazywając je świętem Matki Boskiej Siewnej. Był bowiem taki dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i po przygotowaniu pól zaczynano jesienny siew:
Gdy o Matce Bożej zasiano, |
To święto kościelne staje się również tematem dla poetów. Poświęca mu jeden ze swoich wierszy Józef Skóra. W wierszu: Matka Boża Siewna pisze:
Idzie Matka Boska Siewna |
W święto Matki Bożej Siewnej, jak każe dawny zwyczaj, rolnicy przynoszą ziarno przeznaczone na tegoroczny zasiew. Kapłan, poświęcając je, wypowiada następującą modlitwę: "Boże, Ty sprawiasz, że wszelkie nasiona wpadłszy w ziemię obumierają, aby wydać plon (...). Prosimy Cię, pobłogosław te ziarna zbóż i inne nasiona. Zachowaj je przed gradem, powodzią, suszą i wszelką szkodą, a ziemię użyźnij rosą z nieba, aby rośliny z nich wyrosłe wydały obfite plony. Spraw też, abyśmy za przykładem Najświętszej Maryi Panny (...) przynosili plon stokrotny przez naszą wytrwałość w pełnieniu Twojej woli".
I tak zaorane zagony czekają na przyjęcie nowego daru - ziemia wkrótce otrzyma nowe ziarno; ono jeszcze przed nadejściem zimy uraduje nasze oczy zielenią. Na wiosnę ziarno przygarnięte przez ziemię, wraz z całą naturą, wybuchnie bogatym wzrostem. Pod koniec lata znów uraduje nas plonem stokrotnym.
Nic więc dziwnego, że Kościół pragnie 8 września, a więc pod koniec lata i na progu jesieni, uczcić Matkę Bożą, wspominając Jej narodzenie. Jej przyjście na świat tak bardzo przywołuje w wyobraźni obraz jesiennego siewu. W Maryi bowiem Bóg powierzył ziemi drogocenne "ziarno", które w przyszłości wyda plon. "Błogosławiony jest owoc żywota Twojego..." - modlą się dziś tysiące ludzi wierzących na całej ziemi.
* * * * *
24 sierpnia 2019
Złoty Potok - Pabianice - Częstochowa
Pielgrzymka na Jasną Górę z Pabianic pielgrzymowały 32 osoby, przewodniczył pielgrzymom do tronu Matki Bożej ks. Łukasz Stępień. Dziękujemy!!!
* * * * *
15 sierpnia 2019
Matki Boskiej Zielnej w Pabianicach i tradycja Pięknego ziela i dzielenie się chlebem aby nikomu go nie zabrakło!
Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Ryszard Marciniak. Tradycyjnie do ołtarza młodsi i starsi pabianiczanie przynieśli dary: bukiet ziół, owoce, chleb eucharystyczny, wodę, wino i bochny chleba. Na zakończenie chlebem dzielili członkini Rady sołeckiej Pani Ilona Sosnowska i Sołtys Rafał Tomza.
* * * * *
12 sierpnia 2019
Arbuzy i pomoc dla pielgrzymów z diecezji sosnowieckiej
* * * * *
10 sierpnia 2019
Polska będzie albo trzeźwa, albo nie będzie jej wcale
Plenerowa Droga Krzyżowa w intencji Trzeźwości Narodu
* * * * *
4 sierpnia 2019
KGW "Pabianki" na spotkaniu z Premierem Morawieckim w Poczesnej
W niedzielę 4 sierpnia w Poczesnej odbyła się Biesiada Kobiet z udziałem Premiera RP Mateusza Morawieckiego. W wydarzeniu udział wzięły m.in. członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu częstochowskiego. Koło "Pabianki" też wzięło udział w spotkaniu. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił wielką rolę kobiet w życiu społecznym i kulturalnym, docenił także ich ogromny wkład w pielęgnowanie polskiej tradycji i rodziny.
Członkinie KGW w rozmowach z Premierem Morawieckim poruszyły tematy dalszego rozwoju Kół, polskiej wsi oraz rolnictwa.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze.
Organizatorami Biesiady była Poseł Lidia Burzyńska we współpracy z Wójtem Gminy Poczesna Krzysztofem Ujmą.
Patronat nad wydarzeniem objęła Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska.
* * * * *
28 lipca 2019
W wakacyjną niedzielę 28 lipca 2019 r. odbył się "Pabianicki Piknik". Mieszkańcy, goście, solenizanci: Anny i Krzysztofy licznie przybyli by się wspólnie bawić. Piknik rozpoczął się Mszą świętą w kaplicy i poświęceniem pojazdów z racji św. Krzysztofa patrona kierowców. Następnie kapela biesiadna "Blachowianie" w uroczystym korowodzie poprowadziła wszystkich na "Kowalską Chupkę" plac przy świetlicy.
Uroczystego otwarcia Pabianickiego Pikniku Imieniny Anny i Krzysztofa poprzez puszczanie baniek mydlanych dokonali: Poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, Wójt Gminy Janów Edward Moskalik, Ks. Proboszcz parafii Złoty Potok Ryszard Marciniak, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki" Agnieszka Torońska oraz Radny Gminy Janów i Sołtys Pabianic Rafał Tomza. Na pabianicką uroczystość zawitali: Przewodnicząca Rady Gminy Janów Ewa Ucieklak, Radni Powiatowi: Magdalena Maciążka, Adam Markowski, Monika Kosielak i Danuta Tomza, ks. prefekt Łukasz Stępień, Prezes Koła Seniorów z Janowa Barbara Śledzik z seniorami, Prezes Koła Ziemskiego Osób Niewidomych Powiatu Częstochowskiego Mieczysława Michalik, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej z Piasku Artur Nowakowski ze strażakami, radni ,sołtysi, solenizantki i solenizanci, goście z Francji, Niemiec, Częstochowy, Dźbowa, Katowic i Krakowa, przedstawiciele firm, mieszkańcy sąsiednich wiosek i Pabianic.
Uroczystość rozpoczęli najmłodsi przedstawieniem i tańcami dla przybyłych uczestników. Na wszystkich solenizantów czekały czerwone róże wykonane na zajęciach w pabianickiej świetlicy oraz prezent dla Anny i Krzysztofa tzw. "paczka". Radość i uśmiech na twarzy przyniósł występ kabaretowy "Pabianek" oraz występy muzyczne kapeli biesiadnej "Blachowianie". Strzałem w dziesiątkę okazał się pokaz sukni ślubnych firmy "Antra" z Myszkowa. Było mnóstwo konkursów. Najlepsze ciasta upiekły: Teresa Miedzińska, Dorota Mizgała i Helena Pędzik, które otrzymały nagrody ufundowane przez firmę Tupperware z Kłobucka . Najpiękniej udekorowane samochody mieli: Straż Pożarna OSP z Piasku, Mariola i Robert Michalikowie i Emilka Walczyk z Pabianic, Milena Karoń z Siedlca. W kategorii najładniej udekorowany pojazd: rowery, motory - puchary powędrowały do: Wiktora Walczyka, Michała Radziejowskiego, Marysi Trusiak, Lenki Zbrojkiewicz, Jana Zycha pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. W Biegu Szlakiem Maryjnym o Puchar Sołtysa Pabianic zwyciężył Patryk Walczyk, druga była Karolina Pietruszewska, trzecia Weronika Miedzińska. Najmłodszym uczestnikiem biegu był Jakub Miedziński z Pabianic, najstarszym Oskar Gradzik z Katowic. W rzucie podkową o Puchar Wójta Gminy Janów pierwsze miejsce przypadło Sołtysowi Sokolego Pola - Jerzemu Różyckiemu, drugie – Rafał Fertacz z Lipnika, a trzecie Radny Gminy Janów Jacek Lampa ze Złotego Potoka. W konkurencji "Jazda na nartach Puchar Pabianickiego Rycerza" w składzie wywalczyli I-miejsce: Michał Mizgała, Milena Karoń i Daniel Michalik, II–gie Rafał Pietruszewski, Daria Pietruszewska i Kamil Piwek, III miejsce pabianiczanki Weronika Miedzińska, Natalia Michalik i Weronika Kozik O bezpieczeństwo na pikniku dbali i ciekawy konkurs zorganizowali strażacy z Piasku był to bieg z przeszkodami. Super nagrody powędrowały do: I miejsce Mikołaj Gągała z Pabianic, II – Michał Radziejowski z Częstochowy i III Maria Trusiak z Manchesteru. Powodzeniem cieszyły się konkursy przygotowane przez Pana Andrzeja Romulewicza - pabianickiego rycerza. Skosztować można było regionalnych potraw i wypieków przygotowanych przez miejscowe gospodynie oraz tradycyjnych pieczonek z ziemniaków, które rozchodziły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się gra "Los szczęścia", w której główną wygraną były leżaki, krzesła ogrodowe firmy Kabex z Janowa, żyrandole i lampy firmy "Argon" ze Starczy, kołdra, gołębie, żywy królik i inne. Konferansjerem był Marek Chądzyński, a konkursy sportowe prowadziła instruktor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie Emilia Śpiewak. Pabianicki Piknik spięła zabawa "pod chmurką" z zespołem "Music Party", która trwała do późnych godzin nocnych. Organizatorem imprezy było Sołectwo Pabianice, Koło Gospodyń Wiejskich "Pabianki", współorganizatorami Księża z parafii Złoty Potok, Urząd Gminy w Janowie, Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie.
DZIĘKUJEMY za pomoc w zorganizowaniu Pabianickiego Pikniku:
"Kabex" z Janowa, Argon ze Starczy, Jurajski Gród -Piasek, Stacja Smaku Julianka, Starostwo Powiatu Częstochowskiego, Regionalny Ośrodek Kultury, Car-Tom, Index, AS, Alladyn, Adkor- kwiaty sztuczne, Duet -2, Glaspol, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, Tęczowe Przedszkole, Kristarex, Demar - Mstów, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Leśniowie, Ruchoma Szopka w Olsztynie, Szkółka Dawid Jaskrów, Producent ziemi ogrodniczej Suliszowice, Urząd Gminy w Janowie, Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie oraz wszystkim modelkom sukni ślubnych i mieszkańcom Pabianic, którzy dary swoje hojnie przekazali, grabili, kosili, montowali i przewozili aby Pabianicki Piknik się odbył.
DZIĘKUJEMY
* * * * *
6 lipca 2019
POŚWIĘCENIE PÓL i powitanie nowego ks. prefekta ks. Łukasza Stępnia. W sołectwie Pabianice dawniej gdy Ksiądz z parafii raz w roku przyjeżdżał na procesję poświęcenia pól młode dziewczyny robiły koronę z liści drzew lub gałęzi drzewa świerkowego i tak prowadzili uroczyście kapłana do czterech ołtarzy. Dzięki członkiniom Koła Gospodyń Wyjątkowych "Pabianki" udało się po raz pierwszy udało się przywrócić pabianicką tradycję wicia korony i prowadzenia księdza podczas procesji poświęcenia pól. Tym bardziej była to podwójna uroczystość ponieważ od 30 czerwca 2019 roku w parafii Złoty Potok rozpoczął nowy ks. prefekt Łukasz Stępień ,którego serdecznie witaliśmy w pabianickich progach.
Księże Prefekcie Łukaszu,
miło nam powitać Ciebie w naszej parafii, w nowym miejscu posługi duszpasterskiej, które na Twojej drodze kapłańskiej postawił Pan Bóg. Ufamy, że łaska powołania będzie owocowała skuteczną pracą duszpasterską wśród parafian w Złotym Potoku a szczególnie w Pabianicach, że umocnisz naszą wiarę i sprawisz, byśmy codziennie wydawali jej owoce.
Życzymy, aby czuł się Ksiądz dobrze w naszej wspólnocie, otoczony życzliwością, zrozumieniem i wsparciem, aby nigdy nie zabrakło Księdzu wytrwałości i odwagi w budowaniu żywego Kościoła.
Zapewniamy, że będziemy Księdza wspierać modlitwą i pomocą.
* * * * *
30 czerwca 2019
Jubileusz "Srebrny" - 25-lecie Kaplicy Matki Kościoła w Pabianicach
W Pabianicach uczcili jubileusz
Dwadzieścia pięć lat temu powstała kaplica pw. Matki Kościoła w Pabianicach
Niedziela częstochowska 29/2019, str. 6, 8
Danuta Tomza
Jubileusz świętowano z ks. Janem Szkocem
Z racji jubileuszu 30 czerwca 2019 r. w kaplicy została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich żyjących i zmarłych: księży, budowniczych, ofiarodawców tejże kaplicy. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Ryszard Grzesik, który wygłosił także homilię. Mszę św. koncelebrował ks. prał. Jan Szkoc. Dziękczynienie Bogu i ludziom.
Na początku Mszy św. ks. Ryszard Marciniak, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku, podkreślił, że pomysłodawcą budowy kaplicy był ks. Jan Szkoc. Ks. Marciniak wspomniał również ofiarodawców gruntu pod budowę kaplicy: Katarzynę Mizgałę oraz Marię i Mariana Palów, następnie proboszcza śp. ks. Józefa Kordasa, który nadzorował budowę kaplicy oraz rodaka z Pabianic Mieczysława Miedzińskiego, który zabiegał o sponsorów i był "motorem" napędzającym do pracy społecznej w czasie jej budowy, wykończenia i aż do chwili obecnej.
Po Mszy św. ks. prał. Jan Szkoc wspominał postawę mieszkańców Pabianic, którzy mimo trudnych dla Polski czasów w 1971 r. nie zaniechali zrealizowania przedsięwzięcia, którym była budowa kaplicy Matki Kościoła w Pabianicach. Uczestnicy uroczystości mogli zobaczyć wystawę zdjęć obrazującą dzieje kaplicy oraz dokonać pamiątkowego wpisu do pabianickiej kroniki. Pierwsza Msza św. została odprawiona w kaplicy 22 maja 1989 r. Budowa kaplicy była zmaganiem się z systemem komunistycznym. Uroczystość uświetniła orkiestra strażacka z Choronia i miejscowy chórek z organistką, Jadwigą Lamch. W uroczystościach wzięli udział: kapłani, osoby życia konsekrowanego przedstawiciele władz samorządowych – z przewodniczącą Rady Gminy w Janowie Ewą Ucieklak, z radnymi gminy, zastępcą wójta Gminy Janów Lidią Piestrzyńską oraz mieszkańcy – Rudy Śląskiej, Dąbrowy Górniczej, Częstochowy, Przybynowa, Żurawia, Siedlca, Zrębic, Skowronowa, Czepurki, Janowa, Ponika i Złotego Potoku. Z racji uroczystości jubileuszowych po raz pierwszy zorganizowano uroczystą procesję wokół kaplicy Matki Kościoła .Na zakończenie Mszy świętej na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe upominki dziesiątki różańce biało-czerwone z Matką Bożą i świętym Janem Pawłem II oraz ciepły posiłek i urodzinowy tort na pabianickich błoniach przy świetlicy.
Świadectwo
Wspomina Helena Miedzińska: – W 1969 r. zrobiliśmy podmurówkę, aby przesunąć jedną ścianę i w ten sposób uzyskać więcej miejsca. Niestety, zabroniono nam tego. Podmurówkę przysypano ziemią i tak zostało do dziś. Jednak już w 1971 r. w ciągu jednego miesiąca dostawiono do starej ściany kaplicy drewnianą przybudówkę, pokrytą eternitem. 22 marca 1971 r. przyjechała milicja, aby w ciągu jednego dnia rozebrać przybudówkę. Mieszkańcy nie pozwolili, aby ktoś niszczył ich pracę. 24 marca zjawiła się delegacja z Urzędu Powiatowego. 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, przyjechano rozebrać kaplicę. Był to dla mieszkańców straszny, czarny dzień. Przypominało to wycinek wojny. Około południa banda uzbrojonych funkcjonariuszy wpadła do bezbronnej wsi. Przyjechały 32 radiowozy milicyjne, 4 samochody strażackie. Jeden samochód strażacki został pod wsią, ponieważ tu jadący dowiedział się, że mają rozbierać kaplicę, samochód się popsuł; inni nie wiedzieli, po co jadą. Wieś w promieniu 1 km była otoczona. Nie wpuszczano ani nie wypuszczano ze wsi nikogo. Co drugi dom we wsi stał radiowóz i rozwścieczeni milicjanci uzbrojeni częściowo w broń maszynową. Widząc to, myśleliśmy, że nas wykończą. Parę kobiet zdążyło podbiec do kaplicy. Prosiłyśmy ich ze łzami w oczach, żeby nie rozbierali, bo przecież to tyle straty, robocizna i materiały drogie, przecież to tylko kaplica. Niestety, nie pomogły prośby. Niektórych wywieziono za wieś i na czas rozbiórki trzymano w samochodzie. Pozostałych rozgonili, puszczając gaz łzawiący. Zniszczyli wszystko. Jeden z nich wszedł, zdjął krzyż, który wisiał na zewnątrz kaplicy. Resztę dokładnie strzaskali, deski i eternit, nawet zniszczyli ścianę tej starej kaplicy i ogrodzenia. To, czego nie zmieścili na samochody, to wykopali rów i zasypali. Tego się nie da opowiedzieć, to tylko zostało w naszych sercach. Ale nie załamaliśmy się. Pozasłanialiśmy kocami poniszczoną starą kaplicę i do takiej kaplicy przyjeżdżał ks. Czesław Chwał odprawiać Msze św. Przez długi czas nas obserwowano, krążyły radiowozy. Nie mogli patrzeć na te fruwające "firanki" i kazali nam wyremontować tę kaplicę, która jest obecnie. Przez pół roku niektórych mieszkańców wzywano kilka razy do Częstochowy na przesłuchania w sprawie. Rozliczali nas tak jak złodziei czy prawdziwych przestępców. Msze św. odprawiały się nadal w ruinach kaplicy. Nie było w niej okna, przez dziurę w murze wiał wiatr, który zdmuchiwał palące się świece podczas Mszy. Ludzie przynosili koce i łatali tę naszą kapliczkę i tak modlili się, i to jeszcze gorliwiej niż wcześniej. Tydzień po całym wydarzeniu przyjechał bp Franciszek Musiel do naszej wioski, by zobaczyć na własne oczy, co się stało. Rozmawiał z ludźmi, pocieszał. Ksiądz biskup napisał list do Piotra Jaroszewicza, wtedy uzyskaliśmy pozwolenie na poszerzenie kaplicy tylko o 2 metry i wejście z drugiej strony. Po całym zajściu w Pabianicach władze wyższe wyrzuciły sołtysa wsi, architekta, zmienili ks. prefekta. Zniszczyli wszystko, co było potrzebne dla ciała. Ale nie odebrali nam naszej wiary, kultury, a ludzie stali się jeszcze bardziej gorliwsi. Owa gorliwość nie okazała się tymczasowa. Doczekaliśmy się pozwolenia na budowę nowej kaplicy. Przy budowie kaplicy wspierał nas ks. Jan Szkoc.
* * * * *
26 czerwca 2019
Krzyż znakiem wiary, tym razem przeszła trąba powietrzna przez Skowronów i Pabianice, przy I-ej stacji Drogi krzyżowej powyrywało stare drzewa z korzeniami, w Skowronowie zrzuciło dach z budynku. Mimo takich zdarzeń stary krzyż z 1950 roku przy wjeździe do Pabianic został nienaruszony. Czy to nie cud???
* * * * *
15 czerwca 2019
Zaproszenie na 25-lecie konsekracji kaplicy w Pabianicach
* * * * *
10 czerwca 2019
- Uroczystości odpustowe w kaplicy Matki Kościoła w Pabianicach.
- Wręczenie nagród w konkursie "Zbieramy kwiatki dla Najświętszej Matki (frekwencja na nabożeństwie majowym ) Najwięcej kwiatów nazbierały Lenka Zbrojkiewicz i Maja Walczyk- dziewczyny trzymajcie tak dalej ,Brawo- Gratulujemy!!! Nagrody ufundowane przez sołtysa Pabianic wręczył ks .proboszcz Ryszard Marciniak
- Relacja foto z uroczystości odpustowych
* * * * *
9 czerwca 2019
Niedziela Zesłania Ducha Świętego i 18-te urodziny chórzystki Karoliny
Szanowna Jubilatko, w dniu tak pięknym i podniosłym |
* * * * *
6 czerwca 2019
Renowacja parkingu z kostki brukowej przy kaplicy i dojścia do kaplicy. Malowaniem zajęli się Sołtys Pabianic Rafał Tomza i mieszkaniec Pabianic Zygmunt Kurek
* * * * *
1 czerwca 2019
Dzień Dziecka, Mamy i Taty
W sołectwie Pabianice obchodzony był Dzień Mamy, Taty i Dziecka. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Janów Pan Edward Moskalik Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej odprawionej przez ks. Cezarego Mastalerza w pabianickiej kaplicy w intencji Mamy, Taty i Dzieci. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i ich rodziców. Rodzice wspólnie ze swoimi pociechami brali udział w zmaganiach sportowych i różnego rodzaju konkursach. Członkinie Koła "Pabianki" wraz z przewodniczącą Agnieszką Torońską przygotowały słodkie menu, przy ognisku każdy mógł upiec kiełbaskę a dla ochłody były lody i zimne napoje. Nad całością czuwali Radna Rady Powiatu Częstochowskiego Danuta Tomza oraz Radny Gminy Janów i sołtys Pabianic Rafał Tomza, którzy ufundowali lody i nagrody w organizowanych konkursach.
Słowa piosenki religijnej tak mówią o matce:
M. – oznacza miłość,
A – dobroć anioła,
T – troski codzienne,
K – krzyż w pocie czoła,
A – które kończy to piękne nazwanie, to święte Boże apostołowanie.
Ile w słowie. MATKA – zawiera się treści, wie każdy z nas. Słowo to kryje w sobie olbrzymie bogactwo uczucia, radośc , miłości i wdzięczności i jest naszym prawdziwym, jedynym skarbem. Matka dała nam życie. Kiedy byliśmy mali i niezdarni, ona troszczyła się o to, by nikt nie zrobił nam krzywdy, stała na straży naszej bezbronności. Przy twoim łóżeczku spędziła mnóstwo bezsennych nocy. Pewnie jednym z pierwszych słów, jakie udało ci się wypowiedzieć na tym świecie, było słowo MAMA życzymy
* * * * *
1 czerwca 2019
Czerwiec miesiącem Serca Jezusowego
"...przy Sercu Jezusowym serce człowieka uczy się poznawać, jaki jest prawdziwy i jedyny sens jego życia i jego przeznaczenie: przy Sercu Jezusowym serce człowieka nabiera zdolności miłowania". (Jan Paweł II)
W sołectwie Pabianice w kaplicy codziennie spotykamy się na tradycyjnym nabożeństwie czerwcowym wyśpiewując litanie do Najświętszego Serca Jezusa.
* * * * *
25 maja 2019
Nabożeństwo majowe tradycyjnie odprawione zostało jak co roku "Szlakiem Maryjnym" w Pabianicach. Dopisała pogoda i wierni z naszej parafii. Modlił się z czcicielami Maryi ks. Cezary Mastalerz.
* * * * *
18 maja 2019
Piknik w plenerze na placu przy świetlicy dzieci z Przedszkola Zgromadzenie Sióstr Antoninek z Częstochowy z Dyrektorką s. Moniką Lamch i rodzicami. Uroczysta Msza święta w kaplicy, którą odprawił ks. Paweł Wróbel. Gry i zabawy, występy, pieczonki i słodkości
* * * * *
3 maja 2019
Konkurs "Zbieramy kwiatki dla Najświętszej Matki" (uczestnictwo w nabożeństwie majowym 2019 organizowanym w kaplicy)
* * * * *
22 kwietnia 2019
I Gminny Konkurs Palm w Pabianicach i 14 sołectwa Pabianice
Niedziela Palmowa to uroczyste święto, które nie tylko ubogaca nas duchowo, ale również pielęgnuje tradycję święcenia palm W tym uroczystym dniu 14 kwietnia po poświęceniu palm przez ks. Cezarego Mastalerza, odbył się konkurs na najpiękniejszą palmę. Na zwycięzców czekały nagrody ufundowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie, Radną Powiatu Częstochowskiego Danutę Tomzę oraz Radnego Gminy Janów Rafała Tomzę. Okolicznościowe dyplomy i nagrody laureatom zostały wręczone przez ks. Cezarego Mastalerza w Poniedziałek Wielkanocny 22 kwietnia w kaplicy Matki Kościoła w Pabianicach.
Otrzymali je:
- I nagroda Stanisława Pyrchla z Czepurki
- I nagroda Natalia Michalik Pabianice
- II nagroda Helena Kowalczyk Pabianice
- III nagroda Maja Walczyk Pabianice
- III nagroda Lena Zbrojkiewicz Pabianice
Wyróżnienia laureaci z Pabianic: Sandra Górniak, Jakub Miedziński, Weronika Miedzińska
Gratulujemy laureatom oraz zapraszamy za rok do udziału w konkursie gminnym na najpiękniejszą palmę. Palmy nagrodzone są ozdobą wielkanocnej dekoracji w pabianickiej kaplicy. Dziękujemy Pani Annie Tarczyńskiej za pomoc w organizacji konkursu .W sołectwie Pabianice zwyczaj sołeckiego konkursu na najpiękniejszą palmę wśród młodszych i dorosłych cieszy się od 2005 roku. My Polacy, możemy być dumni, że dzięki naszej tradycji możemy je przeżywać tak pięknie… Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo radości może dać nam rodzima kultura. Organizatorzy konkursu bardzo serdecznie dziękują wszystkim twórcom palm za trud tworzenia, zdobienia i kultywowania tradycji związanych z Niedzielą Palmową.
* * * * *
21-22 kwietnia 2019
Życzenia wielkanocne
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Życzymy dużo zdrowia, pogody ducha, Smacznego święconego jajka. Mile spędzonych Świąt Wielkanocnych w gronie rodziny i wesołej zabawy w lany poniedziałek życzymy.
* * * * *
14 kwietnia 2019
Niedziela Palmowa w kaplicy Matki Kościoła:
Poświecenie palm
14 sołecki Konkurs na "Najpiękniejszą i najwyższą palmę" (I gminny )"
Gwarno i strojnie było w czasie Mszy św. kiedy nie tylko przyszło wielu młodych parafian nie dostrzegających piękna liturgii tak jak kolorowych palm. Nie mniej i one ukazywały znaczenie chwały i zapowiedź męki Chrystusa, wprowadzając w nastrój całego Wielkiego Tygodnia, zwłaszcza Triduum Paschalnego. Piękno palm mogliśmy podziwiać nie tyle w czasie Mszy św. w której były nieco ukryte między uczestnikami nabożeństwa, ale po jej zakończeniu, kiedy odbył się konkurs tych najpiękniej wykonanych. O godz. 15.00 odbyła się też coroczna Plenerowa Droga Krzyżowa do 14 stu stacji. Prowadził ją ks. Cezary Mastalerz.
* * * * *
3 kwietnia 2019
Imieniny i urodziny ks. Proboszcza Ryszarda
Czcigodny Jubilacie i Soleniizancie, w dniu Księdza imienin i urodzin życzymy radości z pełnionej posługi kapłańskiej, podążania drogą Bożą ku świętości, obfitości łask Bożych od naszego Pana i błogosławieństw na każdy dzień życia. wytrwałości, spokoju, pogody ducha, a przede wszystkim wielu Łask Bożych, mocy Ducha Świętego oraz opieki Matki Bożej.
* * * * *
28-31 marca 2019
WIELKI POST 2019
REKOLEKCJE w kaplicy w Pabianicach i w parafii Złoty Potok prowadził Ojciec MARIUSZ PŁUCIENNIK nt. Szkaplerza Maryjnego. Po Mszy św., w imieniu wszystkich uczestników, za całe rekolekcje podziękowali pabianiczanie Danuta i Rafał Tomzowie. Podkreślili, że był to piękny, ale i trudny czas modlitwy, nawrócenia, duchowego, intelektualnego i fizycznego wspinania się na pabianicką "Górkę". Podziękowali również kapłanom z parafii za zorganizowanie rekolekcji w kaplicy Matki Kościoła, a szczególnie ks. Cezaremu Mastalerzowi, który każdego dnia z wiernymi uczestniczył w tych wielkopostnych lekcjach. Niskie ukłony skierowano do Ojca Karmelity Mariusza Płuciennika za obecność i trud przygotowania rekolekcji oraz wszystkim uczestnikom za piękne świadectwo wiary, modlitwy oraz wzajemnej miłości. Bóg zapłać !!!
* * * * *
22 marca 2019
Radość dziś u nas wielka ponieważ w sołectwie Pabianice zostały zamontowane nowe zabawki: konik bujak i huśtawka dwuosobowa na placu zabaw, zakupione z funduszu sołeckiego 2018
BRAWO!!!
* * * * *
17 marca 2019
Święto Kobiet w Mykanowie Pabianice-Mykanów
Koła Gospodyń Wiejskich – Panie spotkały się w Mykanowie
Blisko siedemset pań spotkało się w Mykanowie na zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich. W ten sposób razem z euro posłanką Jadwigą Wiśniewską świętowały Dzień Kobiet.
Koła Gospodyń Wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, funkcjonujących na terenie naszego kraju. Kobiety zrzeszone w kołach, pieczołowicie dbają m.in. o kultywowanie tradycji i folkloru, ale przede wszystkim integrują społeczność. Aktywnie biorą udział przy organizacji wszelkiego rodzaju dożynek czy świąt kościelnych, występują na scenach lokalnych i ogólnopolskich z barwnym, tradycyjnym repertuarem, gotują, wypiekają, zajmują się rękodziełem… Są swojego rodzaju patronkami kultury dawnej i właśnie za swoją działalność zostały docenione 17 marca w Hali Sportowej Mykanów. Tego dnia usłyszały wiele miłych słów o swojej przedsiębiorczości i zaradności, a także roli, jaką pełnią w społecznościach, w których funkcjonują. Europosłanka Jadwiga Wiśniewska wraz z posłanką Lidią Burzyńską zachęcały panie z Kół Gospodyń Wiejskich do dalszej działalności, którą mają możliwość poszerzać i rozwijać. Była mowa m.in. o ustawie, która nadaje kołom osobowość prawną, co daje możliwość samodzielności a także otwiera przed kołami większe możliwości finansowania swojej statutowej działalności. Zgodnie z ustawą, KGW zajmuje się prowadzeniem działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich, prowadzi działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich, wspiera rozwój przedsiębiorczości kobiet, inicjuje i prowadzi działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi, upowszechnia i rozwija formy współdziałania, gospodarowania i racjonalne metody prowadzenia gospodarstw domowych, reprezentuje interesy środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej a także rozwija kulturę ludową, w tym w szczególności kulturę lokalną i regionalną. Oprócz uproszczeń formalnych, na które mogą liczyć koła w przypadku prowadzenia swojej działalności, ustawa przewiduje wsparcie finansowe dla każdego nowo powstałej inicjatywy.
Przybyłe do Mykanowa gospodynie mogły liczyć na szereg atrakcji – w tym występy artystyczne młodych i utalentowanych wokalistek z terenu powiatu oraz koncert lokalnej, odnoszącej sukcesy w kraju i za granicą Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Mykanów. Choć wydarzenie miało charakter integracyjny i nawiązywało do święta Dnia Kobiet, nie zabrakło na nim przedstawicieli władz – m.in. burmistrzów i wójtów. Pieczę nad zjazdem sprawował gospodarz wydarzenia – wójt gminy Mykanów Dariusz Pomada, który w swoim przemówieniu podziękował samorządowcom za umożliwienie i pomoc w przyjeździe na to wydarzenie przedstawicielkom KGW. KGW "Pabianki" też tam były i fajnie się bawiły. Miłymi upominkami zostały obdarowane podczas losowania członkinie naszego koła: pani Dorota Mizgała otrzymała bilet na wyjazd do Brukseli, Helena Pędzik książkę pt. Podróże Marzeń - Polska a Danuta Tomza suszarkę do włosów. Wszystkie kobiety zostały obdarowane kwiatami i torbami ekologicznymi. DZIĘKUJEMY!!!
* * * * *
16 marca 2019
Pabianice-Częstochowa
Przy dwóch stołach
Ministranci i lektorzy nie tylko służą przy ołtarzu, lecz także mają pasje. Jedną z nich jest sport. Dlatego 118 drużyn z 34 parafii archidiecezji częstochowskiej zmagało się podczas Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza w tenisie stołowym. Odbyły się one 16 marca w sali sportowej Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie z udziałem 118 drużyn z 34 parafii archidiecezji częstochowskiej. Turniej rozpoczął się przy stole Pańskim Mszą św. celebrowaną przez ks. Pawła Wróbla, duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej.
Technika, koordynacja ruchowa, podania zdobywające punkty najlepiej takie, by zwyciężyć. To strategia obrana przez laureatów, których ogłosił ks. Łukasz Dybowski. I miejsce w kategorii ministrant zdobył Antoni Michałczyk z parafii pw. św. Piotra w Okowach w Białej k. Wielunia, lektor młodszy – Oliwer Dziadak z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Mierzycach i lektor starszy – Piotr Cierpiał z parafii pw. św. Walentego w Konopiskach. W kwalifikacji drużynowej zwyciężyła parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Mierzycach, II miejsce zdobyła parafia pw. św. Piotra w Okowach w Białej k. Wielunia i III – parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.
Pabianicką wspólnotę reprezentowali: Mateusz Grzelka, Patryk Walczyk, Łukasz Zębik ,Dawid Pierzchała (Siedlec),Dominik Knapik i Dominik Wojtala. Nie udało się naszym sportowcom stanąc na podium ale ważne, że wzięli udział w tak wspaniałym wydarzeniu sportowym.
* * * * *
11 marca 2019
Dzień Sołtysa to dobra okazja, aby podziękować wszystkim gospodarzom sołectw.
Z tej okazji Wójt Edward Moskalik zaprosił wszystkich sołtysów z Naszej Gminy, aby wyrazić słowa podziękowania za pracę jaką każdego dnia wykonują na rzecz mieszkańców.
Sołtysia dola |
* * * * *
8 marca 2019
Święto kobiet mamy, 10 marca goździki Drogie Niewiasty Wam wręczamy i życzenia z głębi serca składamy
* * * * *
Dzisiaj Dzień Kobiet, więc głowa do góry, niech znikną z Waszej twarzy gradowe chmury. Niech żyje zdrowie i radość wielka bo i tak dla nas jesteście fajne ,wyjątkowe babki.6 marca 2019
Wielki Post
Okres Wielkiego Postu jak co roku przygotowuje nas do przeżycia Świąt Paschalnych, czyli świętowania Paschy Chrystusa i naszej, największej tajemnicy naszej wiary. Dekoracja przypomina nam, że "Przemija postać tego świata" - 1Kor 7,31, więc trzeba nam oderwać się od spraw tego świata i bardziej skupić się na naszym powołaniu do wieczności. Dlatego wezwanie: "Obmyjcie się, czyści bądźcie" - Iz 1,16, i "Wydajcie godny owoc nawrócenia" - Mt 3,8. Znakami są: popiół, woda i ziemia (w naczyniach!).
* * * * *
5 marca 2019
94-te Urodziny najstarszej niewiasty Pabianic Pani Józefy Knapik
Szanowna Jubilatko my pabianiczanie wszyscy się cieszymy i w dniu Twoich urodzin Ci składamy szczere i serdeczne życzenia długich lat życia, przepełnionych zdrowiem i szczęściem, pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości, dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego, co najpiękniejsze i najmilsze w życiu. Dzień radosny, dzień jedyny - Twoje 94 urodziny!!!
* * * * *
3-4 marca 2019
Ostatki i "Misie"
Od tłustego czwartku rozpoczyna się ostatni, najbardziej szalony tydzień karnawału, który zakończy się we wtorek (w Polsce zwany śledzikiem) przed Środą Popielcową. To właśnie wtedy rozpoczyna się największy na świecie bal karnawałowy w Rio de Janeiro. Zapewne świadomość, że zbliża się Wielki Post skłania wielu do najedzenia i wybawienia się na zapas.
W tradycji w sołectwie Pabianice jeszcze trwa tradycja chodzenia ostatkowych przebierańców tzw. "Misiów", którzy odwiedzają mieszkańców z życzeniami zdrowia, pomyślności i szczęścia oraz smarują sadzą na "szczęście" i rozsypują słomę aby kury nie chowały się w pokrzywy i znosiły jajka.
* * * * *
18 lutego 2019
Jubileusz - I rocznica Podwórkowego Kółka Różańcowego Dzieci w Pabianicach
Nasze koło różańcowe działa na zasadach PKRD. Powstało w lutym 2018 r. Opiekunem duchowym koła jest s. Barbara ze zgromadzenia sióstr Zmartwychwstanek z Olsztyna. 18 lutego po Mszy świętej podczas wizytacji J.E. ks. Bp. Andrzej Przybylski miało miejsce oficjalne przyjęcie członków koła.
Celem Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci jest wypełnianie wezwania do modlitwy różańcowej, jakie Matka Boża skierowała w Fatimie w roku 1917, objawiając się trójce dzieci: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. To wezwanie Maryi członkowie PKRD realizują poprzez zobowiązanie do codziennego odmawiania co najmniej jednej dziesiątki różańca, w wyznaczonych intencjach. Intencje te są następujące:
- Za Ojca Świętego
- Za Kościół Święty
- Za biskupów, kapłanów i siostry zakonne
- Za naszą Ojczyznę
- Za Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe
- Za misje
- Za dzieci nienarodzone
- Za rodziny
- O pokój na świecie
- O nawrócenie grzeszników
- O rozwój PKRD
Pragniemy odpowiedzieć na orędzie, jakie Matka Boża skierowała w Fatimie za pośrednictwem trojga pastuszków, wzywając wszystkich ludzi do codziennego odmawiania różańca. To wezwanie Maryi jest aktualne także dzisiaj. Potrzeba naszej wytrwałej modlitwy, by na świecie mógł zapanować pokój i zwyciężyło dobro. Matka Boża prosi także Ciebie o codzienną modlitwę różańcową. Jedna dziesiątka różańca św. trwa tylko 5 minut. To tak niewiele, a jak wiele łask możemy wyprosić dla siebie, swoich najbliższych, dla Ojczyzny i całego świata. A więc jeśli chcesz być apostołem Matki Najświętszej oraz pomagać Jej w przemianie świata i ratowaniu grzeszników – dołącz do naszej wspólnoty!
Członkowie Koła Różańcowego dzieci w naszej pabianickiej wspólnocie.
12 lutego 2019
FERIE w świetlicy zabawy, edukacja i integracja. Zajęcia z pabianiczaninem panem Andrzejem Romulewiczem, który opowiedział wszystkim o swoich pasjach.
* * * * *
12 lutego 2019
FERIE w świetlicy zabawy, edukacja i integracja. Zajęcia z pabianiczaninem panem Andrzejem Romulewiczem, który opowiedział wszystkim o swoich pasjach.
* * * * *
10 lutego 2019
Radość w Pabianicach Wielka, urodziły się dwie młode obywatelki Lena i Nicola Walczyk (Bliźniaczki)
Z okazji narodzin Waszych |
* * * * *
4 lutego 2019
WYBORY SOŁTYSA i Rady sołeckiej. W zebraniu wiejskim uczestniczyli: przewodnicząca Rady Gminy Janów Pani Ewa Ucieklak, Wójt Gminy Janów Pan Edward Moskalik oraz mieszkańcy Pabianic. Po przedstawieniu sprawozdania przez sołtysa Pabianic Pana Rafała Tomzę i podziękowaniu za 4-letnią kadencję mieszkańcom i Radzie sołeckiej za współpracę. Członkowie rady sołeckiej otrzymali od Rafała Tomzy fiołki symbol wdzięczności za współpracę. Następnie powołano komisje wyborczą i przystąpiono do wyborów sołtysa. Obecni na sali w świetlicy jednogłośnie wybrali ponownie na nową kadencję Pana Rafała Tomzę na sołtysa wsi Pabianice.
Do Rady sołeckiej wybrano: Andrzeja Romulewicza, Ilonę Sosnowską, Agnieszkę Torońską, Roberta Michalika, Teresę Miedzińską, Joannę Walczyk.
Gratulujemy i życzymy owocnej współpracy z mieszkańcami i włodarzami gminy Janów dla dobra wszystkich pabianiczan!!!
Na fot. od prawej: Wójt Gminy Janów z członkami Rady Sołeckiej: Joanną Walczyk, Iloną Sosnowską, Teresą Miedzińską, Agnieszką Torońską, Andrzejem Romulewiczem i sołtysem Rafałem Tomzą.
* * * * *
3 lutego 2019
Święty Błażej3 lutego 2019 roku Kościół w Pabianicach obchodził pamiątkę męczeństwa św. Błażeja. W tym dniu po Mszy św. ks. Cezary Mastalerz pobłogosławił jabłka i świece ku czci św. Błażeja oraz udzielił nimi błogosławieństwa obecnym w świątyni wiernym, tradycyjnie dotykając gardła skrzyżowanymi świecami "Błażejkami".
Dotykając gardła kapłan mówił "Dając świadectwo wiary św. Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia choroby gardła. Prosimy Cię, pobłogosław te świece, aby wszyscy wierzący przez wstawiennictwo św. Błażeja, zostali uwolnieni od chorób i wszelkiego innego zła i aby zawsze mogli Ci dziękować (...)".
Na zakończenie niedzielnej Eucharystii wszyscy uczestnicy zabrali poświęcone jabłka i świece do swoich domostw aby chroniły nasze gardła od bólu.
Niech poświęcone jabłko w dniu św. Błażeja każdy kosztuje i na ból gardła nigdy nie choruje.
* * * * *
2 lutego 2019
Matki Bożej Gromnicznej i DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W sołectwie Pabianice uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się 2 lutego 2019 roku. Spotkanie to stało się tradycją Pabianic. W kaplicy Matki Kościoła w intencji Babć i Dziadków zmarłych i żyjących Mszę świętą odprawił i życzenia złożył ks. Cezary Mastalerz.
Podczas Mszy świętej zostały poświęcone Gromnice oraz nowy zakupiony do kaplicy ornat Maryjny.
Następnie Szanowni goście Babcie i Dziadkowie udali się do świetlicy na herbatkę i słodkości, tam w pięknie udekorowanej sali wnukowie dla swoich najbliższych przygotowali program artystyczny. Były wierszyki, konkursy, kolędy i piosenki. Po odśpiewaniu "100 lat" dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom upominki.
Był to niezwykły dzień dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich Babć i Dziadków. Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów i wzruszeń. Super Babcią w 2019 roku została Pani Helena Pędzik z Pabianic, a Super Dziadkiem Jan Zych z Siedlca. Dziękujemy Państwu Malwinie i Marcinowi Kępom z Piekarni Janów-Olsztyn za przekazane słodkości na pabianickie uroczystości.
* * * * *
15 stycznia 2019
Zebranie członkiń Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych "Pabianki" w Pabianicach
- plan pracy na rok 2019
- omówienie przeznaczenia otrzymanej dotacji z ARiMR
W 2018 r. ze wsparcia skorzystało nowo założone Koło Gospodyń Wyjątkowych w Pabianicach. "Pabianki" otrzymały dotację na działalność 3000,00 zł. Zgodnie z prawem, koła mogły wydać te pieniądze na realizację takich oto zadań:
- prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich
- rozwijanie obszarów wiejskich oraz wspieranie przedsiębiorczości kobiet
- działanie na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi
- rozwijanie kultury ludowej, zwłaszcza lokalnej i regionalnej.
* * * * *
13 stycznia 2019
27 FINAŁ WOŚP
Mieszkańcy Pabianic też wspierali.
Celem zbiórki 27. Finału WOŚP było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki wysokospecjalistyczne, które diagnozują i udzielają pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnostyki i leczenia najtrudniejszych przypadków.
* * * * *
6 stycznia 2019
TRZEJ KRÓLOWIE w PABIANICKIEJ STAJENCE
KS.CEZARY MASTALERZ z ministrantami w kaplicy przed szopką ze święta rodziną w oczekiwaniu na Gwiazdę, (Maję Walczyk), która przyprowadziła Trzech Mędrców ze Wschodu do Betlejem. Aura dziś nie sprzyjała ale na zakończenie uroczystości tradycyjnie wszyscy od Trzech Króli: Baltazara, Kacpra i Melchiora otrzymali tradycyjne ciasteczka "gwiazdki" z noworocznymi życzeniami Niech się darzy w Nowym Roku 2019 w domu, w pracy, w polu i zagrodzie tka to Dej Boże!!!
* * * * *
2 stycznia 2019
Uroczyste ślubowanie w Gminie Janów.
Wójtem Gminy Janów został Pan Edward Moskalik na lata 2018-2023
Obejmując urząd Wójta Gminy Janów uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy Janów. Tak mi dopomóż Bóg! – takie słowa ślubowania wybrzmiały z ust wójta Edwarda Moskalika 2 stycznia 2019 r. podczas V Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Janów.
Zaświadczenie o wyborze wręczyła nowemu wójtowi Monika Gałązka – przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej. Były gratulacje, życzenia i kwiaty zarówno dla nowego wójta - Edwarda Moskalika jak i ustępującego wójta - Joanny Ścigaj. Wójt Edward Moskalik pracę w urzędzie rozpoczął 3 stycznia 2019 r. Jest rodowitym mieszkańcem Janowa. Jest żonaty i ma trzy córki. Wcześniej pełnił służbę w Policji.
Gratulujemy!!!
* * * * *
1 stycznia 2019
Szanowni Państwo W nowy rok 2019 ślemy Wam życzenia zdrowia, szczęścia, powodzenia, miłości na każdym kroku, niech dodaje sił w tym roku. Niech natura sypnie kwiatem wiosną i słonecznym latem. Jesień niech pogodna będzie, zima pełna śniegu wszędzie. Niech nowy rok będzie dla Wszystkich wyjątkowy i dobry, nieobfitujący w życiowe zakręty. Zdrowie i szczęście niechaj zawsze Wam dopisują na każdym kroku, w każdym dniu 2019 roku. Wiele radości i wiele dobrego, czyli tego, na co wyjątkowo zasługujcie!!! Niechaj Gwiazda Betlejemska co świeci o zmroku doprowadzi do szczęścia w tym Nowym 2019 Roku .
* * * * *