Kronika 2024
15 października 2024
Drogie Panie - Kobiety Wiejskie, składamy Wam najserdeczniejsze życzenia – pełne ciepła i wdzięczności za Waszą troskę o rodzinę, dom, tradycję oraz lokalną społeczność, które dziś są nieocenione. To dzięki Wam nasze wsie tętnią życiem, a kultura i wartości są pielęgnowane z wielkim sercem. Życzymy Wam zdrowia, szczęścia, satysfakcji z tego, co robicie, a także wielu chwil radości i spokoju. Niech każdy dzień przynosi Wam uśmiech, a praca będzie doceniana.
Drogie Kobiety Wiejskie, jesteście prawdziwymi bohaterkami!
Kobieta bowiem, właśnie poprzez poświęcanie się dla innych każdego dnia wyraża głębokie powołanie swego życia. Być może bardziej jeszcze niż mężczyzna widzi człowieka, ponieważ widzi go sercem. Widzi go niezależnie od różnych układów ideologicznych czy politycznych. Widzi go w jego wielkości i w jego ograniczeniach, i stara się wyjść mu naprzeciw, oraz przyjść mu z pomocą. W ten sposób urzeczywistnia się w dziejach ludzkości podstawowy zamysł Stwórcy i na różne sposoby nieustannie ukazuje piękno — nie tylko fizyczne, ale nade wszystko duchowe, jakim Bóg obdarzył od początku człowieka, a w szczególności kobietę.
Jan Paweł II, List do kobiet
* * * * *
14 października 2024
Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy i Pracownicy Oświaty z okazji przypadającego Dnia Edukacji Narodowej składamy wyrazy szacunku za trud uczenia i wychowywania dzieci i młodzieży. Niech Chrystus, najlepszy Nauczyciel i Wychowawca obdarzy Was swoimi łaskami i błogosławieństwem! Życzymy Państwu wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości z osiągnięć w pracy zawodowej, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności i powodzenia w życiu osobistym.
* * * * *
7 października 2024
7 października przed kaplicą w Pabianicach ks. proboszcz Ryszard Marciniak serdecznie powitał zgromadzonych, podkreślając, jak ważne jest czerpanie z bogatej spuścizny Kościoła, a zwłaszcza z tradycji modlitwy różańcowej w tej okolicy, wzywając wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji rodzin i bliskich. Wierni z Pabianic wzięli udział w procesji różańcowej, przemierzając Szlak Maryjny, modląc się i powierzając Matce Bożej Różańcowej swoje intencje. Uczestnicy byli świadkami nie tylko duchowego uniesienia, ale również spotkania z chrześcijańską tradycją, która kształtuje ich życie i wspólnotę. Dziękujemy za wykonanie nowej skrzynkowej, przeszklonej kapliczki pewnej Rodzinie ze Złotego Potoka. Kapliczka ta p.w. Matki Bożej Kalwaryjskiej to skrzynka nakryta dwuspadowym daszkiem z drewnianym krzyżykiem. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Ks. Ryszard Marciniak poświęcił ją w czasie procesji. Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólną modlitwę. Księdzu Proboszczowi dziękujemy za przewodniczenie modlitwy na różańcu, poświecenie kapliczki i odprawienie Mszy św. na zakończenie uroczystości różańcowych. Coroczna uroczystość, stała się okazją do wspólnej modlitwy oraz refleksji nad duchowym znaczeniem różańca w codziennym życiu wiernych.
* * * * *
6 października 2024
"Zapraszamy Maryję do siebie" - w dniu 6 października 2024 roku, rozpoczęła się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po rodzinach naszej parafii. Peregrynacja będzie odbywać się sołectwami. Pierwszym sołectwem są Pabianice.
W każdym domu obraz zostaje przez dobę, a następnie przekazywany jest o godz. 18.00 sąsiadom. Jest to czas domowych rekolekcji i czas łaski.
* * * * *
23 września 2024
Fotorelacja z Uroczystości Przybycia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w dniu 22 września 2024 r.
Procesja powitania i Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza w parafii Złoty Potok.
Zdjęcia: Radio Fiat
* * * * *
22 września 2024
"A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?!", Łk 1, 43
Drodzy Parafianie!
Tak radowała się św. Elżbieta, gdy Maryja przyszła do jej domu. W tych dniach przychodzi i do nas! Znakiem Jej obecności jest tak drogi naszemu Narodowi Obraz Jasnogórski. Gdy potop szwedzki zalewał Ojczyznę, sławny obrońca Jasnej Góry, O. Augustyn Kordecki mawiał, że „jeszcze Najświętsza Panienka okaże, że od burzących kolubryn mocniejsza!”. I stał się cud!
W tych dniach, gdy stawać będziemy przed Maryją pamiętajmy, że i w naszym życiu Maryja pragnie okazać się mocniejsza niż wszelkie lęki, troski i niepokoje, które nam w życiu towarzyszą. Tylko trzeba do Niej przyjść, przed Nią otworzyć serce i duszę i zawierzyć wszystko, co nasze, ludzkie, osobiste, rodzinne, małżeńskie, zawodowe, wszystko, co nas boli i czego się lękamy. Życzymy Każdej i Każdemu z Was, tego radosnego zdziwienia Św. Elżbiety i doświadczenia cudów przed Obliczem Matki i Królowej, która dana jest nam jako pomoc i obrona.
Zapraszając Was do udziału w Nawiedzeniu, uczyńcie wszystko, by te dwa dni – 22 i 23 września 2024 roku – stały się prawdziwym świętem w naszym życiu. Powitajmy Maryję czystym sercem. Niech będzie to czas dobroci i życzliwości w rodzinach i sąsiedztwie. Obdarzmy się znakiem pokoju! Udekorujmy także Nasze domy, ulice i drogi, wszak Matka Boga przybywa! Na radosne, pełne wzruszeń i łask przeżywanie Nawiedzenia Matki Bożej wszystkich całym sercem pozdrawiamy... Do zobaczenia 22.09.2024 r. w parafii Złoty Potok godz. 17.00
* * * * *
9 września 2024
W Pabianicach nadarzyła się doskonała okazja do świętowania. Otóż urodziny obchodziła mieszkanka sołectwa Pani Anna Wideryńska.
Pani Anna 9 września 2024 r. skończyła 88 lat. Uroczystość ta nie mogła się obyć bez gratulacji ze strony przedstawicieli władz lokalnych. Z życzeniami do jubilatki udała się delegacja Koła Gospodyń Wiejskich ,, Pabianki " i Rady sołeckiej.
Ta wizyta była okazją nie tylko do tego, by Pani Annie życzyć wszystkiego co najlepsze, a przede wszystkim zdrowia, ale także porozmawiać o życiu i bogatym doświadczeniu.
Jubilatce życzymy długich lat życia w zdrowiu, pogody ducha oraz wszystkiego co najpiękniejsze i dużo radości w gronie rodziny. 100 lat
* * * * *
8 września 2024
8 wrzesień 2024 — To dzień błogosławienia ziarna siewnego i symbol zamknięcia letniego cyklu upraw rolnych. Tradycyjnie podczas Mszy świętej w kaplicy zostaną poświęcone ziarna zbóż.W modlitwie błogosławieństwa będziemy o godz.9.30 prosić, aby nasiona wpadłszy w ziemię wydały plon, dając radość siewcy i chleb głodnemu. Aby uprosić dobry urodzaj do ziarna pobłogosławionego w dniu 8 września, dodawano też ziarna z wieńców poświęconych w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W niektórych stronach Polski rolnicy przed siewem zwilżali dłonie wodą święconą, a pierwszą garść poświęconego zboża wrzucali w rolę w formie znaku krzyża, dodając: „W imię Boskie” (O. Kolberg).
* * * * *
7 września 2024
7 września 2024 r. aktywne KGW "Pabianki" z mieszkańcami i sołtysem wsi wedle tradycji zrobiło weselne bramki. Okazją był ślub syna jednej z naszych członkiń.
Kochani NOWOŻEŃCY życzymy Wam Wielu miodowych dni, Wspólnych radości bez trosk, Spełnienia wymarzonych chwil, Oby sprzyjał Wam los!
* * * * *
1 września 2024
Nigdy więcej wojny!!!
1 września 2024 r. 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętamy!!!
Uroczystości upamiętniające początek II wojny uświadamiają nam, jakim była ona okrucieństwem i z jakim bestialstwem musiał się zmierzyć naród Polski. Wszyscy sobie o tym przypominamy i wzmaga się w nas przekonanie – nigdy więcej wojny. Z sołectwa Pabianice przez niemieckie bombardowania 3 września 1939 roku wielu ludzi, którzy uciekli w złotopotockie lasy zostało rannych, zginęło 8 osób w pierwszych dniach wybuchu wojny. Byli to: Janina Moskalik, Józef Knapik, Michał Bednarski (Bednarek), Ludwik Pałys, Anna Pietruszewska, Zygmunt Stala i syn Zygmunt 4 lata, Filip Mizgała
Cześć Ich Pamięci!* * * * *
24 sierpnia 2024
24 sierpnia 2024 r. nasza 102 piesza pielgrzymka na Jasną Górę rozpoczęła się od porannej Mszy św. w parafialnym kościele w Złotym Potoku. Pielgrzymka była okazją do wspólnej modlitwy, refleksji i umacniania naszej wiary. Wspólna droga, pełna wyzwań i duchowych przeżyć, zbliżyła wędrujących pątników do siebie i pozwoliła doświadczyć jedności w Chrystusie.
Jak powiedział św. Augustyn: „Człowiek wędruje przez życie jako pielgrzym; życie chrześcijanina to pielgrzymka do domu Ojca”. Niech te słowa będą dla nas inspiracją i motywacją w trakcie naszej wędrówki życia.
Po całodniowym marszu na trasie Złoty Potok - Częstochowa przynieśliśmy ze sobą swoje intencje, prośby i podziękowania, które złożyliśmy z imieninowymi kwiatami u stóp Matki Bożej na Jasnej Górze.
GORĄCE PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY DO WSZYSTKICH, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO ORGANIZACJI I PRZEBIEGU TEGOROCZNEJ PIELGRZYMKI.
W pierwszej kolejności Bóg zapłać Wszystkim Pielgrzymom,
za świadectwo wiary, atmosferę i tworzenie rodziny pielgrzymkowej.
Za każdą Siostrę i Brata za Wszystkie Rodziny pielgrzymujące wspólnie,
Za trud wspólnego wędrowania, modlitwę, zabawę, rozmowę i uśmiech.
Staropolskie Bóg zapłać dla ks. Proboszcza Ryszarda Marciniaka za duchowe przewodzenie Pielgrzymom.
ARDZO GORĄCO dziękujemy całej ekipie :
Kierownicy Ruchu, Grupa Muzyczna, Panie i Panowie kierowcy, Bagaże i Zaopatrzenie....
Kochani!!! Bez Was wszystkich, nie udałoby się zorganizować i szczęśliwie przejść Pielgrzymki.
Z Bożym błogosławieństwem, pod czujnym okiem Maryi – Matki Bożej oraz z Waszym zaangażowaniem przeżyliśmy piękny czas 102 Złotopotockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę – A.D. 2024. Już dziś zapraszamy za rok na pielgrzymkowy szlak. Niech ta pielgrzymka i czas po pielgrzymkowy będzie dla nas czasem łaski i duchowego wzrostu. Szczęść Boże !
* * * * *
15 sierpnia 2024
Mieszkańcy Pabianic przybyli w piękny sierpniowy dzień 15 sierpnia do kaplicy, aby uczcić wraz z całym kościołem Wniebowzięcie N.M.P. Przynieśli ze sobą bukiety zielne a w nich, kwiaty, zioła i owoce. Podczas Mszy świętej celebrans ks.Janusz Kłopot przypomniał, że:
- Tradycja utrwalona w ciągu wieków każe nam w dniu Wniebowzięcia N.M.P. święcić kwiaty i zioła, a także dziękować za udane żniwa. W tym dniu przeżywamy również prawdę teologiczną o Wniebowzięciu N.M.P., która została oficjalnie zdefiniowana i podana jako dogmat 1 listopada 1950 roku przez papieża Piusa XII. Dogmat ten jest logiczną konsekwencją Bożego macierzyństwa Maryi i jej niepokalanego poczęcia.
Dziękuję za piękny zwyczaj, który nie jest tylko folklorem, chociaż co niektórzy chcieliby go do folkloru sprowadzić, to jest wyraz naszej wiary i podziękowanie Panu Bogu za wszystko to co dla nas czyni. Chleb w postaci owoców zbóż, ziół, darów, które służą później człowiekowi i zwierzętom jako pokarm. Bądźcie wierni tej tradycji, przekazujcie ją młodemu pokoleniu, które niestety często uważa, że to wszystko tak ma być, że to wszystko się nam należy, dlatego umiejmy pielęgnować ten piękny zwyczaj , powiedział ks. Janusz Kłopot. Po zakończonych uroczystościach w kaplicy członkinie z Koła Gospodyń Wiejskich i rolnicy częstowali poświęconym chlebem wszystkich uczestników świątecznej uroczystości.
* * * * *
11 sierpnia 2024
11 sierpnia uczestnicy Drogi Krzyżowej w sołectwie Pabianice modlili się o Trzeźwość Narodu. Droga Krzyżowa rozpoczęła się przy I stacji o godz. 15.00. Wierni podczas rozważania Męki Pańskiej nieśli krzyż. Nabożeństwo prowadził ks. Janusz Kłopot, który poświęcił jeden drewniany (XII stacja) i trzy nowe, metalowe krzyże (stacja VI , IX , XIII ), które trafiły dziś na trasę pabianickiej plenerowej Drogi Krzyżowej. Na zakończenie rozpoczęła się Msza św. w kaplicy. Apel sierpniowy co roku spotyka się z wielkim zainteresowaniem różnych grup społecznych. Ten fakt cieszy, gdyż jest oznaką ważności tej inicjatywy nie tylko dla wiernych Kościoła, ale i dla całego społeczeństwa. Jednocześnie rodzi on konieczność wyjaśnienia niektórych pojęć i odpowiedzi na pojawiające się przy tej okazji pytania. Istotne jest, aby dobrze rozumieć, czym jest trzeźwość w odniesieniu do alkoholu. Wszystkim uczestnikom Staropolskie Bóg zapłać za wspólną modlitwę.
* * * * *
1 sierpnia 2024
1 sierpnia, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych o godzinie 17.00 w godzinę "W" zawyją syreny i zabiją kościelne dzwony. Szanowni Państwo dołączmy i zatrzymajmy się na symboliczną minutę. Wspólnie przeżyjmy tę niezwykłą chwilę, pomyślmy o tym, co wydarzyło się w 1944 r. i wyraźmy swoją wdzięczność Bohaterkom i Bohaterom Powstania Warszawskiego.
* * * * *
28 lipca 2024
W niedzielę 28 lipca 2024 r. w naszym sołectwie z okazji św. Krzysztofa patrona kierowców, podróżnych, kolejarzy, rycerzy, poszukiwaczy skarbów i żeglarzy w kaplicy podczas Mszy św. sprawowanej przez ks. Ryszarda Marciniaka modlono się w intencji kierowców. Zgodnie z dawnym obyczajem poświęcone zostały samochody, motory i rowery. Tego dnia włączyliśmy się w akcję zbierania środków na zakup sprzętu - przede wszystkim pojazdów - dla misjonarzy służących poza granicami kraju. Tradycyjnie były też kwiaty i życzenia dla Krzysztofów, Krzysiów, Hani i Anny oraz konkurs "Na Najpiękniej udekorowany pojazd". Wszystkim solenizantom i solenizantkom życzymy zdrowia, pokoju, życzliwości, od Boga wszelkich łask hojności, od ludzi wyrozumiałości. Uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Nagrody zwycięzcom zostaną wręczone w niedzielę 4 sierpnia o godz. 9.30 w kaplicy Matki Kościoła (po Mszy św.).
* * * * *
27 lipca 2024
27 lipca br. w Kłomnicach na I Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Częstochowskiego, członkinie Koła "Pabianki" z Pabianic odebrały nagrodę w kategorii "Tradycje".
Gratulacje i wielkie brawa kierujemy do wszystkich członkiń za ich pracę, pomysłowość oraz wkład w rozwój naszej społeczności.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie w inicjatywy integrujące społeczność oraz promocję sołectwa, gminy i powiatu. Mamy nadzieję, że będziecie kontynuować pielęgnowanie lokalnych tradycji, kulinaria, taniec i śpiew, rękodzieło i zachęcać młode pokolenie do wspólnego działania z takim samym zapałem, jak do tej pory. Pamiętajmy - Tradycja i kultura ludowa łączą pokolenia!
* * * * *
14 lipca 2024
Z wielką dumą i radością informujemy
Sukces, Sukces Pana Andrzeja Romulewicza, mieszkańca Pabianic na XX Ogólnopolskich Spotkaniach Kowali w Wojciechowie w woj. Lubelskim. Wielkie Gratulacje i owacje dla naszego zawodnika. Szanowny Panie Andrzeju życzymy dalszych sukcesów. Duma nas rozpiera !!!
* * * * *
21 czerwca 2024
Miło nam poinformować i dołączyć do GRATULACJI dla mieszkańca Pana Andrzeja Romulewicza, który w plebiscycie Dziennika Zachodniego na Osobowość Roku, w powiecie częstochowskim zajął pierwsze miejsce.
Przypomnijmy. Nominacja za: kunszt artystyczny, pielęgnowanie pasji, mistrzowskie odtwarzanie broni średniowiecznej.
Od ponad 20 lat zajmuje się rekonstrukcją historyczną. Jako kowal tworzy metodami tradycyjnymi broń białą oraz przedmioty życia codziennego, w tym repliki znalezisk archeologicznych. Jego prace można zobaczyć m.in. w Muzeum Częstochowskim. Bierze udział w wielu festiwalach średniowiecznych w kraju i za granicą. Promuje kulturę słowiańską. Wraz z gminą Mstów organizował wydarzenie Słowiański Gąszczyk - Waleczni Przodkowie. Uczestniczy w akcjach charytatywnych, zarówno przekazując swoje prace kowalskie na aukcje wspierające wybrane cele, jak i dając pokazy historyczne.
Brawo!Brawo!Brawo!
* * * * *
16 czerwca 2024
"Maleńka obrączka, a znaczy tak wiele, na całe życie włożona w kościele.” 69 lat małżeństwa w pabianickiej kaplicy 16 czerwca 2024 r. świętowali Państwo Helena i Zygmunt Dłubałowie. Po raz pierwszy w historii sołectwa Pabianice obchodziliśmy taki wspaniały Jubileusz. W trakcie uroczystej Mszy św. ks. Janusz Kłopot, przekazał Jubilatom życzenia i pozdrowienia. Drodzy Jubilaci, Dziękujemy Wam za wszystko, czego dokonaliście w życiu. Za Waszą miłość, ofiarność, zrozumienie wielkich celów małżeństwa, dobre wychowanie dzieci, za przykład życia. Niech przyświeca Wam motto: Ludzie, których kocha się z całego serca, nigdy się nie starzeją. My Pabianiczanie życzymy Wam zdrowia, Bożego Błogosławieństwa i wielu łask na każdy następny dzień oraz Dziękujemy za świadectwo życia, które ukryte jest w tej maleńkiej obrączce włożonej 69 lat temu w złotopotockim kościele. Bo przecież Państwo Helena i Zygmunt swoim przykładem mogą natchnąć młodszych od siebie, którzy nadal szukają sensu w miłości i we wspólnym budowaniu rodziny.
Wszyscy szukamy tych dobrych chwil w życiu, przynoszą one radość i poczucie spełnienia. Jednak sztuką jest znaleźć siłę i wytrwałość w chwilach zwątpienia, momentach burzy. Tak też czynili nasi Jubilaci, a świadczy o tym ich rodzina, uśmiechy na twarzach oraz ta rocznica. Jeszcze raz życzymy wszelkiej pomyślności, nieustającej pogody ducha oraz dalszych lat w zdrowiu i szczęściu.
* * * * *
1 czerwca 2024
"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta."
Jan Paweł II
* * * * *
31 maja 2024
31 maja 2024 r. w Pabianicach po Mszy świętej ks. Janusz Kłopot, goście i mieszkańcy wyruszyli na Pabianicki Szlak Maryjny. Tradycyjnie jak co roku w plenerze odbyło się nabożeństwo majowe. Melodie pięknych maryjnych pieśni i kolejne wezwania do Matki Bożej niosły się przez okoliczne pola i po całej wiosce.
Bardzo dziękujemy za uporządkowanie trasy Szlaku Maryjnego i posprzątanie kapliczek przydrożnych oraz wspólną modlitwę.
Maj już się zakończył. Ale nie oznacza to, że o modlitwach przy tych kapliczkach należy zapomnieć. Kiedyś Adam Mickiewicz - nasz wieszcz narodowy w balladzie "Powrót taty" napisał:
"Pójdźcie, o dziatki, pójdźcie wszystkie razem
Za miasto, pod słup, na wzgórek,
Tam przed cudownym klęknijcie obrazem,
Pobożnie zmówcie paciórek".
Nie zapominajmy o tym, mając także na względzie pamięć naszych przodków, którzy te znaki swojego kultu religijnego stawiali. Wokół kapliczek i krzyży kwitło kiedyś życie religijne. Kiedy mijano je, zatrzymywano się, zdejmowano czapkę i odmawiano modlitwy. Gdy zatrzymywał się przy niej kondukt pogrzebowy, proszono o miłosierdzie dla zmarłego. Przy krzyżu żegnano poborowych idących do wojska i składano przysięgi. Kapliczki dekorowano kwiatami z okazji nabożeństw majowych i Bożego Ciała. Osoby idące w pielgrzymce odprowadzane były przez mieszkańców wsi aż do pierwszej figury za wsią. A jak jest dziś? Czy dzisiaj przydrożne kapliczki i krzyże mają to samo znaczenie?
* * * * *
30 maja 2024
Dywan z żywych kwiatów 30.05.2024 roku ponownie wykonany na Boże Ciało w kaplicy p w. Matki Kościoła w Pabianicach. Ten piękny zwyczaj powstał pięć lat temu i od tamtej pory wyróżnia pabianicką wspólnotę na tle innych w regionie.
* * * * *
26 maja 2024
Miłość i wdzięczność to uczucia, które są odpowiedzią na dobro, którego ciągle doświadczamy od naszych Kochanych Mam i Matek. Każdego roku 26 maja kierujemy do swoich wspaniałych Mam czułe słowa, kwiaty, by wyrazić swoją miłość. W sołectwie Pabianice Święto Mamy i Mamusi w obiektywie Martynki Knapik. 100 lat Kochane Mamy w zdrowiu i radości!
KOCHANE MAMY!
W małym bukiecie
majowe kwiatki
zakwitły wczoraj na Święto Matki.
Majowe kwiatki
wstążką związane.
Niech sto lat żyją
MAMY KOCHANE!
* * * * *
25 maja 2024
25 maja 2024 roku otwarcie sezonu - XIV Jurajski Puchar Nordic Walking w Pabianicach. Impreza sportowa na świeżym powietrzu dla każdego chętnego. Brawa dla zwycięzców, wszystkich zawodników a szczególne dla organizatorów.
Fot.E.Moskalik, E.Maligłowka
* * * * *
15 maja 2024
15 maja 2024 r. w sali świetlicy wiejskiej w Pabianicach odbyło się zebranie wiejskie. Zebranie prowadził Wójt Gminy Janów, Pan Edward Moskalik, protokołowała Pani Ewelina Michalik. Głównym tematem zebrania był wybór sołtysa i Rady Sołeckiej. Zgodnie ze Statutem Sołectwa na początku zebrania wiejskiego sołtys Rafał Tomza przedstawił sprawozdanie z działalności za poprzednią kadencję. Urzędujący sołtys Rafał Tomza (od 1994 rok) został wybrany ponownie na sołtysa sołectwa Pabianice, na kolejną kadencję 2024-2029. Po wyborze sołtys Rafał Tomza podziękował mieszkańcom za zaufanie i zadeklarował ścisłą współpracę z Wójtem Gminy Janów oraz mieszkańcami na rzecz poprawy życia w sołectwie.
Tuż po głosowaniu na sołtysa odbyło się głosowanie tajne do Rady Sołeckiej Pabianic. Nad całością przebiegu głosowania czuwała Komisja skrutacyjna w składzie: Ewelina Michalik, Martyna Knapik, Helena Pędzik. Do Rady Sołeckiej spośród zgłoszonych jedenastu osób wybrano: Łukasza Gągałę, Ilonę Sosnowską, Joannę Walczyk, Roberta Michalika, Teresę Miedzińską, Andrzeja Romulewicza. Zgodnie ze Statutem Sołectwa Pabianice-Radę Sołecką stanowi jej 6 przedstawicieli. Obecny na zebraniu Pan Wójt Gminy Janów Edward Moskalik pogratulował wybranemu Sołtysowi i członkom nowej Rady Sołeckiej Pabianic. Uczestniczący w zebraniu Pan Wójt odpowiadał na pytania zadawane przez mieszkańców w sprawie: funkcjonowania świetlicy i zajęć dla najmłodszych mieszkańców, utrzymania zimowego dróg, oświetlenia ulicznego...
Gratulujemy Sołtysowi Rafałowi Tomza i Radzie Sołeckiej Sołectwa Pabianice, życzymy kolejnych pięciu lat owocnej pracy na rzecz Pabianic i jej mieszkańców.
* * * * *
8 maja 2024
W święto świętego Stanisława 8 maja w Pabianicach odbyła się procesja do czterech ołtarzy z obrzędem poświęcenia pól. Ołtarze przygotowanie przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkańców wioski przy uprawianych polach, były miejscem modlitwy. Podczas nabożeństwa majowego modliliśmy się o Boże błogosławieństwo przy tegorocznych pracach polowych, o sprzyjającą pogodę, szacunek dla pracy na roli i dla chleba. Obrzęd zakończył się Mszą św. w kaplicy, którą odprawił ks.proboszcz Ryszard Marciniak. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom wsi za obecność i dar modlitwy, a członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki" szczególne wyrazy uznania za przygotowanie korony z liści i kultywowanie tradycji pabianickich związanych z poświęceniem pól. Na zakończenie popłynęła pieśń
Święty Stanisławie, Tyś u Boga w sławie: Ty Biskupie krakowski, Módl się za naród polski, Alleluja!
* * * * *
4 maja 2024
4 maja w święto św. Floriana wszystkim strażakom, hutnikom, piekarzom, kominiarzom składamy najserdeczniejsze życzenia. W dniu Waszego Święta życzymy przede wszystkim dużo zdrowia i bezpiecznej, doceniania i zauważania Państwa pracy. Niech Święty Florian czuwa nad Wami
* * * * *
3 maja 2024
W dniu 3 maja obchodzimy Uroczystość NMP Królowej Polski. Została ona ustanowiona przez papieża Benedykta XV na prośbę Biskupów Polskich w 1920 r. Nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. a następnie ślubów Króla Jana Kazimierza, w których zawierzył naszą Ojczyznę opiece Matki Bożej. 3 maja 1966 r.
3 maja to jednocześnie Święto Narodowe nawiązujące do rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 maja w 1791 r. przez Sejm Czteroletni. W tym dniu zachęcamy do wywieszania flag narodowych i kościelnych.
* * * * *
1 maja 2024
Maj w Kościele jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Szanowni Państwo może właśnie w miesiącu maju zwróćmy szczególną uwagę na przydrożne Krzyże i Kapliczki, które są autentycznym dziedzictwem kulturowym naszego sołectwa i regionu. To one świadczą o duchowej kulturze, o wierze i życiu religijnym mieszkańców. Są nie tylko niemymi świadkami historii, ale i dowodem współczesnego życia religijnego. Zacznijmy je od nowa dostrzegać, nie przechodźmy obok nich obojętnie. Zaszczytne miejsce aktualnie należy się żyjącemu pokoleniu. W szczególny sposób należy podziękować tym, którzy poświęcają swój czas, swoje i w obecnych czasach troszczą się o ich wygląd.
* * * * *
1 maja 2024
Szanowni Państwo zachęcamy do wywieszenia 🇵🇱flag narodowych. Na początku maja kalendarz przynosi kilka okazji, w tym Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadający 2 maja, Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja), Narodowe Święto Zwycięstwa (8 maja). Z kolei 1 maja, kiedy przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej warto wywiesić flagę w towarzystwie flagi Unii Europejskiej, tego samego dnia przypada również Międzynarodowe Święto Solidarności Ludzi Pracy.
Flaga powinna być czysta, mieć „żywe” kolory (biel i czerwień) i odpowiedni wzór (bez godła, w górnej części biała i w dolnej czerwona), być niepomięta, niepostrzępiona i wisieć w taki sposób, by – bez względu na sposób ekspozycji - nie dotykała podłoża. Nie wolno wywieszać flagi na dachu (tylko instytucje rządowe mają taki przywilej). W przypadku wywieszania flagi na maszcie w układzie pionowym - biel powinna znajdować się od strony masztu. W przypadku wywieszania dwóch flag: flagę polską wywieszamy po prawej stronie, a flagę Unii Europejskiej po stronie lewej (obydwie, wiszące obok siebie flagi, powinny mieć ten sam wymiar, a maszty lub trzonki tę samą wysokość). Wywieszenie polskiej flagi jest podkreśleniem jedności narodowej i dumy z kraju. Służy jednoczeniu społeczeństwa wokół wspólnych wartości i historii. Połączmy się w ten majowy weekend biało-czerwoną i wywieśmy Polską flagę na naszych domach i balkonach.
* * * * *
1 maja 2024
Zbieramy kwiatki dla Najświętszej Matki
Pod takim hasłem w tym roku odbędzie się konkurs w kaplicy pw. Matki Kościoła w Pabianicach realizowany w maju. Konkurs skierowany jest szczególnie do dzieci i młodzieży uczestniczących w nabożeństwach majowych. Dla najlepiej przychodzących na nabożeństwa majowe będą nagrody.
Celem konkursu jest podtrzymywanie i kultywowanie tradycji nabożeństw majowych oraz przekazywanie młodszym pokoleniom wiary naszych przodków. Dbanie o przydrożne krzyże i kapliczki, które szczególnie w miesiącu maju i czerwcu powinny być otoczone czcią. Wręczenie nagród za najwięcej nazbieranych kwiatków dla Najświętszej Matki odbędzie się w pierwszą niedzielę czerwca po mszy świętej w kaplicy. Zachęcamy bardzo serdecznie do uczestnictwa w nabożeństwach w naszej kaplicy oraz do wspólnej modlitwy przy kapliczkach przydrożnych.
Nabożeństwa majowe w tygodniu o godz.18.00 w niedzielę o 15.00.
* * * * *
31 marca 2024
Chrystus Zmartwychwstał, Radujmy się, Alleluja, Alleluja!!! błogosławionych, rodzinnych świąt wielkanocnych, smacznego śniadania i biesiadowania przy rodzinnym stole, a w poniedziałek życzymy mokrego dyngusa.
* * * * *
30 marca 2024
Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów, które zjemy w czasie wielkanocnego śniadania. W pabianickiej kaplicy święcenie pokarmów odbyło się o godz. 10.00.
Co powinno znaleźć się w koszyczku i jaka jest symbolika poszczególnych potraw?
Zgodnie z tradycją uroczyste wielkanocne śniadanie w Wielką Niedzielę rozpoczynamy, dzieląc się w gronie najbliższych poświęconym dzień wcześniej jajkiem, podobnie jak opłatkiem podczas Wigilii.
1. Jajko jest symbolem początku i życia, które się odradza, ale także Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jajka najczęściej barwi się różnymi kolorami lub ozdabia, między innymi poprzez skrobanie.
2. Chleb symbolizuje w tradycji chrześcijańskiej Ciało Chrystusa. Jest podstawowym posiłkiem, modlimy się o niego w modlitwie "Ojcze Nasz” i prosimy, by nigdy go nie zabrakło.
3. Sól chroni przed zepsuciem – symbolizuje oczyszczenie i prawdę, stałość życia duchowego, harmonię między Bogiem i człowiekiem. Dawniej wierzono, że sól posiada moc odstraszania złych mocy i sił nieczystych, chroni przed chorobami.
4. Mięso i wędliny – symbol witalności, zdrowia, dobrobytu i dostatku.
5. Baranek – oznacza Chrystusa prowadzonego na rzeź, umierającego za człowieka, a następnie zmartwychwstałego i triumfującego. Baranka wykonuje się z masła, ciasta lub cukru. Najczęściej zawiera także chorągiewkę z napisem "Alleluja” – okrzykiem radości wychwalającym Boga.
6. Chrzan w tradycji ludowej znamionuje tężyznę fizyczną, krzepę i witalność. Jest znakiem pokonania goryczy męki Zbawiciela i symbolizuje zwycięstwo nad żalem, jaki towarzyszył męce Jezusa.
7. Ciasto – symbolizuje ludzkie umiejętności, kunszt wykonania i zdolności. Jest także oznaką słodyczy, która następuje po dniach postu i wyrzeczenia. Do koszyczka można włożyć także:
8. Ser – symbol przyjaźni, łączącej ludzi ze zwierzętami domowymi, z naturą.
9. Woda święcona – symbol Ducha Świętego, który obmywa ludzi z win i grzechów
10. Zajączek – kojarzony z płodnością i wiosennym odrodzeniem przyrody.
Koszyczek wielkanocny powinien być tradycyjnie wyścielony białą serwetką, przybrany listkami bukszpanu lub borowiny. Wielka Sobota w Kościele katolickim to czas milczenia i zadumy; przez cały dzień wierni nawiedzają groby Pańskie, rozważając mękę i śmierć Chrystusa.
