Wyprawa III: Wzdłuż Grabii (15 km)

Rzeka Grabia wraz z okolicznymi terenami to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć i dokładniej poznać. Poza delektowaniem się ciszą i pięknymi widokami można tu aktywnie spędzić czas kąpiąc się w rzece, wędrując lasami i polami, jeżdżąc na rowerze, konno, a także uczestnicząc w spływie kajakowym.

Przedstawiona trasa jest kontynuacją Wyprawy I wzdłuż granic byłego "państwa pabiańskiego". Ponieważ pierwszy odcinek marszu wzdłuż cieku wodnego jest dosyć uciążliwy, dlatego osobom, które niekoniecznie lubią klimaty przedzierania się przez gąszcz wysokich traw, proponowałbym zacząć wycieczkę od Łasku-Kolumny i skierowanie się w stronę Baryczy.

Aż do Ldzania trasa jest bardzo łatwa i przyjemna, prowadzi bowiem przez las, dzięki czemu można ją przespacerować nawet w największy upał.

Za Ldzaniem, aż do młyna w Jamborku polecam próbę przejścia w najbliższym sąsiedztwie rzeki. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste. Są miejsca, gdzie można bez problemu dotknąć rzeki na ukrytych wewnątrz lasu piaszczystych plażach. W większości jednak Grabia nie pozwala zbliżyć się do siebie na kilkadziesiąt do kilkuset metrów, odgradzając się podmokłymi łąkami. Tę "niedogodność" zrekompensuje nam z pewnością widok licznego dzikiego ptactwa (m.in. żurawii) oraz "odkrycie" starorzeczy Grabii w przyległych lasach.

Aby przeprawić się na drugą stronę Grabii czyli na tereny byłego "państwa pabiańskiego" należy dojść do młyna w Jamborku, w którym miła obsługa zdradzi Ci "tajemne przejście" przez rzekę. Dalej możesz wedle uznania kontynuować marsz na wschód w kierunku Dłutowa lub na południe do drogi Łask-Piotrków Tryb. i dalej do Wadlewa.

Trasa wycieczki: