Kronika 2021
28 grudnia 2021
Powiat częstochowski podpisał listy intencyjne z włodarzami gmin w zakresie rozwoju transportu zbiorowego oraz partycypacji w kosztach funkcjonowania komunikacji publicznej.
W imieniu powiatu listy intencyjne podpisali: starosta Krzysztof Smela, wicestarosta Jan Miarzyński oraz Adam Morzyk, który w zarządzie powiatu odpowiada za transport zbiorowy.
Nowe linie:
Częstochowa – Przyrów – Stanisławów
Częstochowa – Dąbrowa Zielona
Częstochowa – Przyrów
Częstochowa – Olsztyn – Pabianice – Złoty Potok
Dąbrowa Zielona - Koniecpol – Lelów
Częstochowa – Kamienica Polska
Częstochowa - Kamienica Polska – Osiny
Częstochowa – Kłomnice - Zawada
Częstochowa – Zdrowa – Kłomnice – Konary
Częstochowa – Bogusławice
Częstochowa – Lgota Mała
Częstochowa – Lelów – Nakło
Częstochowa – Mykanów – Kruszyna
Częstochowa – Mykanów – Borowno
Dokładny przebieg z przystankami opublikujemy 29 grudnia.
* * * * *
27 grudnia 2021
Sołectwo Pabianice udekorowało się na święta
* * * * *
26 grudnia 2021
Dziewczęta z Pabianic - Brus (ówczesna gmina Złoty Potok) z gaikiem - rok 1929. Przyozdobione drzewko świerkowe jest dla nas symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Ciekawe jednak, że 100 lat temu było ono również symbolem Wielkanocy. Szanowni Państwo może macie jakieś wieści w tym względzie swoje doświadczenia i przemyślenia na ten temat, podzielcie się nimi z nami?
źródło: Krzysztof Lampa
Z książki Lud Słowiański T. 1, 1934. Fot. J. Pruffer.
* * * * *
26 grudnia 2021
II DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA i ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, Kościół katolicki wspomina św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika. W naszej kaplicy podczas Mszy św. o godz.9.30 miało miejsce poświęcenie owsa. Eucharystii przewodniczył ks. prefekt Łukasz Stępień
Dawniej poświęconą garstkę zanosiło się do sąsieka i wsypywało do zboża, które czekało na wiosenny zasiew. Wiosną, przed zasiewem, gospodarz musiał zrobić na początku pola niewielkie koło, a w nim znak krzyża. Tu wraz z modlitwą wrzucał gęsto pierwsze ziarna, które wiosną wschodziły. W regionach naszego kraju po nabożeństwie ziarnem obsypywano się wzajemnie, ciskając również i w księdza, ale bardziej obsypywano dziewczęta. Zwyczaj ten czyniono na pamiątkę ukamienowania świętego Szczepana.
W według podań ludowych był to środek magiczny, mający zapewnić pomyślność, bogactwo, urodę i powodzenie. W niektórych wsiach oprócz owsa przynoszono również groch. Część poświęconego owsa gospodarze podawali koniom i kurom „na szczęście i żeby nie chorowały” a resztę zachowywano do wiosennych siewów. Warto dbać o pamięć i tradycję naszego rodu!
* * * * *
24 grudnia 2021
Choinka to najczęściej dzisiaj spotykana, choć historycznie najmłodsza, ozdoba domów w czasie świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten jest pochodzenia niemieckiego a w Polsce przyjął się w XVIII wiek. Nawiązuje ona do rajskiego drzewa i do drzewa życia.
„Najstarsza historyczna wzmianka o ustrojonej na Boże Narodzenie choince pochodzi z początku XV w. i opisuje drzewko udekorowane jabłkami, orzechami i piernikami, które było darem cechu piekarzy z Fryburga dla miejskiego szpitala" - można przeczytać w wydanej przez Muzeum w Koszalinie broszurce.
W Polsce choinka pojawiła się z końcem XVIII w. Najpierw dekorowano ją w bogatszych domach. Pod koniec XIX w. drzewko przyjęło się na wsiach pomorskich, warmińskich, mazurskich i śląskich.
Pierwsze bombki, zwane gdzieniegdzie bańkami, miały kształt kuli, a wymyślił je ponoć, wydmuchał i pomalował niejaki Hans Greiner - ubogi hutnik, którego nie było stać na orzechy. Prawdopodobnie zrobił to w roku 1847.Po tym, jak wymyślono formy do wydmuchiwania szkła, bombka przybrała bardziej wymyślne kształty i zaczęły powstawać małe dzieła sztuki: instrumenty muzyczne, buciki, parasolki, ptaszki. Niemcy robili bombki w kształcie sterowców, a Amerykanie w kształcie samochodów.
Oświetlenie choinki zawdzięczamy twórcy protestantyzmu Marcinowi Lutrowi, który był entuzjastą umieszczania na drzewku świeczek. Modne dawniej ozdoby choinkowe, miały swoją symbolikę. Nie wieszano niczego przypadkowo, tylko po to, aby było dekoracją. Jakie jest znaczenie gwiazdy, anioła, dzwoneczków, jabłek? Może dzięki temu w tym roku zapragniesz mieć takie drzewko jak za dawnych lat - swojskie, symboliczne, ekologiczne i piękne.
Symbolika ozdób choinkowych:
Słodkości oznaczają radość. Wieszano kruche ciasteczka i pierniczki (ale częściej te drugie) ozdobione lukrem. Cukierki miały kształt długich sopelków. Słodycze te symbolizowały radość z narodzenia Bożej Dzieciny. Pierniczki miały zapewniać miłość, przychylność sił nadprzyrodzonych, a także długie i zdrowe życie .Pierniki wypiekano często w kształcie zwierząt na pamiątkę ich przybycia do Betlejem.
Dzwoneczki - będą dobre nowiny. Robiono je z tektury i oklejano złocistym lub srebrnym papierem. Wg tradycji chrześcijańskiej zwiastowały radość z pokonanego zła. Wieszając je na choince, wierzono, że rodzina będzie dostawać dużo dobrych nowin.
Łańcuch - scalał rodzinę. Klejono go, łącząc ze sobą kółeczka z kolorowych papierków, z bibuły lub słomy. Musiał być długi, aby można nim było dokładnie opleść całą choinkę, od szczytu po sam dół. Tylko taki pomagał utrzymać jedność i nierozerwalność więzów łączących domowników i dalszych krewnych.
Jabłka - owoce prosto z raju. Wieszano małe i średniej wielkości, koniecznie czerwone o twardym miąższu. Symbolizowały biblijny owoc, którym wąż kusił Adama i Ewę. Miały zapewniać domownikom zdrowie urodę.
Anioł - opiekun domu i ludzi. Główki aniołków robiono z wydmuszek jaj lub wycinano z papieru i doklejano im bibułkowe sukienki oraz skrzydła. Ten dobry duch miał chronić dom i jego mieszkańców przed złymi mocami.
Światełka - oznaczały Jezusa. Przypominały o przyjściu na świat Chrystusa – światła dla błądzących pogan. Etnografowie twierdzą, że obecność światełek na drzewku wywodzi się z dawnego kultu ognia. Światełka i lampki bronią przed złem, ciemnościami, odwracają ludzką nieżyczliwość.
Orzechy – oznaczały dobrobyt. Na choince wieszano włoskie orzechy, wbijając w każdy cienki drucik. Często zawijano je w sreberka, kolorowe papierki lub wkładano do koszyczków zrobionych z pudełek po zapałkach. Poza dobrobytem zapewniały mądrość, cierpliwość.
Gwiazda - prowadziła Trzech Króli. Jej miejsce znajdowało się zawsze na czubku choinki na pamiątkę gwiazdy, która wskazywała drogę Królom lub, jak uważają inni, Mędrcom chcącym się pokłonić Dzieciątku. W tradycji ludowej gwiazda miała także pomagać znaleźć drogę do domu tym, którzy wyjechali.
W czasach, gdy zaczęto produkować sztuczne choinki z plastiku, drzewko zatraciło swoje magiczne właściwości, stając się dekoracyjnym elementem świątecznego wyposażenia wnętrza. Wraz z powrotem do żywych choinek tradycyjna rola drzewka na nowo odżyła. Warto więc zastanowić się, czy chcemy być trendy, czy jednak wolimy ozdobić swoje drzewko zgodnie z tradycją, symboliką i według wskazówek naszych pradziadów.
* * * * *
Boże Narodzenie 2021 - Życzenia
„Każdym razem, gdy dwoje ludzi sobie przebacza, jest Boże Narodzenie
Każdym razem, gdy okazujecie zrozumienie dla Waszych dzieci, jest Boże Narodzenie,
Każdym razem, gdy pomagacie jakiemuś człowiekowi, jest Boże Narodzenie,
Każdym razem, gdy ktoś postanowi uczciwie żyć, jest Boże Narodzenie,
Każdym razem, gdy rodzi się jakieś dziecko, jest Boże Narodzenie,
Każdym razem, gdy próbujesz nadać Twemu życiu głębszy sens, jest Boże Narodzenie,
Każdym razem, gdy nawzajem popatrzycie oczami Waszego serca z uśmiechem na ustach, jest Boże Narodzenie,
Niech więc blask mocy opromieni całe nasze życie,
Niech każdy dzień będzie obfity w łaski Bożej Dzieciny,
I niech przyniesie nam nadzieję i radość.”
życzą pabianiczanie
19 grudnia 2021
Krzyż - znak naszej wiary
Poruszając się po polskich drogach trudno nie zauważyć krzyży, ustawionych przy poboczach wysiłkiem nieraz całych społeczności, czy też prywatnych fundatorów, może teraz go zaadoptujesz i się nim zaopiekujesz?
Krzyż – przydrożny albo osiedlowy, stojący sobie zwyczajnie i od zawsze. Nie zawsze jednak jego obecność w przestrzeni publicznej wiąże się z szacunkiem i troską. Coraz częściej mamy do czynienia z aktami wandalizmu i profanacji, ale o wiele mniej zwracamy uwagę na akty... obojętności.
Jaki jest efekt? Krzyż, który niszczeje, bo ktoś, kto zajmował się nim od wielu lat, zmarł lub przestał móc wychodzić z domu. By zaopiekować się znakami wiary w przestrzeni publicznej, Akcja Katolicka i KSM dwóch diecezji – świdnickiej i częstochowskiej - zaproponowały młodym inicjatywę „Zaadoptuj krzyż”.
Wystarczą trzy kroki
Na czym polega inicjatywa? Jest bardzo prosta. Wystarczy… rozejrzeć się po okolicy i upewnić się, że żaden przydrożny albo miejski krzyż nie zostaje zaniedbany i bez opiekiJak piszą organizatorzy na stronie akcji, by zaadoptować krzyż, wystarczy wykonać trzy kroki. Pierwszy – „znajdź” – to zaproszenie do znalezienia w swojej okolicy krzyża, który wymaga uwagi, odnowienia, zadbania. Drugi krok to „odnów”. Organizatorzy zachęcają, by zacząć od rozmowy z proboszczem, przemyśleć możliwości, sposób, w jaki można dokonać renowacji, zebrać osoby, które będą chciały się tym wspólnie zająć. Trzeci krok to „zaadoptuj” – co w praktyce sprowadza się nie tylko do jednorazowego zadbania o zniszczony krzyż, ale też do dłuższej troski o jego wygląd i stan. Cel: podkreślenie obecności krzyża
Akcja rozpoczęła się 20 listopada, w wigilię Niedzieli Chrystusa Króla Wszechświata, kiedy to zainaugurował ją krajowy asystent Akcji Katolickiej, biskup Marek Mendyk. Jak informują organizatorzy, zasadniczym celem inicjatywy jest podkreślenie obecności krzyża w przestrzeni publicznej nie tylko jako trwałego elementu naszej kultury, ale miejsca chwały i zwycięstwa Chrystusa.
Efekty swoich działań można pokazać na specjalnie stworzonej stronie internetowej crucemtuam.pl , która poza informacjami na temat akcji daje także możliwość dodania do mapy odnowionego i zaadoptowanego krzyża. Od momentu rozpoczęcia akcji na mapie pojawiło się już pięć miejsc, w których zniszczony krzyż został wzięty pod opiekę. Formularz pozwala na dodanie zdjęć oraz krótkiego opisu działań wykonanych w ramach akcji.
Źródło: archiczest.pl / crucemtuam.pl / mł
* * * * *
15 grudnia 2021
Zmiany w powiatowym transporcie publicznym
Za sprawą wzrostu zainteresowania i liczby pasażerów od 1 stycznia Powiat Częstochowski rozszerzy funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego. Jego realizację rozpoczęto we wrześniu i dotychczas jest dostępny na siedmiu liniach.
Zmiany będą dotyczyć modernizacji istniejących linii, jak i powstawania nowych.
– Od 1 stycznia nasze linie komunikacyjne swoim zasięgiem będą obejmowały teren 13 gmin powiatu częstochowskiego. Współpracujemy z wieloma gminami, aby wspólnie partycypować koszty funkcjonowania transportu. Wybrane linie będą modyfikowane, co oznacza, że będziemy zmieniać ich przebieg, a czasem wytyczać nową trasę – tłumaczył Adam Morzyk, członek zarządu Powiatu Częstochowskiego
W wyniku podziału powstanie nowa linia, która przejmie miejscowości oddalone od wspomnianej Drogi Krajowej nr 46.
– W Zrębicach linia będzie skręcała w prawo i biegła przez miejscowości: Krasawa, Siedlec i Pabianice, następnie wróci na DK 46 przed Janowem i stamtąd skończy swój bieg w Złotym Potoku. To tylko jeden z przykładów modyfikacji i rozszerzania naszej komunikacji, który analogicznie można przenieść na każdy inny kierunek, gdzie dotychczas mieliśmy jedną długą linię. Tak było też na trasie do Dąbrowy Zielonej przez Przyrów, część gminy Janów oraz Mstów. W tej chwili zostanie ona podzielona na dwie trasy, gdzie do Dąbrowy Zielonej pojedziemy Drogą Wojewódzką przez Mstów do Świętej Anny, a istniejąca linia zakończy bieg na terenie gminy Przyrów – dodał Adam Morzyk.
Za obsługę dotychczasowych, jak i nowych linii ma odpowiadać dwóch przewoźników, spośród których jeden to firma prywatna, a drugi – częstochowski PKS. Od nowego roku w powiatowy transport zbiorowy będą zaangażowane gminy: Rędziny, Kłomnice, Kruszyna, Mykanów z miejscowością Borowno, Mstów, Dąbrowa Zielona Lelów, Janów, Olsztyn, Poczesna i Kamienica Polska.
* * * * *
13 grudnia 2021
40 lat temu zaczął się w Polsce stan wojenny. Trwał 586 dni. Pamiętamy
* * * * *
13 grudnia 2021
Święta Łucja to patronka światła. 13 grudnia uchodzi za najkrótszy i najciemniejszy dzień w roku, stąd Łucja i jej orszak symbolicznie rozświetlają te ciemności. Po świętej Łucji dzień trwa najkrócej mówi się "Święta Łucja dnia przyrzuca". Stare przysłowie ludowe zdradza wskazówki, jak przewidzieć pogodę na cały nadchodzący rok. Wystarczy obserwować zmiany pogody każdego kolejnego dnia, poczynając od dnia św. Łucji - 13 XII, a kończąc w Wigilię - 24 XII. Dzięki naszej tabelce bez problemu ustalisz pogodę na przyszły rok!
Dzień św. Łucji - czyli poniedziałek - pokazuje, jaka będzie pogoda w styczniu, wtorek, 14 XII to luty, środa 15 - marzec itd., aż do Wigilii, która pokazuje przyszłoroczny grudzień. Pogoda między godz. 6 a 12 pokazuje, co będzie się działo między 1. a 15. dniem miesiąca. Z kolei aura po godz. 12 to pogoda na drugą połowę miesiąca.
* * * * *
12 grudnia 2021
W dniu 12 grudnia 2021 r., w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy św., odszedł do Pana Jego Ekscelencja Arcybiskup Stanisław Nowak, arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej.
Wieczny odpoczynek racz Mu Panie
* * * * *
12 grudnia 2021
Dziś zakończyliśmy w pabianickiej wspólnocie Adwentowe Rekolekcje 2021. Dziękujemy Karmelicie Ojcu Jarosławowi Pyzie za nauki rekolekcyjne jakich nam udzielił przez ostatnie 4 dni. W pełni doceniamy wysiłek i zaangażowanie, aby lepiej przygotować nas do przeżywania czasu Adwentu oraz Świętowania Dnia Narodzin Bożej Dzieciny.
Ojcze Jarosławie jeszcze raz gorąco dziękujemy i z wdzięcznością mówimy: Bóg zapłać za wszystko... Słowa wdzięczności kierujemy także do kapłanów złotopotockiej parafii ks. proboszcza Ryszarda Marciniaka oraz ks. wikariusza Łukasza Stępnia za zorganizowanie rekolekcji, gdzie duży i mały może stać się bardziej doskonały. Staropolskie Bóg zapłać!!!
* * * * *
11 grudnia 2021
Kiedy codziennie o godz. 21.00 biją dzwony jasnogórskie, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w Kaplicy na Jasnej Górze rozpoczyna się wieczorna modlitwa zwana Apelem Jasnogórskim. Następnie tradycyjnie, w nocy z 11 na 12 dnia każdego miesiąca, Archidiecezja Częstochowska podejmuje modlitewne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.
* * * * *
9 grudnia 2021
Jak co roku zapraszamy do adwentowej podróży ku Betlejem – miejscu, gdzie narodził się Bóg. Adwent to czas, w którym również w naszej parafii i pabianickiej wspólnocie w kaplicy przeżywamy rekolekcje. Te Adwentowe lekcje to dobry czas, by w tym całym zabieganiu „pozbierać się”. Wykorzystajmy je dobrze, aby „ochłonąć” „pozbierać się” i „odzyskać” to, co w codziennym zabieganiu zgubiliśmy.
* * * * *
6 grudnia 2021
Rok 2021 i trwająca już kilka miesięcy pandemia wywróciła świat do góry nogami. Jednak Święty Mikołaj musiał przybyć i... przybył do sołectwa Pabianice i Skowronów. Przy wsparciu Śnieżynek, które razem ze Świętym Mikołajem stworzyli wyjątkowy orszak, wędrowali od domu do domu z workiem pełnym prezentów. Mikołaj i Śnieżynki również zostali obdarowani przez dzieci. Otrzymali podziękowania oraz życzenia długiego zdrowia. Wizyta Świętego Mikołaja minęła w miłej atmosferze i przyniosła wiele radości zarówno dzieciom jak i dorosłym.
* * * * *
5 grudnia 2021
Serdeczne życzenia i wdzięczność dla tych, którzy ofiarują swój czas i umiejętności innym. Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli.
* * * * *
4 grudnia 2021
Basie, Barbary w dniu Waszego święta 4 grudnia życzenia: zdrowia, szczęścia, pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości każdego dnia.
* * * * *
4 grudnia 2021
Ponieważ dzisiaj jest Barbórka przyjmijcie życzenia tradycyjnym górniczym wezwaniem: "Szczęść Boże"!
* * * * *
30 listopada 2021
Z okazji imienin Szanownym Solenizantom Andrzejom składamy najserdeczniejsze życzenia.
Należą do tego oczywiście życzenia zdrowia, szczęścia oraz dalszych sukcesów. Ale najbardziej życzymy błogosławieństwa Bożego.
Jeśli chodzi o przysłowia, to jedno z nich brzmi: "Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży". W kalendarzu imieniny Andrzeja przypadają 32 razy w roku, ale najpopularniejsze są te 30 listopada. W dniu tym przypada wspomnienie św. Andrzeja Apostoła.
* * * * *
29 listopada 2021
w Świetlicy Wiejskiej w Pabianicach odbyło się szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie oraz przeprowadzono konkurs pn. "Rolniku – przestrzegaj zasad BHP” zorganizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówkę Terenową w Częstochowie. W rywalizacji wzięli udział mieszkańcy sołectwa Pabianice.
Celem warsztatów i ćwiczeń jest upowszechnienie wśród mieszkańców wiedzy o zagrożeniach, przyczynach wypadków oraz zasadach bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Uczestnikom szkolenia rozdano broszury z zasadami bezpiecznej pracy przy produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali kalendarze na 2022 rok, natomiast dla zwycięzców za najlepiej rozwiązany test zostały przygotowane nagrody ufundowane przez OR KRUS w Częstochowie. Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom. Szkolenie i konkurs przeprowadzone zostały na prośbę Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
* * * * *
29 listopada 2021
29 listopada 2021 rok – 191 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego
W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe. Przekazujmy historię o "Nocy Listopadowej" następnym pokoleniom.
* * * * *
28 listopada 2021
W 2021 roku Pierwsza Niedziela Adwentu przypada na 28 listopada (niedziela) i potrwa do 24 grudnia. Jest to okres nie tylko przygotowania na uroczystość Bożego Narodzenia, ale także troski, by zawsze być otwartym na Boga, który nieustannie przychodzi do człowieka w wydarzeniach codziennego życia - powiedział historyk wczesnego chrześcijaństwa ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW. Bądźmy wierni tradycji i przygotujmy wieńce adwentowe w naszych rodzinach.
* * * * *
27 listopada 2021
Do sołectwa Pabianice zima też zawitała. Sypnęło trochę śniegu i okazało się, że wiele osób zapomniało, że zima to coś normalnego w naszej strefie klimatycznej. Dzieci się cieszą, dorośli również ale już nie tak jak dzieci. Nasza wioska nabrała zimowego wyglądu co sprawiło, że jest bardzo urokliwie. Ale też śnieg dla wielu jest i będzie uciążliwy. Nie wszystkich zadowolimy. Staram się i starajmy się w tym czasie aby główne ciągi piesze były odśnieżone a najmłodsi już bałwany lepią i z tej zimowej aury bardzo się cieszą.
* * * * *
22 listopada 2021
Wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Wszystkim chórzystkom i chórzystom życzymy dużo zdrowia, pięknych głosów, udanych występów oraz długich lat uprawiania muzyki liturgicznej, a także muzyki patriotycznej we wszystkich formach i odmianach na rzecz wspólnoty parafialnej, całej społeczności, a także na występach wyjazdowych. Wszystkiego najlepszego!!!
* * * * *
21 listopada 2021
Obchody Uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata przypadły na 21 listopada (niedziela). Historia uroczystości sięga roku 1899, kiedy papież Leon XIII ustanowił 11 maja powszechne poświęcenie ludzi Sercu Jezusa. Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata ma nam uświadomić, że Chrystus jest Królem całego stworzenia – wszechświata. Jego panowanie nie wynika z jakichś dokonań, z wybrania czy z wywalczenia tej godności. On jest Królem, bo jest Bogiem-Człowiekiem, Stworzycielem i Odkupicielem. Z tego właśnie tytułu ma absolutną władzę. Bóg nie tylko stworzył świat, ale ciągle go stwarza i nim włada. Królestwo Jezusa jest czymś zupełnie innym od wszystkich królestw ziemskich. Dotyczy ono wszystkich narodów, wszystkich miejsc i wszystkich czasów. Ono już istnieje w Kościele, choć jeszcze nie zostało do końca wypełnione. Dlatego właśnie w codziennej modlitwie, którą zostawił nam sam Chrystus, wołamy z nadzieją: Przyjdź królestwo Twoje!
* * * * *
11 listopada 2021
11 listopada w czwartek przypadała 103 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz święto św. Marcina, który uczy nas dobroczynności. O godzinie 9.30 w intencji Ojczyzny została odprawiona Msza święta w Kaplicy pod wezwaniem Matki Kościoła. Polska tradycja nakazuje, aby święto świętego Marcina z Tours uczcić rogalem i daniem z gęsi.
W związku ze Świętem Niepodległości wywiesiliśmy biało-czerwone flagi na naszych domach.
* * * * *
1-2 listopada 2021
Dzień Wszystkich Świętych nabiera całkiem nowego znaczenia, kiedy musimy przyjść na groby bliskich, do których za swojego życia się uśmiechaliśmy...
Można odejść na zawsze, by stale być blisko
ks. Jan Twardowski
Dekoracja w ołtarzu przypomina nam o odejściu do Pana mieszkańców Pabianic (od 1.11.2020 do 1.11.2021 r.):
Józefa Knapik - 96 lat
Henryk Stępień - 67 lat
Tadeusz Knapik - 70 lat (syn J. Knapik)
Zygmunt Miedziński - 83 lata
Marianna Frączyk - 72 lata
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
ks. J Twardowski
* * * * *
31 października 2021
Konkurs "Najpiękniejszy różaniec”. Nagrody otrzymali: Lena Zbrojkiewicz i Igor Kozik Gratulujemy!!!
Celem konkursu jest rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej oraz rozwój talentów u dzieci. Celem naszym jest również budzenie aktywności twórczej dzieci, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci oraz wykorzystanie zdobytych wiadomości, umiejętności i dzielnie się nimi z innymi.
* * * * *
24 października 2021
Tydzień Misyjny – Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy – 24-30.10.2021W niedzielę, 24 października 2021 r., przypada 95. Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, będący dniem solidarności w modlitwie i pomocy materialnej misjom. Dzień ten w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny.
W 2021 roku Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny wpisują się w wyjątkowy czas ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.
Mszę św. w kaplicy odprawił ks. proboszcz Ryszard Marciniak tradycyjnie dekoracja ołtarza przypominała symbole pięciu kontynentów.
* * * * *
24 października 2021
W kaplicy Msza św. w intencji jubilatki najstarszej mieszkanki Pabianic Pani Heleny Miedzińskiej z d. Stala.
Pani Helena świętowała swoje 89 urodziny. Nasza Jubilatka jest najstarszą niewiastą i mieszkanką sołectwa Pabianice. Pani Helena urodziła się 07.10.1932 r. w Pabianicach. Doczekała się 5 dzieci, 8 wnuków, 15 prawnuków. Dziś już trzech synów nie żyje. Pani Helena pomimo ukończonych 89 lat jest bardzo samodzielna i nadal ma swoje zamiłowanie do robienia kwiatów z bibuły, pająków, układania wierszy i piosenek... Zapewne to siła pasji i miłość najbliższych pozwoliły jej doczekać w zdrowiu 89 lat życia.
Dostojnej Jubilatce gratulacje oraz najserdeczniejsze życzenia urodzinowe na dalsze lata życia z okazji tak pięknego jubileuszu złożyli: ks. proboszcz Ryszard Marciniak, w imieniu mieszkańców Pabianic sołtys Rafał Tomza i przedstawicielka Rady sołeckiej Ilona Sosnowska przekazali kwiaty.
Oczywiście wszyscy odśpiewali „Dwieście lat..." dostojnej Jubilatce. Wszystkiego najlepszego, no i zdrowia przede wszystkim!
* * * * *
23 października 2021
"Przeszłość krzyżem pisana”
23 października 2021 roku w Sierakowie w gminie Przyrów miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu "Przeszłość krzyżem pisana”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Jurajski Sieraków. Była to chwila pełna wzruszeń, swoje prace opisujące historie przydrożnych krzyży i kapliczek zaprezentowali młodzi autorzy. Życzenia i gratulacje na ręce prezes Stowarzyszenia Bożeny Miedzińskiej złożyły wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Beata Kocik oraz w imieniu wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, posła Szymona Giżyńskiego – redaktor naczelna "Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska.
W konkursie, dofinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Sportu wzięło udział pond czterdzieścioro dzieci z powiatu częstochowskiego. Konkurs podsumowano uroczystym rozdaniem nagród z udziałem uczestników i ich opiekunów. Przybyli też goście: wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Beata Kocik, redaktor naczelna "Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska, która reprezentowała wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, posła Szymona Giżyńskiego oraz prezes Hutmaru Karolina Kowalska.
– Gratuluję Państwu pięknej inicjatywy i tak szerokiego zasięgu konkursu, który niósł ważny element pamięci i szacunku do naszej historii. Przydrożne krzyże i kapliczki wpisały się w polski pejzaż i są świadectwem polskiej kultury i tradycji. Patriotyczny wymiar konkursu i jego idea kształtowania młodego pokolenia w duchu umiłowania ojczyzny są bardzo bliskie wiceministrowi Szymonowi Giżyńskiemu i w jego imieniu dziękuję za ten dar. To wartości, które dzisiaj należy szczególnie pielęgnować – powiedziała Urszula Giżyńska. Redaktor naczelna zaprosiła jednocześnie uczestników do współpracy, aby relacje przygotowane przez uczestników konkursu opublikować na łamach "Gazety Częstochowskiej".
Wśród laureatów znalazła się Pabianka Weronika Kozik - GRATULUJEMY!!!
Źródło: Gazeta Częstochowska
* * * * *
16 października 2021
W sobotę 16 października br. pabianiczanie zgromadzili się na nabożeństwie różańcowym przy kapliczkach przydrożnych Szlakiem Maryjnym. Wyjście procesji różańcowej o godz. 15.00 z kaplicy Matki Kościoła w Pabianicach. Trasa Szlaku Maryjnego wynosiła 2 km. Procesję różańcową poprowadził ks. Łukasz Stępień prefekt złotopotockiej parafii.
“Jeszcze będzie pięknie, tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie”. JP II
* * * * *
14 października 2021
W dniu tak pięknym i wspaniałym, w dniu Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom, pracownikom oświaty składamy najlepsze, najserdeczniejsze, najcieplejsze życzenia zdrowia, anielskiej cierpliwości i wyrozumiałości. Życzymy wielu sukcesów zawodowych i wzorowych uczniów. Niech podejmowany trud będzie dla Państwa źródłem satysfakcji i społecznego uznania.
* * * * *
10 października 2021
„Nie lękajcie się” – to hasło XXI Dnia Papieskiego organizowanego w Polsce i w ośrodkach polonijnych w niedzielę 10 października 2021roku. Obok uroczystości religijnych w różnych miastach organizowane są koncerty, spotkania oraz zbiórka do puszek na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.
* * * * *
1 października 2021
Rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. Odmawiając różaniec oddajemy wszystkie nasze sprawy w ręce Maryi, a Ona zanosi je do Jezusa. W różańcu rozważamy także tajemnice naszego zbawienia - całą historię Jezusa, od Zwiastowania, poprzez Jego ziemskie życie oraz mękę i śmierć, aż po Zmartwychwstanie i prawdy o niebie. Nabożeństwa różańcowe w pabianickiej kaplicy będziemy odmawiać w dni powszednie o godz. 17.00, a w niedzielę o 15.00. Zachęcamy wszystkich do gorliwego odmawiania różańca świętego.
PAŹDZIERNIK Miesiącem Różańca Świętego - Konkurs na Najpiękniejszy, własnoręcznie wykonany różaniec.
REGULAMIN KONKURSU:
Tematem konkursu jest różaniec wykonany dowolna techniką. Zachęcamy, aby wykorzystać najróżniejsze metody i pomysły na wykonanie różańca. Liczymy na pomysłowość i oryginalność.
W celu zaangażowania jak najliczniejszej grupy dzieci i ich rodzin oraz głębszego przeżywania modlitwy różańcowej w Kościele, a także w naszych rodzinnych domach.
CEL KONKURSU:
Celem konkursu jest rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej oraz rozwój talentów u dzieci. Celem naszym jest również budzenie aktywności twórczej dzieci, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci oraz wykorzystanie zdobytych wiadomości, umiejętności i dzielenie się nimi z innymi.
Prace przynosimy do kaplicy pw. Matki Kościoła do 10.10.2021 r.
1. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie dzieci ze szkoły i przedszkola
2. Do oceniania prac zostanie powołana specjalna komisja.
3. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas modlitwy.
4. Wszystkie różańce będziemy mogli oglądać i podziwiać na wystawie w kaplicy.
* * * * *
30 września 2021
Wrzesień 2021 r. w Sołectwie Pabianice
Prace społeczne w sołectwie przy układaniu kostki brukowej w altance oraz prace porządkowe wrzesień 2021 r. Radzie Sołeckiej i Wszystkim Mieszkańcom Pabianic. Dziękuję za przeznaczenie środków finansowych z funduszu sołeckiego na zakup kostki brukowej. Dzięki bardzo ciężkiej pracy niewielkiej grupy naszych mieszkańców altana wypiękniała. Dziękujemy za tą ciężką pracę i wszystkie inne społecznie wykonane na rzecz sołectwa Pabianice. Dziękujemy za pracę ludzi, którzy na co dzień kształtują obraz swojego sołectwa, angażują swój czas i siły w rozwój swojej "Małej Ojczyzny".
* * * * *
26 września 2021
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki" podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie 19.09.2021 r. otrzymały od Pani Prezydentowej wejściówkę do ogrodów prezydenckich. Na uroczystości dożynkowych wręczono członkiniom KGW "Pabianki" nagrodę jako wyróżnienie w finale Ogólnopolskiego konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Z wielką radością i wzruszeniem przedstawicielki z koła 26 września br. podczas festynu w Pabianicach "szczepimy się z KGW" "Pabiankom" ją przekazały.
* * * * *
26 września 2021
I ZJAZD KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH w SOŁECTWIE PABIANICE
W minioną niedzielę 26 września 2021 roku odbył się festyn w ramach Narodowego Programu Szczepień #Szczepimy się z KGW. Mieszkańcy i goście nie tylko mogli się zaszczepić przeciwko Covid-19, ale i skorzystać z wielu atrakcji, które przygotowały m.in. Koła Gospodyń Wiejskich. Msza święta w kaplicy w intencji członkiń zapoczątkowała I zjazd KGW z terenu gminy Janów i Olsztyn. Było można zjeść coś na słodko i na ciepło. Wspaniała pogoda połączona z dobrą zabawą, promocją zdrowia i tradycjami sprawiła radość organizatorom i przybyłym gościom. Pragniemy podziękować ks. Proboszczowi Ryszardowi Marciniakowi i Panu organiście Tomkowi za Eucharystię i oprawę muzyczną, Pani Kasi i Agnieszce ,które pracowały w punkcie szczepień, wszystkim Pabianom i Pabiankom za pomoc w przygotowaniach do uroczystości i wszystkim którzy przyczynili się do organizacji imprezy. Dziękujemy członkiniom Kół za wspólną zabawę i wszystkim, którzy do nas przybyli i Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe uczcili.
* * * * *
25 września 2021
Weselne tradycje w Pabianicach sierpień-wrzesień 2021.
Tradycja organizowania weselnych bram nawiązuje do dawnych, rodzimych obrzędów weselnych. Bramy są zazwyczaj miłym urozmaiceniem drogi do kościoła, sprawiają Państwu Młodym wiele radości i śmiechu. Niech ta tradycja w naszym sołectwie na długo jeszcze pozostanie przekazujmy ją obecnym i przyszłym pokoleniom. Państwu Młodym Sylwii i Jarkowi oraz Izabeli i Kamilowi życzymy na Nowej Drodze Życia Niech Wasza droga wspólnie wybrana tylko kwiatami będzie usiana.
Promienie słońca niech płyną obficie, tego Wam życzymy na całe życie! To zaszczyt, że mogliśmy towarzyszyć Wam w najpiękniejszym dniu Waszego życia. Niech każdy dzień niesie Wam radość z bycia razem.
Razem możecie wszystko!!!
* * * * *
23 września 2021
Urodziny mieszkanki Pabianic
Delegacja Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki" odwiedziła panią Adelę z okazji jej urodzin. Aktywne członkinie postanowiły, że będą kontynuować tradycje urodzinowe najstarszych mieszkańców w swojej wsi i ich odwiedzać. Tak i tym razem tradycji stało się zadość kolejną Jubilatkę Pabianiczankę Adelę Miedzińską z okazji 87 urodzin odwiedziły. Były serdeczne życzenia i tort urodzinowy. Spędziły z nią miłe popołudnie. Jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia Jubilatce: zdrowia, wszelkiej pomyślności i pełnych radości dni.
Czas spędzony u Pani Adeli upłynął w radosnej atmosferze przy wspomnieniach z dawnych lat - wspominają członkinie Koła.
* * * * *
19 września 2021
Wspomnienia na długo pozostaną. W Otrębusach 19.06.2021 r. tematem przewodnim finału konkursu były regionalne zwyczaje oraz obrzędy ślubne i weselne. Jak już wspominaliśmy we wcześniejszych relacjach dostąpiliśmy zaszczytu spotkania z Pierwszą Damą - Panią Agatą Kornhauser-Dudą, której zaprezentowaliśmy nasz stół weselny. Dziś zapraszamy do galerii wspomnień z konkursu Ogólnopolskiego o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Zaprezentowali się przedstawiciele wszystkich (16) województw:
Województwo dolnośląskie
Koło Gospodyń Wiejskich „Nowowianki”
Województwo kujawsko-pomorskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Kłopocie
Województwo lubelskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Zagrodach
Województwo lubuskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Gołaszynie
Województwo łódzkie
Koło Gospodyń Wiejskich w Czechach
Województwo małopolskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Karniowicach
Województwo mazowieckie
Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Kębłowie
Województwo opolskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Chróścinie
Województwo podkarpackie
Koło Gospodyń Wiejskich „Brzozaki” w Brzózie Królewskiej
Województwo podlaskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Karakulach
Województwo pomorskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Borzechowie „MODRAKI”
Województwo śląskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Pabianicach „Pabianki”
Województwo świętokrzyskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Występach
Województwo warmińsko-mazurskie
Koło Gospodyń Wiejskich „Luba” w Lubajnach
Województwo wielkopolskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Mniszkach
Województwo zachodniopomorskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzynie
Link udostępniony przez Kancelarię Prezydenta RP
foto Igor Smirnow/KPRP
http://foto.kprp.pl/.../20210619_PAKD_konkurs_gospodynie.../
* * * * *
19 września 2021
Dożynki Prezydenckie w Warszawie
W dniu 19.09.2021r. delegacja Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki" z Pabianic wzięła udział w Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Liturgii przewodniczył Bp. Leszek Leszkiewicz delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.
Po zakończeniu Eucharystii dożynkowy korowód przeszedł na sąsiadujący dziedziniec Pałacu Prezydenckiego. Tam odbył się ceremoniał dożynkowy, którego głównym elementem było przekazanie chleba Parze Prezydenckiej przez starostów dożynkowych. Odbyły się okolicznościowe wystąpienia oraz wręczenie nagród i wyróżnień za udział w konkursach: "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy" i "Obyczaje i zwyczaje weselne". Na zakończenie uroczystości uczestnicy obejrzeli występ tancerzy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze" oraz degustowali produkty regionalne z różnych województw naszego kraju. Było miło i wspaniale, dziękujemy za miłą atmosferę, miałyśmy zaszczyt porozmawiać z Parą Prezydencką Agatą Kornhauser-Dudą i Andrzejem Dudą, przedsiębiorcami, twórcami ludowymi oraz nawiązać znajomości z członkiniami KGW w naszej ojczyźnie.
* * * * *
19 września 2021
Szczepimy się z KGW
W niedzielne popołudnie 19 września 2021 r. Koło Gospodyń Wyjątkowych "Pabianki" zorganizowało piknik rodzinny połączony z akcją szczepień. Gospodynie zadbały o wiele atrakcji - były m.in. pokazy malowania twarzy i zabawy dla najmłodszych, grill i gorący "chłopski żurek", domowe wypieki oraz zabawa z muzyką w plenerze. Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY Wszystkim gościom oraz mieszkańcom, którzy przybyli na nasz piknik.
Festyn odbył się w ramach Narodowego Programu Szczepień, a za jego organizację, Członkiniom z Koła "Pabianki" w Pabianicach i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia DZIĘKUJEMY!!!
* * * * *
14 września 2021
W dniu 14 września 2021 roku obchodzimy w Kościele katolickim święto Podwyższenia Krzyża Świętego a w kaplicy p.w. Matki Kościoła w Pabianicach odprawimy Dobę Eucharystyczną
Bądźmy przy Panu, w duchu wdzięczności za to , że On jest ciągle dla nas!!!
7:00 Msza św. na rozpoczęcie Doby Eucharystycznej.
7:30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu
7:30 -15.00 Adoracja indywidualna
15:00 Godzina Miłosierdzia Bożego
15.30-20.00 Adoracja indywidualna
20.00 Modlitwa różańcowa zawierzająca wszystkich Pariafian
21:00 Msza św. na zakończenie doby Eucharystycznej
* * * * *
13 września 2021
Dziedzictwo polskiej wsi zapisane w przydrożnych kapliczkach! Konkurs malarski dla twórców ludowych
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi 10 lipca ogłosił konkurs malarski dla twórców ludowych „Duchowe świadectwa kapliczek przydrożnych”, którego celem jest popularyzacja charakterystycznych dla twórczości ludowej dziedzin sztuki zachowanych w kapliczkach przydrożnych, a także wzmacnianie lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie regionalnym, wzbudzenie zainteresowania polskim dziedzictwem kulturowym zachowanym w kapliczkach. Uczestnicy mają za zadanie przeanalizować najistotniejsze zagadnienia charakteryzujące estetykę wybranych obiektów i na ich podstawie stworzyć swoje autorskie realizacje malarskie. Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody pieniężne.
Kapliczki i krzyże przydrożne są zabytkiem kultury i ważnym nośnikiem tradycji lokalnych społeczności. Wymiernym efektem konkursu będzie odświeżenie wizerunku starych, zaniedbanych do tej pory kapliczek lub uatrakcyjnienie już odnowionych. Projekt ma również na celu zbadanie i udokumentowanie walorów artystycznych kapliczek przydrożnych Archidiecezji Częstochowskiej oraz udostępnienie zdobytych wniosków i materiałów dla szerszego grona odbiorców. Powstanie internetowa baza danych, docelowo o charakterze ogólnopolskim.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Metropolita Częstochowski dr Wacław Depo oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pani Anna Gembicka.
Patronami medialnymi są Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Polskie Radio Katowice i Gazeta Częstochowska.
Oficjalnym Partnerem inicjatywy został Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie, który ufunduje wyróżnienia w postaci nagród rzeczowych.
Konkurs podzielony jest na dwa etapy!
Nabór zgłoszeń w pierwszym etapie konkursu trwa do 15 listopada 2021 roku. Zdjęcia obrazów i formularze zgłoszeniowe proszę przesyłać na adres mail: czestochowa@nikidw.edu.pl.
Spośród uczestników pierwszego etapu konkursu Organizator zakwalifikuje wybrane zgłoszenia do drugiego etapu. Uczestnicy zakwalifikowani do drugiego etapu muszą wysłać oryginały swoich dzieł malarskich i dokumenty na adres Sekretariatu Konkursu. Po zakończeniu drugiego etapu Jury wyłoni laureatów. Przebieg projektu koordynuje jednostka terenowa NIKiDW w Częstochowie.
W pierwszej edycji konkursu w ramach kategorii malarstwo twórcy wykonają prace związane z przedstawieniem, formą i tradycją następujących obiektów:
– kapliczka słupowa św. Tekli w Woli Życińskiej znajdująca się na terenie gminy Wielgomłyny,
– kapliczka domkowa św. Anny w Łobodnie znajdująca się na terenie gminy Kłobuck,
– kapliczka skrzynkowa Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej w Pabianicach znajdująca się na terenie gminy Janów.
Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę malarską. Przewodniczącym Jury jest artysta dr hab. Zdzisław Wiatr – prof. Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Urodził się w 1960 roku w Głubczycach, z którymi jest emocjonalnie związany i które stanowią inspiracje do powstania nowych projektów artystycznych. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. W latach 1986-1987 uzyskał stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla młodych twórców. Jego twórczość charakteryzuje perfekcyjny warsztat rysunkowy, obserwacja i analiza otaczającej go rzeczywistości. Szczególnie ważnym motywem w sztuce Zdzisława Wiatra jest aspekt duchowy polskiej wsi. Dostrzeżenie nie prowokującej szczerości w pejzażu mimetycznej wsi tworzy jej autentyczną retrospekcję w oczach widza. Ta impresja prostoty połączona z doskonałym warsztatem artysty wywołuje refleksje nad walorami naszej rodzimej tradycji.
* * * * *
12 września
Bogu niech będą dzięki za wielki dar nowych Błogosławionych: Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Przykład nowych błogosławionych niech nas pobudza do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości.
* * * * *
9 września 2021
Szanownej Jubilatce Pani Annie Wideryńskiej w uroczystym dniu 85 rocznicy urodzin składamy serdeczne życzenia wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze.
Niech nigdy nie brakuje szczęścia, zdrowia i pomyślności życzą pabianiczanie.
Droga Pani ANNO wczoraj były Twe osiemdziesiąte piąte urodziny,
i z tego powodu wszyscy się bardzo cieszymy.
W ten piękny Jubileusz życzymy samych zdrowych,
pogodnych, szczęśliwych dni,
Błogosławieństwa Bożego na każdy czas,
i żeby nasza Jubilatka kochana przez kolejne lata była zawsze wśród nas.
* * * * *
8 września 2021
Tego dnia obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwane świętem Matki Boskiej Siewnej. To dzień błogosławieństwa ziarna siewnego oraz symbolicznego zamknięcia jednego cyklu upraw rolnych i rozpoczęcia kolejnego. Po tym święcie zaczynano bowiem jesienną orkę i siew zbóż ozimych.
* * * * *
1 września 2021
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022 życzymy nauczycielom i pracownikom oświaty dobrej i satysfakcjonującej pracy, a także sukcesów w nauczaniu oraz wychowaniu dzieci i młodzieży. Uczniom życzymy, aby z przyjemnością zagłębiali się i odkrywali tajniki wiedzy, a czas spędzony z rówieśnikami przyniósł wiele radości i zadowolenia. Rodzicom życzymy, aby rozwój i osiągnięcia dzieci były źródłem radości i zadowolenia.
* * * * *
1 września 2021
Od 1 września rusza powiatowa komunikacja zbiorowa. Cieszymy się, że ruszy już teraz! Łączy przecież z miastem Częstochowa trzy ważne gminy: Olsztyn, Lelów i Janów. W sołectwie Pabianice będzie można skorzystać z przystanków: Pabianice Brus, Centrum, Górka.
* * * * *
1 września 2021
Nigdy więcej wojny!!!
Uroczystości upamiętniające początek II wojny uświadamiają nam, jakim była ona okrucieństwem i z jakim bestialstwem musiał się zmierzyć naród Polski. Wszyscy sobie o tym przypominamy i wzmaga się w nas przekonanie – nigdy więcej wojny. Z sołectwa Pabianice przez niemieckie bombardowania 3 września 1939 roku wielu ludzi, którzy uciekli w złotopotockie lasy zostało rannych, zginęło 8 osób w pierwszych dniach wybuchu wojny. Byli to: Janina Moskalik, Józef Knapik, Michał Bednarski (Bednarek), Ludwik Pałys, Anna Pietruszewska, Zygmunt Stala i syn Zygmunt 4 lata, Filip Mizgała
Cześć Ich Pamięci!
* * * * *
29 sierpnia 2021 - Pabianice-Kłomnice
Dożynki to uroczystość z wieloletnią tradycją. Są symbolem szacunku ciężkiej pracy rolnika, ale również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego oraz bogatego dziedzictwa kulturowego. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych dożynek powiatowych i za kultywowanie tradycji dożynkowych. W niedzielę 29 sierpnia 2021 roku odbyły się XXI Dożynki Powiatowe w Kłomnicach. Gminę Janów reprezentowało Koło Gospodyń Wyjątkowych i Gospodarnych "Pabianki" z sołectwa Pabianice. Członkinie pabianickiego koła wykonały własnoręcznie wieniec dożynkowy oraz wystąpiły na scenie z przyśpiewkami ludowymi. Dziękujemy!!! Dożynki to czas dziękczynienia za bezpieczne żniwowanie. Za plony, które zebraliśmy z Twojej łaskawości Panie, za dobrobyt w domu i zagrodzie z serca Dziękujemy Tobie Boże i o Twoje błogosławieństwo prosimy w pokorze.
* * * * *
28 sierpnia 2021
Tradycja pielgrzymowania przed oblicze Czarnej Madonny w naszej złotopotockiej parafii sięga już 99 lat. W minioną sobotę 28 sierpnia 2021 roku odbyła się kolejna piesza pielgrzymka Złoty Potok-Częstochowa. Przed wyjściem na szlak pielgrzymi wzięli udział w porannej Mszy świętej. Wierni jak co roku, idą w intencjach swoich, oraz bliskich. - Idę podziękować za 30 lat małżeństwa, 60 lat życia, wnuczek w tym roku był u I Komunii Świętej, córka miała 40. urodziny, za zdrowie męża i moje, bo chorowaliśmy na Covid-19, przeszliśmy ciężko, za dobrą pracę... Pielgrzymka stała się już dla naszej rodziny tradycją rodzinną – mówiła pani Beata, która dziewiąty raz wyruszyła w komplecie rodzinnym na pątniczy szlak. Cieszymy się, że z sołectwa Pabianice wędrowało na pielgrzymim szlaku choć 20 osób dorosłych i dzieci. Dyrektorem pielgrzymki po raz kolejny był nasz wikariusz ks. Łukasz Stępień. Pielgrzymka dobiegła końca. Przynajmniej ta w wymiarze drogi pokonywanej codziennie pieszo. Teraz czas na pielgrzymkę duchową. Ta nigdy się nie kończy, codziennie przemierzając kolejne odcinki wiary. Staropolskie Bóg zapłać za wszelką pomoc, wsparcie i modlitwę. Dziękuję wszystkim ludziom dobrych serc, którzy pomagają przy organizacji corocznej złotopotockiej pielgrzymki na Jasną Górę.
* * * * *
21 sierpnia 2021
Pabianiczanie w sposób szczególny zakończyli sierpień, miesiąc trzeźwości. 21 sierpnia 2021 roku wierni uczestniczyli w corocznej Drodze Krzyżowej, zorganizowanej w wyjątkowej scenerii, prowadzonej krętą ścieżką przez ks. prefekta Łukasza Stępnia. Droga Krzyżowa była dla mieszkańców oraz przybyłych parafian z sąsiednich miejscowości wyjątkowym wydarzeniem. Od szesnastu lat corocznie pamiętamy o modlitwie w intencji naszej Ojczyzny, o modlitwie w intencji abstynencji i trzeźwości. Staramy się również podjąć takie zobowiązania i ofiarować je w różnych intencjach.* * * * *
15 sierpnia 2021
15 sierpnia 2021 r. przypadła uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a w tradycji ludowej zwana Matki Boskiej Zielnej. W kaplicy p. w Matki Kościoła w Pabianicach odbyło się tradycyjne błogosławieństwo ziół, warzyw, kwiatów i kłosów zbóż. W czasie Mszy św. wierni przynieśli do ołtarza dary: mleko, winogrona, bukiet kwiatów, bochen chleba, wino, wodę i chleb eucharystyczny. Pabianiczanki jak co roku wykonały osobiście piękne, kolorowe bukiety zielne. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości przed kaplicą dzielono się chlebem, upieczonym z tegorocznego zboża, jako symbolem zdrowia, wspólnoty i dostatku.
* * * * *
14 sierpnia 2021
14 sierpnia 2021 r. w sołectwie Pabianice mieliśmy przyjemność gościć sportowców Nordic Walking z różnych zakątków ... Zerknijcie w fotorelację, może ktoś z Was spróbuje swoich sił w kolejnej edycji? Laureatom gratulujemy a wszystkim dziękujemy za udział w XI edycji Jurajskiego Pucharu Nordic Walking.
PS. Dziękujemy Pani Agnieszce Sztanderskiej za foto.
* * * * *
12 sierpnia 2021
Gratulujemy mieszkance sołectwa Pabianice Pani Urszuli Miedzińskiej i Pani Marcie Wdzięcznej uzyskania stopnia Awansu Zawodowego na Nauczyciela Mianowanego. Życzymy Wam satysfakcji i sukcesów w podążaniu dalszą ścieżką rozwoju zawodowego oraz nieustającej pasji w codziennej pracy.
* * * * *
3 sierpnia 2021
3 sierpień 2021 to już 120. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia
"Nie jestem ci ani ja politykiem ani dyplomatą, nie jestem działaczem ani reformatorem. Ale natomiast jestem ojcem Waszym duchownym" - tak się przedstawiał prymas Wyszyński w swoim pierwszym liście pasterskim w roli metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego. Do końca swojej posługi pozostał wierny tym słowom.
* * * * *
26 lipca 2021
W sołectwie dla najmłodszych mieszkańców odbyło się animacyjne spotkanie. Było słodko, radośnie i śmiesznie. Dziękujemy Instruktorom Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie za zaangażowanie, poświęcony czas i moc wakacyjnych wrażeń dostarczonych wszystkim uczestniczącym dzieciom w Mini Pikniku. Prosimy o kolejne wakacyjne spotkanie !!!
* * * * *
25 lipca 2021
W niedzielne popołudnie 25 lipca2021 roku do sołectwa Pabianice przybyła pielgrzymka rowerowa z parafii Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z Janowa z księżmi proboszczem ks. Szymonem Gołuchowskim i ks. Stefanem Leśniewskim. Na starcie stanęło kilkudziesięciu miłośników rowerowych wycieczek. Trasa obejmowała pętlę i wiodła spod kościoła przez Złoty Potok, Siedlec, jak podkreślali organizatorzy pielgrzymka rowerowa to nie wyścig, więc każdy mógł jechać swoim tempem bez nacisku na czas przejazdu. Cyklistów na placu wiejskim przywitali mieszkańcy Pabianic. Było ognisko z kiełbaskami i ciepły posiłek, parafialna integracja poprzez konkursy, gry i zabawy w plenerze. Na zakończenie integracyjnego spotkania rozdane zostały drobne upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie i sołectwo Pabianice. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy ponownie do nas. Dziękujemy członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki" za okazaną pomoc i życzliwość przy organizacji spotkania.
* * * * *
25 lipca 2021
"Imieniny Anny i Krzysztofa" to na stałe wpisana uroczystość w pabianickim kalendarzu. Msza święta, modlitwa w intencji kierowców, solenizantek i solenizantów oraz święcenie pojazdów to wyjątkowe wydarzenie -to jedyna wspólnota parafialna w parafii Złoty Potok i w okolicy gdzie dekoruje się pojazdy i organizuje konkurs na "Najpiękniej udekorowany pojazd". W pabianickim konkursie najwięcej było przystrojonych rowerów, następnie samochody osobowe i kłady. Laureatom konkursu nagrody ufundowało Starostwo Powiatu Częstochowskiego i sołtys Pabianic. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizowaną zabawę konkursową, zapraszamy do następnej edycji za rok. Wszystkie prace były bardzo ładne i pomysłowe. Gratulujemy!!
* * * * *
15 lipca 2021
Jurajskie Siedlisko w sołectwie Pabianice - możemy się pochwalić bazą wypoczynkową
Niby Jura Krakowsko-Częstochowska, 3 drewniane domy i pszczoły - w zasadzie nic niezwykłego. Ale klimat złożony z wolności, swobody i "nic-nie-musizmu" jest tu niezwykły. Nie tylko dla uciekinierów z dużych miast. Oczywiście, że czas płynie tu jakoś wolniej, odzyskuje się kontakt z własnym ciałem i duszą, a czas upływa na leniwym leżakowaniu, grillowaniu, warsztatach i zwiedzaniu okolic. Wieczory spędzamy w uroczej altance albo przy ognisku. I nic więcej nie trzeba.
W obrazku to wygląda tak, że siedlisko jest na niewielkim wzniesieniu, pośród kwiecistych łąk, otulony zatoką sosnowego lasu. Z efektów dźwiękowych mamy doskonałą ciszę, którą przerywa tylko szum drzew, śpiew ptaków, bzyczenie pszczół. Marketing zapachowy natura ogarnia sama - wokół pachnie kwiatami i lasem. Sercem tego miejsca są oryginalne chaty z drewnianych bali, sprowadzone prosto z Bieszczad. Tu dostały drugie życie, a troskliwie odrestaurowane i wyposażone, tworzą odrębne mikroświaty, rezonując z ludzką potrzebą obcowania z naturą i urokiem sielskiego życia.
źródło: Jurajskie Siedlisko
* * * * *
3 lipca 2021
Dzień Cioci i Wujka - wszystkiego najlepszego !
Niech Ciocie i Wujkowie będą zauważani i doceniani.
Nie ma jak u cioci, nie ma jak u wujka...
Ciocia wie lepiej! Wujek wie wszystko!
Niech tak pozostanie
* * * * *
2 lipca 2021
Członkinie KGW "Pabianki" i sołtys wsi odwiedzili z życzeniami panią Mariannę z okazji jej 84 urodzin i imienin. Aktywne członkinie Koła postanowiły, że zgodnie z przyjętą tradycją od wielu lat z życzeniami odwiedzają najstarsze mieszkanki i mieszkańców swojej wsi.
Spędzili z jubilatką miłe popołudnie. Urodziny pani Marianny wypadały 20 czerwca.
- Jeszcze raz składam najserdeczniejsze życzenia jubilatce; zdrowia, wszelkiej pomyślności i pełnych radości dni w imieniu swoim ,wszystkich członkiń KGW, członków Rady Sołeckiej dodaje sołtys sołectwa Pabianice.
Wizyta ta była dużym zaskoczeniem dla pani Marianny nie obyło się bez wzruszeń i łezki w oku. Mimo swojego wieku jubilatka pozostaje w dobrej kondycji. Czas spędzony u pani Marianny upłynął w radosnej atmosferze przy wspomnieniach z dawnych lat - wspominają członkinie pabianickiego Koła Gospodyń Wiejskich.
* * * * *
27 czerwca 2021
27 czerwca 2021r. w sołectwie Pabianice odbyła się I runda XI Jurajskiego Pucharu Nordic Walking
Po długiej pandemicznej przerwie miłośnicy Nordic Walking z wielkim entuzjazmem przyjechali do Pabianic na piękną chodź bardzo wymagającą trasę. Tradycyjnie bardzo gościnnie wszystkich przyjęli radni Państwo Danuta i Rafał Tomza.
Wójt Pan Edward Moskalik jak przystało na gospodarza gminy serdecznie witał uczestników, gratulował udziału i nagradzał zwycięzców.
W kategorii OPEN zwycięzcami zostali wśród kobiet Magdalena Rajek z Częstochowy a wśród mężczyzn Łukasz Dors z Janowa. Liczba grupa zawodników z naszej gminy i klubu Kabex Podkowa Janów stawała na podium w kategoriach wiekowych.
Pierwsze miejsca zajęli: Ola Pękala, Natalia Kołek, Irena Pękala, Wiktor Walczyk, Dawid Mizgała, Kacper Karoń, Filip Tomzik, Wiktor Pękala, Grzegorz Sztanderski.
Drugie miejsca zajęli: Kinga Zych, Kinga Stępień, Anna Pękala, Wojciech Mendakiewicz, Jakub Miedzieński, Patryk Kołek, Jakub Sobucki, Kamil Strzelczyk, Jarosław Pękala. Trzecie miejsca zajęli: Emila Janocha, Zuzanna Janocha, Michalina Kita, Igor Walczyk, Błażej Mizgała, Victor Olczak, Krzystosz Srokosz, Jakub Ucieklak. Organizator zawodów klub Kabex Podkowa Janów składa serdeczne podziękowanie dla Starostwa Powiatowego w Częstochowie za wsparcie w ufundowaniu licznych i atrakcyjnych nagród dla zawodników.
Dziękujemy za zabezpieczanie logistyczne i ratownicze imprezy strażakom OSP Janów i OSP Mstów. Przepraszamy za pomyłkę związaną z wynikami końcowymi zawodów. Dziękujemy uczestnikom za słowa wsparcia i podziękowania oraz wszechobecną radość z rywalizacji i mile spędzonego wspólnie czasu w otoczeniu pięknych krajobrazów sołectwa Pabianice z jego gościnnymi gospodarzami.
Na kolejny etap do Pabianic zapraszamy 14.08.2021r
* * * * *
23 czerwca 2021
DZIEŃ OJCA
* * * * *
19 czerwca 2021
19 czerwca 2021 roku w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach odbył się finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Wyłoniono trzech laureatów, a ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi w obecności Pary Prezydenckiej podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich. Zmagania szesnastu Kół - zwycięzców etapu wojewódzkiego - obserwowała Pani Prezydent Agata Kornhauser-Duda. Tematem przewodnim Konkursu były regionalne zwyczaje oraz obrzędy ślubne i weselne. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały się na specjalnie przygotowanych stanowiskach .Pierwsza Dama rozmawiała z członkiniami Kół o ich działalności spajającej i aktywizującej lokalne społeczności, o pielęgnowaniu tradycji i podtrzymywaniu lokalnego dziedzictwa. Panie prezentowały charakterystyczne dla swojego regionu elementy tradycyjnego obrzędu weselnego jak stroje pary młodej, zwyczaje, potrawy, wyroby rękodzielnicze, przyśpiewki i żartobliwe wiersze w gwarze.
Małżonka Prezydenta podziękowała wszystkim za udział w konkursie oraz za przepiękne świadectwa bogactwa kulturowego i społecznej energii, którymi może szczycić się współczesna polska wieś. Wyraziła radość, że w wydarzeniu uczestniczą także młodzi ludzie świadomi znaczenia kulturowego swojego regionu. Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, minister Adam Kwiatkowski. ,, Pabianki" promowały woj. śląskie i do konkursu przygotowały weselne przysmaki: zupę - rosół, danie mięsne - roladę wołową, danie jarskie - sałatkę warzywną, danie garmażeryjne - szynkę z kością, ciasto/wyrób cukierniczy - tort jeż oraz czterominutową inscenizację o tematyce obrzędów weselnych. Koło Gospodyń Wiejskich "Pabianki" zostało Finalistą edycji Ogólnopolskiego Konkursu. Bardzo się cieszymy, choć nie mamy 1, 2 ani 3 miejsca to najwyższą nagrodą dla Koła z sołectwa Pabianice była możliwość reprezentowania i promocji województwa śląskiego, spotkanie z Pierwszą Damą, poznanie 15 KGW z innych województw, ich tradycji, kultury, wiary, obyczajów... Było to cenne doświadczenie, wyjątkowe i niezwykłe spotkanie , które na zawsze zostanie w naszej pamięci i w sercach. DZIĘKUJEMY za to wyjątkowe wyróżnienie. Dziękujemy wszystkim za wszelką pomoc w przygotowaniu tej prezentacji, szczególne podziękowania kierujemy do: Pani Marszałek Beaty Białowąs - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Pani Celiny Pająk-Dyrektor Departamentu Promocji i Projektów Społecznych Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz pracowników, Dyrektora LGD Partnerstwa Północnej Jury w Janowie - Pana Jerzego Motłocha, Pana Edwarda Moskalika - Wójta Gminy Janów i małżonki Pani Marioli Moskalik, Pani Ewy Ucieklak - Przewodniczącej Rady Gminy Janów, Pana Henryka Srokosza - Przewodniczącego Kultury i Oświaty Rady Gminy w Janowie, Pana Andrzeja Wińskiego - Firma Admar w Siedlcu, „Antra" salonu sukni ślubnych z Myszkowa, Pani Anny Wasiak i Pani Małgorzaty Gruca z Janowa, Pani Lucyny Pęzik - KGW Mstowianki z Wancerzowa, Pani Kazimiery Biczak - sołtys Skowronowa, Pani Magdaleny Trzaska z Częstochowy, Pań: Heleny Miedzińskiej, Teresy Kozińskiej, Eweliny Michalik, Kingi Sosnowskiej, Martyny Knapik, Martyny Torońskiej, Panów Mariana Mizgały i Roberta Michalika z Pabianic oraz Pana Walentego Mazura z Przymiłowic . Organizatorem Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP była Kancelaria Prezydenta RP, wydarzenie prowadziła Anna Popek, dziennikarka i prezenterka telewizyjna.
Foto: źródła własne i pochodzące ze strony: https://www.podlasie24.pl/garwolin/region/-final-konkursu-dla-kol-gospodyn-wiejskich-o-nagrode-malzonki-prezydenta-rp-322d7.html
* * * * *
12 czerwca 2021
“Pabianki” zawalczą o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP
(Relacja ze spotkania opublikowana na łamach portalu informacyjnego Radia Fiat - czestochowskie.pl - miasto i region)
“Pabianice (…) tu przeżyjesz chwile cudne, tu przeżyjesz życia raj” – tak o swojej wsi śpiewają członkinie Koła Gospodyń Wiejskich “Pabianki”. To właśnie mieszkanki tej niewielkiej miejscowości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w gminie Janów, będą reprezentować województwo śląskie w konkursie o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. 12 czerwca, w miejscowej “Chacie Pabiana” miało miejsce spotkanie, na którym przedstawicielki Koła opowiedziały o swojej codziennej działalności oraz czekającym je wyzwaniu.
-Nagrałyśmy dwuminutowy filmik o tym, jak działamy w naszym kole. Wypełniłyśmy też potrzebny wniosek. Okres naszej działalności przez ostatnie 3 lata był trudny, bo przypadał też na czas pandemii, nie było spotkań. Miałyśmy za to ogólnopolskie przedsięwzięcia, jak Orszak Trzech Króli. Integrowałyśmy społeczeństwo, odwiedzałyśmy osoby starsze.
Na spotkanie przybyła także Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, która pokrótce przybliżyła historię zespołu:
-Zorganizowały się dwa lata temu dzięki środkom rządowym. Panie organizowały pomoc dla starszych, szyły maseczki, pomagały innym. To pokazuje, że na polskie kobiety zawsze można liczyć.
Radość z istnienia “Pabianek” oraz wsparcie w nadchodzącym konkursie wyraził wójt Gminy Janów, Edward Moskalik.
Dla “Pabianek” wyróżnienie było zaskakujące. Mimo tego wiedzą, że już w sobotę 19 czerwca, kiedy odbędzie się konkurs, staną przed trudnym sprawdzianem. Dlatego właśnie proszą wszystkich o duchowe wsparcie:
-Nie spodziewałyśmy się takiego wyróżnienia. To był dla nas szok. Przed nami wielkie wyzwanie. Z każdego województwa przyjedzie Koło, które zaprezentuje obrzędy i zwyczaje weselne. Także prosimy o wsparcie w modlitwie za nas. Trzymajcie kciuki!
Podczas spotkania, europoseł Jadwiga Wiśniewska, została przyjęta do KGW “Pabianki” jako honorowy członek. Po części oficjalnej miały miejsce warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły oraz wspólna biesiada przy ekologicznych, miejscowych truskawkach, ciastach, miodach i innych smakołykach. Wspólnym śpiewom nie było końca…
Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP organizowany jest przez Kancelarię Prezydenta. Jego nadrzędnym celem jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół Gospodyń Wiejskich w obszarach: społecznym, kulturalnym oraz edukacyjnym.
Artykuł oraz pełna relacja zdjęciowa znajdują się pod adresem:
https://czestochowskie24.pl/region/pabianki-zawalcza-o-nagrode-malzonki-prezydenta-rp
* * * * *
8 czerwca 2021
XI Jurajski Puchar Nordic Walking
Dwa z czterech etapów Pucharu odbędą się w Pabianicach.
Zapraszamy !!!
* * * * *
5 czerwca 2021
Remont wjazdu do Pabianic przy drodze wojewódzkiej Janów-Częstochowa zakończony -DZIĘKUJEMY!!!
* * * * *
4 czerwca 2021
Boże Ciało i kwietny dywan dla Jezusa w kaplicy p.w. Matki Kościoła w Pabianicach. Tradycja wykonywania kwietnego dywanu na Boże Ciało już drugi rok w sołectwie gości i niech jak najdłużej trwa. Dziękujemy członkiniom KGW "Pabianki" za kwiaty z ogrodów oraz wykonanie.
* * * * *
1 czerwca 2021
Czerwiec miesiącem Serca Jezusowego w sołectwie Pabianice w tradycji jest odprawianie nabożeństwa Ku czci Serca Jezusowego.
Zapraszamy codziennie do kaplicy o godz. 18.30 w niedzielę o godz. 15.00.
Poznajmy trochę historii:
Nabożeństwo czerwcowe – to modlitwa poświęcona Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Modlitwa odmawiana jest w czerwcu. Nabożeństwo czerwcowe składa się z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Początek nabożeństw czerwcowych zrodził się w połowie XIX w. od Anieli de Sainte-Croix, francuskiej siostry zakonnej. Będąc jeszcze w nowicjacie doszła do wniosku, że skoro maj jest poświęcony Matce Bożej, to czerwiec należy ofiarować Sercu Jezusowemu. Podzieliła się tym spostrzeżeniem z opiekunami duchowymi. Przychylnie odniosła się do niej przełożona klasztoru, a następnie biskup paryski.
Wybór terminu miał też związek z faktem, że właśnie w czerwcu 1675 doszło do najważniejszego z wielkich objawień dotyczących nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa, u św. Małgorzaty Marii Alacoque. W czerwcu przypada także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W Polsce nabożeństwo czerwcowe zostało odprawione, po raz pierwszy, 1 czerwca 1857 w kościele Sióstr Wizytek w Lublinie. Papież Pius IX w 1859r. polecił sprawować to nabożeństwo w całej ówczesnej Polsce (będącej pod zaborami).
Papież Pius IX zatwierdził nabożeństwo czerwcowe jako oficjalną modlitwę Kościoła w roku 1873. Ukoronowaniem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa było poświęcenie całego rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusa przez papieża Leona XIII w 1899 roku.
Autorką Litanii była siostra Joanna Magdalena Joly. Litania przez nią napisana odmawiana była powszechnie w czasie wielkiej zarazy, jaka panowała w Marsylli w roku 1720. Następnie inna siostra – Anna Remusat wzbogaciła tę litanię o kilka nowych wezwań. W 1899 r. Kongregacja Obrzędów zatwierdziła litanię do publicznego odmawiania. Do istniejących 27 wezwań dodano 6 dalszych. W ten sposób Litania licząca 33 wezwania upamiętnia każdy rok życia Chrystusa na ziemi.
Dwanaście obietnic Boskiego Serca.
Wszystkim czcicielom Najświętszego Serca Pana Jezusa, Boski Zbawiciel przyrzeka:
- Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.
- Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.
- Będę ich pocieszał we wszystkich utrapieniach.
- Będę im bezpieczną ucieczką w życiu, a szczególnie przy śmierci.
- Wyleję obfite błogosławieństwa na wszystkie ich przedsięwzięcia.
- Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło nieskończonego miłosierdzia.
- Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
- Dusze gorliwe dojdą szybko do doskonałości.
- Błogosławić będę domy, w których wizerunek mego Serca będzie czczony.
- Kapłanom dam dar kruszenia serc najbardziej zatwardziałych.
- Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje zapisane w mym Sercu i na zawsze w nim pozostaną.
- Przyrzekam w nadmiarze miłosierdzia Serca Mojego, że wszechmocna miłość Moja, udzieli tym wszystkim, którzy przyjmą Komunię św. w pierwsze piątki przez dziewięć miesięcy z rzędu, łaskę pokuty, iż nie umrą w niełasce Mojej ani bez sakramentów świętych, a Serce Moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie ich życia.
Praktyczne wskazówki: W pierwszy piątek miesiąca należy przyjąć Komunię świętą jako zadośćuczynienie za grzechy i zniewagi. Do spowiedzi można przystąpić przed pierwszym piątkiem. Każdy, kto odprawia to albo jakiekolwiek inne nabożeństwo, musi się starać doskonalić swoje życie, a to oznacza, że będzie się wystrzegał także grzechów powszednich.
* * * * *
31 maja 2021
31 maja w miesiącu poświęconym szczególnej czci Matki Bożej. Zgodnie z pabianicką tradycją naszej wspólnoty odbyło się nabożeństwo majowe Szlakiem Maryjnym przy kapliczkach w plenerze. W tym trudnym czasie pandemii tylko delegacja członkiń Koła "Pabianki" , mieszkańców Pabianic i Siedlca uczestniczyła w nabożeństwie majowym.
* * * * *
31 maja 2021
Mieszkańcy Pabianic serdecznie zapraszają w dniu 31 maja br. o godz.18.30 na uroczyste nabożeństwo majowe w plenerze Szlakiem Maryjnym składającym się z 20 kapliczek przydrożnych, na który sołectwo Pabianice w 2007 r .uzyskało dofinansowanie z Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie.
Zapraszamy wszystkich miłośników "majówki" na to szczególne nabożeństwo, wszystkich czcicieli Matki Bożej i wszystkich chętnych, którzy pragną dołączyć do nas w tym dniu. Załóżcie wygodne buty i przyjedźcie do Pabianic dzisiaj 31 maja godz.18.30 - wyjście z kaplicy p.w. Matki Kościoła w Pabianicach, trasa 2 km. Zapraszamy!!!
* * * * *
30 maja 2021
Trochę wspomnień odpustowych p.w. Matki Kościoła w Pabianicach Odpust parafialny to szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia, daje okazję poznania świętego patrona parafii. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina. To również okazja do wspomnień, przypominania prawdziwych wartości młodemu pokoleniu, przywracania sobie radości z przynależenia do lokalnej społeczności, poczucia dumy płynącej z pochodzenia, ale przede wszystkim to wielkie święto dla całej parafii, której jesteśmy częścią. Świętowanie to polega nade wszystko na duchowych owocach, uświadamianiu sobie skąd jesteśmy, gdzie żyjemy i dokąd zmierzamy. Centralnym wydarzeniem uroczystości odpustowej ku czci Matki Kościoła była suma odpustowa, która odprawiona została w dniu 24 maja przez ks. proboszcza Mirosława Chrząstka z parafii Gorzków- Trzebniów. Po sumie odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja wokół kaplicy. Na zakończenie uroczystości odpustowych były podziękowania i życzenia dla kapłanów z okazji święceń kapłańskich oraz bułki od Matki Kościoła dla wszystkich uczestników. Składamy podziękowania wszystkim za dar wszelkiej pomocy w przygotowaniu uroczystości odpustowych: za dar modlitwy i trud pracy, za pomoc w porządkach w otoczeniu kaplicy.
* * * * *
26 maja 2021
Koło Gospodyń Wiejskich "Pabianki" zwyciężyło w Konkursie o Nagrodę Pierwszej Damy!
Koło Gospodyń Wiejskich w Pabianicach zajęło pierwsze miejsce w etapie wojewódzkim Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zwycięstwo w województwie dało "Pabiankom" przepustkę do krajowego finału Konkursu, gdzie zostało zakwalifikowanych 16 Kół reprezentujący każde z 16 województw.
Finał Konkursu odbędzie się 19 czerwca br. w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach.
Gratulujemy!!!
* * * * *
26 maja 2021
26 Maj podpowiada, że Dzień Mamy wypada. Kto cieszy się naszymi sukcesami i wspiera, gdy coś nam nie wyjdzie? Kto kibicuje nam zawsze i wszędzie? Na kogo możemy liczyć w każdej chwili? Kto poświęciłby nam dosłownie wszystko? Oczywiście kochająca Mama! Od dawna i niemal na całym świecie obchodzony jest dzień mamy. W Polsce święto MAMY, MAMUSI, MATKI, MATEŃKI... obchodzimy 26 maja - my w naszym pabianickim sołectwie też o MAMACH zawsze pamiętamy i cieplutkie życzenia dziś składamy.
* * * * *
24 maja 2021
W Pabianicach radość wielka KGW "Pabianki" w etapie wojewódzkim zdobyły I miejsce w województwie śląskim w konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta.
Konkurs organizowany pod patronatem Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej mający podkreślić ważną i nieodzowną rolę Kół Gospodyń Wiejskich w kultywowaniu tradycji i zwyczajów regionalnych oraz mający znaczenie w przekazywaniu ich młodym pokoleniom. "Pabianki" cieszą się ze zdobytego miejsca oraz miłych słów gratulacji, jest to dla nas niebywały zaszczyt, że małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i komisja oceniająca wnioski zauważyli naszą pracę i starania z całego serca DZIĘKUJEMY wszystkim za wszelkie polubienia, życzenia i gratulacje... Na potwierdzenie tych pięknych wydarzeń etapu wojewódzkiego przekazujemy - Dyplom za zajęcie I miejsca KGW "Pabianki".
Radość ze zwycięstwa jest ogromna i zaskoczenie bardzo duże dla członkiń Koła i mieszkańców Pabianic.
* * * * *
24 maja 2021
Wszystkim w Niedzielę Zesłania Ducha świętego życzymy siedmiorakich darów Jego .Duchu Święty, proszę Cię:
- o dar mądrości do lepszego poznawania Ciebie i Twoich doskonałości Bożych,
- o dar rozumu do lepszego zrozumienia ducha tajemnic wiary świętej,
- o dar umiejętności, abym umiał w życiu kierować się zasadami tejże wiary,
- o dar rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady i u Ciebie ją zawsze znajdował,
- o dar męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać,
- o dar pobożności, abym zawsze służył Twojemu Majestatowi z synowską miłością,
- o dar bojaźni Bożej, abym lękał się grzechu, który Ciebie, o Boże, obraża... Amen.
Modlitwa błogosławionego Jana Pawła II, której nauczył go ojciec i którą odmawiał codziennie.
* * * * *
23 maja 2021
23 maja to drugi dzień Zielonych Świąt, który jest świętem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Nasza wspólnota pabianicka świętować będzie odpust ku czci swojej Patronki.
Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 19.00.
Serdecznie zapraszamy na uroczystości odpustowe do kaplicy w Pabianicach.
* * * * *
18 maja 2021
Dziś przypada 101. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II - pamiętamy. Dzień 18 maja 2021 r. kiedy przypada 101 rocznica urodzin naszego rodaka Karola Wojtyły, znanego całemu światu jako papież Jan Paweł II. Jest to szczególna okazja do upamiętnienia wyjątkowej postaci, której działalność zdominowała i wpłynęła na historię XX wieku. Św. Jan Paweł II poprzez swoje pielgrzymowanie do ponad 120 krajów świata, a także spotkania z przywódcami świata oraz wiernymi i przedstawicielami innych wyznań dał się poznać jako orędownik dialogu. Był wielkim przywódcą religijnym, który poruszał sumienia i który nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Już od małego dziecka dawał piękne świadectwo życia, później jako kapłan, kardynał i papież pozostawił po sobie piękny testament - jak mamy żyć!
* * * * *
04 maja 2021
Międzynarodowy Dzień Strażaka w tym roku jest szczególnie ważny. To właśnie nasi strażacy ręka w rękę ze służbą zdrowia, wojskiem i policją pomagają nam w tych trudnych czasach. To bowiem strażacy zmierzają tam, skąd inni uciekają – często narażając swoje życie i zdrowie. Kiedy mówimy o strażakach zawodowych, nie można zapominać o oddanych ochotnikach, którzy bezinteresownie pomagają społeczeństwu. O każdej porze dnia i nocy to właśnie na strażaków pędzących z pomocą, ratując ludzi ze zmiażdżonych aut czy broniąc płonące mienie. Strażacy są zawsze tam, gdzie ich potrzeba. I to nie tylko wtedy, kiedy trzeba gasić pożary. Są zawsze, kiedy na naszych drogach zdarzają się wypadki; są zawsze, kiedy pojawiają się powodzie; są zawsze, kiedy nawiedzają nas inne kataklizmy; są w końcu zawsze, kiedy trzeba rozciąć obrączkę ślubną na czyimś palcu, bo sytuacja tego wymaga... Po prostu są zawsze. Z uwagi na epidemię koronawirusa, nie ma tym razem wielkich uroczystych przemarszów, apeli, wręczania awansów i wyróżnień. Nie ma, bo być nie może. Niemniej dobrze, by strażacy mieli świadomość, że nawet w tych trudnych warunkach naprawdę jesteśmy im wdzięczni za ich codzienną pracę.Z okazji Dnia Strażaka pragniemy złożyć funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych i wszystkim osobom związanym z ochroną przeciwpożarową, życzenia wszelkiej pomyślności. Aby ta niezwykle ciężka służba była dla Was powodem do dumy oraz źródłem satysfakcji. Doceniamy Wasz trud, dlatego dziękujemy za odwagę i poświęcenie, za niebezpieczną i ciężką pracę według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”!
* * * * *
01 maja 2021
Konkurs "Zbieramy kwiatki dla Najświętszej Matki". Pod takim hasłem odbędzie się konkurs w kaplicy p.w. Matki Kościoła w Pabianicach realizowany w miesiącu maju. Konkurs skierowany jest szczególnie do dzieci i młodzieży uczestniczących w nabożeństwach majowych. Dla najlepiej przychodzących na nabożeństwa majowe będą nagrody .Celem konkursu jest podtrzymywanie i kultywowanie tradycji nabożeństw majowych oraz przekazywanie młodszym pokoleniom wiary naszych przodków. Dbanie o przydrożne krzyże i kapliczki, które szczególnie w miesiącu maju i czerwcu powinny być otoczone czcią. Wręczenie nagród za najwięcej nazbieranych kwiatków dla Najświętszej Matki odbędzie się w pierwszą niedzielę czerwca po mszy świętej w kaplicy. Zachęcamy bardzo serdecznie do uczestnictwa w nabożeństwach w naszej kaplicy oraz do wspólnej modlitwy przy kapliczkach przydrożnych.
Nabożeństwa majowe w każdym miejscu mają swój urok i poruszają w ludzkich sercach najczulsze tony. Miejscem szczególnym, gdzie te wszystkie wrażenia potęgują się, jest nasza Kaplica. Tutaj, przed figurą Matki Kościoła wszystkie pieśni brzmią wyjątkowo pięknie, a wszystkie modlitwy bardzo mocno chwytają za serce.
Jak każdego roku z nastaniem maja, w całej Polsce rozbrzmiewają przepiękne pieśni maryjne. Wczesnymi wieczorami niosą się "po górach, dolinach", bo tym śpiewaniem katolicki lud polski, a także "strumyki wdzięcznym szemrzeniem, ptaszęta słodkim kwileniem i co czuje, i co żyje razem sławi Maryję". Przepiękną formą sławienia Królowej Polski są właśnie nabożeństwa majowe, odprawiane w kościołach, przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych, szczególnie pięknie przystrojonych w tym wybranym miesiącu. Jest to wyraz wielkiej wiary Polaków, którzy dzięki niej właśnie przetrwali burze dziejowe, nawiedzające często naszą Ojczyznę. Szkoda, że o tym pamiętają tylko ludzie starsi, którzy z rozrzewnieniem wracają do lat dzieciństwa, do ukwieconych figur polnych, gdzie jeszcze śpiewano nabożeństwa majowe. Więc może trzeba - szczególnie dzieciom i młodzieży - powiedzieć coś niecoś historii tej formy kultu i zaprosić do udziału w nabożeństwach majowych.
Przyjacielu rozejrzyj się wokół siebie może jest gdzieś zaniedbany krzyż, kapliczka przydrożna nie przechodź obojętnie! W Pabianicach nabożeństwa majowe odprawiane będą w każdy dzień tygodnia o godz. 18.30 w niedzielę o godz. 15.00. Niechaj najpiękniejszy miesiąc w roku, poświęcony Matce Bożej, będzie dla nas zachętą nie tylko do ukwiecania kapliczek i Jej wizerunków, ale przede wszystkim do śpiewania tej wyjątkowej modlitwy, jaką rozbrzmiewają kościoły podczas nabożeństw majowych. Zaprowadźmy na nie nasze dzieci i młodzież, by wspólnie śpiewać:
Ku Tobie, Matko, lud modły wznosi I dla Ojczyzny o szczęście prosi, Bo w Twą opiekę Polska oddana - Strzeż ją. O, Pani Niepokalana...
Ku Tobie, Matko, lud modły wznosi |
29 kwietnia 2021
Miesiąc maj już tuż,tuż...Staropolskim zwyczajem w maju przyozdabia się wszystkie przydrożne krzyże i kapliczki polne, przy których wieczorem, po obrządku i pracy w polu zbierają się ludzie, by modlitwą i pieśnią oddać hołd Bożej Rodzicielce. Długo nieraz po zapadnięciu zmroku rozlegają się po polach i zagajnikach słowa pieśni - Chwalcie łąki umajone... Majowe nabożeństwa odbywające się w każdym kościele przez cały miesiąc maj, gromadzą co wieczór na modlitwie rzesze czcicieli. Jednak w wielu miejscowościach do dziś przetrwała tradycja zbierania się wieczorem na modlitwie - nabożeństwie majowym - przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Jest to tradycja, którą należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom, takim przykładem jest Mstów, Srocko, Kusięta, Tęgobórz, Rokitno, Częstochowa-Kręciwilk i wiele innych miejscowości. Kapliczki przydrożne to ważna część krajobrazu kulturowego Polski. Od wieków sytuowane na rozstajach dróg, w szczerych polach, przydomowych ogrodach są wyrazem wyznawanej wiary, a także wydarzeń ważnych dla lokalnej społeczności. Rozejrzyjmy się wokół może jest zaniedbane miejsce lub gdzieś na rozstaju dróg stoi zaniedbany krzyż lub kapliczka skrywająca Matkę Bożą. Postarajmy się to miejsce posprzątać i odnowić...
* * * * *
20 kwietnia 2021
A to ciekawe!!!
Szlaki turystyczne w gminie Janów
nadal niech się rozwija. Gratulujemy!!!Osoby, które nie odebrały nagród proszone są po odbiór do sołtysa.* * * * *
19 kwietnia 2021
W niedzielę Biblijną 18 kwietnia br. wręczono nagrody za Najpiękniejsze palmy .Konkurs odbył się w Niedziele Palmową w kaplicy pw. Matki Kościoła. Komisja Oceny Palm w tym trudnym czasie pandemii postanowiła docenić wszystkie osoby, które przyniosły Palmy. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i poświęcony czas na podtrzymanie tak pięknej polskiej tradycji. Dziękujemy za przekazanie upominków na nagrody Starostwu Powiatu Częstochowskiego oraz Sołtysowi Pabianic. Dziękujemy członkiniom KGW "Pabianki" za zaangażowanie w tradycje Niedzieli Palmowej aby nasza tradycja wykonywania Palm nie zanikła i nadal niech się rozwija. Gratulujemy!!!Osoby, które nie odebrały nagród proszone są po odbiór do sołtysa.
* * * * *
18 kwietnia 2021
Od 13 lat w Kościele w Polsce Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II promuje inicjatywę przeżywania III Niedzieli Wielkanocnej (w 2021 r. – 18 kwietnia) i następującego po niej tygodnia jako Niedzieli Biblijnej i Tygodnia Biblijnego. To także Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego.
Zaczynając od niedzieli 18 kwietnia 2021 r. wejdziemy w XIII Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: "Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35). Nawiązują one do tematu całego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej.
Niedziela Biblijna jest od 2017 r. Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego. Ogólnopolskie uroczystości związane z V Narodowym Czytaniem Pisma Świętego odbędą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie oraz na Jasnej Górze.W sołectwie Pabianice też czytamy ,słowa biblijne rozważamy i misia "Biblusia" do domu zabieramy.Biblię należy czytać jak każdą inną książkę.
* * * * *
6 kwietnia 2021
Do mieszkańców Pabianic napisał pan Krzysztof Arabas
"Piszę co mi serce dyktuje, upubliczniam, więc proszę korzystać z tego. Bądźcie dumni z piękniejących Pabianic, z wiary mieszkańców i kultywowania waszej tradycji. Bardzo chciałbym aby ten młody profil "Sołectwo Powiatowe" był jak oczekiwana gazeta codzienna, ożywiał i łączył mieszkańców. Różnorodność tematów, obiektywizm, brak hejtu, to sposoby na dotarcie do wielu odbiorców. Miło mi, że mój filmik (pokaz zdjęć z DK) został udostępniony na waszym profilu - dziękuję."
Ekstremalna, Rowerowa Droga Krzyżowa - Krzysztof Arabas 234.4 km bike ride
Pierwsza i ostatnia (XIV) Stacja na wałach jasnogórskich. Pozostałe, każda kolejna w innej miejscowości.
Ludzie, którym chce się chcieć!
Duże wyzwanie - duże przeżycie - duża wdzięczność Bogu.
Każda kolejna stacja w innej kalwarii.
- I - Jezus skazany na śmierć (Wały Jasnogórskie)
- II - Jezus bierze krzyż na ramiona (Podłęże Królewskie)
- III - Pierwszy upadek (Danków)
- IV - Pożegnanie z matką (Działoszyn)
- V - Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż (Wąsosz)
- VI - Św. Weronika ociera twarz Jezusa (Ostrowy nad Okszą)
- VII - Drugi upadek (Gidle)
- VIII - Jezus pociesza płaczące niewiasty (Dąbrowa Zielona)
- IX - Trzeci upadek (Święta Anna)
- X - Jezus z szat obnażony (Żuraw - Mokrzesz)
- XI - Przybicie do krzyża (Pabianice)
- XII - Śmierć na krzyżu (Olsztyn)
- XIII - Jezus zdjęty z krzyża (Siedlec - Przeprośna Górka)
- XIV - Jezus złożony do grobu (Wały Jasnogórskie)
Dziękujemy Panie Krzysztofie Arabas, wspaniały pomysł i realizacja. Brawo, Brawo...!!!
* * * * *
6 kwietnia 2021
NAPISALI O NAS
NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI
Plenerowa Droga Krzyżowa z Pabianic
Przydrożne budowle kultowe są ważnym nośnikiem tradycji lokalnych społeczności. Charakterystyczne motywy w sztuce ludowej regionu powiatu częstochowskiego i zwyczaje związane z tym elementem sztuki sakralnej, są niepowtarzalnym dziedzictwem kultury polskiej wsi. Wyjątkowe nagromadzenie trzydzieści sześciu tego typu obiektów znajduje się w Pabianicach obok Częstochowy w gminie Janów. Ich fenomenu nie stanowi wyłącznie ilość, ale niesamowity wkład pracy ludzi, którzy poświęcają swoje osobiste zaangażowanie opiece nad tymi obiektami. Pielęgnują tym samym regionalną swoistość z zachowaniem szerszego, narodowego kontekstu kulturowego.
Droga Krzyżowa w Pabianicach składa się z czternastu ponumerowanych przydrożnych krzyży. Są wykonane z różnych materiałów. Jedne stoją przy domach jednorodzinnych, drugie na rozstajach leśnych ścieżek, inne nieopodal boiska dla dzieci. Klamrą dla nich jest Pasja i to jakie znaczenie nadali im mieszkańcy wsi. Czasem takie obiekty stoją zniszczone, nikomu już nie służą i nikt nie pamięta ich początku. Tak w Pabianicach się nie stało. "Pamięć i tożsamość" – tak brzmi napis na pamiątkowej tablicy na „Chacie Pabiana”, umieszczony z okazji 550-lecia wsi w 2008 roku. Odnosi się do książki Jana Pawła II o tym samym tytule. Te słowa doskonale oddają charakter aktywności Pabianiczan w ciągu całego roku kalendarzowego.
Okoliczność Wielkanocy to ważny element tutejszej kultury. „Droga Krzyżowa ścieżkami Pabianic” to unikatowy obyczaj. Jego przebieg relacjonuje Pani Danuta Tomza, która jest jedną z pierwszoplanowych organizatorek lokalnych wydarzeń:
„Droga Krzyżowa zawsze była i jest odprawiana w kaplicy w każdy piątek Wielkiego Postu lub w parafialnym kościele w Złotym Potoku. Od 3 kwietnia 2004 roku po rozmowach sołtysa Rafała Tomzy z mieszkańcami w uzgodnieniu z ks. proboszczem Ryszardem Marciniakiem z parafii Złoty Potok postanowiliśmy zrobić z drewna brzozowego kolejne stacje (nowe 6 krzyży i stare 8 stanowią dziś drogę krzyżową – przyp. aut.). Co roku w okresie Wielkiego Postu w sobotę przed Niedzielą Palmową wyruszamy z krzyżem XIV stacji na ramionach w plenerową Drogę Krzyżową do czternastu stacji znajdujących się na odcinku 4 kilometrów. Rozważania prowadzą wytypowani mieszkańcy, w kolejności od najmłodszego do najstarszego. Rzadziej wygłasza je kapłan. Wtedy wierni włączają się w nie śpiewem. Wszystkie inne prace porządkowe, ozdabianie i odnawianie krzyży wykonują Pabianiczanie. Termin obecnie jest ruchomy. Zależy to od kapłana, który uczestniczy w Pasji oraz warunków pogodowych. Kiedyś była organizowana nawet w godzinach popołudniowych w Niedzielę Palmową. Jeden z krzyży został w 2017 roku całkowicie odnowiony przez Pana Ignacego Mizgała, ale zajmuje swoje miejsce od 1898 roku.
Rok w Pabianicach otwierają jasełka uliczne z okazji święta „Trzech Króli”, które od 2020 są zgłoszone do ogólnopolskiego wydarzenia „Orszak Trzech Króli”. Następne są „Misie”, podczas których „ostatkowi przebierańcy” odwiedzają tutejsze domostwa. Mieszkańcy świętują także w pierwszych dniach lutego wspomnienie liturgiczne świętego Błażeja i świętej Agaty. Z tej okazji zwyczajowo błogosławi się chleb, wodę, sól, a w Pabianicach również jabłka. Święta męczenniczka Agata chroni przed klęskami żywiołów. Dlatego ten stary obyczaj miał ustrzec chaty przed ogniem i przynosił ogólnie rozumianą pomyślność. Sól wsypana do studni oczyszczała wodę, a chleb podawany zwierzętom zachowywał je w dobrym zdrowiu. Opatrzność świętego Błażeja chroni z kolei przed krwotokami i chorobami gardła. Poświęcone wtedy świece zwane są „błażejakami”. Przystawione do szyi przez kapłana dwie skrzyżowane gromnice oszczędzą wiernym dolegliwości. Z tymi obchodami łączy się ludowe przysłowie: „Gdy śnieg na świętego Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela”.
II Droga Krzyżowa od sierpnia 2005 roku odbywa się w intencji Trzeźwości Narodu. Pomysłodawcą jej był ksiądz prefekt Michał Rydz. Zaproponował, aby zorganizować jeszcze jedną procesję w sierpniu. Jest to miesiąc, w którym modlimy się o trzeźwość. Mieszkańcy się zgodzili. Po czasie okazało się, że to bardzo dobry pomysł. Kilka razy zorganizowaliśmy konkurs plastyczny nt. „Alkohol szkodzi zdrowiu”. Nawet udało się ściągnąć ks. Władysława Zązela – polskiego prezbitera katolickiego, prałata, kanonika, kapelana Związku Podhalan, członka Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski i diecezjalnego duszpasterza trzeźwości w diecezji bielsko-żywieckiej. Poprowadził on Drogę Krzyżową w Pabianicach 10 sierpnia 2009 roku. Był wtedy zorganizowany I Piknik bezalkoholowy.
Tradycją wielkanocną jest organizowany w Niedzielę Palmową w sołectwie konkurs na najpiękniejszą i najwyższą palmę. Konkurs palm organizujemy od 2005 roku. W tym był ogłoszony, ale przez pandemię chcemy wszystkim dać nagrody. Przynieśli palmy i byliśmy w tak ważnym dniu razem, dzięki czemu tak jak od lat udekorowaliśmy wnętrze kaplicy. Palma z Pabianic zdobyła nawet II miejsce w konkursie archidiecezji Częstochowskiej w roku 2009.”
W rozmowie Pani Danuta wspomniała również o chęci rekultywacji tradycyjnego „Chodzenia z gaikiem”:
„Mamy zapisek w pabianickiej kronice, że w 1936 roku w Pabianicach chodzono z gaikiem. Kiedyś spisaliśmy te teksty z dziećmi. Dzięki temu pokazaliśmy im, jak wyglądało dekorowanie drzewka do chodzenia z gaikiem. Przymierzamy się do odtworzenia tego zwyczaju, ale ograniczają nas obostrzenia związane z pandemią.”
Zjawisko to mylnie uważano za zapomniane. Opisał je niedawno antropolog kultury Grzegorz Piaskowski w swojej pracy „Chodzenie z gaikiem we wsi Podgórze pod Wyszogrodem”:
„Ostatnie opisanie tego gaika na Mazowszu Płockim miało miejsce pod koniec XIX wieku i dokonane zostało przez Helenę Chamską w artykule traktującym o obrzędowości dorocznej w położonej pod Płockiem wsi Męczenino [H. Chamska, Święta i uroczystości doroczne w Męczeninie pod Płockiem, „Wisła”, t. IX, 1895]. Obrzęd ów polega na wniesieniu do wsi przystrojonej kolorowo gałązki choinkowej i jest takim samym symboliczno-magicznym wprowadzeniem życiodajnej wiosny jak utopienie czy spalenie Marzanny, przegnaniem utożsamianej ze śmiercią zimy.”
Wielu polskich naukowców nie doceniało paseizmu mieszkańców polskiej wsi. Grzegorz Piaskowski podczas swojej pracy odkrył, że mieszkańcy Podgórza pod Wyszogrodem wciąż „Chodzą z gaikiem”. Gdy podzielił się swoim znaleziskiem z prof. Marianem Pokropkiem, etnograf wyraził swoje ogromne zdziwienie. Postanowili wspólnie zarejestrować to zjawisko, zaowocowało powstaniem cytowanej wyżej pracy.
Przed Pabianiczanami kolejne tradycyjne uroczystości. „Szlakiem Maryjnym” od lat organizowane jest nabożeństwo majowe, a w październiku nabożeństwo różańcowe. Mieszkańcy chętnie uczestniczą w różnego rodzaju inicjatywach krajowych jak np. „Różaniec do granic”. „Szlakiem Maryjnym” odbył się również „Bieg Maryjny” o puchar sołtysa podczas trwania Pabianickiego Pikniku w imieniny Anny i Krzysztofa.
Niestety wiele z obiektów jest w złym stanie technicznym. Trzeba pamiętać, że samych krzyży w procesji jest czternaście, a kapliczek „Szlaku Maryjnego” jest dwadzieścia. Pomimo dbania o nie przez mieszkańców, nieustannie niszczeją. Drewniane elementy wymagają konserwacji. Metalowe rury powinny być już wymienione. Jeden z krzyży z czasów hrabiny Raczyńskiej na pograniczu sołectwa Pabianice-Siedlec uległ zniszczeniu. Pani Danuta Tomza chciała zakupić obrazy i figury do najbardziej uszkodzonych kapliczek skrzynkowych. Okazało się to jednak zbyt kosztowne. Pabianiczanie planują nawet wydać katalog z informacjami na temat „Szlaku Maryjnego w Pabianicach” ze zdjęciami i opisem jego historii. Autentyczność i wytrwałość lokalnej społeczności uczyniła ten kawałek ziemi prawdziwą ostoją polskości. Wielu etnologów boi się, że pewne obyczaje i obrzędy już bezpowrotnie zanikają. Pabianiczanie udowadniają, że tak być nie musi. Jedyne czego im dziś brakuje to pomoc i zaangażowanie zewnętrznych podmiotów. Aby dziedzictwo polskiej wsi mogło być dumą również przyszłych pokoleń Polaków.
Tekst: Paula Zasada
Oddział NIKiDW w Częstochowie
Fot. Paula Zasada, Danuta Tomza
Red. A.S.
* * * * *
5 kwietnia 2021
W Poniedziałek Wielkanocny po Mszy świętej w kaplicy pabianicka wspólnota miała okazję złożyć życzenia urodzinowo -imieninowe ks. Proboszczowi Ryszardowi Marciniakowi. Tym razem członkinie Koła Gospodyń Wyjątkowych "Pabianki" wraz z sołtysem zacnego Jubilata i Solenizanta otoczyli modlitwą i uwitą koroną urodzinowo imieninową, składając serdeczne życzenia. Przy akompaniamencie organowym wszyscy Drogiemu Kapłanowi zaśpiewali Życzymy, życzymy i zdrowia i szczęścia i błogosławieństwa... W oktawie urodzin i imienin życzymy księdzu niech Duch święty wspiera,prowadzi,oświeca i kształtuje kapłańskie serce na wzór serca Maryi i Jezusa. Matka Boża otacza w codzienności Macierzyńską opieką a Chrystus Zmartwychwstały niech błogosławi w każdej godzinie w posłudze kapłańskiej. Życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności, szczęścia i niech uśmiech na twarzy zawsze gości bo my tu w Pabianicach na niego zawsze czekamy... życzliwych ludzi wokół Niech dobry Bóg pomnaża łaski bez miary i niech tu dla nas na tej ziemi ks. Proboszcz Ryszard żyje choć 100 lat!
* * * * *
4 kwietnia 2021
Szanowni Państwo w kaplicy może przebywać podczas Eucharystii 10 osób jednak na zewnątrz możemy z zachowaniem zaleceń uczestniczyć we Mszy świętej. Od soboty 27 marca obowiązują nowe obostrzenia w kościele, których trzeba rygorystycznie przestrzegać! Obowiązuje maseczka na nosie i ustach a także zachowanie odległości – min.1,5 m odstępu, dlatego prosimy nie siadać bezpośrednio za kimś lub obok w ławce. Nadal obowiązuje dyspensa od Mszy św. niedzielnej i w Uroczystości. Od pustego grobu, Drogim Mieszkańcom i Gościom, pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia, aby zmartwychwstały Pan i Zbawiciel opromieniał swoją łaską i błogosławieństwem każdą chwilę życia i by udzielał zdrowia i wszelkich potrzebnych darów.
Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Największe święta chrześcijańskie, takie jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie obchodzi się przez dwa dni, aby móc głębiej rozważać te tajemnice wiary.
Z Poniedziałkiem Wielkanocnym - drugim dniem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego - wiąże się tradycja Śmigusa-Dyngusa. Śmigus i Dyngus to dwa odrębne obyczaje, które praktykowane były jednego dnia. Dlatego z czasem ich nazwy się połączyły. Dyngusem nazywano datek dawany przez gospodynie mężczyznom chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny po domach, składającym życzenia świąteczne i wygłaszającym oracje i wiersze o męce Pańskiej, czy też komiczne parodie. W zamian za to otrzymywali jajka, wędliny i pieczywo.
Śmigus z kolei to obyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Stąd też nazwa "lany poniedziałek".
W Poniedziałek Wielkanocny w sołectwie Pabianice jak podają miejscowe kroniki jest wpis ,że w 1936 r. we wsi chodzono z gaikiem a w Złotym Potoku chłopcy chodzili z kogucikiem. Kochani młodzi przyjaciele może warto przypomnieć prastare tradycje i rozweselić mieszkańców w tym trudnym czasie. Już w czasie organizowanych zajęć w świetlicy "Pożyteczne wakacje " współorganizowane z Fundacją Wspomagania Wsi w Warszawie w 2011 r. przypominaliśmy tę tradycję chodzenia z gaikiem. Czekamy!!!
W ten radosny dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa 4 kwietnia wybieramy się do pabianickiej kaplicy o godz.9.30 , aby wyśpiewać radosne Alleluja. Szanowni Państwo w kaplicy może przebywać podczas Eucharystii 10 osób jednak na zewnątrz możemy z zachowaniem zaleceń uczestniczyć we Mszy świętej. Od soboty 27 marca obowiązują nowe obostrzenia w kościele, których trzeba rygorystycznie przestrzegać! Obowiązuje maseczka na nosie i ustach a także zachowanie odległości – min. 1,5 m odstępu, dlatego prosimy nie siadać bezpośrednio za kimś lub obok w ławce. Nadal obowiązuje dyspensa od Mszy św. niedzielnej i w Uroczystości. Od pustego grobu, Drogim Mieszkańcom i Gościom, pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia, aby zmartwychwstały Pan i Zbawiciel opromieniał swoją łaską i błogosławieństwem każdą chwilę życia i by udzielał zdrowia i wszelkich potrzebnych darów.
* * * * *
4 kwietnia 2021
Życzenia świąteczne 2021 dla mieszkańców sołectwa Pabianice złożyli:
* * * * *
4 kwietnia 2021
Wielka Sobota, przypadająca w tym roku 3 kwietnia, jest dla chrześcijan dniem nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy. Nie odprawia się mszy świętej. Po zachodzie słońca rozpoczyna się liturgia Wigilii Paschalnej, której obrzędy wprowadzają już w Niedzielę Zmartwychwstania.
Kiedy będziemy przygotowywać do poświęcenia wielkanocny koszyczek z produktami przypomnijmy sobie co każdy ze schowanych pod śnieżnobiałą serwetką smakołyków symbolizuje. Nadzieję na odrodzenie mające dać siłę do walki ze złem, grzechem i słabością. Tradycja wielkanocnego koszyczka sięga jeszcze końca XIII wieku, kiedy to przed świętami Polacy święcili chleb i jajka.
Baranek - symbolizuje Chrystusa, który jako baranek oddał swoje życie za ludzi i zmartwychwstając, odniósł zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Baranek to triumf życia nad śmiercią.
Jajka - (pisanki, kraszanki) – to symbol nowego życia i płodności. Jajka królują podczas świąt wielkanocnych – poświęcone pojawiają się na naszych stołach, a w postaci ozdobnych pisanek w dekoracjach i życzeniach wielkanocnych.
Chleb - w święconce na Wielkanoc symbolizuje Ciało Chrystusa , jako oznaka dostatku.Wykonanie i przyozdobienie koszyka także pozostaje nie bez znaczenia
Kiełbasa - Mięso, z którego jest zrobiona, jest pamiątką ofiary z baranka paschalnego.
Chrzan - Ponieważ wyciska łzy z oczu, jest symbolem pokonania goryczy męki Chrystusa.
Pieprz - odwołuje się do symboliki gorzkich ziół,
Sól - to symbol prostoty życia a jednocześnie dostatku i gościnności, głównym jej zadaniem jest nadanie potrawom smaku oraz ochrona przed zepsuciem,
Zielone gałązki - Wiecznie zielone pędy są symbolem zmartwychwstania.
Baba wielkanocna - Rośnie na drożdżach, symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości. Wykonanie i przyozdobienie koszyka także pozostaje nie bez znaczenia. Powinien być on zrobiony z wikliny i wyścielony białą serwetką, a jego uchwyt najlepiej jest opleść kolorową wstążką lub białą koronką. Bukszpan stanowi też idealną ozdobę, a jego obecność oznacza nadzieję na zmartwychwstanie oraz radość.
W koszyczku również nie powinien znajdować się zajączek, ponieważ stanowi on świecki symbol świąt.
Zajączek wielkanocny - to przejęty ze starożytności symbol przemijania, zmartwychwstania i płodności. Dziś zajączek chodzi z koszyczkiem i w Wielką Niedzielę zostawia upominki dla dzieci. Po wielkanocnym śniadaniu domownicy szukają ukrytych przez zajączka drobnych prezentów i słodyczy. Dlatego w życzeniach wielkanocnych często pojawia się ten symbol.
Wielka Sobota, przypadająca w tym roku 3 kwietnia, jest dla chrześcijan dniem nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy. Nie odprawia się mszy świętej. Po zachodzie słońca rozpoczyna się liturgia Wigilii Paschalnej, której obrzędy wprowadzają już w Niedzielę Zmartwychwstania.
Kiedy będziemy przygotowywać do poświęcenia wielkanocny koszyczek z produktami przypomnijmy sobie co każdy ze schowanych pod śnieżnobiałą serwetką smakołyków symbolizuje. Nadzieję na odrodzenie mające dać siłę do walki ze złem, grzechem i słabością. Szanowni Państwo przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia na zbliżające się święta Wielkiejnocy. Dużo zdrowia, radości, pogody ducha, smacznej święconki i mokrego poniedziałku! życzy sołectwo Pabianice
W sołectwie naszym po raz pierwszy pojawiły się przy świetlicy wiejskiej dwie postacie wykonane ze słomy tzw. "wielkanocni przebierańcy" przesyłający życzenia świąteczne Wesołych świąt wielkanocnych!!! Postacie przypominające o zwyczajach wielkanocnych wykonał Sołtys, który był pomysłodawcą na wesołe życzenia dla mieszkańców i gości przy współpracy członkiń KGW "Pabianki" z Pabianic
* * * * *
3 kwietnia 2021
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy św.; to dzień najgłębszej żałoby w Kościele. Wyraża ją liturgia Wielkiego Piątku, która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.
Centrum liturgii wielkopiątkowej jest uroczysta adoracja krzyża - adoracja Syna Bożego, który oddał życie za zbawienie wszystkich ludzi.W kościołach katolickich przygotowuje się Groby Pańskie i odwiedza je. Nie odprawia się w tym dniu mszy św., jedynie po południu celebrowane jest nabożeństwo, podczas którego śpiewa się pieśni o krzyżu i tajemnicy Komunii Świętej. Czytane są odpowiednie fragmenty Pisma Świętego.
Bywa też, że odtwarzane jest całe kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej, po którym wierni czuwają przy symbolicznym Grobie Jezusa aż do Wielkiej Nocy.
W sołectwie Pabianice zapraszamy na ostatnią już w tym roku Drogę Krzyżową o godz.16.30. do kaplicy.
W parafii Złoty Potok uroczystości Wielkiego Piątku o godz. 15.00. Droga Krzyżowa, 18.00. Liturgia Męki Pańskiej
* * * * *
2 kwietnia 2021
Pamiętamy!!!
Dziś mija 16 lat od jego śmierci. Dziedzictwo Papieża Polaka pozostało z wiernymi na całym świecie i wciąż jest żywe. Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 po długiej chorobie. Jego pogrzeb odbył się 6 dni później. 1 maja 2011, podczas uroczystej mszy świętej na Placu św.Piotra w Rzymie. Cytaty z książek autora "Jan Paweł II":
Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali. ...
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę. ...
Wczoraj do ciebie nie należy. ...
Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. ...
Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie. Pamiętajmy co mówił do nas Ojciec Święty Jan Paweł II: „Nie bójcie się być świętymi, bo święci zawsze pociągają świętych i wołają o świętość”.
* * * * *
1 kwietnia 2021
Wielki Czwartek Dzień Kapłaństwa
Dzisiaj ważny dzień w życiu nie tylko kościoła, ale także każdej osoby indywidualnie, każdego kapłana i każdego wiernego.
Dziś modlimy się wszyscy wspólnie i prosimy Pana o łaski.
Z okazji Wielkiego Czwartku pragniemy złożyć wszystkim kapłanom podziękowania za posługę, jaką pełnią i słowo, jakie głoszą. Życzymy, by dalej dzielili się wiarą, której mają w sobie tak wiele, oraz dalej z chęcią wspierali nas – parafian – w szukaniu swojego życiowego powołania.
Życzymy dużo wytrwałości w wykonywanej posłudze, cierpliwości i umiejętności zachowania spokoju w chwilach słabości. Niech każdy dzień przybliża Kapłanów do Pana Boga!!!
* * * * *
1 kwietnia 2021
Wielki Czwartek, pamiątka Wieczerzy Pańskiej, stawia nam przed oczy Jezusa, Sługę “posłusznego aż do śmierci”, który ustanowił Eucharystię i Sakrament Kapłaństwa jako najwyższy znak swojej miłości. Jest to dzień doniosły i święty dla całego Kościoła, który dziękuje za dar Eucharystii oraz na nowo uświadamia sobie łaskę Waszego powołania. W tym dniu przybywamy całą naszą wspólnotą, aby podziękować Chrystusowi za dar kapłaństwa. Kapłaństwo jest powołaniem szczególnym: “I nikt sam sobie nie bierze tej godności, lecz tylko ten, kto jest powołany przez Boga” (Hbr 5, 4).
Drodzy Kapłani jesteście sługami Eucharystii, szafarzami Bożego miłosierdzia w sakramencie pokuty, pocieszycielami dusz, przewodnikami wszystkich wiernych wśród zamętu i trudności dzisiejszego życia. Wyrażamy Wam naszą wdzięczność za bezinteresowną posługę miłości, za trud codziennej służby, za to, że towarzyszycie nam od urodzenia, aż do ostatniej drogi życia, udzielając sakramentów świętych. Składamy podziękowania za Wasze namaszczone ręce, które dają nam Chrystusa Eucharystycznego, błogosławią nasze dzieci i rodziny. Zwłaszcza teraz kiedy tak bardzo nam tego brakuje! Za Waszą pełną poświęcenia służbę życzymy realizacji wszystkich szlachetnych planów. Z okazji Wielkiego Czwartku, pamiątki ustanowienia kapłaństwa, pragniemy Wam życzyć by droga, na którą zaprosił Was Chrystus – Najwyższy Kapłan była dla Was drogą ku świętości. Niech stale w Was wzrasta miłość do Eucharystii. Życzymy zdrowia, radości, życzliwych ludzi na swej drodze,a także realizacji osobistych pragnień.
Życzymy Wam gorących serc, abyście stając przy człowieku w jego ziemskiej wędrówce podnosili to, co słabe, prostowali to, co powikłane i wzbudzali nadzieję. Niech Wasza szlachetna posługa siania ziarna Bożej Prawdy i prowadzenia ludzi do spotkania z Chrystusem w sakramentach przynosi radość. Niech przyczynia się do budowania jedności Kościoła – naszego Domu. Niech Matka Chrystusa – Matka Kapłanów swą macierzyńską miłością broni , osłania i czuwa nad Wami, by każdy z Was codziennie mógł powtarzać za ks. Janem Twardowskim:
„Własnego kapłaństwa się boję, |
* * * * *
28 marca 2021
Niedziela Palmowa 2021
Tradycyjnie w Niedziele Palmową Wierni przyszli do naszej kaplicy z palmami. Szczególną uwagę zwróciły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki", które po raz pierwszy w strojach ludowych przybyły z palmami na uroczystą Eucharystię w intencji żyjących i zmarłych mieszkańców Pabianic, którzy 50 lat temu trudzili się przy budowie kaplicy oraz za wszystkich tych ,którzy nadal wspierają pabianicką świątynię Matki Kościoła. Ks. Łukasz Stępień uroczyście poświęcił przyniesione Palmy, symbol odradzającego się życia. Eucharystia - rozpoczynająca WIELKI TYDZIEŃ - czytana Męka Pańska - dar Komunii Świętej - wprowadziły nas w Tajemnice TEGO ŚWIĘTEGO CZASU... Po Mszy świętej chętni zostawili w kaplicy swoje palmy do konkursu na "Najwyższą i najpiękniejszą palmę". Na zakończenie uroczystości przy pomniku Serce Jezusa i upamiętniającej tablicy zburzenie kaplicy w Pabianicach( 1971 r.) złożyliśmy kwiaty i oddaliśmy cześć zmarłym zapalając znicze oraz odmawiając modlitwę w ich intencji.
* * * * *
26 marca 2021
Niedziela Palmowa to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym kościoła katolickiego. Rozpoczyna Wielki Tydzień, i to właśnie tego dnia w kościołach święci się palmy. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku będzie wyglądać nieco inaczej. Msza św. w kaplicy o godz.9.30 .Mimo wszystko nie zagubmy tej pięknej polskiej tradycji i przynieśmy palmy do poświecenia do kaplicy. Weźmy udział w corocznie organizowanym w sołectwie konkursie "Na najpiękniejszą i najwyższą palmę". Zwyczaj święcenia wielkanocnych palemek kultywowany jest w całej Polsce. Jednak tylko w niektórych regionach samo ich przygotowywanie i zdobienie jest żywym elementem kultury.
Niech wiersz Lucyny Cieślik, stanie się dla nas również chwilą pasyjnej refleksji...
Niedziela Palmowa |
* * * * *
26 marca 2021
26 marca 2021, w piątek zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godzinie 16.30 do pabianickiej kaplicy.
"Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je." (Mk 8,34-35)
Przez ile dróg musi przejść każdy z nas, by mógł człowiekiem się stać? – śpiewał Bob Dylan. Bez wątpienia przez wiele. Wśród nich pojawi się też droga krzyżowa. Prędzej czy później spotkamy krzyż, który trzeba ponieść. Choroba, wypadek, jakaś niesprawiedliwość, grzech własny lub cudzy, samotność… A może ciężar samego życia, które ułożyło się tak, a nie inaczej. Krzyża nie bierze się na siebie, nie wybiera, on raczej spada na nas, często znienacka. Leci się wtedy na zbity pysk, bezwładnie, twarzą do ziemi. Ewangelie nie opisują szczegółowo drogi na Golgotę. Jan poświęca jej tylko jedno lakoniczne zdanie. Chrześcijanie czuli potrzebę modlitewnego towarzyszenia Jezusowi. Tak powstało nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jest ono czymś więcej niż tylko pobożnym opisem Jego cierpień, upadków i spotkań. Rozważając 14 symbolicznych stacji na tej drodze, widzimy w nich jak w lustrze nasze własne stacje: cierpienia, upadki, spotkania. Rozumiemy, że te dwie drogi: Jego i moja muszą się spotkać. W tym spotkaniu jest nasza nadzieja i nasze zbawienie.
* * * * *
25 marca 2021
Zapraszamy, poznajmy ciekawych mieszkańców sołectwa Pabianice, gmina Janów, powiat częstochowski: Pan Andrzej Romulewicz i jego prace
* * * * *
25 marca 2021
Poznajmy historię:
50 lat temu w dniu 25 marca 1971 roku w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w sołectwie Pabianice miała miejsce - historia cierpieniem pisana.
Pabianice to mała wioska należąca do parafii Złoty Potok. Pierwsza kaplica powstała tu w 1947 roku. Raz w roku w święto Matki Kościoła odprawiano u nas Mszę św. połączoną z poświęceniem pól. Do Złotego Potoku mieliśmy 8 km, a ponieważ chodziło się piechotą, chcieliśmy aby ksiądz z parafii przyjeżdżał w niedzielę odprawiać Mszę św. Kaplica u nas była jednak zbyt mała i wszyscy mieszkańcy się w niej nie mieścili. Zaczęliśmy myśleć o jej powiększeniu. W 1969 roku zrobiliśmy podmurówkę, aby przesunąć jedną ścianę i w ten sposób uzyskać więcej miejsca. Niestety zabroniono nam tego. Podmurówkę przysypano ziemią i tak zostało do dziś.
Jednak już w 1971 roku w ciągu jednego miesiąca dostawiono do starej ściany kaplicy drewnianą przybudówkę, pokrytą eternitem. W dniu 22 marca 1971 roku przyjechała milicja, aby w ciągu jednego dnia rozebrać przybudówkę. Mieszkańcy nie pozwolili, aby ktoś niszczył ich pracę. 24 marca zjawiła się delegacja z Urzędu Powiatowego. Gdy zobaczyli, że sprawa pozostała bez zmian pojechali po księdza proboszcza Stanisława Wdowickiego . Wydano księdzu odgórne polecenie, aby nakazał parafianom zlikwidować przybudówkę. Ksiądz prosił, aby to uczyniono. Nikt z mieszkańców jednak nie ruszył ani kamienia. Nazajutrz, było to 25 marca ? Uroczystość Zwiastowania M. B. przyjechano rozebrać kaplicę. Był to dla mieszkańców straszny, czarny dzień. Przypominało to wycinek wojny. Około południa banda uzbrojonych wpadła do bezbronnej wsi. Przyjechały 32 radiowozy milicyjne, 4 samochody strażackie. Jeden samochód strażacki został pod wsią, ponieważ tu jadący dowiedział się, że mają rozbierać kaplicę, samochód się popsuł; inni nie wiedzieli po co jadą. Wieś w promieniu 1 km była otoczona. Nie wpuszczano ani nie wypuszczano ze wsi nikogo. Co drugi dom we wsi stał radiowóz i rozwścieczeni milicjanci uzbrojeni częściowo w broń maszynową. Widząc to myśleliśmy, że nas wykończą. Parę kobiet zdążyło podbiec do kaplicy. Prosiłyśmy ich ze łzami w oczach, żeby nie rozbierali, bo przecież to tyle straty — robocizna i materiały drogie, przecież to tylko kaplica. Niestety, nie pomogły prośby. Niektórych wywieziono za wieś i na czas rozbiórki trzymano w samochodzie. Pozostałych rozgonili puszczając gaz łzawiący. Gonili. Jeden z nich mnie kopnął i mówił do drugiego: "lej tej starej, niech ucieka...", a ja się odwróciłam i pokazując różaniec św. powiedziałam: "ja mam taką broń na was". Oni w ten czas stanęli, a ja poszłam do domu.
Zniszczyli wszystko. Jeden z nich wszedł, zdjął krzyż, który wisiał na zewnątrz kaplicy. Resztę dokładnie strzaskali, deski i eternit, nawet zniszczyli ścianę tej starej kaplicy i ogrodzenia. To czego nie zmieścili na samochody, to wykopali rów i zasypali. Tego się nie da opowiedzieć, to tylko zostało w naszych sercach. Ale nie załamaliśmy się. Pozasłanialiśmy kocami poniszczoną starą kaplicę i do takiej kaplicy przyjeżdżał ks. Czesław Chwał odprawiać Msze św. Przez długi czas nas obserwowano, krążyły radiowozy. Nie mogli patrzeć na te fruwające "firanki" i kazali nam wyremontować tę kaplicę, która jest obecnie. Przez pół roku niektórych mieszkańców wzywano kilka razy do Częstochowy na przesłuchania w ww. sprawie. Rozliczali nas tak jak złodziei czy prawdziwych przestępców. Musieliśmy zapłacić kary pieniężne w wysokości 500 złotych, jedna kobieta która była inwalidką zapłaciła 300 złotych.
Msze św. odprawiały się nadal w ruinach kaplicy. Nie było w niej okna, przez dziurę w murze wiał wiatr, który zdmuchiwał palące się świece podczas Mszy . Ludzie przynosili koce i łatali tę naszą kapliczkę i tak modlili się i to jeszcze gorliwiej niż wcześniej. Tydzień po całym wydarzeniu przyjechał J.E.ks. biskup Franciszek Musiel do naszej wioski, by zobaczyć na własne oczy, co się stało. Rozmawiał z ludźmi, pocieszał. Ksiądz biskup napisał list do Prezesa Rady Ministrów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Piotra Jaroszewicza, wtedy uzyskaliśmy pozwolenie na poszerzenie kaplicy tylko o 2 metry i wejście z drugiej strony. Po całym zajściu w Pabianicach władze wyższe wyrzuciły sołtysa wsi, architekta, zmienili ks. prefekta. Zniszczyli wszystko, co było potrzebne dla ciała. Ale nie odebrali nam naszej wiary, kultury, a ludzie stali się jeszcze bardziej gorliwsi. Owa gorliwość nie okazała się tymczasowa.
Doczekaliśmy się pozwolenia na budowę nowej kaplicy. W tym trudnym dla nas okresie wspierał nas duchowo przybyły do parafii Złoty Potok ks. proboszcz Jan Szkoc. I właśnie dzięki ks. Janowi została rozpoczęta budowa nowej kaplicy. Wykopy pod nową kaplicę rozpoczęto z inicjatywy nowego proboszcza parafii Złoty Potok, ks. Józefa Kordasa. W kilkadziesiąt lat po opisanych wydarzeniach zbudowaliśmy piękną kaplicę z zegarem i dzwonem na kościelnej wieży, który w niedzielę, święta, na Anioł Pański, nabożeństwa majowe, czerwcowe i różaniec wzywa do pacierzy. Obecnie proboszczem jest ks .Ryszard Marciniak, który wraz z pracującymi w złotopotockiej parafii księżmi prefektami zgodnie z obietnicą J. E. ks. bp Franciszka Musiela czuwają aby w kaplicy Matki Kościoła nadal były odprawiane Msze święte w niedziele i święta bo przecież pabianiczanie to sobie wywalczyli." Naród bez dziejów, to naród tragiczny" - tłumaczył kiedyś Prymas Tysiąclecia. "Naród bez przeszłości jest godny współczucia... Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych - to naród renegatów !" - wołał do rodaków. "Taki naród skazuje się dobrowolnie na śmierć, podcina korzenie własnego istnienia"... "Naród, który nie zna swojej historii jest jak sierota, który nie zna ojca i matki" - ubolewał ksiądz Skarga... "Naród, który traci pamięć, umiera !" - wtórował za Tukidydesem najgodniejszy z Polaków (bł. Jan Paweł II), bo nie znając historii naraża się na popełnienie tych samych błędów.
* * * * *
24 marca 2021
Sołtys Pabianic składa serdeczne podziękowania mieszkańcom sołectwa a szczególnie niskie ukłony kieruje do młodzieży, za poświęcenie swego czasu i podjęcie pracy w czynie społecznym jakim było uprzątnięcie terenu, który służy mieszkańcom i jest wizytówką naszej wioski. Nie mamy wspólnego zdjęcia bo działaliśmy dziś na sporym obszarze, wielkie dzięki za piękne zaangażowanie dla osób, które się do nas przyłączyły (13 osób).
Zrobiliśmy kawał dobrej roboty a wszystko to działo się w godzinach popołudniowych w dniu 24 marca 2021 AD.
DZIĘKUJEMY !!!
* * * * *
24 marca 2021
Zapraszamy - Konkurs palm w sołectwie Pabianice
W niedzielę palmową (28.03.2021r) po Mszy świętej odbędzie się konkurs "Na najpiękniejszą i najwyższą palmę wielkanocną". Celem konkursu jest podtrzymanie wśród dzieci, młodzieży i starszych tradycji związanej z przygotowaniem palm z okazji Niedzieli Palmowej. Serdecznie zachęcamy do udziału Wszystkich młodszych i starszych – na uczestników czekają nagrody!!! WEŹ UDZIAŁ – NAPRAWDĘ WARTO!!!
Palmy można dostarczyć też przed Niedzielą Palmową po wcześniejszym umówieniu telefonicznym do sołtysa lub kaplicy w Pabianicach podpisane imię i nazwisko, wiek.
* * * * *
23 marca 2021
Szanowni Państwo dużo jeżdżę po Jurze na rowerze. Wycieczki zapisuję na swoim rowerowym blogu gdzie można znaleźć więcej zdjęć i informacji o jurajskich skałkach z obiektami sakralnymi, które spotykamy na jurajskich szlakach.
Jurajskie skałki z obiektami sakralnymi to strona na Facebooku prowadzona przez miłośników turystyki rowerowej Panią Iwonę Szczęsną i Pana Krzysztofa Arabasa.
Wycieczka 4/2020 - Pabianicka Skała z figurką Matki Boskiej Zawierzenia
Kapliczka, którą tworzy wgłębienie skalne z figurką jest ostatnią XX kapliczką dwukilometrowego Szlaku Maryjnego poprowadzonego w 2007 roku od kaplicy Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, położonej na wzniesieniu nazwanym Wzgórzem Maryjnym w Pabianicach, poprzez okoliczne lasy. Szanowni Państwo może macie zdjęcia, jakąś ciekawą historię z tego miejsca podzielcie się z nami.
Wycieczka 4/2020 - Skała Janosika z krzyżem w Pabianicach
Pierwszy raz poznaliśmy tą skałę w 2015 roku. Ma swoją jaskinię, obszerne schronisko z dwoma otworami na wylot a na szczycie niepozorny, przyrdzewiały, stalowy krzyż wykonany z płaskownika. Napotkany mieszkaniec wioski opowiadał nam wtedy, że w schronisku kryli się mieszkańcy przed Niemcami podczas wojny. Natomiast nadal nie wiemy kiedy, przez kogo i w jakiej intencji krzyż był wmurowany w skałę. Drodzy sympatycy Pabianic może znacie jakieś legendy ,historię z tym miejscem związaną, może ktoś posiada zdjęcia prosimy podzielcie się z nami.
* * * * *
11 marca 2021
Z okazji Dnia Sołtysa składamy Wszystkim Sołtysom i Radom Sołeckim najserdeczniejsze życzenia, pomyślności oraz wytrwałości w rozwiązywaniu spraw dotyczących sołectw i jej mieszkańców. Życzymy zdrowia, radości, a także satysfakcji z życia zarówno prywatnego jak i publicznego. Niech Państwa praca owocna służy wszystkim przez długie lata.
* * * * *
10 marca 2021
10 marca wszystkich powiadamiamy, że DZIEŃ MĘŻCZYZNY MAMY. Drodzy Panowie życzenia dziś dla WAS składamy: zdrowia, szczęścia, miłości, radości i cierpliwości. Pogody ducha, jak najwięcej sukcesów w życiu i spełnienia wszystkich marzeń.
* * * * *
8 marca 2021
W sołectwie Pabianice o Kobietach pamiętamy i hiacynty dla Was mamy.Hiacynt symbolizuje mądrość i doświadczenie życiowe . Dziś tym skromnym kwiatkiem pragniemy Was docenić za Waszą mądrość i doświadczenie życiowe,za wielkie serce, życzliwość względem drugiego człowieka. W niedzielę 07 marca sołtys Pabianic Rafał Tomza po niedzielnej Eucharystii wszystkim kobietom młodszym i starszym wręczył kwiaty oraz złożył serdeczne życzenia z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Święta Kobiet:
NIECH ŻYJĄ NAM
NIECH ŻYJĄ
NIECH ŻYJĄ DŁUGIE LATA
WSZYSTKIE KOBIETY ŚWIATA
* * * * *
24 lutego 2021
W sołectwie Pabianice 24 luty to wyjątkowy dzień i radość dziś wielka, bo kolejna mieszkanka obchodziła urodziny. Pabianiczanie pamiętali i tym razem odwiedzili z urodzinową koroną, upominkiem i kwiatami oraz życzeniami Panią Helenę Dłubała. Gratulujemy pięknego Jubileuszu 88 lat życia i bardzo się cieszymy ,że mogliśmy Pani Helenie winszować z okazji jej urodzin. Droga Jubilatko składamy Ci życzenia zdrowia, ludzkiej życzliwości i pogody ducha. Niech Bóg darzy Cię błogosławieństwem, Najświętsza Maryja otoczy opieką, a patronka – święta Helena wyprasza potrzebne łaski. Życzymy wszelkiej pomyślności. 200 lat życia oraz wielu pogodnych dni przeżytych w otoczeniu najbliższych. Pani Helena bardzo lubi czytać książki, modlić się, interesuje się krajoznawstwem ,historią i polityką, od wiosny do późnej jesieni dba o rośliny w swoim ogródku i przy kapliczkach na Szlaku Maryjnym w Pabianicach. Dorobek jej życia to pięcioro dzieci, jedenaścioro wnuków i piętnaścioro prawnuków. Pani Helena nie traci dobrego humoru. Lubi spędzać czas w towarzystwie rodziny i znajomych. Dawniej jak wspomina Jubilatka uwitą koronę z gałązek świerka z kolorowymi wstążkami wieszano na drzwiach Jubilata czy Solenizanta my powiesiliśmy na płocie, żeby nie zniszczyć futryny a tradycji stało się zadość!
* * * * *
19 lutego 2021
Droga Krzyżowa ściśle związana jest z Wielkim Postem - jest jednym ze specjalnych nabożeństw, które odbywa się w czasie jego trwania. W tradycji katolickiej zapisanych jest 14 stacji Drogi Krzyżowej. Pojawia się także XV stacja "Zmartwychwstanie", która jak wierzą katolicy, nadaje sens całej ofierze Jezusa. W kaplicy w Pabianicach nabożeństwo będzie odprawiane w każdy piątek o godz.16.30 zapraszamy!
* * * * *
17 lutego 2021
Środa Popielcowa 17 lutego 2021r. rozpoczyna czas Wielkiego Postu, który trwa około 40 dni aż do Wielkiego Czwartku. Wiele osób przed Środą Popielcową zastanawia się, czy tego dnia musi iść do kościoła. Warto tu zaznaczyć, że to święto nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że pójście do kościoła jest wskazane, ale nie jest obowiązkowe. Nic jednak nie zaszkodzi aby w Środę Popielcową wziąć udział w Mszy świętej i przekazać tę tradycję wielkopostną następnym pokoleniom. Dziś w pabianickiej kaplicy będzie ku temu okazja o godz. 16.30 zapraszamy!
* * * * *
16 lutego 2021
W sołectwie Pabianice propozycja gazyfikacji wsi wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców. W dniu 16 lutego w pabianickiej świetlicy odbyło się zebranie wiejskie, na którym omawiano problemy sołectwa i wnioski mieszkańców. Wójt Gminy Janów Pan Edward Moskalik poinformował o zasadach i kosztach uczestniczenia mieszkańców w temacie gazyfikacji. Pracownik Urzędu Gminy w Janowie już zebrał ankiety od mieszkańców chętnych do przyłączenia gazu do swoich posesji, jednak jeszcze kilkanaście rodzin nie jest zdecydowanych .W piątek 19 lutego pracownik UG Janów będzie zbierał kolejne ankiety i odwiedzi wszystkie domostwa z deklaracjami, które na obecnym etapie są rodzajem sondażu i nie będą zobowiązywały do późniejszego podpisania umowy. Osoby zainteresowane gazyfikacją mogą zgłosić się do sołtysa lub do UG w Janowie.
* * * * *
14 lutego 2021
Dzień świętego Walentego to dzień wspaniały dla każdego!
W tym dniu wszyscy to oznajmiają, że pragną kochać i kochają! Każdy z nas mały i duży pragnie miłości. Każdy człowiek rozumie miłość po swojemu, lecz wszyscy dalecy jesteśmy od prawdziwego jej rozumienia. W ten wyjątkowy dzień zakochanych do mieszkańców Pabianic i gości przebywających w sołectwie przybył rankiem Biskup Walenty z różami - symbolem miłości i namiętności. Czy wiecie, kim była ta postać? Święty Walenty to biskup, który żył w czasach, kiedy w Rzymie panował cesarz Klaudiusz II. Władca ten zabronił swoim żołnierzom brać ślubu, bowiem uważał, że człowiek zakochany to słaby wojownik, który nie potrafi skupić się na walce. Biskup Walenty był temu przeciwny, dlatego potajemnie udzielał młodym mężczyznom ślubów, sprzeciwiając się decyzji cesarza. Niestety sekret szybko wyszedł na jaw, a cesarz Klaudiusz skazał biskupa na śmierć. Egzekucja odbyła się 14 lutego 270 roku. W związku z tymi wydarzeniami, 14 lutego to dzień upamiętniający stracenie świętego Walentego, który jest patronem walentynek. Pamiętajmy, że św. Walenty to orędownik podczas ciężkich chorób (szczególnie psychicznych i epilepsji) oraz patron zakochanych. Niech ten dzień Walentynkowy będzie wyjątkowy!!! "Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić, to tylko jedno – miłować." JPII
* * * * *
11 lutego 2021
Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek.
|
Zgodnie z tym przysłowiem 14 lat temu w świetlicy w Pabianicach Babcia Honoratka pączki smażyła i mieszkańców Pabianic oraz zaproszonych gości w karnawale w pabianickiej świetlicy gościła. A dziś niech tradycji stanie się zadość smakujmy i kosztujmy pączki z rodziną, z sąsiadami... zgodnie z zaleceniami epidemiologicznymi ze względu na Covid 19.
Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek. |
Zapraszamy do galerii foto: Jak to Babcia Honoratka pączki w Pabianicach smażyła (wspomnienia)
* * * * *
2 lutego 2021
2 lutego obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane również Matki Boskiej Gromnicznej. Jest to dzień, kiedy tradycyjnie w kościele święci się gromnice. W swoim kazaniu ks. Łukasz Stępień przypomniał wiernym, że sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Są one fundamentem życia każdego chrześcijanina. Od tego dnia w kościele i kaplicy nie zobaczymy już ani choinki, ani żłóbka, które przez ostatnie czterdzieści dni symbolizowały nam przeżyte niedawno Święta Bożego Narodzenia. Jest to związane z elementem naszej tradycji jakim jest śpiewanie kolęd, które kończy się właśnie w Święto Ofiarowania Pańskiego. Od 25-ciu lat przypada w Kościele katolickim Dzień Życia Konsekrowanego, pamiętamy w tym dniu o siostrach i braciach zakonnych, którzy swoje życie ofiarowali na wyłączną służbę Bogu. Na zakończenie Mszy św. z racji przypadających w tym tygodniu świąt św. Błażeja (03.02.) i św. Agaty (05.02) zostały poświęcone jabłka i świece tzw. "Błażejki" oraz chleb, sól i woda. Jak wspominają starsi i tradycja nakazuje zawsze we wspomnienie św. Agaty, 5 lutego w kościołach poświęca się chleb, sól i wodę, które mają chronić ludność od pożarów i piorunów. Poświęcone kawałki chleba wrzucano do ognia, by wiatr odwrócił pożar w kierunku przeciwnym. 3 lutego to dzień, w którym wspomina się św. Błażeja, patrona od chorób gardła. Ks. prefekt Łukasz w wigilię św. Błażeja udzielił związanego z tym wspomnieniem błogosławieństwa świecami, z prośbą o zdrowie gardła, języka i właściwe korzystanie z daru mowy. Skrzyżowane świece, przykładał wiernym do szyi wypowiadając modlitwę: "Za pośrednictwem św. Błażeja niech cię Pan ustrzeże przed chorobami gardła i wszelkim złem". Po Mszy św. wierni mogli zabrać do swoich domów kromkę chleba św. Agaty, woreczek z solą, wodę i jabłka aby uchronić zwierzęta od zarazy a gospodarstwo od pożarów i piorunów oraz poświęcone jabłka i świeczki "Błażejki" aby chroniły domowników od chorób gardła.
* * * * *
2 lutego 2021
Miło nam poinformować, że 2 lutego 2021 r. niecodzienną uroczystość obchodził Pan Marian Wideryński, który jest drugim co do wieku najstarszym mężczyzną Pabianic. Okazja ku temu była nader wyjątkowa, ponieważ nasz Czcigodny Jubilat świętował 86 urodziny. Pabianiczanie z tej okazji składają Panu Marianowi życzenia dobrego zdrowia, cierpliwości w zmaganiu się z wszelkimi niedogodnościami dnia codziennego oraz Bożego błogosławieństwa. Niech przez kolejne lata życia towarzyszą Ci Drogi Jubilacie słowa mistrza Jana z Czarnolasu:
Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym, |
Bardzo buduje nas fakt, że w naszym sołectwie możemy cieszyć się długowiecznością mieszkańców, co oznacza, że żyje się tutaj dobrze i spokojnie, a Pana Mariana sędziwy wiek jest naszym wspólnym drogocennym dziedzictwem.
* * * * *
1 lutego 2021
80-te urodziny dzisiaj 01 lutego 2021 r. obchodzi nasza mieszkanka Pani Marianna Stanisława (z d. Mizgała) Kręciwilk. Dostojnej Jubilatce Pani Marysi życzymy wielu lat w zdrowiu, obfitości łask Bożych, samych radosnych chwil, pogody ducha, radości z każdego dnia i wszelkiej pomyślności. Szanowna Pani Marysiu ciesz się miłością i przyjaźnią wszystkich, których spotykasz na swej drodze.
Jubilatkę z życzeniami i upominkami odwiedzili: Radna Powiatu Częstochowskiego Danuta Tomza, sołtys Rafał Tomza oraz przedstawiciele Rady Sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki" p. Anna Górniak, p. Ilona Sosnowska i p. Joanna Walczyk.
* * * * *
31 stycznia 2021
SZANOWNI PAŃSTWO,
chciałbym dziś serdecznie podziękować wszystkim za wsparcie w minionym roku 2020 przede wszystkim mieszkańcom oraz Radzie Sołeckiej Pabianic...
Styczeń to miesiąc przynoszący czas na podsumowanie minionego roku i wysunięcie wniosków na nadchodzący rok. Dziękuję za zaufanie, słowa krytyki każdą pomoc oraz pracę wykonaną na rzecz naszego sołectwa i drugiego człowieka .Czuję się zaszczycony, że nadal mogę reprezentować naszą miejscowość a przede wszystkim Was mieszkańców. Rolą sołtysa, jako gospodarza Pabianic, jest dbanie o dobro mieszkańców i scalanie społeczeństwa poprzez współpracę z wszystkimi, jak również pomoc w załatwianiu różnych spraw – przy wsparciu Rady Sołeckiej. Jak Państwo widzą i wiedzą, nie jest to łatwe zadanie ale na wszystkie możliwe sposoby staram się tę funkcję, pomimo różnych trudności, dobrze wykonywać.
Cele, które zostały zrealizowane w 2020 roku to: poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia naszych mieszkańców oraz promocja i integracja naszego sołectwa, promocja naszej „małej Ojczyzny”. Zadanie to staje się bardzo dużym wyzwaniem, gdy pomysły oraz działania, które pioniersko są wdrażane oraz realizowane w naszej miejscowości przez ostatnie lata zostają czasami niezręcznie wykorzystywane i kopiowane przez innych. Cieszy fakt, że w naszej miejscowości powstają działania z których mogą korzystać osoby, które nie mają swoich pomysłów a posiłkują się naszymi. Działania te są możliwe dzięki współpracy naszej jedynej organizacji w sołectwie, tj. KOŁU GOSPODYŃ WIEJSKICH „PABIANKI” I LUDZI O WIELKICH SERCACH.
Jestem pewien, że po raz kolejny udowodniliśmy, iż wspólnie można zrobić wiele.
Pragnę podziękować:
- Przewodniczącej Rady Gminy Janów Pani Ewie Ucieklak wraz z Radnymi i Sołtysami gminy Janów
- Wójtowi Gminy Janów Panu Edwardowi Moskalikowi wraz z pracownikami gminy Janów
- Księżom z parafii Złoty Potok
- Starostwu Powiatu Częstochowskiego
- LGD Partnerstwu Północnej Jury w Janowie
- Samorządowemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Janowie
oraz WSZYSTKIM, którzy pomimo ogromu własnych obowiązków wspierają nasze działania. Chociaż mamy różne poglądy cieszę się, że w naszej współpracy nie towarzyszy przepychanka ale merytoryczne i rzeczowe działanie zmierzające do jednego celu: DOBRO NASZEJ MIEJSCOWOŚCI.
Skrót inwestycji oraz działań, które były realizowane w mijającym 2020 roku. W sprawozdaniu pragnę przypomnieć działania, które były realizowane w naszej miejscowości:
- wykaszanie poboczy i przycinka drzew,
- dbanie o teren przy świetlicy i kaplicy oraz na trasie plenerowej Drogi Krzyżowej odcinek 4 km, Szlaku Maryjnego 2 km (wykaszanie trawy na bieżąco, usuwanie chwastów na klombach ,zbieranie śmieci, zgrabianie liści). Kapliczki ( 21 ) i krzyże (15) przydrożne, których w większości stan na dzień dzisiejszy jest dobry. Te małe sakralne obiekty stanowią z pewnością cenne dla materialnej kultury dziedzictwo. Jednakże, to nie artystyczne piękno decyduje na pierwszym miejscu o ich wartości.Są one świadectwem wiary i kultury religijnej, przyczyniając się do zachowania tożsamości kulturalnej i religijnej danego regionu,
- wymiana oświetlenia ulicznego na lampy energooszczędne ledowe,
- podłączenie sołectwa do linii internetowej światłowodowej,
- odnowienie elewacji zewnętrznej na budynku kaplicy Matki Kościoła,
- naprawa dzwonu i zegara na wieży kaplicy,
- przeznaczenie Funduszu Sołeckiego na przystosowanie budynku na Publiczne Przedszkole w Piasku,
- bieżące utrzymanie porządku na zewnątrz i wewnątrz budynków : świetlicy i kaplicy oraz urządzeń na placach przy świetlicy i kaplicy,
- uruchomienie przewozu komunikacji samochodowej ,,Jura-Busów” przez sołectwo Pabianice,
- współorganizacja całorocznych imprez integracyjnych i konkursów lokalnych takich jak: Orszak Trzech Króli, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka , Imieniny Anny i Krzysztofa, św. Mikołaj
Konkursy:
- "Najpiękniejsza i Najwyższa palma"
- "Zbieramy Kwiatki dla Najświętszej Matki”
- Boże Ciało - Dywan Kwiatowy w kaplicy
- "Najpiękniej udekorowany pojazd: rower, motor, samochód...”
- "Najpiękniejszy własnoręcznie wykonany różaniec”
- "Zbieramy róże dla Matki Bożej”
- "Najpiękniejszy lampion adwentowy”
Zorganizowaliśmy wiele prac społecznych, oraz wolontariaty za które jestem bardzo wdzięczny. Chylę czoła tym osobom, które w tym uczestniczyły, dlatego że są jeszcze osoby, które chcą coś zrobić wspólnie dla naszej miejscowości, a nie wytykają, że to nie jest ich problem twierdząc, że nie ma czasu bo nie należą do takiej lub innej organizacji. Przypominam iż Koło Gospodyń Wiejskich działające w naszej miejscowości działają wspólnie dla społeczeństwa a przede wszystkim dla wspólnego dobra.
Poza inwestycjami oraz pracami nad polepszeniem warunków życia naszych mieszkańców, byliśmy organizatorami lub współorganizatorami wielu przedsięwzięć, które zawsze miały na celu promocję i integrację naszej miejscowości co można zobaczyć na stronie sołectwa Pabianice, którą udało się zamieścić na stronie FACEBOOKA nazwa Sołectwo Pabianice.
Na zakończenie mając na uwadze, że rok 2020 był rokiem bardzo trudnym pod wieloma względami ze względu na obostrzenia jakie przyniósł koronawirus, szczególnie pragnę podziękować członkom z Rady Sołeckiej za wsparcie i współpracę, członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki". Dziękuję wszystkim mieszkańcom, firmom i instytucjom, które uczestniczą, a także wspierają organizowanie wydarzeń w naszej miejscowości, dbając o dobro oraz rozwój naszej "małej ojczyzny" PABIANICE.
Jestem wdzięczny, że pomimo tak wielu trudności oraz niełatwych decyzji możemy wspólnie takich dzieł dokonywać. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że możemy być z tego dumni.
Sołtys Pabianic
Rafał Tomza
* * * * *
24 stycznia 2021
W oktawie tak ważnego święta Babci i Dziadka dzisiaj 24 stycznia w kaplicy p.w. Matki Kościoła w Pabianicach odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji zmarłych i żyjących Babć i Dziadków. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Marciniak proboszcz złotopotockiej parafii. Po Mszy św. dla przypomnienia miłych chwil spędzonych z naszymi Babciami i Dziadkami oraz w podzięce za ich miłość i dobre serce nasi goście zostali obdarowani czerwonymi różami. W sołectwie Pabianice mieszka 35 Babć i 23 Dziadków. Najstarszym Dziadkiem jest jest Pan Zygmunt Dłubała (91 l.) ma 11 wnuków i 15 prawnuków. Tytuł Najstarszej Babci przypadł Pani Helenie Miedzińskiej (89 l.), która ma 8 wnuków i 14 prawnuków, zaś najmłodszą Babcią w 2020 roku została Pani Agnieszka Skrzypczak a Dziadkiem śp. Dariusz Skrzypczak, który nie doczekał narodzin swojej wnuczki.
Szanowne Babcie i Kochani Dziadkowie świętujcie i cieszcie się swoimi wnukami i prawnukami. Uważajcie na siebie i dziękujemy Wam za wszystko.
* * * * *
22 stycznia 2021
Kochani Dziadkowie w dniu Waszego święta życzymy Dużo czasu wolnego, samych przyjemności, Jak najmniej kłopotów i wiele radości! Nic do naprawiania, dźwigania, trzepania, Tylko niech Was zawsze kochają i o Was pamiętają Wasze Wnuki i Prawnuki...
CZUWAJ NADE MNĄ |
DZIADKU |
* * * * *
21 stycznia 2021
Dzień Babci Zawsze, gdy Ci źle dobrze wiesz, że po radę i pociechę możesz się udać do Babci. U Babci zawsze znajdziesz nie tylko ukojenie, ale też coś pysznego. Kochani w tym pięknym Dniu Babci i zbliżającym się Dniu Dziadka nie zapomnijmy też o tych Babciach i Dziadkach ,którzy już odeszli od nas do wieczności... INFORMACJA! Kochane Babcie i Dziadkowie zapraszamy WAS na Mszę świętą do kaplicy w Pabianicach w niedzielę 24 stycznia o godz.9.30 w Waszej intencji oraz za zmarłe Babcie i nieżyjących Dziadków.
Bowiem, jak mówi piosenka, u Babci "jest słodko i świat pachnie szarlotką". |
* * * * *
11 stycznia 2021
Dziś 11 stycznia 2021 roku piękną uroczystość mamy, byłemu sołtysowi Pabianic Szanownemu Panu Zygmuntowi Dłubała nisko się kłaniamy i życzenia mu składamy. 91-wsze Urodziny dziś nam kartka z kalendarza podpowiada, że najstarszy mieszkaniec Pabianic w gminie Janów świętuje i w dobrym zdrowiu żyje. My pabianiczanie ogromnie się z tego cieszymy i z głębi serca Panu Zygmuntowi życzymy zdrowia, szczęścia, pomyślności, sto lat życia i radości. Być może ma Pan jeszcze inne życzenia więc życzymy ich spełnienia. Wszystkiego naj-naj-naj najlepszego... Dziękujemy za wszystko dobro i za poświęcony czas, które Pan uczynił dla mieszkańców Pabianic.
W ten szczególny dzień odwiedzili Jubilata i życzenia złożyli Radna Powiatu Częstochowskiego p. Danuta Tomza, Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki" p. Ilona Sosnowska i p. Joanna Walczyk oraz Sołtys p. Rafał Tomza. Drogi Jubilacie Panie Zygmuncie jeszcze raz prosimy przyjąć serdeczne życzenia, kolejnych spokojnych lat w szczęściu i zdrowiu.
* * * * *
8 stycznia 2021
KGW i KGW "PABIANKI" rozliczają się z dotacji. Do 31 stycznia Koła Gospodyń Wiejskich, które w 2020 roku otrzymały z ARiMR dofinansowanie swojej działalności, muszą rozliczyć się z dotacji. Wnioski KGW o wsparcie ich działalności Agencja przyjmowała od 5 czerwca do 30 września 2020 roku. Koło mogło otrzymać od 3 do 5 tys. złotych – w zależności od liczby członków. 5051 kół otrzymało pomoc w wysokości 3 tys. zł, 4012 – w wysokości 4 tys. zł, a 334 koła – w wysokości 5 tys. zł. W sumie blisko 9,4 tys. KGW otrzymało prawie 32,9 mln zł. Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w województwach: wielkopolskim – 1430, lubelskim – 1219 i mazowieckim – 1193.
Zgodnie z prawem, dotacje dla KGW mogły zostać wydane na realizacje zadań nałożonych na koła w ustawie, czyli na:
- prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich
- rozwijanie obszarów wiejskich oraz wspieranie przedsiębiorczości kobiet
- działanie na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi
- rozwijanie kultury ludowej, zwłaszcza lokalnej i regionalnej
- reprezentowanie środowiska kobiet wiejskich przed administracją.
Do końca ubiegłego roku KGW miały czas na wydanie pieniędzy otrzymanych z Agencji. Teraz pora na złożenie sprawozdania. Należy to zrobić do końca stycznia 2021roku w biurze powiatowym ARiMR właściwym dla miejsca działania KGW.
* * * * *
6 stycznia 2021
W dniu 06 stycznia 2021 roku w sołectwie Pabianice odbył się MINI ORSZAK TRZECH KRÓLI. Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli były słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: "Panu dzięki oddawajmy" (Pieśń XIII, Księgi Wtóre). Słowa te nawiązują do wdzięczności za to, że dokładnie 10 lat temu, w 2011 roku, dzień 6 stycznia stał się ponownie dniem wolnym od pracy. Wierni, którzy przyszli na Mszę św., zostali zaopatrzeni w papierowe korony, naklejki okolicznościowe i śpiewniki z kolędami. Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia sprawowana przez ks. proboszcza Ryszarda Marciniaka oraz kolędowanie przy akompaniamencie akordeonu, na którym przygrywał Pan Walenty Mazur. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, że kolejny raz udało się pabianiczanom zorganizować Mini Orszak, w którym wystąpił element pokłonu przed Świętą Rodziną. Tradycyjnie na zakończenie wszyscy uczestnicy orszakowego spotkania zostali obdarowani gwiazdkami noworocznymi z życzeniami Szczęśliwego Nowego Roku 2021.
* * * * *
2 stycznia 2021
Kochani miesiąc styczeń czas składania życzeń dla wszystkich: zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2021. Niech Wam się darzy. Niech święta Boża Rodzicielka, którą wczoraj w szczególny sposób czciliśmy niech Wam i Nam błogosławi każdego dnia w polu i zagrodzie, w domu, w szkole i w pracy. Niech Nas strzeże i prowadzi...
* * * * *