* * * * *
24 marca 2024
Niedziela Częstochowska o Nas
W Niedzielę Palmową 24 marca 2024 r. zgodnie z 20-letnią tradycją, mieszkańcy Sołectwo Pabianice w Niedzielę Palmową uczestniczyli w plenerowym nabożeństwie Drogi Krzyżowej
Dziękujemy za relację foto: czestochowa.niedziela.pl/artykul/100254/Od-20-lat-ida-za-krzyzem
foto. M.Orman - Niedziela Częstochowska
* * * * *
9 marca 2024
W dniu 09.03.2024 r. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprosił Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu częstochowskiego do udziału w warsztatach: "Rzeźba w Drewnie", które poprowadził Pan Wacław Zabłocki. Twórca ludowy na początku spotkania opowiadał nam o życiu na polskiej wsi i dawnych wierzeniach po czym wprowadził nas w świat rzeźby. Każda uczestniczka wystrugała własnoręcznie ptaki z drewna, następnie wyrzeźbiła twarz w drewnie. Bardzo dziękujemy o/NIKiDW w Częstochowie za organizację warsztatów, przekazaną wiedzę oraz Samorządowemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Janowie za gościnę. Podczas spotkania "Pabianki" miały przyjemność częstować lokalnymi produktami z Pabianic.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzone chwile, spotkanie to nie tylko cenne relacje, to również zdobywanie nowych perspektyw i zrozumienie, czym ta relacja dla nas jest.
* * * * *
1 marca 2024
Bohaterowie Niezłomni – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024 r. mieszkańcy sołectwa Pabianice oddali hołd Żołnierzom Wyklętym, uczcili kpt. Jerzego Kurpińskiego "Ponurego" przy Jego obelisku w Złotym Potoku. Chwała Bohaterom!!!
* * * * *
24 lutego
Spieszymy z informacją, iż 24 lutego 2024 roku swoje 91. urodziny obchodziła Pani Helena Dłubała. W tym wyjątkowym dniu na ręce Dostojnej Jubilatki spłynęły życzenia od Radnej Powiatu Częstochowskiego Danuty Tomzy, sołtysa Pabianic Rafała Tomzy i członkiń Koła Gospodyń Wiejskich ,,Pabianki" Teresy Miedzińskiej, Ilony Sosnowskiej i Joanny Walczyk. Jubilatka Pani Helena zapytana o długowieczność - mówi nie ma jednego przepisu na długie i zdrowe życie. Bardzo dużo zależy od tego, co mamy w duszy. A ja najbardziej cieszę się, gdy odwiedzają mnie moje dzieci, wnuki i prawnuki. Wtedy jestem naprawdę szczęśliwa. To recepta na długowieczność Dostojnej Jubilatce życzymy kolejnych 100 lat przeżytych w dobrym zdrowiu, pogodzie ducha, miłości najbliższych, życzliwości przyjaciół i znajomych oraz radości z owoców długiego życia. 100 lat! 100 lat!
* * * * *
14 lutego 2024
W ostatnie dni karnawału w sołectwie Pabianice gościli i tradycje "Misiów" spisywali, nagrywali badacze, dokumentaliści dr Robert Garstka i Aleksander Lysko, gościnnie ich wspierała Katarzyna Perlak, realizująca film o tradycjach i obrzędowości. Cała trójka dokumentowała grupę ostatkowych przebierańców, które uświetniają miejscowe od niepamiętnych czasów "ostatki". Zwyczaj "Misiów" praktykowany jest w Pabianicach w ostatni poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową. W wydarzeniu biorą udział wyłącznie dzieci i młodzież do 18 roku życia, którzy – przebrani w specjalnie przygotowane wcześniej stroje tworzą grupę charakterystycznych postaci. Cieszymy się, że w sołectwie Pabianice jeszcze trwa tradycja chodzenia ostatkowych przebierańców tzw. "Misiów", którzy odwiedzają mieszkańców z życzeniami zdrowia, pomyślności i szczęścia oraz smarują sadzą na "szczęście" i rozsypują słomę aby kury nie chowały się w pokrzywy i znosiły jajka.
Dziękujemy za relację foto: www.instytutkorfantego.pl M. Knapik
* * * * *
13 lutego 2024
„Człowiek nie umiera, dopóki żyje w pamięci innych” Albert Schweitzer
Księdza Jana Szkoca znał każdy.
Wielka strata dla Kościoła i dla nas.
Bogu niech będą dzięki, za Jego życie, powołanie i służbę dla drugiego człowieka.
Czcigodny Księże Prałacie Janie Szkocu, Dziękujemy, Dziękujemy, Dziękujemy za Twoją pracę duszpasterską i Twoje starania, za Kaplicę pw. Matki Kościoła i Wzgórze Maryjne, za Twoje OGROMNE SERCE jakim mieszkańców Pabianic otaczałeś, za zwykłą życzliwość i za to, że mimo tylu kilometrów zawsze byleś z nami pabianiczanami, że byleś takim naszym "Ziemskim Aniołem".
Polecajmy śp. Księdza Prałata Jana Szkoca w naszych modlitwach.
Miłosierny Boże spraw, aby Twój sługa, prezbiter Jan, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
* * * * *
8 lutego 2024
Czwartek Tłusty dniem rozpusty, |
Podobno zjedzenie przynajmniej jednego pączka w Tłusty Czwartek przynosi szczęście na cały rok. SMACZNEGO!!!
* * * * *
5 lutego 2024
5 lutego obchodzimy wspomnienie św. Agaty. W polskiej tradycji ludowej w tym dniu święci się sól, chleb i wodę, czyli znaki Bożej opatrzności i ochrony przed ogniem. Ta tradycja wiąże się z magicznym działaniem patronki, świętej Agaty.
Z okazji imienin Paniom Agatom i małym Agatkom życzymy zdrowia, spełnienia marzeń i dużo uśmiechu na co dzień.
* * * * *
2 lutego 2024
W sołectwie Pabianice radość wielka, Pani Marianna Kręciwilk, córka Kazimierza i Krystyny obchodziła dziś swoje urodziny i imieniny.
W uroczystym dniu 83 urodzin składamy Jubilatce i Solenizantce serdeczne życzenia długich lat życia przepełnionych zdrowiem i opieką Bożą. Niech nigdy nie braknie szczęścia, pomyślności i ludzkiej życzliwości. Z okazji podwójnego święta z życzeniami do Jubilatki przybyły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Pabianic "Pabianki". 100 lat! 100 lat!
* * * * *
2 lutego 2024
2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego po raz kolejny przeżywamy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Został ustanowiony z inicjatywy św. Jana Pawła II w 1997 roku. Jest to dzień, w którym w sposób szczególny modlimy się za osoby, które oddały swoje życia w służbie Bogu, Kościołowi i ludziom w zakonach, zgromadzeniach, Instytutach Świeckich.
Na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski czytamy: „W Polsce jest około 18 tysięcy sióstr zakonnych należących do 105 zgromadzeń czynnych. Zakony męskie skupiają 11 942 zakonników, wśród których jest 9302 kapłanów i 1313 braci. Natomiast w zakonach kontemplacyjnych żyje 1281 sióstr. Ponad 1000 osób należy do instytutów świeckich życia konsekrowanego. W Polsce jest też 267 dziewic konsekrowanych, 305 wdów i 2 wdowców oraz 2 pustelnice i 1 pustelnik”(http://episkopat.pl/2-lutego-dzien-zycia-konsekrowanego.
Wśród nich są także pochodzące z pabianickiej wspólnoty 3 Siostry Felicjanki Michaela, Renata i Angelika Mizgała posługujące od prawie 50 lat w Polsce.
Niech ten wyjątkowy czas stanowi dla nas zachętę do zapoznania się z charyzmatem Zgromadzenia Sióstr Felicjanek i wszystkich innych zgromadzeń. Niech będzie także okazją do podziękowań.
Dziękujemy Siostrom za obecność w parafiach,za służbę drugiemu człowiekowi, za wspólnotę modlitwy, za lekcje katechez..,. Niech ten Dzień będzie okazją, by powiedzieć Siostrom z serc płynące: BÓG ZAPŁAĆ!
Niech nam w tym dziękczynieniu pomoże modlitwa za osoby konsekrowane:
MODLITWA ZA OSOBY KONSEKROWANE
Boże, Ty dajesz natchnienie do dobrego i pomagasz je urzeczywistniać, prowadź droga wiecznego zbawienia naszych braci i siostry, którzy dla miłości Twojej porzucili wszystko i oddali się Tobie. Spraw, aby naśladując Chrystusa wiernie wypełniali śluby oraz służyli Tobie i braciom w duchu ubóstwa i pokorze serca. Spraw, aby mieli ducha jedności i zachęcając się wzajemnie do pełnienia dobrych uczynków, przez święte życie byli prawdziwymi świadkami Chrystusa. Amen.
31 stycznia 2024
Dzisiaj 31.01.2024 roku przekazaliśmy kilka worków wypełnionych po brzegi zebranymi plastikowymi nakrętkami potrzebującym. W ten sposób każdy z nas dołożył cegiełkę do szczytnego celu – pomoc w leczeniu Kingi Bekus ze Skrajnicy w gminie Olsztyn. Prosimy i apelujemy do wszystkich chętnych o kontynuowanie akcji zbierania nakrętek dla potrzebujących!
Niech nikt z nas nie pozostanie obojętny na ten apel.
Zawsze warto pomagać, bo poganie jest fajne !!!
Dziękujemy mieszkańcom Pabianic Panu Grzegorzowi Walczykowi, który charytatywnie zaprojektował i wykonał "pabianickie serducho" oraz za okazaną wszelką pomoc Panu Andrzejowi Romulewiczowi z Rady sołeckiej.
Dziękujemy mieszkańcom i wszystkim zaangażowanym osobom, którzy wrzucają plastikowe nakrętki do️ "pabianickiego serducha". Dziękujemy za WASZE WIELKIE SERCA️, Jesteście Wielcy! Zbierajmy i pomagajmy!!!
* * * * *
21 stycznia 2024
21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Jest to bardzo dobra sposobność, aby podziękować naszym najbliższym za to wszystko, co w swoim długim życiu zrobili dla nas i czego nas nauczyli. Będąc bogatsi w doświadczenia stawali się dla nas przykładem i wzorem.
„Babciu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta, |
A tym, którzy odeszli:
„Wieczny odpoczynek racz dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci”.
* * * * *
11 stycznia 2024
11 stycznia 2024 roku pabianiczanie pamiętali i z życzeniami urodzinowymi Jubilata odwiedzili. 94. urodziny świętował Pan Zygmunt Dłubała były sołtys Pabianic. Obecnie jest najstarszym mieszkańcem sołectwa Pabianice. Dziś przyjmował gratulacje i urodzinowe życzenia nie tylko od rodziny, ale także od mieszkańców. Jubilatowi Panu Zygmuntowi życzymy opieki Bożej w codzienności, długich lat życia w zdrowiu, pogody ducha oraz wszystkiego co najpiękniejsze!
* * * * *
6 stycznia 2024
Orszak Trzech Króli w Sołectwie Pabianice rozpoczął się już po godz. 9. Był to więc prawdopodobnie korowód, który wyruszył jako pierwszy w archidiecezji częstochowskiej. Serdecznie dziękujemy, że byliście z nami.
Zdjęcia: Niedziela częstochowska
* * * * *
1 stycznia 2024
Szanowni Państwo! Drodzy Mieszkańcy, Goście i Przyjaciele. Rozpoczynamy Nowy Rok. Nikt z nas nie wie, co przyniesie. Aczkolwiek z kolejnym Początkiem wiążemy nowe nadzieje, plany, ambicje i postanowienia. Niech Święta Boża Rodzicielka Maryja, którą szczególnie czcimy 1 stycznia prowadzi Nas przez kolejne 365 dni i obdarzy swoją miłością i opieką.
Wspaniałego 2024 Roku!!!
* * * * *